×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Keni blerë makinë dhe nuk e keni kaluar në emrin tuaj? Ja çfarë duhet të bëni

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët që kanë blerë apo kanë shitur një automjet dhe nuk kanë bërë ende ndërrimin e pronësisë së tij.

Në njoftim bëhet me dije se nëse keni shitur një mjet dhe vijon të mbetet në emrin tuaj ndërsa e përdor blerësi, ky mjet mund t’ju ngarkojë me detyrime nëse blerësi nuk paguan taksat, dhe gjobat brenda apo jashtë vendit.

Ndër të tjera Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor thekson se shitësi ka të drejtën të deklarojë mes dokumenteve, faktin e aktit të shitjes, pranë̈ Drejtorive Rajonale.

Njoftimi i plotë

✅Keni shitur një mjet 🚘🛵 dhe vijon të mbetet në emrin tuaj ndërsa e përdor blerësi?
🔺Ky mjet mund t’ju ngarkojë me detyrime nëse blerësi nuk paguan taksat, nëse nuk paguan gjobat brenda apo jashtë vendit!

✅Keni blerë një mjet dhe nuk e keni kaluar në emrin tuaj?

🔺Ky mjet mund t’ju bllokohet apo konfiskohet nëse ka detyrime ose debi ndaj të tretëve!

SHITËSA & BLERËSA! 🙏
Rregulloni pozicionin tuaj në lidhje me mjetin! Për ju, për sigurinë̈ rrugore, për DPSHTRR, për ligjin:
🟢SHITËSI ka të drejtën të deklarojë mes dokumenteve, faktin e aktit të shitjes, pranë̈ DPSHTRR (Drejtoritë̈ Rajonale)!

🔴BLERËSI ka detyrimin të regjistrojë në emrin e vet (individ/subjekt) mjetin pranë̈ DPSHTRR (Drejtoritë̈ Rajonale)! ‼️Për shkak të situatës së pandemisë COVID19, aplikimi i gjobës që parashikohet nga Kodi Rrugor për blerësin (10,000 – 40,000 Lekë të reja sipas vonesës) ndaj çdo regjistrimi të vonuar kalimi pronësie, do të shtyhet si afat deri në një njoftim të dytë! 🟢Për gjithë̈ ata që planifikojnë̈ shitjen-blerjen, DPSHTRR ofron shërbimin e lehtësuar të kalimit të pronësisë̈ së mjetit direkt në sportelet tona – 1 Stop Shop (1,400 Lekë)! #MëShpejtMëLehtëMëLirë

️Për më shumë informacion për ndërrimin e pronësisë̈ së mjetit:
https://ëëë.dpshtrr.al/info-dhe-risi/udhezues-shitblerjet-e-paregjistruara-nga-bleresi

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy muaj pasi familjarët i bënë ceremoninë mortore, kthehet në shtëpi

Dy muaj pasi familjarët i bënë ceremoninë mortore, kthehet në shtëpi

Publikuar më 07.07.2020
Një kinez, i cili ishte deklaruar më parë i vdekur nga dokto...

Një kinez, i cili ishte deklaruar më parë i vdekur nga doktorët, u kthye në shtëpi duke lënë familjarët e tij pa fjalë. 43-vjeçari i njohur me emrin Jiao, u rikthye pas dy muajsh në shtëpi, pasi familja kishte bërë ceremoninë mortore dhe dërguar trupin e tij në krematorium. Xhaxhai i 43-vjeçarit deklaron për mediat […]

Lexo më shumë

Gur themeli në fakultetin e Gjeologjisë dhe Minierave, ndahet nga jeta profesori i njohur

Gur themeli në fakultetin e Gjeologjisë dhe Minierave, ndahet nga jeta profesori i njohur

Publikuar më 07.07.2020
Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare profesori i njohur...

Është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare profesori i njohur i fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave, Jorgo Kanani. Lajmin e ka bërë të ditur, dekani i këtij fakulteti, Vasil Jorgji. Mësohet se profesori ka ndërruar jetë 2 ditë më parë. Jorgo  Kanani u lind në fshatin Grapsh (Devoll) më 17 prill 1933. Në vitin 1953 […]

Lexo më shumë

Koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë, shefi i urgjencës thirrje të fortë: Jeta e radhës që do të humbi, mund të jetë e jotja

Koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë, shefi i urgjencës thirrje të fortë: Jeta e radhës që do të humbi, mund të jetë e jotja

Publikuar më 06.07.2020
Përmes një reagimi në rrjeti social “Facebook”, shefi i Urgj...

Përmes një reagimi në rrjeti social “Facebook”, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ju ka rikujtuar ndjekësve të tij dhe qytetarëve shqiptarë që koronavirusi ekziston dhe se madje ai infekton, sëmur dhe merr jetë. Gjithashtu Brataj ka kritikuar ata persona, që me profile false, për të bërë komente nga më të ndryshme rreth COVID-19. “Kjo […]

Lexo më shumë

Ngjarja që tronditi Tiranën/ Boshatiset banesa e të ndjerave në Kombinat, çfarë u gjet në dhomë

Ngjarja që tronditi Tiranën/ Boshatiset banesa e të ndjerave në Kombinat, çfarë u gjet në dhomë

Publikuar më 06.07.2020
Janë nxjerrë sot objektet nga dhoma e familjes Josifi në Kom...

Janë nxjerrë sot objektet nga dhoma e familjes Josifi në Kombinat, ku mbrëmjen e 2 korrikut u gjetën të vetëflijuara në banesë nënë e bijë, Zhaneta dhe Anisa Josifi. Të ndjerat thuhej se ishin besimtare të sektit “Dëshmitarët e Jehovait”. Mes objekteve që u nxorën sot jashtë shtëpisë ishte edhe dysheku ku u dergj e […]

Lexo më shumë

Shuma e frikshme që NBA ka humbur prej pandemisë

Shuma e frikshme që NBA ka humbur prej pandemisë

Publikuar më 03.07.2020
NBA parashikohet të humbasë 1 miliardë dollarë nga situata e...

NBA parashikohet të humbasë 1 miliardë dollarë nga situata e krijuar prej pandemisë së Covid-19, që solli ndërprerjen e kampionatit që në mars. Sipas ESPN, kjo shumë kaq e lartë vjen si pasojë e mungesës së tifozëve në stadium dhe shitjes së biletave, që është një goditje e rëndë për skuadrat dhe vetë NBA-në. Gjithsesi, […]

Lexo më shumë

Capital T nuk kursehet, shpenzon shumë marramendëse parash vetëm për një orë

Capital T nuk kursehet, shpenzon shumë marramendëse parash vetëm për një orë

Publikuar më 02.07.2020
Capital T është një nga artistët më të suksesshëm brenda tro...

Capital T është një nga artistët më të suksesshëm brenda trojeve shqiptare dhe gjithmonë ai ka investuar në gjithçka që lidhet me karrierën e tij. Përveçse kuron me detaje çdo projekt muzikor, reperi tregohet i kujdesshëm edhe për paraqitjen e tij të jashtme. Ai cilësohet si një nga djemtë më me stil në showbiz dhe […]

Lexo më shumë

Mikrofinanca zgjeron tregun me 25% më 2019

Mikrofinanca zgjeron tregun me 25% më 2019

Publikuar më 02.07.2020
Institucionet financiare jo banka zgjeruan më tej pozicionin...

Institucionet financiare jo banka zgjeruan më tej pozicionin në tregun financiar gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, totali i aktiveve për subjektet financiare jobanka (SFJB), në dhjetor 2019, arrin në nivelin 58.1 miliardë lekë, duke u rritur me rreth 11.8 miliardë lekë ose 25.4%. Kjo rritje është gjeneruar kryesisht nga […]

Lexo më shumë

“Spitalet presin lëmoshë nga ministria”, mjeku i njohur shpërthen ndaj sistemit shëndetësor

“Spitalet presin lëmoshë nga ministria”, mjeku i njohur shpërthen ndaj sistemit shëndetësor

Publikuar më 30.06.2020
Në një status në rrjetet sociale, mjeku Artan Koni ka shpërt...

Në një status në rrjetet sociale, mjeku Artan Koni ka shpërthyer ndaj fasadës së Ministrisë̈ se Shëndetësisë. “Shoh nëpër lajme ngazëllimin se erdhën 90 aspiratorë, 200 maska, 3000 fasho, apo pajisje të tjera konsumi, të cilat në një vend normal duhet të ishin me shumicë” shkruan mjeku. Sipas mjekut kjo ndodh sepse spitalet nuk kanë […]

Lexo më shumë