Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Nga Azem Parllaku  Kryetari i partisë VMRO DPMNE, Nikolla Gruevski, ka akuzuar Lidhjen Social-...
Nga Artan Fuga Miku im e di ti që Rrobespieri dhe Marati ishin më parë njerëz të Mbretit? E...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Valdete Malaj, gastrohepatologe Shpesh herë diagnostikimi i sëmundjes së kolitit ulceroz shfa...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Thellë
26.02.2017 10:58
Publikuar nga Neritan Gjergo
Nga Neritan Gjergo Parlamenti ka nisur shqyrtimin e projektligjit për shtyrjen e afatit të shqyrtimit të dosje ve të ish të dënuarve politik
26.02.2017 10:53
FMN miraton fondin për Shqipërinë, kërkon programet
Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi dy rishikimet e fundit (të nëntë dhe të dhjetë) të programit ekonomik të Shqipërisë mbështetur nga një marrëve...
26.02.2017 10:37
Miratohen rregullat e reja për dhënien e koncesioneve, Financat japin firmën
Qeveria përmes një vendimi të miratuar në mbledhjen e 22 shkurtit, ka ndryshuar rregullat për vlerësimin dhe dhënien me koncesion apo partneritet publik privat. Ka qenë Mini...
26.02.2017 10:13
Banorët e Zharrëzës flenë në asfalt, s’u lejohen çadrat te ministria
Nga Isuf Kurtaj Protestuesit e Zharrëzës janë dhunuar pak minuta pasi kanë arritur në Tiranë nga efektivët e policisë së shtetit, pasi kanë kërkuar të ngrenë çadrat...
26.02.2017 10:11
Shqiptari i dyshuar për grabitje në vdekje klinike, u qëllua me plumb në kokë nga policia
Nga Nikoleta Kovaçi Janë tri ngjarje të ditëve të fundit në Itali në të cilat mësohet se janë arrestuar dy shtetas shqiptar për vrasje dhe bashkëpunim në vrasje, nd...
26.02.2017 10:03
Shkodër/ Apel për një 80-vjeçare që jeton në kushte ekstreme varfërie
Një apel për ndihmë vjen nga fshati Ktosh i njësisë administrative Gruemirë. Fife Danaj, 80 vjeçe, jeton e vetme dhe në kushte ekstreme varfërie duke u përballur me temper...
26.02.2017 10:00
Korçë/ Kapet edhe autori i dytë i vrasjes së Marsel Osmanit
Nga Tonin Frroku Pesë muaj pas vrasjes së 23-vjeçarit, Marsel Osmani, ngjarje kjo e ndodhu në një lokal tallavaje në fshatin Dishnicë shumë afër me qytetin e Korçës, p...
26.02.2017 09:51
Grabitësit e bujshëm në kërkim, mes tyre ende emrat e “Hakmarrjes...”
30 shqiptarë janë në kërkim ndërkombëtar për gra bitjet që kanë kryer brenda territorit të Shqipërisë. Nga grabitësit brenda Aeroportit ndërkombëtar të Rinasit, te g...
26.02.2017 09:49
Grekët sjellin dosje për kreun e grabitjeve të blindave me para
Me kërkesë të prokurorisë dhe policisë së shtetit autoritetet greke kanë dorëzuar kartelën me të kaluarën kriminale të Admir Muratajt, tashmë i shpallur në kërkim. Si...
26.02.2017 09:41
Banorët e Shkodrës kërkojnë dëmshpërblimin për përmbytjet
Banorët e zonës së Livadeve vazhdojnë protestat në kërkim të dëmshpërblimeve për përmbytjet e viteve 2010-2011. Pal Mëhilli një nga 8 pjesëmarrësit e grevës së zhvi...
26.02.2017 09:21
Llalla dorëzon në KQZ dosjen e Prengës, kërkon mandatin
Mandati i deputetit, Armand Prenga, përveçse është kthyer një çështje ligjore, është shndërruar dhe një përplasje serioze mes kryeprokurorit Adriatik Llalla dhe kryetari...
