Kina ka blerë influencën në Ballkan duke garuar me Perëndimin

Visar Xhambazi

Ballkani Perëndimor ka dëshmuar një rritje masive të investimeve kineze. Kina ka përdorur para për të fituar ndikim të shpejtë, duke përfituar nga klima e dobët e investimeve në rajon duke siguruar kredi dhe rrjedhimisht duke siguruar varësi politike afatgjatë. Ndërsa Rusia ka një ndikim në popullatat e krishtera ortodokse në Ballkanin Perëndimor dhe Turqia ka ndikim në mesin e myslimanëve, ndikimi i Kinës është ndoshta më i efektshëm. Kina promovon veten si një fuqi neutrale dhe përqendrohet në atë që rajoni ka nevojë më të madhe: investimet kapitale. Presidenti kinez Xi Jinping njoftoi nismën e “Brezit dhe Rrugës”, në vitin 2013 si një projekt global 900 miliardë dollarë që do të përpiqet të lidhë rrugët e tregtisë ndërkombëtare. Filloi me blerjen e portit Grek të Pireut, i cili u shndërrua në portin e dytë më të madh në Mesdhe. Piraeus ndodhet në një lokacion të rëndësishëm gjeostrategjik duke lejuar Kinën të transportojë mallra në Ballkan. Nën udhëheqjen e Xi, Kina po shfaqet si një aktor i rëndësishëm në Ballkan. Vendi ka zgjeruar ndihmën e tij të huaj, investimet në infrastrukturë, angazhimin e energjisë dhe ndërlidhjen në Ballkan dhe më gjerë. Kina përballet me pak rezistencë nga shtetet e vogla dhe ato në zhvillim të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në një kohë kur BE është shkëputur nga rajoni, duke krijuar një vakum të energjisë. Investimi i tij, megjithatë, ka disa pengesa domethënëse:

“Nxitjet” ekonomike krijojnë varësi politike

Kina po mbështet projekte të infrastrukturës në Ballkanin Perëndimor duke ofruar kredi të mëdha për qeveritë e tyre. Çështja me kreditë e kësaj natyre është se ato fillimisht duken si një mundësi e mirë investimi, por bëhen një ngarkesë në planin afatgjatë; vendet mund të përballen me një borxh të madh, duke i hapur rrugën diplomacisë së bllokimit të borxheve. Kur një vend nuk është në gjendje të paguajë borxhin e tyre, ata bëhen të ndjeshëm ndaj ndikimit kinez. Një shembull kryesor i diplomacisë së bllokimit të borxheve është projekti autostradë Bar-Beograd në Malin e Zi, më i madhi në vend që nga pavarësia në vitin 2006. Autostrada do të lidhë qytetin bregdetar malazez Bar me kryeqytetin e Serbisë. Përkundër faktit se projekti u vlerësua si i paarritshëm ekonomikisht nga dy studime të fizibilitetit, Mali i Zi vendosi të ecë përpara, duke shkaktuar që raporti i PBB-së ndaj borxhit të vendit të rritet mbi 80 për qind në 2019. Mali i Zi aktualisht i detyrohet Kinës rreth 800 milion euro për ndërtimin e autostradës, me shlyerjen e pritur të borxhit në vitin 2021. Ndërsa kjo mund të duket një shumë e menaxhueshme për të shlyer, ka të ngjarë të jetë shumë sfiduese për Malin e Zi, një vend me afërsisht 620,000 njerëz me një ekonomi në varësi të madhe nga turizmi.

Mungesa e transparencës dhe përjetësimi i korrupsionit

Kina është akuzuar se kërkon bisedime të fshehta që çojnë në çmime jo konkurruese për projekte ku ofertat duhet të shkojnë në ndërmarrjet shtetërore kineze ose të lidhura që ngarkojnë çmime dukshëm më të larta. Kompanitë kineze gjithashtu kërkojnë që ofertat të mbyllen. Në vitin 2015, një kompani kineze ishte në qendër të një skandali korruptimi në Maqedoninë e Veriut kur përgjimet e zbuluara shfaqnin kryeministrin e atëhershëm Nikolla Gruevski dhe ministrin e tij të transportit, Mile Janakieski, duke diskutuar një ryshfet 25 milion euro nga firma kineze “Sinohydro”, duke i dhënë kompanisë kontratën për ndërtimin e dy shtrirjeve në autostradë. “Sinohydro”, ka qenë i lidhur me korrupsionin më parë dhe kompania ishte pezulluar nga Banka Botërore në të kaluarën për praktika mashtruese.

