×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Karrierat më të shkurtra politike në botë, e filluan nga zero dhe ranë përsëri

Çfarë ndryshimi bën një ditë. Një moment je askushi, ditën tjetër t’i je kryetari i një shteti gjerman, por përsëri ditën tjetër t’i je askushi i turpëruar.

Kështu ndodhi për Thomas Kemmerich, i cili dha dorëheqjen si kryeministër i landit të Thuringia pas reagimit të duhur për zgjedhjet e tij të diskutueshme. Ai do të kishte qenë në detyrë për një total prej 24 orësh e gjysmë, dhe mohoi të ketë bërë ndonjë gabim kur pranoi votat nga Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë, për t’a ndihmuar atë të ruante vendin e punës.

Por Kemmerich nuk është aspak i vetëm kur bëhet fjalë për qëndrime super të shkurtra në detyrë. Muajin e kaluar, Heather Anderson u betua si eurodeputet për Partinë Kombëtare Skoceze, vetëm katër ditë para se Britania e Madhe, të largohej nga BE. Mjerisht, ajo nuk kishte të drejtë të paguante pension për stafin e saj për gati një javë, që duket se do të thotë për një BE që zakonisht nuk është e ndrojtur për shpërndarjen e parave. Sidoqoftë, mbreti i padiskutueshëm (megjithëse nuk kemi të bëjmë me mbretërit dhe mbretëreshat aktuale) i mbretërimit të shkurtër politik ishte, Pedro Lascurain, i cili ishte president i Meksikës. Ai qëndroi për më pak se një orë më, 19 shkurt, 1913. Ai u zgjodh të veprojë si një urë midis Francisco Madero, i cili u rrëzua në një grusht shteti, dhe Victoriano Huerta, i cili bëri përmbysjen.

Kjo do të thoshte që Lascurain ishte president për rreth 45 minuta para dorëzimit të presidencës, vetëm sa mjaft kohë për të shkruar emrin e tij të plotë – Pedro Jose Domingo de la Calzada Manuel Maria Lascurain Paredes – në disa dokumente zyrtare.

Amerikano Latinët janë të mirë në këtë lloj gjëje – në vitin 2001, Argjentina kishte pesë presidentë në hapësirën prej vetëm 10 ditësh – dhe po kështu janë Australianët (Frank Forde ishte kryeministër për tetë ditë në vitin 1983).

Në Europë, politikanët kanë tendencë të kalojnë një sasi të arsyeshme kohe në fuqi (nëse nuk e llogaritni Joseph Goebbels, i cili ishte kancelar i Gjermanisë vetëm për një ditë. Dhe ndërsa jemi në kohën e luftës, Arthur Seyss-Inquart ishte kancelari i Austrisë për dy ditë ).

Ekzistojnë përjashtime të tjera natyrisht, veçanërisht në Itali, ku disa karriera politike mund të maten me orë. Në vitin 1954, për shembull, qeveria e udhëhequr nga Amintore Fanfani zgjati gjithsej 12 ditë. Fanfani u kthye për pozicionin e tij të fundit si kryeministër në vitin 1987, këtë herë që zgjati 11 ditë. Në 1972, qeveria e parë italiane e Signor Andreotti zgjati vetëm nëntë ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rikthimi i virusit/ Spanja fut në izolim 200.000 persona, askush nuk mund të largohet nga zona!

Rikthimi i virusit/ Spanja fut në izolim 200.000 persona, askush nuk mund të largohet nga zona!

Publikuar më 04.07.2020
Rajoni autonom i Katalonjës në Spanjë të shtunën riinstaloi ...

Rajoni autonom i Katalonjës në Spanjë të shtunën riinstaloi një bllokim për rreth 200,000 banorë afër qytetit të Lerida pas një rritje të mprehtë të rasteve të koronavirusit. “Ne kemi vendosur të kufizojmë zonën del Segria pas të dhënave që konfirmojnë një rritje të mprehtë të infeksioneve COVID-19”, u tha presidentit rajonal të Katalonjës Quim […]

Lexo më shumë

“Ai ka lidhje kudo dhe di të bëjë gjënë e duhur në vendin e duhur”, 5 fakte që duhet të dini për kryeministrin e ri të Francës

“Ai ka lidhje kudo dhe di të bëjë gjënë e duhur në vendin e duhur”, 5 fakte që duhet të dini për kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 04.07.2020
Presidenti Francez Emmanuel Macron emëroi Jean Castex si Kry...

Presidenti Francez Emmanuel Macron emëroi Jean Castex si Kryeministrin e ri të Francës. Castex, kryetari konservator i një qyteti të vogël në jug të Francës, e bëri karrierën e tij politike në hijet e politikanëve me profil më të lartë. Ai kaloi në një rol më publik si zyrtari i lartë përgjegjës për trajtimin e […]

Lexo më shumë

Alarmi, rikthehet vala e dytë e COVID në qytetin italian

Alarmi, rikthehet vala e dytë e COVID në qytetin italian

Publikuar më 04.07.2020
Asgjë nuk po e ndal virusin. Alarmi vjen sërish nga vendi fq...

Asgjë nuk po e ndal virusin. Alarmi vjen sërish nga vendi fqinj Italia, ku raportohet se është rikthyer vala e COVID-19 në Veneto. “Po hedhim në plehra 4 muaj masash”, këto ishin fjalët e guvernatorit të Venetos, Luca Zaia, pasi u njoftua se indeksi R që mat epideminë e koronavirusit ka kaluar ditët e fundit […]

Lexo më shumë

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 03.07.2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e ...

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e lartë civil, Jean Castex, i cili hartoi politikën për lehtësimin e masave të izolimit gjatë pandemisë, si kryeministrin të ri të vendit. Vendimi është pjesë e një riorganizimi qeveritar. Castex, 55 vjeç, ka shërbyer gjithashtu si president i Agjencisë Kombëtare të Sporteve në Francë dhe ka mbikëqyrur […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Publikuar më 03.07.2020
Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëhe...

Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëheqjen e qeverisë së tij, presidentit Emmanuel Macron, të cilën ai e pranoi, njoftoi Pallati Elyse. Qeveria e dorëhequr do të trajtojë punët aktuale deri në emërimin e qeverisë së re, një ndryshim i kërkuar nga Emmanuel Macron i cili njoftoi për një “ekip të ri” për të […]

Lexo më shumë

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Vendimi/ Deputetët e Parlamentit Europian do paraqiten në shtator në seancat plenare, nuk ka më tolerime

Publikuar më 02.07.2020
Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg ...

Seancat plenare mujore të Parlamentit Europian në Strasburg do të rifillojnë në shtator pasi për disa muaj u mbajtën në Bruksel (dhe kryesisht në internet) për shkak të koronavirusit, sipas një shënimi të brendshëm dërguar eurodeputetëve të enjten dhe parë nga POLITICO. “Që nga shtatori, seancat plenare (javët 38, 41, 43, 48, 51) do të […]

Lexo më shumë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Udhëzimi i ri/ Shkollat do të hapen në shtator, kush nuk vjen do t’i vendoset gjobë

Publikuar më 02.07.2020
Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e ...

Prindërit në Angli do të duhet t’i dërgojnë fëmijët e tyre përsëri në shkollë në shtator – ose të përballen me gjoba të mëdha. Sekretari i arsimit të enjten përshkroi planet e qeverisë për të rihapur shkollat ​​pas verës, së pari në Dhomën e Përbashkët dhe më pas për publikun përmes një konference shtypi të Downing […]

Lexo më shumë

Bumi për kanabisin medicinal/ Tregu i përdorimit në BE rritet në Gjermani dhe Austri

Bumi për kanabisin medicinal/ Tregu i përdorimit në BE rritet në Gjermani dhe Austri

Publikuar më 01.07.2020
Një mungesë e përkohshme e luleve holandeze të kërpit, të de...

Një mungesë e përkohshme e luleve holandeze të kërpit, të destinuara për eksport në Gjermani, ka vënë në qendër të vëmendjes mungesën e burimeve të larmishëm të furnizimit dhe standardeve uniforme të cilësisë në tregun evropian në rritje për kanabisin mjekësor, citon Euractiv.com. Në gjysmën e parë të qershorit, zyra e qeverisë Hollandeze përgjegjëse për […]

Lexo më shumë