×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Këto arrorë ju ndihmojnë të humbisni në peshë, ja sasia që ju duhet

Për të mbajtur një trup me peshë dhe formë të rregullt, sigurisht një dietë e shëndetshme dhe aktiviteti i vazhdueshëm fizik janë më se të nevojshëm.

Gjithsesi duke nisur nga dieta, ka disa ushqime në veçanti të cilat ndihmojnë me balancimin e peshës ose humbjen e saj.

Sipas ekspertëve në këtë grup futën edhe arrorët shumë të dashur e të preferuar.

Arra, bajame, kikirikë, lajthitë, stikat e çdo lloj ushqimi tjetër që hyn në këtë familje.

Janë pa dyshim një ndër pasuritë më të mëdha që natyra ka dhuruar.

Të pasura me një mori vlerash dhe vitaminash, arrorët janë të mrekullueshëm si për shijim, gatim, por edhe për të siguruar shëndet të mirë.

Nuk janë të pakta këshillat e ekspertëve mbi konsumimin e një sasie të vogël të tyre çdo ditë për të ndihmuar trupin dhe mendjen.

Arrorët njihen si parandalues të sëmundjeve shumë serioze që nga ato kardiovaskulare, diabeti apo tretja e mirë.

Nisur nga këtu, mjekët i rekomandojnë edhe si një mënyrë e mirë për të humbur në peshë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org, ju shpjegojmë pikërisht rolin e tyre tek humbja e peshës së tepërt dhe sasinë e duhur për ju.

Si ju ndihmojnë arrorët

Studime të fundit kanë treguar se ka një lidhje mes humbjes në peshë dhe konsumimit të përditshëm të arrorëve.

Ky studim u publikua në shtator të vitit 2019 dhe mori nën shqyrtim 27,521 burra dhe 61,680 gra, prej të cilëve u mblodhën të dhëna për vite më radhë.

Të gjithë pjesëmarrësit në këtë studim nuk vuanin nga ndonjë sëmundje kronike.

Por gjatë viteve vetëm disa prej tyre nuk treguan rritje në peshë.

Kjo ndodhi me ata persona që konsumonin një sasi të caktuar arrorësh në ditë.

Arrorët ndihmojnë trupin të djegë më shumë kalori, më shpejt në kohë.

Ndaj janë zgjidhja e duhur dhe më e shëndetshme për të rënë në peshë.

Sipas ekspertëve vetëm disa gramë arra apo çdo lloj arrori në ditë, ul rrezikun e shtimit në peshë me 2 kilogramë.

Sasia që ju duhet çdo ditë

Nuk ka rëndësi se cilat zgjidhni, mund të konsumoni pa problem arra, bajame apo lajthi për të arritur këto rezultate.

Mjafton që ato të jenë të freskëta dhe pa kripë në mënyrë që të mos ju dëmtojnë organizmin.

Ekspertët rekomandojnë një sasi prej 28 gramësh në ditë për të parandaluar shtimin në peshë.

Kjo sasi është baras me një grusht të vogël arrash apo bajamesh në ditë.

Kështu do të ulni me 15% mundësinë e prekjes nga obeziteti gjatë gjithë jetës tuaj.

Futja e arrorëve në dietën e përditshme jo vetëm që ndihmon kundër shtimit në peshë, por edhe me një sërë sëmundjesh të tjera.

Duke filluar që nga sëmundjet e zemrës e deri shëndeti i mirë i trurit.

Prandaj konsumojini ato sa herë të keni mundësi për ti dhuruar një dozë shëndeti trupit tuaj./AgroWeb.org

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Në orët e fundit kishte kërkuar të fliste me familjen”/ Shqiptari i jep fund jetës në burgun e Italisë!

“Në orët e fundit kishte kërkuar të fliste me familjen”/ Shqiptari i jep fund jetës në burgun e Italisë!

Publikuar më 29.09.2020
Të dielën një i burgosur 40-vjeçar shqiptar i dha fund jetës...

Të dielën një i burgosur 40-vjeçar shqiptar i dha fund jetës së tij në burgun Rocco D’Amato, në Itali. Ai kishte qenë në paraburgim për disa muaj, në pritje të gjyqit për vjedhje dhe rezistencë ndaj një zyrtari publik. Shoku që ndante një dhomë burgu me të nuk kishte vërejtur asgjë. Në orët e fundit […]

Lexo më shumë

“Kullën e Sahatit të Tiranës do ta spostojnë”, aktivisti nxjerr foton shokuese të 25-katëshit që firmosi Rama

“Kullën e Sahatit të Tiranës do ta spostojnë”, aktivisti nxjerr foton shokuese të 25-katëshit që firmosi Rama

Publikuar më 28.09.2020
Pedagogu dhe aktivisti i shoqërisë civile Ervin Goci, që luf...

Pedagogu dhe aktivisti i shoqërisë civile Ervin Goci, që luftoi deri në fund kundër shembjes së ndërtesës së Teatrit Kombëtar, postoi sot një foto tjetër nga lart të kullës që po ngrihet pas ndërtesës së bashkisë së Tiranës dhe puthitur me Kullën e Sahatit të Tiranës. ‘Do ta përsëris çdo ditë që Sahatin e Tiranës […]

Lexo më shumë

Njihuni me parashikimin e yjeve për sot, 26 shtator 2020

Njihuni me parashikimin e yjeve për sot, 26 shtator 2020

Publikuar më 26.09.2020
Dashi Nesër nuk do ta keni të lehtë për të ngritur nga shtra...

Dashi Nesër nuk do ta keni të lehtë për të ngritur nga shtrati, për shkak të dëshirës që keni që bota të bëjë pa ndihmën tuaj për pak kohë. Të gjithëve na duhet kohë herë pas here për të rikuperuar energjitë, ndaj nëse e shihni të nevojshme kthehuni në anën tjetër dhe merreni ditën me […]

Lexo më shumë

Abuzim seksual me të mitur, dhunë ndaj vajzave apo bashkëshortes, 8 të arrestuar në Tiranë në 24 orët e fundit

Abuzim seksual me të mitur, dhunë ndaj vajzave apo bashkëshortes, 8 të arrestuar në Tiranë në 24 orët e fundit

Publikuar më 24.09.2020
8 persona kanë rënë në prangat e policisë pasi akuzohen për ...

8 persona kanë rënë në prangat e policisë pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. S., 24 vjeç, pasi në rrugën “Fran Bardhi”, gjatë kontrollit fizik iu gjet e iu sekuestrua në cilësinë e provës materiale një sasi lënde narkotike e […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Zhbërja e Shqipërisë, projekti më kriminal i qeverive të tranzicionit

Kokëdhima: Zhbërja e Shqipërisë, projekti më kriminal i qeverive të tranzicionit

Publikuar më 23.09.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, duke iu refer...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, duke iu referuar të dhënave të EUROSTAT se nga janari i vitit 2019 deri në gusht të 2020-s kanë aplikuar për azil në një nga shtetet e Bashkimit Europian rreth 30 e 500 shqiptarë, pjesa më e madhe të rinj, u shpreh se zhbërja e Shqipërisë, zbrazja e saj […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Referendum për parlamentin me 100 deputetë

Kokëdhima: Referendum për parlamentin me 100 deputetë

Publikuar më 21.09.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, mori si shemb...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, mori si shembull referendumin në Itali për reduktimin e numrit të deputetëve nga 945 në 600 për të thënë se kjo duhet bërë edhe në Shqipëri. Ai kujtoi propozimin e bërë prej tij në prill 2019 me ‘Paktin Kombëtar’ për një parlament me 100 deputetë, por së pari tha […]

Lexo më shumë

Agron Alibali: Problemet kardinale që duhet të zgjidhë Athina përpara se të kërkojë ndarjen e detit

Agron Alibali: Problemet kardinale që duhet të zgjidhë Athina përpara se të kërkojë ndarjen e detit

Publikuar më 21.09.2020
Studiuesi dhe juristi i njohur flet nga SHBA për gazetën ...

Studiuesi dhe juristi i njohur flet nga SHBA për gazetën ‘Shekulli’. Cilën rrugë duhet të zgjedhë Shqipëria për marrëveshjen e ndarjes së detit Jon me Greqinë, përse nxiton Athina, çfarë ndikimi ka marrëveshja Greqi-Itali dhe veprimet që duhet të bëjnë Dendias dhe Micotaqis, përpara se të vizitojnë Tiranën   Z. Alibali! Rama deklaroi në Athinë […]

Lexo më shumë

“Noti është ëndrra-pasioni-puna ime”, intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj

“Noti është ëndrra-pasioni-puna ime”, intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj

Publikuar më 20.09.2020
Vilma Zonja është një 15 vjeçare e talentuar dhe e apasionua...

Vilma Zonja është një 15 vjeçare e talentuar dhe e apasionuar pas notit. Si shumë nga bashkëmoshatarët e saj edhe ajo ka modelet që e frymëzojnë dhe e nxisin për të ecur përpara. Një ndër to është notarja olimpiste shqiptare Nikol Merizaj. Vilma mori guximin dhe i drejtoi sportistes së njohur disa pyetje duke zhvilluar […]

Lexo më shumë