×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kënga legjendare “Wind of Change” është shkruar nga CIA? Çfarë thonë ekspertët

Me refrenin e saj bezdisës, fishkëllimë dhe të frymëzuara nga Rusia që ngadalësohen duke u bashkuar me “glasnost”, balada e Scorpions e vitit 1990, Wind of Change u bë një prani e fuqishme në ditët e vdekjes së luftës së ftohtë.

Një fytyrë krijuese për grupin gjerman, më parë i njohur për kopertinat e albumeve të tyre, Spinal Tap-esque dhe kërcënim për “rock you like uragan”, thirrja e këngës për afrim u përqafua nga Europianët lindorë ndërsa perdja e hekurt ra.

Po sikur kjo kthesë e pamundur në karrierën e grupit të maskonte një të vërtetë edhe më të çuditshme: që kënga në fakt u shkrua nga CIA për të destabilizuar Bashkimin Sovjetik?

Kjo është teoria e komplotit e hulumtuar nga gazetari amerikan i çmimit Orwell, Patrick Radden Keefe, në podcast-in e tij të ri, të quajtur pas këngës. Keefe së pari dëgjoi thashethemet nga një prej kontakteve të tij në komunitetin e inteligjencës një dekadë më parë, dhe është intriguar nga ajo qysh atëherë.

Duke kërkuar një ndryshim veshjesh pas hulumtimeve rraskapitëse për një libër të fundit rreth Problemeve të Irlandës Veriore, ai vendosi të bënte një seri në lidhje me të.

“E imagjinoja që të ishte si një thriller i madh ndërkombëtar i spiunëve, nëse do të ishte drejtuar nga vëllezërit Coen”, qesh ai. Në të vërtetë, era e ndryshimit zhvillon me shpejtësi një narrativë kapëse – nëse është pakuptimtë absurde, pasi Keefe ndjek të dhëna nga SHBA në Rusi, festa me tifozë në një koncert Scorpions në Kiev, dhe përpiqet të marrë operantët veteranë të CIA-s për të thyer protokollin dhe konfirmuar nëse forca elitare e spiunazhit të Amerikës kishte një shkrimtar të ri në radhët e saj.

Ndërsa ai pranon që ky operacion i dyshuar i veçantë duket i vogël “kur e vendosët përkrah personave të ndihmuara nga CIA ose atentate ose tortura të synuara”, në kohën kur përplasjet ishin të larta. “Në vitin 2020, ne shikojmë prapa dhe jemi si: “Sigurisht që Muri i Berlinit do të binte, sigurisht që Bashkimi Sovjetik do të shembet”, thotë ai. “Por njerëzit në CIA në atë kohë nuk e morën atë si të mirëqenë. Kishte një kuptim që Bashkimi Sovjetik do të zgjasë për gjithnjë, dhe CIA duhej të bënte gjithçka që mundet për ta minuar atë”.

Kjo nënkuptonte përdorimin e çdo arme brenda arsenalit të saj – përfshirë shumicën e eksporteve kulturore amerikane. “Zyrtarët sovjetikë kishin kohë që ishin nervozuar ndaj shprehjes së lirë për të cilën qëndroi shkëmbi dhe si mund të ndikojë në rininë sovjetike,” thotë Keefe.

“CIA e pa muzikën rock si një armë kulturore në luftën e ftohtë. Wind of Change u lëshua një vit pas rënies së Murit të Berlinit, dhe u bë kjo himn për fundin e komunizmit dhe ribashkimit të Gjermanisë. Kishte këtë mesazh me fuqi të butë që shërbimi inteligjent dëshironte të promovonte”.

“Shkëlqimi tërheqës i Rockit siguroi që kishte një audiencë në bllokun lindor të uritur për të konsumuar këtë mesazh. Ju nuk mund të blini muzikë perëndimore në dyqane rekordesh, vetëm përmes tregut të zi, dhe do të mund të kishit shumë probleme për të dëgjuar një grup si Akrepat”, shpjegon Keefe. “Unë intervistova njerëz në Moskë dhe St Petersburg që kishin rrezik të arrestonin. Kjo këngë do të thoshte shumë për ta”.

 

The Guardian

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Del fustani mask, e vesh modelja e famshme

Del fustani mask, e vesh modelja e famshme

Publikuar më 27.09.2020
COVID nuk ka vendosur një bllokim në mënyrat e modës për Lot...

COVID nuk ka vendosur një bllokim në mënyrat e modës për Lottie Moss, ndërsa ajo shfaqet në rrugët e Londrës me një fustan të maskës e gjitha-në-një. Modelja, 22-vjeçare, ka kushtuar një 15 paund nga gjigandi i veshjeve PrettyLittleThing ndërsa shëtiste e vetme të enjten. Motra e Kate Moss është lidhur me DJ Roman Kemp, […]

Lexo më shumë

Njihej si ‘Dragoi’/ Nasho Jorgaqi spiun i Sigurimit të Shtetit (Dokumenti)

Njihej si ‘Dragoi’/ Nasho Jorgaqi spiun i Sigurimit të Shtetit (Dokumenti)

Publikuar më 27.09.2020
Ish-drejtori i Institutit të Studimeve të Krimeve të Komuniz...

