Karrierat më të shkurtra politike në botë, e filluan nga zero dhe ranë përsëri

Çfarë ndryshimi bën një ditë. Një moment je askushi, ditën tjetër t’i je kryetari i një shteti gjerman, por përsëri ditën tjetër t’i je askushi i turpëruar.

Kështu ndodhi për Thomas Kemmerich, i cili dha dorëheqjen si kryeministër i landit të Thuringia pas reagimit të duhur për zgjedhjet e tij të diskutueshme. Ai do të kishte qenë në detyrë për një total prej 24 orësh e gjysmë, dhe mohoi të ketë bërë ndonjë gabim kur pranoi votat nga Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë, për t’a ndihmuar atë të ruante vendin e punës.

Por Kemmerich nuk është aspak i vetëm kur bëhet fjalë për qëndrime super të shkurtra në detyrë. Muajin e kaluar, Heather Anderson u betua si eurodeputet për Partinë Kombëtare Skoceze, vetëm katër ditë para se Britania e Madhe, të largohej nga BE. Mjerisht, ajo nuk kishte të drejtë të paguante pension për stafin e saj për gati një javë, që duket se do të thotë për një BE që zakonisht nuk është e ndrojtur për shpërndarjen e parave. Sidoqoftë, mbreti i padiskutueshëm (megjithëse nuk kemi të bëjmë me mbretërit dhe mbretëreshat aktuale) i mbretërimit të shkurtër politik ishte, Pedro Lascurain, i cili ishte president i Meksikës. Ai qëndroi për më pak se një orë më, 19 shkurt, 1913. Ai u zgjodh të veprojë si një urë midis Francisco Madero, i cili u rrëzua në një grusht shteti, dhe Victoriano Huerta, i cili bëri përmbysjen.

Kjo do të thoshte që Lascurain ishte president për rreth 45 minuta para dorëzimit të presidencës, vetëm sa mjaft kohë për të shkruar emrin e tij të plotë – Pedro Jose Domingo de la Calzada Manuel Maria Lascurain Paredes – në disa dokumente zyrtare.

Amerikano Latinët janë të mirë në këtë lloj gjëje – në vitin 2001, Argjentina kishte pesë presidentë në hapësirën prej vetëm 10 ditësh – dhe po kështu janë Australianët (Frank Forde ishte kryeministër për tetë ditë në vitin 1983).

Në Europë, politikanët kanë tendencë të kalojnë një sasi të arsyeshme kohe në fuqi (nëse nuk e llogaritni Joseph Goebbels, i cili ishte kancelar i Gjermanisë vetëm për një ditë. Dhe ndërsa jemi në kohën e luftës, Arthur Seyss-Inquart ishte kancelari i Austrisë për dy ditë ).

Ekzistojnë përjashtime të tjera natyrisht, veçanërisht në Itali, ku disa karriera politike mund të maten me orë. Në vitin 1954, për shembull, qeveria e udhëhequr nga Amintore Fanfani zgjati gjithsej 12 ditë. Fanfani u kthye për pozicionin e tij të fundit si kryeministër në vitin 1987, këtë herë që zgjati 11 ditë. Në 1972, qeveria e parë italiane e Signor Andreotti zgjati vetëm nëntë ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet