Kanibalizëm, vrasje dhe obezitet: 10 ishujt mahnitës me sekrete të errëta dhe vdekjeprurëse (FOTO)

Foto 1 nga 9 Pas Para

1.Ishujt Maldive, kryeqyteti i divorceve në botë

Ironikisht, duke pasur parasysh se është ishull kaq i njohur për muajin e mjaltit, Maldivet janë kryeqyteti i divorcit në botë. Ishulli ka shkallën e divorcit prej 10.97 për 1,000 banorë në vit, duke u njohur kështu nga Libri i Rekordeve të Guinness-it.

2. Seychelles ka shkallën më të lartë të burgosjes në Tokë

Seychelles ka një normë burgimi prej 799 për 100,000 banorë, relativisht e lartë duke marr parasysh popullsinë.

3. Historia sekrete e Galapagos

Gavin Haines i Telegraph Travel ka hedhur dritë mbi historinë magjepsëse të Galapagos vitin e kaluar. “Historia njerëzore e ishujve nuk filloi me Çarls Darvinin, megjithëse vizita e tij në vitin 1835 sigurisht i ndihmoi ata të vendoseshin në hartë,” shpjegoi ai. “Në 1820 panë një anije e shkatërruar nga balena, detyroi ekuipazhin të braktiste anijen. Për disa muaj, marinarët shkonin pa pushim. Nga 20 veta të ekuipazhit vetëm tetë mbijetuan. Ato u gjetën në brigjet e Amerikës së Jugut. Historia e tyre e frymëzoi romanin legjendar Herman Melville, Moby-Dick. ”

4. Madagaskari kishte një mbretëreshë të çmendur dhe ky fakt konsiderohej parajsë për piratët.

Tifozët e romanit “Flashman” mund të kenë dëgjuar për Ranavalonën. Ajo hoqi dorë nga përpjekjet evropiane për të ndikuar mbi Madagaskarin gjatë sundimit të saj 33-vjeçar, por gjithashtu përqendroi energjitë e saj në çrrënjosjen brutale të të krishterëve, mbretërive fqinje dhe rivalëve politikë. Pra, ishin të përhapura spastrimet dhe përdorimi i punës së skllevërve për të ndërtuar një pallat të madh dhe vepra publike, dhe kështu popullsia e ishullit ra nga pesë milionë në 2.5 milionë midis 1833 dhe 1839.

5. Ishujt e Virgjëra të SHBA dallohet për numrin më të lartë të vrasjeve në botë

Kanë gjithashtu shkallën e katërt më të lartë të vrasjeve në planet: 52.65 për 100,000 banorë (vetëm El Salvador, Honduras dhe Venezuela mund ta rrahin atë).

6. Një skandal seksual tronditi Pitcairn

Në 2004, akuzat për sulme seksuale (duke përfshirë disa kundër të miturve) ju drejtuan shtatë burrave në Pitcairn Island, që do të thotë se gati një e treta e popullsisë mashkullore të ishullit ishte në bankën e të akuzuarve. Gjashtë nga burrat u shpallën fajtorë për 32 krime seksuale gjatë një periudhe prej 40 vjetësh dhe u dënuan me burgim.

7. Paqësori Jugor ka problem serioz me peshës

Më shumë se 603 milionë të rritur dhe 107 milionë fëmijë (nga një popullsi globale prej rreth 7.5 miliardë) janë obezë, sipas një raporti nga Instituti i Shëndetit dhe Metodologjisë, i bazuar në Universitetin e Uashingtonit në Seattle. Kjo përfaqëson rreth pesë përqind të të gjithë fëmijëve dhe 12 përqind të të gjithë të rriturve.

8. Atolli Bikini është një parajsë e ndotur

Ky vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s është i rrezikshëm për dy arsye: rrezatimi bërthamor dhe peshkaqenë. Ishte vendi i më shumë se 20 testeve të armëve bërthamore ndërmjet viteve 1946 dhe 1958.
Megjithëse ishujt u deklaruan të sigurta në vitin 1997, banorët kanë refuzuar të kthehen dhe nuk është e këshilluar të hahet prodhimi vendor. Pra, nuk ka arakokos. Për më tepër, mungesa e peshkimit në zonë gjatë 65 viteve të fundit do të thotë që jeta e detit, duke përfshirë peshkaqenë, ka lulëzuar, e cila, së bashku me anijet e shumta të rajonit, tërheq qindra zhytës në vit.

9. Bali ende ka dënimin me vdekje

Ky ishull pushimi, së bashku me pjesën tjetër të Indonezisë, ende zbaton dënimin me vdekje nga skuadra e pushimit. Në vitin 2015 ekzekutuan tetë trafikantë droge, duke përfshirë dy australianë, në një rast që shkaktoi një protestë ndërkombëtare, ndërsa Lindsay Sandiford, një grua britanike, është aktualisht në dënim me vdekje pasi u shpall fajtore për kontrabandën e kokainës në Bali në vitin 2012. Rasti i saj është veçanërisht i befasuar: ajo pretendon se ishte e detyruar të mbante drogë nga një bandë kriminale dhe ndihmoi policinë me një operacion për të kapur bashkëpunëtorët e saj. Ajo u dënua më pas me vdekje.

10. Kannibalizmi u praktikua në Vanuatu deri në vitin 1969

Nick Squires, duke shkruar për Telegraph Travel, shpjegon: “Në 1839, dy misionarët e parë britanikë që u dërguan nga Shoqëria Misionare e Londrës u vranë menjëherë dhe hëngrën në Ishullin e Dëshmorëve, të njohur tani si Erromango “.

Pas një vizite në vitin 2008, shkrimtarit tonë iu ofrua edhe një mësim se si duhet të gatuajmë një njeri.

Shumica e antropologëve bien dakord se vrasja e fundit e përsa i përket kanibalizmit u krye në vitin 1969.

Të tjera

Abissnet