Ish-drejtori i Institutit të Studimeve të Krimeve të Komunizmit (ISKK), Agron Tufa ka publikuar një dokument për shkrimtarin Nasho Jorgaqi, sipas të cilit është bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Tufa thotë se shkrimtari ka qenë një nga bashkëpunëtorët më të vjetër të Sigurimit të Shtetit. Ai thotë se Jorgaqi ka pasur pseudonimin “Dragoi”, teksa “sponsorizohej […]

Lexo më shumë

Në ‘arrest shtëpie’ prej 5 muajsh, “Zogu i Tiranës” poston foto dhe ka një kërkesë

Në ‘arrest shtëpie’ prej 5 muajsh, “Zogu i Tiranës” poston foto dhe ka një kërkesë

Publikuar më 25.09.2020
Hermes Nikaj i njohur ndryshe edhe si “Zogu i Tiranës” i aku...

Hermes Nikaj i njohur ndryshe edhe si “Zogu i Tiranës” i akuzuar për shfrytëzim prostitucioni, prej 5 muajsh ndodhet në arrest shtëpie, pasi gjykata pranoi kërkesën për ndryshimin e masës së sigurisë duke e nxjerrë nga qelia. Së fundmi, Nikaj ka postuar një foto në rrjetet sociale, ku shkruan së është bërë për të shkuar […]

Lexo më shumë

Raportoi i pari për rastet me koronavirus në Wuhan, gazetari kinez është zhdukur që muajin shkurt!

Raportoi i pari për rastet me koronavirus në Wuhan, gazetari kinez është zhdukur që muajin shkurt!

Publikuar më 25.09.2020
Ngelet mister fakti se si u zhduk gazetari kinez, i cili rap...

Ngelet mister fakti se si u zhduk gazetari kinez, i cili raportoi i pari rastin me koronavirus. Ai ishte zhdukur në shkurt pasi kishte raportuar rastet e para në Wuhan. Ndërkohë, një miku i tij tha se ai ishte arrestuar nga autoritetet kineze. ‘The Guardian’ shkruan se Chen Qiushi, ish-avokat i shndërruar në gazetar, kishte […]

Lexo më shumë

(Video) Kishte veshur fund të shkurtër, vajza 22-vjeçare goditet nga dy persona

(Video) Kishte veshur fund të shkurtër, vajza 22-vjeçare goditet nga dy persona

Publikuar më 25.09.2020
Një studente franceze pretendon se është sulmuar në qytetin ...

Një studente franceze pretendon se është sulmuar në qytetin francez të Strasburgut nga tre burra që u ofenduan pasi ajo ishte e veshur me një fund të shkurtër. Gruaja, e cila e identifikoi veten si Elisabeth, 22 vjeçe, tha se ishte duke bërë shëtitje nëpër qytet ndërsa pinte një cigare të premten e javës së […]

Lexo më shumë

Vendimi i fundit/ Vaksina do të jetë gati në muajin mars, ja kush do të vaksinohet i pari

Vendimi i fundit/ Vaksina do të jetë gati në muajin mars, ja kush do të vaksinohet i pari

Publikuar më 24.09.2020
Vaksina e koronavirusit të Sanofi ka të ngjarë të jetë vaksi...

Vaksina e koronavirusit të Sanofi ka të ngjarë të jetë vaksina e parë e Belgjikës dhe duhet të jetë në dispozicion duke filluar nga muaji Mars, njoftoi të enjten Ministrja e Shëndetësisë, Maggie De Block. Vaksina, e cila është ende në zhvillim, do të shpërndahet në Belgjikë dhe në pjesën tjetër të BE gradualisht, muaj […]

Lexo më shumë

Incidenti me Mike Pence/ Avioni ulet për shkak se godiet nga zogjtë fluturues (Video)

Incidenti me Mike Pence/ Avioni ulet për shkak se godiet nga zogjtë fluturues (Video)

Publikuar më 23.09.2020
Air Force Two është detyruar të ulet në një aeroport të New ...

Air Force Two është detyruar të ulet në një aeroport të New Hampshire pasi u godit nga zogjtë menjëherë pas ngritjes. Incidenti ndodhi të martën në mbrëmje pasi aeroplani, me Zëvendës Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, u nis nga Aeroporti Rajonal Mançester-Boston gjatë rrugës për në Uashington, D.C. Video e shpërndarë në Twitter […]

Lexo më shumë

Facebook kërcënon: Do të tërhiqemi nga Europa!

Facebook kërcënon: Do të tërhiqemi nga Europa!

Publikuar më 23.09.2020
Facebook ka paralajmëruar se mund të tërhiqet nga Evropa nës...

Facebook ka paralajmëruar se mund të tërhiqet nga Evropa nëse komisioneri irlandez i mbrojtjes së të dhënave zbaton një ndalim për ndarjen e të dhënave me SHBA, pas një vendimi historik nga gjykata Evropiane e Drejtësisë e cila zbuloi në korrik se nuk kishte mbrojtje të mjaftueshme kundër përgjimit nga agjensitë e inteligjencës amerikane. Në […]

Lexo më shumë