Këshilli i Atlantikut: Momenti i duhur për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës

Këshilli Atlantik i Shteteve të Bashkuara beson se Beogradi dhe Prishtina kanë një mundësi historike për të normalizuar marrëdhëniet, të cilat, siç thonë, u mundësojnë të dyve të ecin përpara. Zëvendës presidenti i Këshillit Atlantik, David Wilson tha në një intervistë për mediat amerikane, se pas vizitës së fundit të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, Uashingtoni ishte më tepër optimist.

Ai tha se, “Ajo për të cilën jam është një marrëveshje paqeje, zgjidhje përfundimtare e paqes midis Kosovës dhe Serbisë. Kjo është një mundësi historike”, thotë Wilson. Sipas tij, është me rëndësi historike normalizimi i marrëdhënieve dhe “të dy vendet mund të ecin përpara”. “Kështu që unë mbështes dhe atë që dëgjoj për Uashingtonin dhe të tjerët po thonë se do të mbështesim çdo marrëveshje që këta liderë mund të arrijnë dhe vendet e tyre përmbushin, nëse ato negociohen reciprokisht nga të dy ata dhe ofrojnë mundësinë për zgjidhjen përfundimtare. Ne do ta mbështesim këtë dhe kjo është ajo që po ndodh këtu”, tha Wilson.

Siç tha ai, kur gjithçka përmblidhet, vendimtare për marrëveshje të tilla të mëdha është “të kemi udhëheqës që janë të gatshëm t’i shtyjnë gjërat”. “Këto nuk janë çështje të lehta. Ajo që ne e konsiderojmë si momenti i duhur janë disa rrethana, dinamika rajonale, por në të vërtetë ajo ka lidhjen më të madhe me atë se ku janë sot Serbia dhe Kosova dhe ku janë këta dy udhëheqës politikë. Një proces që është i pashmangshëm. Është një grup i vogël njerëzish që janë të gatshëm të bashkëpunojnë dhe të marrin vendime të vështira. Nuk është kurrë e lehtë dhe është shumë më e paqartë se sa është e sigurt, por jam optimist dhe shpresoj që marrëveshja të vazhdojë të jetë e mundur”, tha Zëvendës presidentit i Këshillit Atlantik. /E.D/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet