×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Ka pedagogë dhe studentë të infektuar me Covid”, Shahini: Zgjedhjet do të zhvillohen në 30 korrik

Edhe pse ndodhemi në kushtet e pandemisë, ku nuk lejohen grumbullimet, për ministren e Arsimit, Besa Shahini ky fakt nuk do të ndikojë në zhvillimin e zgjedhjeve për universitetet në datën 30 korrik. Duke folur nga foltorja e Kuvendit në interpelancë e deputeten Fatjona Dhimitri, Shahini u shpreh se tashmë të gjithë studentët mund të marrin pjesë në zgjedhje pasi transporti publik tashmë funksionon.

Më tej ajo shtoi se zgjedhjet nuk mund të shtyhen përtej datës 30 korrik, pasi do të krijohej një kaos institucional. “Zgjedhjet në Universitete janë shtyrë dy herë. Transporti publik tashmë është hapur. Të gjithë studentët dhe pedagogët mund të marrin pjesë në zgjedhje”.

“Universiteti i Tiranës nuk ka kërkuar zgjedhje me 30 korrik dhe rektori i saj po bën përpjekje për t’i bllokuar ata dhe nuk mund të penalizojmë të gjithë ata që duan që zgjedhjet të mbahen sa më parë”,– tha Shahini.

Sakaq, Dhimitri u shpreh se kjo bie ndesh me urdhrin e MSH për të parandaluar grumbullimet për shkak të pandemisë, ndërsa u shpreh se në radhët e pedagogëve dhe studentëve ka të prekur. “Urdhri juaj bie në kundërshtim me urdhrin e ministres së Shëndetësisë për të mos lejuar grumbullimet. Ka pedagodë të sëmurë me Covid dhe studentë”- tha ai.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Na konsiderojnë pasanikë”, Elton Deda ngre shqetësimin: Kemi 8 muaj pa punuar, po shkojnë drejt falimentit

“Na konsiderojnë pasanikë”, Elton Deda ngre shqetësimin: Kemi 8 muaj pa punuar, po shkojnë drejt falimentit

Publikuar më 26.09.2020
Prej tetë muajsh, koronavirusi ka dëmtuar rëndë edhe industr...

Prej tetë muajsh, koronavirusi ka dëmtuar rëndë edhe industrinë e muzikës, duke shtyrë apo anuluar shumë koncerte. Së fundmi, Elton Deda ka treguar nëpërmjet një statusi në “Facebook” se sa pesimist është bërë për të ardhmen e muzikës, sepse nuk ka mbështetje nga shteti. “Tashmë ne muzikantët në Shqipëri e Kosovë po hyjmë në muajin […]

Lexo më shumë

Bulqizë/ Koronavirusi infekton shkollën 9-vjeçare, 5 mësues dhe drejtori dalin pozitivë

Bulqizë/ Koronavirusi infekton shkollën 9-vjeçare, 5 mësues dhe drejtori dalin pozitivë

Publikuar më 26.09.2020
Koronavirusi ka “hyrë” në shkollën 9-vjeçare “Shefqet Tanci”...

Koronavirusi ka “hyrë” në shkollën 9-vjeçare “Shefqet Tanci” në Bulqizë. Raportohet se drejtori i shkollës dhe 5 mësues kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Edhe pse janë 5 mësues dhe drejtori i shkollës me Covid-19 mësimi mësohet se vazhdon rregullisht. Në qarkun e Dibrës janë aktiv me koronavirus 90 persona.

Lexo më shumë

E rëndë në Tiranë, gruaja hidhet nga ballkoni i banesës, trupi ende në trotuar (Foto)

E rëndë në Tiranë, gruaja hidhet nga ballkoni i banesës, trupi ende në trotuar (Foto)

Publikuar më 26.09.2020
Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Ti...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Tiranë, ku një grua është vetëhedhur nga kati i 5 i pallatit ku banonte , duke ndërruar jetë në vend. Paraprakisht behet e ditur se ngjarja ka ndodhur te rruga e “Dibrës”, dhe viktima është shtetësja B.K., 60 vjeç. Dyshohet se  shtetasja B.K, vuante nga […]

Lexo më shumë

“Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese!”, ministrja Xhaçka: Mund të kemi të papritura

“Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese!”, ministrja Xhaçka: Mund të kemi të papritura

Publikuar më 26.09.2020
Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në një deklaratë për med...

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në një deklaratë për mediat sqaroi situatën e krijuar në vend për shkak të motit të keq. Referuar të dhënave nga Instituti i Gjeoshkencave, Ujit dhe Mjedisit si dhe nga qendrat sinoptike homologe të vendeve fqinjë, niveli i ujit mund të arrijë nivele të papërballueshme nga infrastruktura e kullimit dhe […]

Lexo më shumë

Dy të vdekur dhe 108 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri

Dy të vdekur dhe 108 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 26.09.2020
Dy pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga korona...

Dy pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 811 testime dhe janë konfirmuar 108 të prekur me virusin SARSCOV2 në këto zona: 40 të prekur në Tiranë, 9 të prekur në […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Zbulohet numri i pacientëve të shëruar në 24 orët e fundit

Covid-19/ Zbulohet numri i pacientëve të shëruar në 24 orët e fundit

Publikuar më 26.09.2020
Një lajm i mirë është bërë i ditur orët e fundit. 88 qytetar...

Një lajm i mirë është bërë i ditur orët e fundit. 88 qytetarë të konfirmuar pozitivë me Covid-19 janë shëruar. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu përmes një postimi në Facebook, ka shpërndarë dhe një foto të mjekëve dhe infermiereve të spitalit ku dhe ka bërë me dije numrin e pacientëve të shëruar në 24 orët […]

Lexo më shumë

Paralajmëron OBSH: Numri i viktimave nga COVID-19 mund të shkojë deri në 2 milionë

Paralajmëron OBSH: Numri i viktimave nga COVID-19 mund të shkojë deri në 2 milionë

Publikuar më 26.09.2020
Teksa vdekjet nga koronavirusi në botë po i afrohen shifrës ...

Teksa vdekjet nga koronavirusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i Shteteve të Bashkuar për sëmundje ngjitëse, ka paralajmëruar kundër uljes së përpjekjeve për ta ngadalësuar përhapjen e koronavirusit. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar amerikan për Alergji dhe Sëmundje Infektive, u bëri thirrje njerëzve që ta kujtojnë se “kjo […]

Lexo më shumë

“Fjalë të padenja për një femër”, ish-kreu i PS-së denoncon kërcënimet e Elisës pasi tregoi për ‘peshkun’

“Fjalë të padenja për një femër”, ish-kreu i PS-së denoncon kërcënimet e Elisës pasi tregoi për ‘peshkun’

Publikuar më 26.09.2020
Elisa Spiropali duket se nuk i ka gëlltitur mirë fjalët e sh...

Elisa Spiropali duket se nuk i ka gëlltitur mirë fjalët e shkruara nga ish-kreu i PS-së në Shkodër, Edip Shiroka, që sot denoncoi kërcënimet nga numri 0694000342 që iu prezantua si ministrja e Ramës. ‘S’kishte si të ndodhte ndryshe. Ky numër më mori në telefon dhe më kërcënoi. U prezantua si Elisa. Foli fjalë të […]

Lexo më shumë