Degradimi i mjedisit

Në Bosnjë dhe Hercegovinë, kompanitë kineze kanë investuar në disa projekte të termocentraleve, me Tuzla, qenë më i madhi deri më tani. Bosnja dhe Hercegovina mori një kredi 700 milion euro nga “Exim Bank” i Kinës për projektin Tuzla, duke e bërë atë investimin më të madh pas luftës në vend dhe një nga një numër që ka kontribuar në 14 për qind të borxhit të jashtëm të përgjithshëm të Bosnjës që i detyrohet. Sipas një raporti nga Bankwatch Network, projekti i termocentralit në Tuzla nuk është në përputhje me standardet e fundit të ndotjes së BE-së dhe është joekonomik edhe me çmimet aktuale të CO2. Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor janë anëtarë të Traktatit të Komunitetit të Energjisë, i cili detyron vendet që, ndër të tjera, të përmirësojnë efikasitetin e energjisë, të zvogëlojnë ndotjen dhe të zhvillojnë një konkurrencë të tregut të energjisë në rrjet. Por kjo nuk e ka ndaluar Bosnjë dhe Hercegovinën të kontraktojë kompani kineze për të ndërtuar njësi të reja të termocentraleve.

Evazioni fiskal dhe shfrytëzimi i burimeve natyrore

Kina mori një përqasje të ndryshme në Shqipëri, një vend relativisht i pasur me burime natyrore. Në vitin 2016, një kompani kineze bleu kompaninë më të madhe të naftës në Shqipëri, Canadian Bankers Petroleum, si dhe të drejtat për të eksploruar fushat e naftës. Në qershor 2019, Bankers Petroleum u gjobit me rreth 120 milion euro për evazion fiskal, si rezultat i një hetimi dy-vjeçar të kryer nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave e Shqipërisë. Sipas hetimit, nga viti 2014 deri në 2018, Bankers Petroleum evitoi 40 milion dollarë në akcizë për lëndët e para, e cila përdoret për prodhimin e naftës së papërpunuar. Skandali i evazionit të taksave në Shqipëri shtron pyetje të reja në lidhje me angazhimin e kompanive kineze për të respektuar sundimin e ligjit në vendet ku ata investojnë.

Rrjeti i eksportit dhe mbikëqyrjes së sigurisë

Përveç projekteve të infrastrukturës, Kina ka rritur rrjetin e saj të mbikëqyrjes në kryeqytetin serb. Ndërsa vendet e BE-së, duke ndjekur shembullin e Shteteve të Bashkuara, po diskutojnë një ndalim të mundshëm të teknologjisë Huawei nga rrjetet e tyre kombëtare 5G, Serbia po lëviz në drejtim të kundërt, duke instaluar 1000 kamera të njohjes së fytyrës të prodhuara nga Huawei, në 800 lokacione të ndryshme në Beograd. Problemi është se prodhuesit e pajisjeve të telekomit Huawei, janë kompani kineze me lidhje të ngushta me qeverinë e Kinës. Edhe pse Huawei është një kompani private, ligjet kineze i detyrojnë të gjitha kompanitë kineze të bashkëpunojnë me agjencitë e inteligjencës vendase. Për më tepër, policia kineze mori pjesë vitin e kaluar në stërvitje të trajnimit të përbashkët dhe patrullime në Serbi. Të marra së bashku, kjo potencialisht hap derën e Serbisë për të ndarë informacione personale dhe konfidenciale me autoritetet kineze.

Kina është këtu për të qëndruar

Ballkani është strumbullari i Kinës për në Europë. Ndërsa rritet ndikimi i Kinës, marrëdhëniet e saj me Europën do të hyjnë në ujëra të pa eksploruar. Kështu, prania në rritje e Kinës në rajon nuk duhet të merret si e mirëqenë nga BE. Ndikimi kinez në Ballkan do të thotë mundësi më të mëdha për përfshirje në Europë. Kina ka aftësinë për të investuar kohë dhe burime për të ndërhyrë në çështjet europiane. Si pasojë, BE do të jetë në mëdyshje të pranojë vende të reja anëtare që shfrytëzohen nga Kina. Kjo funksionon më së miri për objektivat e politikës së jashtme të Kinës. Më pak përfshirje e BE në Ballkan do të thotë më shumë mundësi për Kinën.

Balkan Insight

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet