Këto 6 ushqime ju reduktojnë urinë

Kur ndjekim një dietë dobësimi, është normale të ndjejmë dëshirën të hamë disa ushqime me shumë kalori, qofshin këto të ëmbla apo të kripura.

E njëjta gjë ndodh edhe kur kemi ankth apo depresion. Për të shmangur një situatë të tillë janë disa ushqime që reduktojnë oreksin dhe mund të konsumohen në çfarëdolloj momenti.

-Kosi: Kur keni shumë uri, mjafton të hani një vasketë kos pa sheqer që kanë 15 gram proteina mjaft cilësore.

– Djathi i stazhionuar: Me dy copa djathi mund të kënaqni oreksin tuaj. Zgjidhni ato që kanë pak kripë dhe yndyrna.

– Kafe e zezë: Kafeja përmirëson metabolizmin dhe shmang urinë. Efektet e saj mund t’ju mbajën deri në tre orë pasi e keni pirë.

– Speci i kuq: Nëse ju pëlqejnë gjërat pikante dhe të humbni peshë duke mbajtur larg urinë speci i kuq është ideal.

– Lëng frutash: Nuk është njësoj të hani një frut në mesvakt apo një sasi frutash. Mos i shtoni sheqer, por vetëm pak ujë dhe thjesht shpikni çdo ditë lëngje me fruta të ndryshme. Mollë, dardhë, pjeshkë, rrush, portokalle, çdo frut lejohet.

– Vaji i ullirit ka një sasi të madhe të ushqyesve thelbësorë të aftë të luftojnë ankthin për ushqimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet