×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kërkoi 4 mijë euro për të mos i arrestuar djalin, vihet në pranga Nënkomisari i Policisë teksa merr ryshfetin (EMRI)

SPAK dhe SHÇBA, arrestuan në flagrancë 1 punonjës policie me detyrë specialist i Hetimit të Krimeve në Komisariatin e Policisë Kavajë, për korrupsion. Policia ka vënë në pranga efektivin Ilir Dizdari, pasi dyshohet se duke keqpërdorur atributet që i jep detyra dhe funksioni, ka konsumuar veprën penale të “Korrupsionit pasiv”.

Gjatë ushtrimit të detyrës, efektivi i ka kërkuar një shtetasi një shumë prej 4,000 eurosh me qëllim favorizimin për mos arrestim në flagrancë të djalit të tij. I riu kishte kundërshtuar Patrullën e Policisë, duke thyer Aktin Normativ gjatë pandemisë.

Njoftimi i plotë:

SPAK dhe SHÇBA, arrestojnë në kushtet e flagrancës 1 punonjës policie me detyrë specialist i Hetimit të Krimeve në Komisariatin e Policisë Kavajë, për korrupsion.

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të SHÇBA Durrës, finalizuan me sukses operacionin e koduar “Golemi”, në funksion të procedimit penal për veprën penale të “Korrupsionit pasiv“.

Pas një hetimi duke aplikuar metoda speciale të hetimit, drejtuar nga Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion, u dokumentua me prova ligjore veprimtaria e kundraligjshme e punonjësit të Policisë, Ilir Dizdari.

Ai dyshohet se duke keqpërdorur atributet që i jep detyra dhe funksioni, ka konsumuar veprën penale të “Korrupsionit pasiv”. Subjekti i këtij procedimi penal, kryente funksionin e specialistit për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Kavajë.

Gjatë ushtrimit të detyrës, ai i ka kërkuar një shtetasi një shumë prej 4,000 eurosh me qëllim favorizimin për mos arrestim në flagrancë të djalit të tij. I riu kishte kundërshtuar Patrullën e Policisë, duke thyer Aktin Normativ gjatë pandemisë.

Me qëllim ndryshimin e cilësimit juridik të veprës penale nga “Kundërshtim i punonjësit të Policisë” në “Mosbindje ndaj punonjësit të Policisë”, oficeri i Policisë kërkonte shumën e sipërmendur prej një periudhe disa mujore në formë kërcënimi, si duke ushtruar presion në ambientin e biznesit të shtetasit.

Mbi bazën e regjistrimit të procedimit penal, në momentin e shkëmbimit të vlerave monetare të kërkuara nga specialisti i Hetimit të Krimeve, në kushtet e flagrancës, oficerët e Policisë Gjyqësore të SHÇBA-së arrestuan N/Komisarin I.D., si dhe sekuestruan si prova materiale vlerën monetare prej 4 mijë eurosh dhe celularin e tij.

Hetimet vijojnë nën drejtimin e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit e Krimit të Organizuar.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Aksident në aksin Peqin-Elbasan, makinat përplasen ‘kokë më kokë’

Aksident në aksin Peqin-Elbasan, makinat përplasen ‘kokë më kokë’

Publikuar më 24.01.2021
Një tjetër aksident është regjistruar këtë të diel në vend, ...

Një tjetër aksident është regjistruar këtë të diel në vend, si pasojë e motit të keq dhe lagështira në rrugë. Sipas informacioneve të para mësohet se aksidenti ka ndodhur në mbrëmje në aksin e rrugës kombëtare Peqin -Elbasan. Konkretisht ngjarja ka ndodhur në fshatin Bishqem, Elbasan,  mjeti tip “Land Rover”,  me drejtues shtetasin K. S., […]

Lexo më shumë

Aksident në Rrogozhinë/Ambulanca përplaset me makinën, plagosen 6 persona

Aksident në Rrogozhinë/Ambulanca përplaset me makinën, plagosen 6 persona

Publikuar më 24.01.2021
Një aksident është regjistruar pak minuta më parë në Rrogozh...