26.02.2017 09:17
Krerët e burgjeve futen në burg, Artur Zoto në të njëjtin vend me vartësin “spiun”
Që prej më pak se 4 vitesh janë arrestuar pesë zyrtarë të lartë të burgjeve, të cilët kishin në administrim për disa kohë institucionet e vuajtjes së dënimit, në ran...
26.02.2017 08:51
Kompromiset, kur zihen dy vetë, duhet se s'bën një i tretë
Nga Isuf Kurtaj Bojkot parlamentit, kushte të reja për vetting-un dhe kërcënim me luftë. Këto qenë tre risitë që prodhoi protesta e PD-së këto dy ditët e fundit dhe q...
26.02.2017 07:47
I sapo dalë nga burgu, i shpërthen makina në Fier 34-vjeçarit
Nga Nikoleta Kovaçi Rikthehen atentatet e frikshme me C4, ndërsa kësaj here shënjestër ka qenë një djalë nga Fieri, i cili mësohet se kishte pak kohë që ishte liruar n...
25.02.2017 11:30
"Trashëgimia kulturore në rrezik, ta shpëtojmë sa jemi në kohë"
Nga Llambi Kallço Punimet që po bëhen në sheshin “Veliera” në qytetin e Durrësit janë kundërshtuar nga shoqëria civile, por veçmas nga arkeologët, të cilët kanë...
25.02.2017 11:02
Prenga i shpëton heqjes së mandatit, KQZ kërkon dënimet
Nga Nikoleta Kovaçi Prokuroria e Përgjithshme duket se nuk përcakton qartë për anëtarin e KQZ-së Bledar Skënderi se çdo të thotë dënim i formës së prerë për subje...
25.02.2017 10:18
Bernd Borchard, nga zyra e Tahirit përgënjeshtron deklaratën për drogën
Nga Nikoleta Kovaçi Tri ditë më parë, kreu i OSBE-së, me anë të një deklarate hodhi akuzën e rëndë se në vendin tonë qarkullojnë mbi 2 miliardë Euro, para droge, q...
25.02.2017 10:14
“Partia Demokratike të kthehet në Parlament, garanci për zgjedhjet”
Kreu i LSI-së, Ilir Meta në një intervistë dhënë për “Zonë e Lirë” shprehet se opozita duhet të vijë në Parlament dhe të dialogojë, duke i dhënë garanci për zgj...
25.02.2017 10:08
Basha kërcënon me luftë
Nga Isuf Kurtaj Në çadrën e protestës së opozitës para Kryeministrisë, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në ditën e shtatë të protestës i bëri thirrje qyt...
25.02.2017 10:06
“Rama më hoqi nga puna dhe më futi në borxhe”
Nga Isuf Kurtaj Në çadrën e ngritur nga opozita në Bulevardin e Tiranës, përballë kryeministrisë ka prej atyre qytetarëve që qëndrojë aty që prej ditës së parë. A...
25.02.2017 08:05
Pronat, si kalohen në sistemin e regjistrimit, dokumentet dhe tarifat
Nga Nertian Gjergo Publikohet procedura për kalimin nga regjistrat hipotekore në sistemin e regjistrimit për pasurinë e paluajtshme. Në një njoftim portali e-Albania shkrua...
25.02.2017 07:53
Pensionet, kategoritë që përfitojnë 3% rritje dhe 760 lekë shtesë
Nga Neritan Gjergo Vendimi për indeksimin e pen sioneve këtë vit është spos tuar me afro 5 muaj, ndryshe nga vitet e tjera, kur indeksimi i pensioneve ndodhte në korrik, k...
Minuta e fundit
Çfarë ka ndodhur më 27 shkurt?.
1563 – William Byrd emërohet organist në katedralen Linkoln, Angli. Byrd (1543 – 1623), kompozitor anglez i Rilindjes, kompozoi shumë forma muzike, përfshi lloje të ndryshme të polifonisë kishtare dhe laike. Kompozimet e tij u përdorën g... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:33
Horoskopi, 27 shkurt 2017.
