Këto janë 7 mënyrat se si ta mbroni zemrën

Shoqata Amerikane e Zemrës tregon 7 mënyra të thjeshta për të mbrojtur zemrën tuaj.

1.Mbani nën kontroll presionin e gjakut

“Është shumë e rëndësishme të monitoroni presionin e gjakut, sepse hipertensioni është një nga shkaqet më të zakonshme të sëmundjeve dhe goditjeve të zemrës”-tha Karas

Ajo shtoi se nëse presioni i gjakut tuaj është i lartë, të mos shqetësoheni sepse është lehtësisht e trajtueshme. Ka shumë medikamente të mira të cilat ndihmojnë për të kontrolluar presionin e gjakut dhe për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

2.Kontrolloni kolesterolin

Kolesteroli konsiston tek yndyrnat në gjak, dhe me kalimin e kohës këto yndyrna bllokojnë venat dhe të shkaktojnë arteriosklerozë. Kjo gjendje çon në ngushtimin e arterieve që mund të shkaktojnë sëmundje të zemrës, goditje, dhe probleme të tjera të zemrës.

3.Reduktoni sheqerin në gjak

Diabeti është një sëmundje e cila nuk mund të mbajë nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak dhe kjo mund të shkaktojë probleme në zemër dhe sistemin kardiovaskular.

4.Qëndroni aktivë

Aktiviteti fizik është shumë i rëndësishëm për shëndetin e zemrës, veçanërisht për njerëzit të cilët kanë sëmundje kronike. Mjaftojnë 30 minuta në ditë, për 5 ditë të javes, për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme.

5.Përmirësoni dietën tuaj ushqimore

Për zemrën duhet një dietë e shëndetshme e cila është ë fokusuar tek frutat, perimet, drithërat dhe proteina të varfëra. Shmangni yndyrnat, sheqerin, kripën dhe mishin e kuq.

6.Humbisni peshë

Obezitiviteti është një nga shkaqet kryesore të sëmundjeve të zemrës.  Heqja e disa kilogramëve do të përmirësonte ndjeshëm shëndetin tuaj të zemrës.

7.Ndaloni duhanin

Duhanpirja rrit rrezikun e zhvillimit të gjithçkaje, që nga kanceri, diabeti, dhe mund të jetë shumë e rrezikshme për zemrën tuaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet