×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kadia dhe sistemi!

Alban Daci

Ka ditë që merren njerëzit me Besart Kadin. A thua u largua një gjeni dhe vendi nuk ka shpresë! U largua dikush që kishte nevojë për një rrogë. Kaq larg shkon vizioni! Po i japim aq shumë vëmendje sa po e rrisim “piazze-n” e tij, ndoshta përtej dimensionit të merituar.

Janë disa mediume duke përfshirë edhe “Zonën e Lirë” që sponsorizojnë mediatikisht individë që nuk përfaqësojnë vetveten, por lobe dhe interesa të caktuara. Ajo mua që më habit e më zhgënjen është fakti, se tashmë në politikën shqiptare është e vështirë ose thuajse e pamundur, të gjesh dikë që është aty për aftësi apo merita personale. Kam kohë që them që në Shqipëri kemi kaluar nga nepotizmi në trashëgimi.

Kjo më shqetëson edhe më shumë duke besuar se tashmë Shqipëria është një realitet oligarkik kudo si në :

1. Politikë

2. Ekonomi

3. Apo në profesione

Ky sistem i orientuar nga oligarkia, trashëgimia e profesioneve dhe angazhimeve politike, po bëhet një model vrastar për djemtë e vajzat që kanë realisht idealizëm, pasion dhe energji për të kontribuar për vendin. Ka plotë të rinj a po të reja, shumë të zotë që nuk e kanë pas gjyshin apo babain në politikë e për pasojë janë të persekutuar dhe të ndëshkuar të mbeten jashtë sistemit.

Pothuajse në 90% të atyre që tashmë janë në politikë, sidomos të rinj, janë aty, sepse lidhjet me pushtetin dhe politikën janë të hershëm që në fillim të viteve ’90, por edhe para. Nuk kam asgjë kundër Besartit, sepse ka të drejtë të bëj ç’të doj, por sigurisht nuk është një model për mua e aq më pak një argument për tu marr me të.

Mua më shqetësojnë ata djem e vajza të shkëlqyera që s’kanë trashëgimi, nepotizëm, por kanë shumë mendje të ndritur për të dhënë kontribute të rëndësishme për vendin. Këta vazhdojnë të jenë të eprsekutuar e të përjashtuar, sepse historia nuk ishte në anën e tyre, kur u ndanë tortat e privilegjeve dhe të pushtetit që në fillim të viteve ’90 e deri në ditët e sotme.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Vajza nga Ibri, Vjosa Osmani përtej politikës

Publikuar më 24.02.2021
Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 sh...

Nga Linda Karadaku Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 shkurtit, garoi nën siglën e Lëvizjes Vetëvendosje, me sa duket e ka tejkaluar në vota edhe kreun e kësaj partie, Albin Kurti, në rezultatin e tij të vitit 2019. Kurti kishte marrë atëherë më shumë se 180 mijë vota dhe Osmani, këtë herë duket […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT (-63)/ Me Ramën kryeministër vaksinohen 10 % e shqiptarëve për 15.6 vite

DITARI I 25 PRILLIT (-63)/ Me Ramën kryeministër vaksinohen 10 % e shqiptarëve për 15.6 vite

Publikuar më 20.02.2021
Arben Rrozhani Gjatë një interviste për një televizion vendo...

Arben Rrozhani Gjatë një interviste për një televizion vendor në Vlorë, dy netë më parë, kryeministri Rama përmendi atë historinë popullore me “sikur” të hallës dhe të xhaxhait, për të thënë se është dhe do të jetë në krye të vendit për shumë kohë. Dhe me “sikur”, llogaritë me Ramën kryeministër janë blozë. Po i […]

Lexo më shumë

Shqipërisë i duhet një model i ri ekonomik dhe një plan strategjik për rritjen e investimeve të huaja

Shqipërisë i duhet një model i ri ekonomik dhe një plan strategjik për rritjen e investimeve të huaja

Publikuar më 19.02.2021
Arlind Puka Pabarazia ekonomike është shpërndarja e pabaraba...

