×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietologët japin çdo ditë mbipesha është ende një problem serioz.

Miliona persona në botë janë të prekur nga obeziteti apo mbipesha dhe vetëm një numër i vogël i tyre janë të ndërgjegjshëm për këtë fakt.

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë të cilës i referohet AgroWeb.org, rreth 340,000 shqiptarë vuajnë nga obeziteti.

Kjo shifër mbulon 17,6% të popullsisë dhe ka ardhur duke u rritur ndër vite, megjithëse fushatat ndërgjegjësuese janë të shumta.

 

 

Pesha është një raport individual me trupin tek çdo njeri, ndaj edhe vlerësimi i saj duhet të bëhet individualisht.

Një studim i bërë në Britani në vitin 2012 tregoi se vetëm 10% ose më pak e personave mbipeshë ishin të ndërgjegjëshëm për këtë.

Nisur nga kjo, AgroWeb.org ju tregon se si të kuptoni më mirë shenjat që trupi po jep në lidhje me mbipeshën.

Gerhitja
Nëse personat afër jush ankohen gjithnjë për gërhitjen e vazhdueshme gjatë natës atëhere kjo është një shenjë paralajmëruese e problemit.

Mjekët thonë se në shumë raste gerhitja mund të provokohet nga mbipesha pasi trupi ka aftësi të akumulojë dhjam rreth qafës.

Në këtë mënyrë rrugët e frymëmarrjes ngushtohen duke shkaktuar mungesë të saj herë pas here.

Kjo gjë provokon edhe gërhitjen e vazhdueshme.

Djegiet në krahahror
Ndryshimet e shpeshta të peshës, sidomos shtimi i kilogramëve çon në zhvillimin e sëmundjeve si acidi refluks.

Më shumë se një e treta e personave obezë apo atyre mbipeshë vuajnë nga sëmundje të stomakut si gatriti apo ulçera.

Simptoma të tjera janë shije të hidhura në gojë, marrje mendësh apo dhimbje të zonës së barkut.

Dhimbja e kockave

Obeziteti dhe mbipesha në shumë raste çojnë në sëmundje degjeneruese siç është osteoartriti që është edhe lloji më i përhapur i artriti.

Dhimbja e kyçeve të këmbëve apo gjunjëve vjen si pasojë e peshës së madhe që trupit i duhet të mbajë.

Ky presion i vazhdueshëm mund të çojë në dhimbje mesi, këmbësh, kyçesh dhe kriza të cilat e bëjnë lëvizjen normale të vështirë.

Lodhja e vazhdueshme
Pesha e shtuar ushtron vazhdimisht presion mbi gjymtyrët tuaja , por edhe brenda në organe.

Ndaj nëse ndjeni vështrësi në frymëmarrje kur lidhni këpucët, pastroni shtëpinë apo kur kryeni aktivitete të përditëshme keni probleme të mbipeshës.

Sipas ekspertëve personat që shtojnë shumë kilogramë gjatë jetës së tyre kanë më shumë shance të zhvillojnë edhe sëmundje azmatike.

Kjo e bën të vështirë frymëmarrjen dhe kryerjen e proçeseve të përditëshme.

Si ta kontrolloni
Një nga mënyrat më të mira është të peshoheni në një farmaci, apo të masni vetë diametrin e belit tuaj.

Mesatarisht sipas mjekëve beli tek femrat nuk duhet të jetë më shumë se 88 cm.

Ndërsa tek meshkujt rekomandohet jo më shumë se 101 cm.

Nëse shikoni që metri juaj tregon shifra mbi ato të lart përmendurat atëhere ju vuani nga mbipesha.

Masat që mund të merrni fillojnë drejtpërdrejtë nga dieta juaj e përditëshme dhe aktiviteti fizik.

Kujdesuni të qëndroni sa më larg brumërave apo ushqimeve shumë kalorike si sheqeri dhe konsumoni më shumë perime.

Për një dietë sa më të pasur dhe të shëndetëshme mund të klikoni këtu.

Gjithashtu sigurohuni të bëni sa më shumë aktivitet fizik apo ecje të gjata në natyrë.

Kërcënimet për shëndetin
Mbipesha është një gjendje që mund të zhvillojë një sërë sëmundjesh të rrezikshme për organizmin.

Kilogramët e tepërt mund të çojnë në sëmundje si diabeti, obeziteti, problemet me zemrës e shumë të tjera që mund të rrezikojnë shëndetin tuaj./AgroWeb.org

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Ky është mallkim/ Nga trillimi në realitet: Aktori ‘Gomorra-s’, arrestohet për drogë

Ky është mallkim/ Nga trillimi në realitet: Aktori ‘Gomorra-s’, arrestohet për drogë

Publikuar më 18.01.2021
Nga trillimet në realitet. Salvatore Abbruzzese u arrestua n...

Nga trillimet në realitet. Salvatore Abbruzzese u arrestua në të ashtuquajturat shtëpitë e Smurfs, një grumbullim i banesave sociale në rrethin e Scampia, në Itali. 26-vjeçari, me një rekord të pastër, kishte luajtur në vitin 2008 në filmin e Matteo Garrone “Gomorra”, në rolin e Totò, adoleshentit që solli dashurinë te Maria dhe më pas […]

Lexo më shumë

“Kisha kohë pa e takuar për shkak të pandemisë”/ Profesori kryen marrëdhënie seksuale me të dashurën, studentët e shikojnë në kamera

“Kisha kohë pa e takuar për shkak të pandemisë”/ Profesori kryen marrëdhënie seksuale me të dashurën, studentët e shikojnë në kamera

Publikuar më 18.01.2021
Gjatë një mësimi në internet me studentët, një mësues nga Ak...

Gjatë një mësimi në internet me studentët, një mësues nga Akademia e Arteve të Bukura në Urbino të Italisë, filloi një video edukative, për të përfunduar temën e shpjeguar gjatë mësimit me video. Duke menduar se nuk po ndiqej live, ai filloi të kryente veprime seksuale me një person tjetër në dhomë. Por kamera kapi […]

Lexo më shumë

Studimi shqetësues: Një në tetë persona që i mbijetojnë COVID-19, kanë shanse për të vdekur pas 5 muajsh

Studimi shqetësues: Një në tetë persona që i mbijetojnë COVID-19, kanë shanse për të vdekur pas 5 muajsh

Publikuar më 18.01.2021
Shumë “të mbijetuar” të koronavirusit kthehen në...

Shumë “të mbijetuar” të koronavirusit kthehen në spital dhe rezultatet tregojnë se kanë vdekur brenda disa muajsh, tregon studimi i ri. Një studim i kryer nga Universiteti i Leicester dhe Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) zbuloi se dikush që dilte  nga spitali kishte një shans që një në tre persona të ripranohej brenda pesë muajsh. […]

Lexo më shumë

Si bëhet gati Shtëpia e Bardhë për të pritur familjen e re presidenciale

Si bëhet gati Shtëpia e Bardhë për të pritur familjen e re presidenciale

Publikuar më 17.01.2021
Në Ditën e Inaugurimit, Shtëpia e Bardhë ka vetëm gjashtë or...

Në Ditën e Inaugurimit, Shtëpia e Bardhë ka vetëm gjashtë orë për të hequr objektet e familjes në largim dhe për t’u bërë gati për banorët e saj më të rinj. Dora Mekouar e Zërit të Amerikës bisedoi me një nga njerëzit që kanë përvojë personale me këtë proces. “Dita e Inaugurimit mund të konsiderohet […]

Lexo më shumë

“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën gruas që ja vodhën dhe arsyeja do ju lërë pa fjalë (Foto)

“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën gruas që ja vodhën dhe arsyeja do ju lërë pa fjalë (Foto)

Publikuar më 17.01.2021
Një histori e pazakontë është bërë publike në mediat italian...

Një histori e pazakontë është bërë publike në mediat italiane. Një gruaje i është vjedhur makina e saj, ndërsa pas disa ditësh hajdutët e kanë kthyer automjetin dhe brenda lanë edhe një letër ku kërkonin ndjesë. Mësohet se makina e vjedhur i përkiste një personi me aftësi ndryshe. Maria Elena Barile-s, cila vuan nga skleroza […]

Lexo më shumë

Bill Gates shfaqet me një rrekord në bujqësi, ai bëhet pronari i fermës më të madhë ne botë, afërsisht sa një duzinë shtetesh

Bill Gates shfaqet me një rrekord në bujqësi, ai bëhet pronari i fermës më të madhë ne botë, afërsisht sa një duzinë shtetesh

Publikuar më 16.01.2021
Themeluesi i Microsoft, Bill Gates është tani pronari i tokë...

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates është tani pronari i tokës më të madhe bujqësore në Shtetet e Bashkuara, sipas Land Report. Studiuesit e Land Report arritën në përfundimin se Gates, tani njeriu i katërt më i pasur në botë, dhe gruaja e tij, Melinda, zotërojnë 242,000 hektarë tokë bujqësore. Ata zotërojnë afërsisht 52,000 hektarë më […]

Lexo më shumë

Leonora Jakupi me veshje 50 mijë euro viziton familjen e varfër, vijnë reagime të shumta

Leonora Jakupi me veshje 50 mijë euro viziton familjen e varfër, vijnë reagime të shumta

Publikuar më 16.01.2021
Këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Leonora Jakupi,...

Këngëtarja e famshme me origjinë nga Kosova, Leonora Jakupi, i është bashkuar hoxhë, Halil Kastratit, në një aksion bamirësie në një familje në Kosovë. Ajo ka e shpërndarë këtë vizitë edhe në Facebook-un e saj, por në vend të bamirësisë së këngëtares, vëmendje ka marrë një gjest i saj, posaçërisht veshja e saj super e […]

Lexo më shumë

OBSH del kundër krijimit të pasaportave të vaksinave si kusht për udhëtime jashtë vendit

OBSH del kundër krijimit të pasaportave të vaksinave si kusht për udhëtime jashtë vendit

Publikuar më 16.01.2021
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se ...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se  është kundër “për momentin” për futjen e certifikatave të vaksinimit – të ashtuquajturat “pasaporta vaksine” – kundër COVID-19 si një kusht për lejimin e hyrjes së udhëtarëve ndërkombëtarë në vendet e tjera. Disa vende kanë sinjalizuar tashmë interesin e tyre në prodhimin e pasaportave të vaksinave […]

Lexo më shumë