×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Kam dëshirë të ndeshem me më të mëdhenjtë në botë”, Florian Marku: Ja se kur mund të përballem me Amir Khan

Florian Marku ishte i ftuar në emisionin “Sport News” me gazetaren Enxhi Biba. Boksieri shqiptar foli për jetën e tij dhe për sfidat që e presin në të ardhmen, ku tregon dhe për ëndrrën që ka në këtë sport.

E imagjinoni një sfidë në “Air Albania”?

Jemi në diskutim e sipër. Shpresoj që ndeshja e radhës, 90% ka për të ndodhur këtë behar. Për më shumë do t’iu tregoj në vijim, por kam shumë dëshirë. Kam 3-4 vite që nuk jam ndeshur në Shqipëri dhe jam shumë i lumtur. Dua ta shikoj stadiumin plot me flamunj kuqezi.

Po sikur në Kosovë?

Patjetër që do të ndeshem dhe në Kosovë, por ndeshja e parë është në Tiranë, siç ka ndodhur dhe para katër vitesh. U ndesha në Tiranë dhe pastaj u ndesha në Ferizaj, sepse dhe aty ka shumë mbështetës.

Pse pikërisht Amir Khan?

Jam shumë gati. Dua t’iu tregojë publikut që nuk beson te unë. Amir Khan i ka kaluar kohët e tij më të mira, por këtu është ende një emër shumë i madh. Jam shumë i lumtur që të kem një përballje me të, sepse ka qenë ish-kampion bote dhe dua të tregojë që sa i aftë jam, t’i tregojë njerëzve aftësitë e mija.

Mund të realizohet në të ardhmen e afërt?

Besoj se brenda këtë viti. Jemi në të njëjtin organizim. Është më e mundur të ndodh se çdo ndeshje tjetër. Kemi të njëjtin televizion që na promovon dhe besoj se kjo ndeshje do të jetë shumë shpejt.

Je bërë pishman që se ke nisur më herët?

Jo. Besoj shumë në zot dhe besoj se çdo gjë është e shkruar. Nuk e di se si do të shkonte jeta ime nëse do ta nisja më herët.

Dikur MekGregor tani Amir Khan?

Është komplet ndryshe. Boksi është shumë më i vështirë se sportet e tjera luftarake. Ka dëmtime nëpër duar etj. Unë MekGregor e kisha shumë dëshirë sepse është një nga më të  mirët në botë. Dhe unë kam dëshirë të ndeshem me më të mëdhenjtë në botë. Tani dua të sfidojë më të mirët në boks.

Çfarë pret nga ardhmja?

T’i sigurojë familjes time një të ardhme sa më të mirë. Gjithë shqiptarët kanë një jetë të vështirë. Dua që fëmija im të ketë një jetë të vështirë, dua që ai t’i ketë gjërat gati. Dua të zgjedhë rrugën e vetë. Nuk e di nëse do të doja që të behët boksier apo jo. Nuk e di nëse dua të ndiqte rrugën time si kampion, sepse është një jetë shumë e vështirë.

Sa e vështirë është për familjen tënde të të shohin ty në ring?

Shumë e vështirë, sidomos për nënën time. Ka 15 vjet dhe kurrë në jetën e saj nuk ka parë një ndeshje live. Gjithmonë kur kam unë ndeshje del xhiro dhe pas ndeshjet e merr dikush në telefon. Kurse babai më ka ndjekur, ka qenë në çdo ndeshje prezent. Dhe tani kam familjen në Angli.

Të kanë kërkuar të tërhiqesh?

Jo akoma, sepse e dinë sa i fokusuar jam deri sa të arrijë qëllimin tim që të shpallem kampion bote në disa federata të ndryshme, por besoj se do të ma kërkojnë një ditë.

PANORAMASPORT.AL

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

E trishtë/ Ronaldo njofton vdekjen e njërit prej binjakëve menjëherë pasi Georgina e solli në jetë

E trishtë/ Ronaldo njofton vdekjen e njërit prej binjakëve menjëherë pasi Georgina e solli në jetë

Publikuar më 18.04.2022
Cristiano Ronaldo ka zbuluar se një nga foshnjat e tij binja...

Cristiano Ronaldo ka zbuluar se një nga foshnjat e tij binjake ka vdekur pasi e dashura e tij lindi. Legjenda e futbollit, 37 vjeç, i tregoi botës për dhimbjen e zemrës së tij dhe të Georgina Rodriguez në Instagram këtë mbrëmje. Ronaldo shkroi në rrjetet sociale: Me pikëllimin tonë më të thellë duhet të njoftojmë […]

Lexo më shumë

“Do të vrasim me thikë gruan dhe djalin”, zbulohen kërcënimet tronditëse ndaj legjendës së Bayern

“Do të vrasim me thikë gruan dhe djalin”, zbulohen kërcënimet tronditëse ndaj legjendës së Bayern

Publikuar më 14.04.2022
Drejtori sportiv i Bayernit, Hasan Salihamidzic, po merr kër...

Drejtori sportiv i Bayernit, Hasan Salihamidzic, po merr kërcënime nga tifozët e revoltuar pas eliminimit nga Villarreali në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Gruaja e tij Ester i ndau kërcënimet në rrjetet sociale, në mënyrë që publiku të jetë në dijeni të asaj që po përballet familja e saj. – Nëse Braco nuk largohet nga […]

Lexo më shumë

Armando Broja mungon në sfidën e radhës, nuk e lejon rregullorja e Premier League

Armando Broja mungon në sfidën e radhës, nuk e lejon rregullorja e Premier League

Publikuar më 08.04.2022
Southampton pret Chelsea në sfidën e javës së 32-të të Premi...

Southampton pret Chelsea në sfidën e javës së 32-të të Premier League, por sulmuesi i vendasve, Armando Broja, nuk do të mund të luajë në këtë takim. Ajo që e ndalon djaloshin shqiptar është rregullorja në Premier League, e cila thekson se një lojtar që jepet huazim në një skuadër tjetër të kampionatit, nuk mund […]

Lexo më shumë

Benzema “fundos” Chelsean në Champions, dy gola në pjesën e parë

Benzema “fundos” Chelsean në Champions, dy gola në pjesën e parë

Publikuar më 06.04.2022
Real Madrid ka gjunjëzuar Chelsean në Stamford Bridge. “Los ...

Real Madrid ka gjunjëzuar Chelsean në Stamford Bridge. “Los Blancos” kanë realizuar dy gola të shpejtë ndaj Bluve të Londrës në ndeshjen çerekfinale të Champions League. Ishte i përhershmi Karim Benzema ai i cili shënoi të dy gola për Galaktikët në minutat 21 dhe 24. Una nueva animalada de Benzema para el Real Madrid en […]

Lexo më shumë

Inter në kërkim të një portieri, shfaqet hipoteza Strakosha, Inzaghi e pret krahë-hapur në Milano

Inter në kërkim të një portieri, shfaqet hipoteza Strakosha, Inzaghi e pret krahë-hapur në Milano

Publikuar më 05.04.2022
E ardhmja e Thomas Strakoshës është në pikëpyetje. Portieri ...

E ardhmja e Thomas Strakoshës është në pikëpyetje. Portieri shqiptar e nisi jo mirë sezonin futbollistik te Lazio, duke e parë veten më shumë në stol sesa në fushë. Kjo e ka mërzitur tej mase atë dhe në fund të këtij edicioni të Serie A mund të vijë “divorci”. Corriere dello Sport ka bërë me […]

Lexo më shumë

Arrihet akordi, Shqipëria mund të luajë kundër Argjentinës dhe Brazilit në Ligën e Kombeve

Arrihet akordi, Shqipëria mund të luajë kundër Argjentinës dhe Brazilit në Ligën e Kombeve

Publikuar më 04.04.2022
Padyshim që çdo tifoz shqiptar ka ëndërruar që të shohë nga ...

Padyshim që çdo tifoz shqiptar ka ëndërruar që të shohë nga afër ndeshjen Shqipëri-Argjentinë apo Shqipëri-Brazil dhe tashmë, një gjë e tillë mund të jetë e mundur duke filluar që nga viti 2024. UEFA dhe CONMEBOL kanë arritur një marrëveshje e cila si pjesë të saj parashikon në parim edhe ndërthurjen që nga viti 2024 […]

Lexo më shumë

Hidhet shorti/ Njihuni me 8 grupet e Botërorit të Katarit, ja kush janë përballjet e ‘ferrit’

Hidhet shorti/ Njihuni me 8 grupet e Botërorit të Katarit, ja kush janë përballjet e ‘ferrit’

Publikuar më 01.04.2022
Në Doha u hodh shorti i Kampionatit Botëror “Katar 2022”, tu...

Në Doha u hodh shorti i Kampionatit Botëror “Katar 2022”, turne që do të zhvillohet nga data 21 nëntor deri më 18 dhjetor. Skuadrat e kualifikuara (32 marrin pjesë) janë ndarë në 8 grupe. Secili grup, do të ketë 4 ekipe. Spanja do të përballet me Gjermaninë në Grupin E, duke qenë një nga sfidat […]

Lexo më shumë

“Ai është një nga kundërshtarët më të mirë”/ Florian Marku gati të zbresë në ring: Shumë shpejt do të ndeshem në Tiranë

“Ai është një nga kundërshtarët më të mirë”/ Florian Marku gati të zbresë në ring: Shumë shpejt do të ndeshem në Tiranë

Publikuar më 01.04.2022
Boksieri shqiptar, Florian Marku të shtunën mbrëma do të zbr...

Boksieri shqiptar, Florian Marku të shtunën mbrëma do të zbresë në ring për t’u përballur me Chris Jenkins. Në një intervistë për “SuperSport”, Florian Marku ka folur për këtë takim, teksa është shprehur se mezi po e pret këtë duel dhe se është gati për të marrë fitoren e radhës. “Është një nga kundërshtarët më […]

Lexo më shumë