Arlind Puka Pabarazia ekonomike është shpërndarja e pabarabartë e të ardhurave dhe mundësive ndërmjet grupeve të ndryshme në shoqëri. Eshtë një shqetësim në pothuajse të gjitha vendet e botës dhe shpesh njerëzit në varfëri kane me pak shanse për të ngjitur shkallët shoqërore. Por, të lindësh në varfëri nuk do të thotë automatikisht të qëndrosh […]

Lexo më shumë

Petrit Myftiu, Komandanti me vlera të rralla!

Petrit Myftiu, Komandanti me vlera të rralla!

Publikuar më 15.02.2021
Nga Jak Gjergji (Mandrea) Ishte janar 1950. Mirdita jetonte ...

Nga Jak Gjergji (Mandrea) Ishte janar 1950. Mirdita jetonte vitet me te veshtira te historise se saj. Lufte, vrasje, varferi dhe dimer te eger! E ne 10 perfaqesues te “Lulit -vocer” te Migjenit te Madh,ishim mbledhur ne qendren e Rreshenit,te strukur ne ndonje skut ku era nuk na kapte,duke pritur makinen qe do ten a […]

Lexo më shumë

“Edvin Prifti, shefi i fundit që largohet nga QSUT, meritat e tij të shkruhen në pllaka ari”

“Edvin Prifti, shefi i fundit që largohet nga QSUT, meritat e tij të shkruhen në pllaka ari”

Publikuar më 15.02.2021
Nga: Maksim Basho, shefi i imazherisë në urgjencën e QSUT Sa...

Nga: Maksim Basho, shefi i imazherisë në urgjencën e QSUT Sa më pak dinë , aq më shumë dyshojnë ! Ua servirën lajmin dhe çfarë të shikosh ?! Profesionistët  e facebook-ut , provuan të “shëronin” edhe një herë zemrat e tyre të vogla duke bërë atë që dinë më mirë, të rrisin sedrën dhe krenarinë […]

Lexo më shumë

Andi Bushati: Orët e mia të bllokimit në superstradën e veriut dhe pse më sulmuan Rama dhe Balluku

Andi Bushati: Orët e mia të bllokimit në superstradën e veriut dhe pse më sulmuan Rama dhe Balluku

Publikuar më 14.02.2021
Nga Andi Bushati Për shkak të lodhjes dhe kalvarit të stërgj...

Nga Andi Bushati Për shkak të lodhjes dhe kalvarit të stërgjatur, si një prej mijëra të bllokuarve në rrugën Lezhë Tiranë sot e hapa me vonesë telefonin. Por që në momentin e parë, sapo hyri sinjali i Vodafon, tringëllima e mesazheve nuk rreshtte. Thelbi i tyre: “Edi Rama dhe Belinda Balluku janë marrë me ty”. […]

Lexo më shumë

Shqipëria e bukur dhe më e Mira!

Shqipëria e bukur dhe më e Mira!

Publikuar më 11.02.2021
Marsela Lekli Do ta bëjmë Shqipërinë, ajo është e bukur e fo...

Marsela Lekli Do ta bëjmë Shqipërinë, ajo është e bukur e fortë, ikja e shqiptarëve është një dramë e viteve të fundit. Ikje ka pasur por ka pasur edhe kthim..!! Kjo është ikje pa kthim, ikje e detyruar nga një regjim antishqiptar… Shqipëria e bukur dhe më e Mira! Qeveria udhëheqësia e keqe. Nëse sot […]

Lexo më shumë

Kërkojnë dhe vota pale!

Kërkojnë dhe vota pale!

Publikuar më 09.02.2021
Silvana Begaj Nuk më pëlqejnë mallkimet, por sot ju them me ...

Silvana Begaj Nuk më pëlqejnë mallkimet, por sot ju them me shpirt:-U shoftë emri juaj! Kërkoni dhe vota, pale! U shoftë emri juaj se kur të shuheni ju ndoshta shpëton vendi im, vendi i njerëzve të mi, vendi i ëndrrave të mia. Më vodhët ëndrrat! Kërkoni dhe vota pale, pa pikë turpi! Po si kërkoni […]

Lexo më shumë