×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kinemaja ruse shkon në hapësirë, xhirime në ‘Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar’

Valixhet e tyre përgatiten nga dy përfaqësues të ‘Artit të Shtatë’ për të vizituar hapësirën për dhjetë ditë.

Aktorja ruse, Yulia Perslind me sy ekspresiv të gjelbër dhe regjisori rus, Klim Sipenko, do të udhëtojnë të martën, 5 tetor, në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, me anijen kozmike “Soyuz MC-19.

Së bashku me dy artistët rusë, do të jetë kozmonauti rus Anton Skaplerov i cili do të drejtojë anijen.

Xhirimet e filmit “Sfida” do të zhvillohen në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar me kompaninë ruse “Roskosmos” duke  vënë në dukje se ai vodhi epërsinë nga NASA që donte të bënte diçka të ngjashme me aktorin Tom Cruise.

Në filmin “Sfida”, aktorja ruse luan një mjeke që shkon në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për të shpëtuar një kozmonaut, sipas New York Times.

“Unë nuk kam frikë”, tha aktorja ruse në një konferencë shtypi, sipas ‘Times’. Ajo shtoi, megjithatë, se “frika është normale”.

Sipas agjencisë ruse të hapësirës “Roskosmos”, dy artistët rusë u përzgjodhën në bazë të kritereve artistike dhe ekzaminimeve mjekësore, ndërsa aktorja Aliona Mordovina dhe kameramani Alexei Alexei u zgjodhën si zëvendësues të tyre, siç është zakon në misionet hapësinore.

Anija kozmike Soyuz MC-19 do të lëshohet nga kozmodromi Baikonur në Kazakistan.

Trajnimi special i artistëve kozmonautë përfshin teste në një centrifugë, në një stendë dridhjeje, fluturime me aeroplanë në kushte pa peshë dhe parashutizëm.

Filmi “Sfida”

Filmi “Sfida” është pjesë e një programi shkencor, edukativ në të cilin është planifikuar të xhirohet një seri dokumentari që do të ketë të bëjë me operacionet e sektorit raketor-hapësinor, por edhe ekspertët e përfshirë në prodhimin e lëshuesve të raketave, anije kozmike si dhe infrastrukturën e kërkuar tokësore.

“Programi do të jetë një konfirmim i qartë se fluturimet në hapësirë ​​gradualisht do të bëhen të arritshme jo vetëm për profesionistët e hapësirës, ​​por edhe për ata që duan të bëjnë fluturime të tilla”, tha agjencia ruse e hapësirës ‘Roskosmos’ në një deklaratë.

Vlen të përmendet se filmi “Sfida” është një film dramatik hapësinor i prodhuar nga Roskosmos, ‘First Channel’ dhe studiot e filmit ‘Yellow’, dhe ‘Black and White’.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Publikuar më 03.12.2021
Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë n...

Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi. Lajmi i hidhur është bërë me dije nga miqtë përmes postimeve në rrjetet sociale. Shkrimtarja e njohur Elvira Dones shkruan: “Nga një postim i djalit të saj Eldonit sapo mësova se Edi Luarasi ka ndërruar jetë. Nuk ishte […]

Lexo më shumë

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Publikuar më 02.12.2021
Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti”...

Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti” që u rilexua më 28 nëntor nga aktorët e Teatrit Kombëtar e quan të tepërt përtalljen që bëhet sipas saj, edhe në shekullin 21 me mbiemrin e saj. Besforta Mulleti tregon vuajtjet e familjes së saj gjatë kohës së komunizmit, ndërkohë që edhe sot vuan akoma pasojat. […]

Lexo më shumë

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Publikuar më 01.12.2021
Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vje...

Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vjetorin e tij të lindjes. Urimeve të kësaj dite të shënuar për aktorin i janë bashkuar dhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë nga rradhët e Partisë Socialiste. Ka qenë Taluant Balla i cili përmes një postimi në rrjetet sociale e ka uruar Pajën, krenarinë e Gorishovës, […]

Lexo më shumë

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Publikuar më 28.11.2021
Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga...

Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga Selaniku dhe unë nga Athina…Folëm gjatë për shëndetin për punët dhe pastaj për Sarandën, me shumë nostalgji për vendlindjen… Folëm edhe për ‘’Bletën’’ e Mitkos. Sot e ndoqa live në  ceremoninë  e organizuar nga Akademia e Shkencave  për  shpalljen e  fituesve të  konkursit […]

Lexo më shumë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Publikuar më 20.11.2021
Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e k...

Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e kolanës ndërkombëtare “Awake not Sleeping” reimagining fairy tales for a new generation”. Libri i publikuar më 18 nëntor nëpërmjet një aktiviteti të mbajtur në Stamboll, është iniciativë e Zyrës Rajonale të UN Women për Evropën dhe Azinë Qendrore dhe përmban 28 përralla të ilustruara për fëmijë. […]

Lexo më shumë

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

Publikuar më 20.11.2021
Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu...

Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu titullohet artikulli i Bloomberg për Tiranën. “Gjatë dekadës së ardhshme, Tirana është gati për një ndryshim dramatik. Në qendër të kryeqytetit shqiptar, ndërtesat moderne të larta po zënë vendin e ndërtesave historike, sipas një plani të quajtur Tirana 2030.”  Qeveria thotë se qëllimi i saj […]

Lexo më shumë

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

Publikuar më 19.11.2021
Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toç...

Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toçe aktor i kanë dërguar një letër presidentit të vendit Ilir Meta ku i shpjegojnë të gjithë kalvarin që po ndjekin prej tre vitesh për të marrë titullin Mjeshtër i Madh nga ana e tij. Ata thonë se prej tre vitesh këshilltari i Presidentit Leonard Tase […]

Lexo më shumë

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

Publikuar më 19.11.2021
Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (r...

Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (rastësisht, ndoshta?) në rendin e punës më përcaktohet një autor shqiptar. Pas pritjes mjaft të mirë nga lexuesi të romanit “I keqi i vetes”, të Gazmend Kapllanit, tanimë botimeve të shumta të Albas-it i shtohet edhe një roman tjetër i tij: “Faqja e fundit”.  Sërish (ashtu […]

Lexo më shumë