×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Këta vjedhin mbi kurrizin e të vdekurve”, Sali Berisha sulmon ashpër qeverinë për mbi 16 mijë jetët e humbura gjatë pandemisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar kreun e qeverisë Edi Ramën për krijimin e krizës energjitike përmes vjedhjeve. Duke folur nga “Foltorja” në Dibër, Berisha shprehet se qeveria blen tani energji në bursën ndërkombëtare me një çmim shumë herë më të lartë, ndërkohë që pak muaj më parë e shiste energjinë e prodhuar në vend, me një çmim të ulët.

“Paratë e buxhetit i vjedhin dhe vetëm i vjedhin. Pandemia ishte e përbotshme, por ne numërojmë 16.800 jetë të humbura gjatë saj, numërojmë më shumë se ccdo vend tjetër në Europë, dhe jemi një nga 3-4 vendet me vdekshmërinë më të lartë në botë nga Covid. Po pse ndodh kjo? Sepse keta me tenderat e shëndetësisë vjedhin dhe vetëm vjedhin, mbi të vdekur e të sëmurë. Ky kuvend që mbahet është interes jetik kombëtar. Edi Rama u lidh me një mënyrë prej vasali me Aleksandër Vuccicc dhe në vend të nismave europiane”, tha Berisha.

Ish-kryeministri ka prekur dhe çmimin e naftës të cilin e ka krahasuar me çmimin e naftës në Zvicër. Sipas Berishës, çmimi është thuajse i njëjtë ndërkohë që rroga mesatare në Zvicër është 6000 euro ndërsa në Shqipëri 400 euro.

“Kuvendin e thërret koha. Për t’i bërë ballë një regjimi të ngritur nga Rama në një mënyrë tmerrësisht të dëmshëm të shqiptarëve. Ndërtoi në këto 8 vite, narkoshtetin e parë në Europë. Ky regjim, në këto 8 vite jo vetëm që nuk përparoi standartet e demokracisë dhe nivelin e jetesës së shqiptarëve, por çbëri një shumicë të madhe prej tyre dhe shqiptarët, realisht, i zhyti në varfëri dhe mjerim sot. Ai që quhet varfëri e skajshme, është 3.6 herë më e madhe se çishte në vitin 2013. Sot shqiptarët nga kombi me rrogën mesatare më të lartë në rajon, marrin rroga 30% më të ulta se në Kosovë. Kafshata e bukës është 87 herë, po ti mesatarizojmë se në vendet e BE-së. Ndërkohë që konsumi i saj është më i larti në Europë. Sot shqiptarët paguajnë naftën të barabartë me qytetarët e Zvicrës që kanë një rrogë mesatare 6000 euro në muaj. Litra e naftës është 1.41 cent në Zvicër dhe pak a shumë ky është çmimi në Shqipëri. Kjo sepse qeveria në vend që të mendojë për qytetarët, Edi Rama mendon për veten. Në vitin 2013 nafta nuk ishte e lirë, por nëqoftëse nafta ishte dyfishi i çmimit të saj në bursë, sot është 3.2 herë më e lartë se çmimi i saj në bursë. Kjo për shkak të qëndrimit të papërgjegjshëm të Ramës. Vjedhja monstruoze në të gjitha fushat ka bërë që arka e shtetit të jetë bosh. Qeveria detyrohet të dalë në treg për të marrë 700 mln euro borxh ndërkohë që na thotë se rritja ekonomike ishte 18%.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pak ditë para mbledhjes së Kuvendit të thërritur nga Berisha, zyrtari i lartë amerikan vjen gjatë javës në Tiranë

Pak ditë para mbledhjes së Kuvendit të thërritur nga Berisha, zyrtari i lartë amerikan vjen gjatë javës në Tiranë

Publikuar më 05.12.2021
Shtetet e Bashkuara të Amerikës vihen në lëvizje pak orë për...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vihen në lëvizje pak orë përpara mbledhjes së kuvendit të thirrur nga i shpalluri ‘non grada’ i SHBA-ve, Sali Berisha. Të enjten e datës 9 dhjetor i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar do të vizitojë Tiranën. Në agjendën e zyrtarit të lartë amerikan […]

Lexo më shumë

Publikohen emrat e delegatëve të Beratit që firmosën për Kuvendin Kombëtar, dalin kundër dy deputetët e PD (VIDEO)

Publikohen emrat e delegatëve të Beratit që firmosën për Kuvendin Kombëtar, dalin kundër dy deputetët e PD (VIDEO)

Publikuar më 05.12.2021
Degët e Partisë Demokratike Berat, Poliçan e Dimal kanë zyrt...

Degët e Partisë Demokratike Berat, Poliçan e Dimal kanë zyrtarizuar sot emrat e delegatëve të tyre për kongresin e 11 Dhjetorit. Lista me emrat e delegatëve u lexua nga përfaqësues të degëve përkatëse përpara selisë së Partisë Demokratike Berat. Nga dega e Beratit kanë firmosur për në kongresin e 11 Dhjetorit 125 nga 198 pra […]

Lexo më shumë

“Basha të përballet me sistemin belg të drejtësisë”/ Eksperti gjerman të CDU-së: Shqipëria duhet të vendosë, ose me BE ose me Vuçiç

“Basha të përballet me sistemin belg të drejtësisë”/ Eksperti gjerman të CDU-së: Shqipëria duhet të vendosë, ose me BE ose me Vuçiç

Publikuar më 05.12.2021
Situata politike në vend mori një tjetër goditje javën që la...

Situata politike në vend mori një tjetër goditje javën që lamë pas. Në qendër të debateve ishte vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të legjitimuar zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Për ekspertin gjerman të CDU-së, Martin Henze, një vendim i tillë është antikushtetues dhe i marrë nën presionin e Edi Ramës. Në intervistën e dhënë për […]

Lexo më shumë

Berisha tregon skenarin, çfarë do të bëjë një ditë pas Kuvendit

Berisha tregon skenarin, çfarë do të bëjë një ditë pas Kuvendit

Publikuar më 03.12.2021
Mbrëmjen e sotme Sali Berisha e çoi “Foltoren” në Bilisht. I...

Mbrëmjen e sotme Sali Berisha e çoi “Foltoren” në Bilisht. Ish-kryeministri kishte akuza direkte për Lulzim Bashën për dosjen e “Toyota Yaris” ku tha se dekonspiroi operacionin dhe se nga drejtësia në Shqipëri e shpëtoi Edi Rama, por në Belgjikë çështja është akoma hapur. “Edi Rama i mbylli dosjen “peng-kryetarit”. Mirëpo dosja i kishte rrënjët […]

Lexo më shumë

KQZ çon për kallëzim penal 67 numërues, vodhën votat për kandidatët, nga Çuçi, Balluku, Shalsi i PS-së te Belind Këlliçi i PD-së

KQZ çon për kallëzim penal 67 numërues, vodhën votat për kandidatët, nga Çuçi, Balluku, Shalsi i PS-së te Belind Këlliçi i PD-së

Publikuar më 03.12.2021
67  numërues do të shkojnë për kallëzim penal nga Komisioni ...

67  numërues do të shkojnë për kallëzim penal nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, për shkak se akuzohen për parregullsi dhe vjedhje votash në zgjedhjet e 25 prillit.  Raportohet se numëruesit janë nga qarqe të ndryshme të vendit ku kryeson Tirana me 7 qendra votimi. ABC ka siguruar inicialet e numëruesve ku vihet re që janë […]

Lexo më shumë

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut!

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut!

Publikuar më 02.12.2021
Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të...

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe Presidencës. Por Tirana zyrtare nuk është e unifikuar në këtë qëndrim. Presidenti Ilir Meta ditë më parë pranoi propozimin e Bullgarisë që Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut për të […]

Lexo më shumë

Ferdinand Xhaferraj nuk do jetë më kreu i PD në Durrës, Basha emëron pasardhësin e ri (EMRI)

Ferdinand Xhaferraj nuk do jetë më kreu i PD në Durrës, Basha emëron pasardhësin e ri (EMRI)

Publikuar më 02.12.2021
Deputeti dhe njëkohësisht kreu i PD në Durrës, Ferdinand Xha...

Deputeti dhe njëkohësisht kreu i PD në Durrës, Ferdinand Xhaferraj ka dhënë dorëheqjen nga posti që mban.  Xhaferraj ka dhënë dorëheqjen që prej momentit kur kandidoi për deputet por vetëm tani i është pranuar. Ndërkohë kryedemokrati Lulzim Basha pa humbur kohë ka emëruar pasardhësin e Xhaferrajt pasi pranoi dorëheqjen e këtij të fundit. Tashmë në […]

Lexo më shumë

PD i bashkohet mazhorancës, kush janë 3 projektligjet që u votuan në Kuvend

PD i bashkohet mazhorancës, kush janë 3 projektligjet që u votuan në Kuvend

Publikuar më 02.12.2021
Gjatë fjalës së mbajtur në seancën plenare në Kuvend, depute...

Gjatë fjalës së mbajtur në seancën plenare në Kuvend, deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji, bëri me dije qëndrimin e grupit parlamentar demokrat në lidhje me ligjin për pastrimin e parave. Salianji u shpreh se Partia Demokratike do ta votojë këtë ligj, jo sepse mendon se qeveria ka vullnet për ta zbatuar, por sepse në […]

Lexo më shumë