Një aksident është regjistruar pak minuta më parë në Rrogozhinë. Mësohet se ambulanca ka përplasur një makinë tip ‘Benz’, ku të plagosur kanë mbetur 6 persona. Sakaq, mësohet se dy prej të plagosurve janë në gjendje të rëndë. Informacioni paraprak: Në vendin e quajtur “Bishti i Zhurit”, janë përfshirë në përplasje ambulanca e spitalit të […]

Lexo më shumë

Breshëri plumbash me kallashnikov, kush është 32-vjeçari që u vra pasdite në Durrës

Breshëri plumbash me kallashnikov, kush është 32-vjeçari që u vra pasdite në Durrës

Publikuar më 24.01.2021
Një ngjarje e rëndë u regjistrua pasditen e kësaj të diele n...

Një ngjarje e rëndë u regjistrua pasditen e kësaj të diele në Durrës. Mësohet se 32-vjeçari i cili ndërroi jetë në spital pasi u qëllua me kallashnikov është, Jetmir Bregu. Sipas dëshmitarëve okularë ka pasur të shtëna të vazhdueshme. Për shkak të shiut të madh dhe zonës periferike autorët janë larguar nëpër errësirë teksa Policia […]

Lexo më shumë

Tronditet Durrësi/ Qëllohet me armë zjarri 32-vjeçari, humb jetën pasi shkoi në spital

Tronditet Durrësi/ Qëllohet me armë zjarri 32-vjeçari, humb jetën pasi shkoi në spital

Publikuar më 24.01.2021
Një konfliktit i çastit ka përfunduar me një viktimë në Durr...

Një konfliktit i çastit ka përfunduar me një viktimë në Durrës, mbrëmjen e kësaj të diele. Ngjarja ka ndodhur në orën 17:20, në lagjen nr.16 në qytetin bregdetar. Sipas policisë pas një konflikti të çastit është plagosur me armë zjarri J. B. 32 vjeç, i cili pasi shkoi në spital, ndërroi jetë. Policia ka shoqëruar […]

Lexo më shumë

Shkrumbohet makina në Fier, çfarë i ndodhi shoferit

Shkrumbohet makina në Fier, çfarë i ndodhi shoferit

Publikuar më 24.01.2021
Një makinë është përfshirë nga flakët mesditën e kësaj të di...

Një makinë është përfshirë nga flakët mesditën e kësaj të diele në Fier. Sipas informacionit paraprak, mësohet se makina tip  “Benz” është përfshirë nga flakët si pasojë e një defekti teknik. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur “Vija e Ngjalës”. Fatmirësisht, drejtuesi i mjetit e ka kuptuar defektin teknik dhe e ka braktisur atë […]

Lexo më shumë

Prej kohësh në kërkim ndërkombëtar, bie në pranga 59-vjeçari turk

Prej kohësh në kërkim ndërkombëtar, bie në pranga 59-vjeçari turk

Publikuar më 24.01.2021
Një 59-vjeçar turk, banues në Kosovë është arrestuar nga pol...

Një 59-vjeçar turk, banues në Kosovë është arrestuar nga policia, pasi ndaj tij rëndon akuza për veprën penale ‘Korrupsion’. Policia njofton  se arrestimi i tij u bë në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, me qëllim ekstradimin drejt Turkmenistanit. Sakaq, gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas rezultoi person […]

Lexo më shumë

Aksidenti fatal/ “Toyota” përplas dy automjete, vdes 46 vjeçari, plagosen dy gra

Aksidenti fatal/ “Toyota” përplas dy automjete, vdes 46 vjeçari, plagosen dy gra

Publikuar më 24.01.2021
Një 46 vjeçar ka gjetur vdekjen si pasojë e një aksidenti rr...

Një 46 vjeçar ka gjetur vdekjen si pasojë e një aksidenti rrugor të ndodhur në orët e vona të natës së shkuar. Policia bën me dije se ngjarja është regjistruar në aksin Fushë Krujë-Laç, kur një automjet tip “Toyota”, është përplasur me mjetin tip “Ford” dhe më pas me mjetin tip “Audi”. Për pasojë, ka […]

Lexo më shumë

Arrestohen dy zyrtarë të Bashkisë Kamëz (Emrat)

Arrestohen dy zyrtarë të Bashkisë Kamëz (Emrat)

Publikuar më 23.01.2021
Dy zyrtarë të Bashkisë Kamëz janë arrestuar, pasi akuzohen p...

Dy zyrtarë të Bashkisë Kamëz janë arrestuar, pasi akuzohen për korrupsion. Mësohet se në pranga kanë rënë dy shtetasit  Dritan Nikolli dhe Ermal Baci. Dritan Nikolli me detyrë punonjës i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Kamzë; Ermal Baci me detyrë punonjës i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Kamzë. Nga hetimet e […]

Lexo më shumë