Dashi 21/3 - 20/4 Marrëdhënia me partnerin tuaj do jetë më e mirë gjatë kësaj dite. Do ndiheni për mrekulli dhe do e shfrytëzoni çdo sekondë. Beqaret do jenë në humorin e duhur dhe do ndihen gati për të filluar një lidhje. Dem... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:25
Të rraskapiturit dhe këmbëngulësit: Protestuesit e Zharrëzës (Foto).
Këto janë portretet e kapura nga objektivi i BIRN të protestuesve të Zharrëzës, të cilët kanë kaluar nëpër kalvarin e gjatë të grevës së urisë, marshimit 126-kilometërsh dhe protestës nën qiell të hapur para Ministrisë së Energj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 00:10
Kronikë
Publikuar më 26.02.2017 22:07 / Dionis Xhafa
Një gomone rreth 5 metra e gjatë është bllokuar nga ana e Policisë Kufitare në zonën e Zvërnecit në Vlorë. Gomonia është ndjekur për rreth një orë dhe se në bord ka pasur dy persona. Dy trafikantët janë arratisur, duke përfituar
Ekonomi
Publikuar më 22.02.2017 15:17 / Eno Shkëmbi
Monedha vendase ka zbritur sot nën 135 lekë, për herë të parë gjatë këtij viti, ndërsa dollari ka kërcyer në mbi 128 lekë. Sipas kursit zyrtar të bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 134.99 lekë, 0.14 lekë më pak se
Kulturë
Publikuar më 26.02.2017 15:00 / Dionis Xhafa
Ndërkohë, gazetari anglez artikulon pyetjen e radhës e cila do të ishte edhe pyetja e tij e fundit, pasi përgjigja që ai merr, shoqëruar me shikimin kërcënues të Fishtës, e detyron të tërhiqet. Gjatë një interviste për gazetat brit
  • Nëna më tha: “Nëse je një ushtar, do të bëhesh gjeneral. Nëse je një murg, do të bëhesh Papë”. Në vend të kësaj, unë isha piktor, dhe u bëra Pikaso. (Pablo Pikaso) Në mesin e vështirësisë qëndron mundësia. (Albert Ajnshta
Sociale
Publikuar më 26.02.2017 20:18 / Dionis Xhafa
Një nga portalet më të rëndësishme afrikane, që raporton për probleme të ndryshme në atë kontinent “HowAfrica.com” ka shkruar një artikull sa interesant, po kaq dramatik për realitetin në disa shtete të Europës, kryesisht në Ballk
Extra
Publikuar më 27.02.2017 07:33 / Eno Shkëmbi
1563 – William Byrd emërohet organist në katedralen Linkoln, Angli. Byrd (1543 – 1623), kompozitor anglez i Rilindjes, kompozoi shumë forma muzike, përfshi lloje të ndryshme të polifonisë kishtare dhe laike. Kompozimet e tij u përdorën g
  • Që të kuptosh rrënjët e ekonomisë së sotme globale, ia vlen që më parë të gjurmosh nëpër kthesat më të mëdha historike. Pak prej tyre janë më të rëndësishme se sa transformimi i sistemit evropian të shteteve, në një sistem glob
  • Musine Kokalari u përndoq për gati 4 dekada. Por nga 10 shkurti, dosja e saj u hap me kërkesë të vetë familjes, për të hedhur dritë mbi ata që e survejuan dhe ata që e dënuan gjatë regjimit komunist. “Top Channel” hap për herë të
  • Kjo javë ka qenë shumë e rëndësishme sa i përket zbulimeve nga agjencia hapësinorë amerikane, NASA. Shkencëtarët e kësaj të fundit, kanë arritur të gjejnë shtatë planetë të rinj të cilët kanë shumë ngjashmëri me Tokën. Ato
KM