×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kaloi “hallkën” e parë të vetting-ut, ONM kërkon ankimim për ish-kreun e Krimeve të Rënda

Xhentila Gjoshi

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka kërkuar nga Komisioneri Publik të bëjë ankimim ndaj vendimit të KPK-së, për prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Më datë 16.10.2019 Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi konfirmimin në detyrë të subjektit të rivlerësimit, z. Besim Hajdarmataj, me detyrë prokuror pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Tiranë. Ndërkohë, mësohet se ditën e djeshme Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur Komisionerëve Publik rekomandimin për të ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin. Komisionerët Publikë, pasi të njoftohen me shkrim për vendimin nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, do ta shqyrtojnë atë krahas rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

Prokurori

Kujtojmë që Hajdarmataj e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe përgjatë 20 viteve, ai ka mbajtur poste drejtuese në Prokurorinë e Tropojës, të Kurbinit dhe Durrësit. Në maj 2015, ai u emërua prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe një vit më vonë mori drejtimin e kësaj prokurorie. Gjatë procesit të vetingut, Hajdarmataj u përball me një seri akuzash nga publiku, të cilat komisioni i gjeti të pambështetura. Denoncuesit apo denoncuesi, pasi sipas KPK-së ishin denoncime anonime, pretendon për kontakte të papërshtatshme të Hajdamatës me një person me inicialet M.L. Në denoncim bëhej me dije se ky i fundit ishte i dyshuar si pjesë e krimit të organizuar, ndërkohë që akuzonte subjektin se kishte pushuar një hetim ndaj tij dhe kishte përdorur makinën e tij.

Në denoncim pretendoheshin edhe kontaktet me një person me inicialet V.K, që po ashtu thuhej se ishte i rrezikshëm dhe i lidhur me krimin e organizuar. Prokurori akuzohej edhe për trasferimin nga Prokuroria e Durrësit të një dosjeje me akuzë ndaj një gjyqtareje të Tiranës si dhe për trasferimin e një dosjeje për kapej e 12 tonëve drogë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda në atë të Përmetit. Sipas denoncimeve, subjekti akuzohej për shpërdorim detyre në çështjen e njohur si “Dosja Babale” dhe për pasuri në emër të personave të tretë. KPK megjithatë doli në përfundimin se lidhjet e pretenduara me personat me precedentë penal nuk qëndronin dhe po ashtu edhe dyshimet për pasuri të fshehur.

Relatorja tha në seancë se pasi ishin parë katër dosje për të cilat ngriheshin dyshimet, Hajdarmatës i kishte kaluar barra e provës në lidhje me hetimet e këtyre rasteve. Nga seanca dëgjimore rezultoi se bëhej fjalë për hetimin e një denoncimi nga Njësia e Monitorimit të Basteve në vitin 2010, të cilin Hajdarmataj e kishte pushuar.

Prokurori, i cili në fjalën e tij u përgjigj vetëm për këto çështje, sqaroi se i kishte rezultuar që Njësia në fjalë nuk kishte pasur urdhër inspektimi dhe se atij i ishin krijuar dyshime që ata nuk kishin qenë duke kryer detyrën publike. I pyetur nga vëzhguesi ndërkombëtar se pse nuk kishte hetuar në këtë drejtim, Hajdamataj tha se ishte e vërtetë që mund të ishin bërë veprime të tjera hetimore, por shtoi se në atë kohë kishte gjykuar vetëm mbi faktin.

Çështja tjetër për të cilën Hajdarmataj foli ishte transferimi i një dosjeje me akuza ndaj një gjyqtareje të Tiranës nga Durrësi në Elbasan. Dosja ishte kaluar nga Prokuroria e Tiranës te ajo e Durrësit dhe ishte transferuar nga kjo e fundit në atë të Elbasanit. Hajdarmataj tha se për çështjen ishte interesuar pasi të dy palët ishin ankuar. Ai tha se kishte dyshime nga denoncuesi që prokurori i çështjes mund të ndikohej, por arsyetoi se vendimi i tij ishte marrë vetëm mbi bazë të afërsisë territoriale, duke gjykuar se Elbasani ishte më afër Tiranës se Durrësi.

Dy çështjet e tjera për të cilat Hajdarmatajt i kishte kaluar barra e provës kishin të bënim me kohën që ai ishte drejtues në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Në të dy rastet, Hajdarmataj u mbrojt me ligjet në fuqi. Rasti i parë kishte të bënte me një dosje hetimore për kapjen e rreth 100 kg kanabis në Durrës. Dosja sipas prokurorit kishte qëndruar për tre vjet pa asnjë veprim. Ai pasi kishte kërkuar nga prokurori i çështjes të ndërmerrte veprime, ia kishte marrë dosjen dhe kishte caktuar atë dy prokurorëve të tjerë. Sipas Hajdarmatës, kjo e riaktivizoi dosjen dhe ajo u çua për gjykim. Ai megjithatë nuk iu përgjigj pyetjes së vëzhguesit ndërkombëtar se pse ndaj prokurorit që nuk kishte kryer veprime nuk ishin marrë masa.

Ndërkohë, në rastin e dytë ai u pyet se përse kishte “lejuar” trasferimi e një hetimi për 12 ton kanabis të kapur në Përmet nga Krimet e Rënda në prokurorinë e Përmetit. Vëzhguesi Ferdinando Buatier i kërkoi Hajdarmatës mendimin e tij nëse çështja në fjalë, “me një prej sasive më të mëdha të drogës të kapur në Shqipëri”, duhej të ishte transferuar. Por Hajdarmataj iu shmang këtij vlerësimi. Ai iu referua ligjit që sipas tij ia linte këtë përgjegjësi prokurorit të çështjes. Ai pretendoi se me dosjen ishte njohur vetëm në momentin ku i është kërkuar nga prokurori transferimi i saj në Përmet dhe se në këtë moment, ai nuk kishte pasur mundësi të jepte këshilla për hetime të mëtejshme. Hajdarmataj u mbrojt duke thënë se në këtë rast ai nuk mund të ndërhynte në vendimin e prokurorit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Ju kaurët keni lekë, ne jo!” Vrau mikun në makinë, zbardhet dëshmia e autorit: Më qëlloi me levë

“Ju kaurët keni lekë, ne jo!” Vrau mikun në makinë, zbardhet dëshmia e autorit: Më qëlloi me levë

Publikuar më 08.08.2020
Gjykata e Gjirokastrës ka dhënë masën e sigurisë “arrest me ...

Gjykata e Gjirokastrës ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg” për Mihal Thimjon, i cili akuzohet se ka vrarë tre ditë më parë mikun e tij, Gëzim Saraçin. Mësohet se autori i krimit ka thënë para togave të zeza se gjithçka ka nisur pas një konflikti të çastit. “Saraçi me mori në shtëpi në […]

Lexo më shumë

Zbardhen vrasjet e Regis Runajt dhe Emiliano Ramazanit në Elbasan, u vranë nga dy persona të paguar (Emrat)

Zbardhen vrasjet e Regis Runajt dhe Emiliano Ramazanit në Elbasan, u vranë nga dy persona të paguar (Emrat)

Publikuar më 08.08.2020
Dy shtetas janë arrestuar nga Policia e Elbasanit, pasi dysh...

Dy shtetas janë arrestuar nga Policia e Elbasanit, pasi dyshohet që në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë vrarë disa ditë më parë Regis Runajn dhe Emiljano Ramazanin (këto të fundit miq me njëri-tjetrin). Uniformat blu bëjnë me dije se në pranga kanë rënë shtetasit: Xhuljano Hoxha 29 vjeç dhe Eulgen Halili 23 vjeç. Gjatë në konference […]

Lexo më shumë

Dalin momente nga atentati në Tushemisht/ Flet pronari i hotelit: Qëlluan drejt dhomës së djalit! Na rrezikohet jeta

Dalin momente nga atentati në Tushemisht/ Flet pronari i hotelit: Qëlluan drejt dhomës së djalit! Na rrezikohet jeta

Publikuar më 08.08.2020
Dy persona me kallashnikov dhe maskë kanë qëlluar me automat...

Dy persona me kallashnikov dhe maskë kanë qëlluar me automatik drejt makinave të parkuara dhe në drejtim të hotelit “Voloreka” në fshatin Tushemisht të Pogradecit. Ngjarja është shënuar rreth orës 04:40 minuta të 8 gushtit 2020 kur të gjithë kanë qenë në gjumë dhe jashtë ishte vetëm roja e hotelit. Mësohet se ky nuk është […]

Lexo më shumë

E rëndë në Durrës/ Burri ndërron jetë sapo del nga deti, ja dyshimet e policisë

E rëndë në Durrës/ Burri ndërron jetë sapo del nga deti, ja dyshimet e policisë

Publikuar më 08.08.2020
Një ngjarje e rëndë është regjistruar paraditen e sotme në D...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar paraditen e sotme në Durrës, ku një person ka ndërruar jetë sapo ka dalë nga deti. Paraprakisht mësohet se shtetasi Sh.Xh., 64 vjeç pasi ka dal nga uji nuk është ndjerë mirë dhe dyshohet se ka pësuar arrest kardiak, e për pasojë ka ndërruar jetë. Durrës/Informacion paraprak Më datë […]

Lexo më shumë

Vlorë/ Zhduket e mitura, babai me lot në sy tregon telefonatën e fundit

Vlorë/ Zhduket e mitura, babai me lot në sy tregon telefonatën e fundit

Publikuar më 08.08.2020
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur tre ditë më parë në Vlorë, ku...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur tre ditë më parë në Vlorë, ku një vajzë e mitur 14-vjeç është larguar nga banesa e saj dhe ka humbur kontaktet me familjarët. Babai i vajzë së mitur në një deklaratë për mediat bën apel që të ndihmojnë në gjetjen e vajzës së tij. Ndër të tjera ai ka […]

Lexo më shumë

Kufomë gjysmë e dekompozuar, gjendet trupi i një 44-vjeçareje të mbytur në Vjosë

Kufomë gjysmë e dekompozuar, gjendet trupi i një 44-vjeçareje të mbytur në Vjosë

Publikuar më 08.08.2020
Një 44-vjeçare është gjetur e mbytur në ujërat e Vjosës në M...

Një 44-vjeçare është gjetur e mbytur në ujërat e Vjosës në Memaliaj. Është mësuar se një i ri ka gjetur trupin gjysmë të dekompozuar në lumë dhe menjëherë ka njoftuar policinë. Pas njoftimit në vendngjarje ka shkuar grupi hetimor dhe Policia e Tepelenës, që kanë nxjerrë nga ujërat e lumit trupin e pajetë të 44-vjeçares […]

Lexo më shumë

Qëlluan rreth 100 herë, detaje nga të shtënat me armë zjarri në Pogradec, autorët mesazh pronarit

Qëlluan rreth 100 herë, detaje nga të shtënat me armë zjarri në Pogradec, autorët mesazh pronarit

Publikuar më 08.08.2020
Detaje të reja janë zbuluar pas ngjarjes së ndodhur në një h...

Detaje të reja janë zbuluar pas ngjarjes së ndodhur në një hotel në Pogradec në orët e para të mëngjesit të sotëm, ku të shtëna me armë zjarri u regjistruan drejt makinave në parking. Burime bëjnë me dije se autorët kanë qëlluar me breshëri plumbash mbi 100 herë drejt automjeteve të parkuara duke shkaktuar dëme […]

Lexo më shumë

Sekuestrohet shuma marramendëse në Kakavjë, procedohen tre të huaj dhe një shqiptar

Sekuestrohet shuma marramendëse në Kakavjë, procedohen tre të huaj dhe një shqiptar

Publikuar më 08.08.2020
Policia Kufitare e Kakavijës parandaloi dhe goditi dy raste ...

Policia Kufitare e Kakavijës parandaloi dhe goditi dy raste të tentativës për transfertë të paligjshme të parave, 1 rast të trafikimit të mjeteve motorike dhe 1 rast për shkelje të ligjit për Kontrollin Kufitar. Procedohen penalisht 4 shtetas (dy shtetas grekë, një shtetas italian dhe një shtetas shqiptar). Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale 30600 […]

Lexo më shumë