Këto janë ushqimet që përkeqësojnë ankthin

Nëse vuani nga ankthi, hidhini një vështrim ushqimeve që konsumoni!

Edhe pse dieta në nuk shkakton ankth, hulumtimi thotë se mund të përkeqësojë simptomat te të sëmurët.

Ja një listë e ushqimeve që duhet të ndaloni së konsumuari për të shmangur ankthin.

Kafe: Përmbajtja e lartë e kafeinës mund të shkaktojë dridhje dhe konfuzion tek njerëzit që vuajnë nga ankthi.

Ushqimet e përpunuara: Patatet e skuqura, biskota, salsiçe dhe ëmbëlsira, të gjitha janë të ngarkuar me yndyra dhe sheqerna të cilat mund të përkeqësojnë ankthin.

Karamele dhe ëmbëlsira me sheqer: Meqenëse sheqeri absorbohet shpejt në rrymën e gjakut, mund të rrisë nivelin tuaj të energjisë. Ju mund të ndiheni të lodhur dhe të plogësht.

Kola: Pijet e gazuara siç është koha, kanë janë gjithashtu të larta në kafeinë, një armik i betuar i ankthit.

Të tjera

Leksioni i Studentëve

Nga Zef Bushati Përtej kryefjalës së këtyre ditëve “student” dhe përpjekjeve të kuptueshme për pronësimin politik të protestës, e cila…

Abissnet