×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kërcënohet me shkarkim Neritan Liçaj, aktori: Hakmarrje e ulët diktatoriale

Qeveria po përpiqet t’u mbyllë gojën artistëve që prej afro dy vitesh janë qëndrestarët e fundit që po qëndrojnë 24 orë në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar.

Së fundmi është raportuar nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe burime të tjera brenda kryeministrisë se është kërcënuar me largim nga vendi i punës aktori i mirënjohur Neritan Liçaj, një ndër artistët më kritikë dhe të zëshëm kundër shembjes së Teatrit Kombëtar por edhe politikave të Ministrisë së Kulturës në Tërësi.

Lajmi se është kërcënuar me largim nga puna është konfirmuar nga vetë aktori Liçaj në disa prej intervistat dhe prononcimet e dhëna prej tij për disa media. Aktori i njohur e ka cilësuar përpjekjen e qeverisë si “të neveritshme” duke shtuar se do të donte që të shkarkohej pasi në këtë mënyrë do të shpërthente një “uragan” i madh ligjor dhe mediatik”.

Duke folur për “Shijak TV” Neritan Liçaj shprehet: “Ka nisur në fshehtësi si gjithmonë, siç i bëjnë punët këta rilindasit e vegjël…Në fshehtësi ka nisur procedura për largimin tim nga puna. Mua ende nuk më kanë thirrur zyrtarisht, por unë e mora vesh këtë gjë dhe normalisht është shumë e neveritshme të mendosh që të kesh mbi një çerek shekulli që punon në këtë institucion, me ato kontribute që kam unë. dhe të marrësh vesh tani që hiqesh pa asnjë motivacion”.

Liçaj deklaron se nisjen e procedurave për largimin nga puna e ka marrë në rrugë informale ndaj dhe nuk e bën publik emrin e personit. Ai shton se ende nuk është thirrur nga eprorët e tij për t’iu komunikuar ky vendim në rrugë institucionale.

Aktori i njohur thotë mes të tjerash se ekziston mundësia e tërheqjes nga ky vendim për shkak të reagimit të fortë që pati lajmi në publik. Ai shton se përpjekja mund të jetë edhe një formë presioni për ata artistë që po mbrojnë ende Teatrin Kombëtar nga projekti korruptiv që synon prishjen e tij.

“Por janë aq dhjakonar themi ne nga Jugu sa të mos e provojnë. Dhe koston, në qoftë se do ta bëjnë do ta kenë shumë të rëndë. Unë nuk kam asnjë lloj frike, asnjë lloj turpi, unë jam mësuar ta nxjerr bukën e gojës me djersën e ballit”, u shpreh ai.

Liçaj tha se do ta ndjekë këtë betejë në rrugë mediatike dhe ligjore. Gjithashtu bëri me dije se shumë avokatë të njohur me marrjen e këtij lajmi kanë shprehur gatishmërinë për t’i dhënë mbrojtjen ligjore aktorit.

“Në fakt unë do të doja shumë që ta realizonin, domethënë të më pushonin nga puna, sepse do t’u shpërtheja një uragan të madh ligjor, mediatik, artistik pse jo, sepse askush edhe nga komuniteti artistik nuk e pranon dot këtë arbitrarizëm dhe këtë hakmarrje diktatoriale shumë të ulët”, tha Liçaj. /E.SH/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktivistët hyjnë brenda rrethimit të ndaluar të Teatrit, bëjnë gjestin simbolik në rrënojat e tij

Aktivistët hyjnë brenda rrethimit të ndaluar të Teatrit, bëjnë gjestin simbolik në rrënojat e tij

Publikuar më 02.07.2020
Aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit kanë hyrë...

Aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit kanë hyrë brenda rrethimit të Teatrit Kombëtar, tashmë të shembur. Hyrja brenda rrethimit është e ndaluar, por policia nuk i ka penguar dhe thjesht ka filmuar gjithë veprimet e aktivistëve. Ata kanë mbjellë brenda rrethimit tre pemë ulliri, në shenjë simbolike. Aktivistët kanë shpjeguar se njëra pemë është […]

Lexo më shumë

Protestë për dhunën seksuale përmes artit, Ema Andrea: Një grua që përdhunohet është çdonjëra nga ne

Protestë për dhunën seksuale përmes artit, Ema Andrea: Një grua që përdhunohet është çdonjëra nga ne

Publikuar më 02.07.2020
Një shfaqje teatrale në formë proteste kundër dhunës se...

Një shfaqje teatrale në formë proteste kundër dhunës seksuale, bashkon për herë të parë artistët pas kohës së gjatë të izolimit. Regjisorja e shfaqjes, Ema Andrea, tregon për “Shekulli”-n përse zgjodhi të sjell këtë vepër dhe si e shikon shoqërinë shqiptare, që pas çdo abuzimi seksual fajin ja lë viktimës. Lorena Resulaj Dhuna seksuale dhe […]

Lexo më shumë

Merret vendimi, ja çfarë do të ndodhë me Festivalin e Këngës këtë vit

Merret vendimi, ja çfarë do të ndodhë me Festivalin e Këngës këtë vit

Publikuar më 01.07.2020
Festivali i Këngës do të mbahet sërish këtë vit, pavar...

Festivali i Këngës do të mbahet sërish këtë vit, pavarësisht se ende nuk dihet se si do të zhvillohet pandemia deri në muajin dhjetor. Sipas një njoftimi, nëndrejtori i këtij festivali, Martin Leka, ka zhvilluar sot një takim për t’u konsultuar me krijuesit, muzikantët dhe tekstshkruesit që kanë lënë gjurmë në të. Sipas njoftimit pritet […]

Lexo më shumë

Biblioteka Kombëtare gjen rrugën e rihapjes online, nis projekti për digjitalizimin e veprave

Biblioteka Kombëtare gjen rrugën e rihapjes online, nis projekti për digjitalizimin e veprave

Publikuar më 01.07.2020
Pandemia ka detyruar Bibliotekën Kombëtare të Shqipëris...

Pandemia ka detyruar Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë të ndërpresë shërbimet në ambientet fizike për të gjithë qytetarët në këtë 100-vjetor të themelimit të këtij institucioni. Megjithatë Biblioteka Kombëtare ka vendosur t’ju gjendet pranë lexueseve edhe në këto ditë, përmes rrugës digjitale. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, së bashku me drejtorin e Bibliotekës Kombëtare, Piro Misha, […]

Lexo më shumë

Nga letrat e Konicës tek ato të Remarkut, teatri i Durrësit nis projektin special me “komunikimin e harruar”

Nga letrat e Konicës tek ato të Remarkut, teatri i Durrësit nis projektin special me “komunikimin e harruar”

Publikuar më 30.06.2020
Teatri “Aleksandër Moisiu” sjellë nën interpretimin e...

Teatri “Aleksandër Moisiu” sjellë nën interpretimin e aktorëve të njohur shqiptarë letrat më të famshme në historinë botërore dhe shqiptare. Ideatorja dhe regjisorja e kësaj nisme, Driada Dervishi, tregon për “Shekulli”-n pse vendosi të sjellë këtë formë komunikimi të harruar në formën e një shfaqjeje dhe çfarë do të ndodhë në të ardhmen me teatrin […]

Lexo më shumë

Arben Derhemi i revoltuar: Tirana i ka pritur të gjithë, por nuk po respektohet nga tallavaja qytetare

Arben Derhemi i revoltuar: Tirana i ka pritur të gjithë, por nuk po respektohet nga tallavaja qytetare

Publikuar më 29.06.2020
Arben Derhemi ka vendosur të organizojë një natë artisti...

Arben Derhemi ka vendosur të organizojë një natë artistike kushtuar Tiranës, traditave dhe zakoneve të kryeqytetit. Aktori i njohur, si një tiranas i vjetër, tregoi në “Ora e Tiranës” se me sa zell po pret ta organizojë këtë mbrëmje që pritet të mbledhë dhe emrat më të njohur të folklorit të këtij qyteti. Por ndër […]

Lexo më shumë

Sukses i jashtëzakonshëm, pas nominimit për “Oscar” filmi shqiptar shfaqet në kinematë e Francës

Sukses i jashtëzakonshëm, pas nominimit për “Oscar” filmi shqiptar shfaqet në kinematë e Francës

Publikuar më 26.06.2020
Filmi shqiptar “Delegacioni” me regji të Bujar Alimanit...

Filmi shqiptar “Delegacioni” me regji të Bujar Alimanit dhe skenar të të ndjerit, Artan Minarolli, pritet të transmetohet së shpejti në kinematë e Francës. Nga 22 korriku ky film do të shfaqet në kinematë franceze nën titullin “Le dernier prisonnier”. “Triller politik që zhvillohet në periudhën e fundit të diktaturës komuniste, ‘Delegacioni’ është një film […]

Lexo më shumë

Shkrimtari Rexhep Qosja feston 84 vjetorin e lindjes

Shkrimtari Rexhep Qosja feston 84 vjetorin e lindjes

Publikuar më 25.06.2020
Shkrimtari Rexhep Qosja feston sot 84 vjetorin e lindjes. Qo...

Shkrimtari Rexhep Qosja feston sot 84 vjetorin e lindjes. Qosja ka lindur më 25 qershor të vitit 1936. Qosja ka dhënë një kontribut shumë të rëndësishëm në lëmin e studimeve letrare dhe është i njohur për sintezat e mëdha shkencore në fushën e historisë së letërsisë e të mendimit teoriko-letrar, me një sërë botimesh ku […]

Lexo më shumë