Kanadaja në zgjedhje të parakohshme, shpërndahet parlamenti

Me kërkesë të kryeministrit Justin Trudeau, parlamenti kanadez u shpërnda ditën e sotme. Nga sot, vendi do të përballet me një periudhë fushate elektorale për t’iu drejtuar zgjedhjeve të 21 tetorit.

Sipas parashikimeve, asnjëra prej partive të mëdha (Liberale dhe Konservatorët) nuk mund të fitojnë të vetëm zgjedhjet, teksa sigurojnë vetëm 30% të votave secila.

Vendi është i ndarë mes orientit drejt spektrit të majtë (politikave pro-rritjes së shpërndarjes së të ardhurave, zvogëlim të pabarazive etj.) dhe rendjes drejt qendrës së djathtë.

Truedau gëzon mbështetjen e kandidatit për president të SHBA-së Joe Biden.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet