Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidencia...
Nga Artan Fuga Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e arsimit dhe sportit zonja Li...
Njoftime për punë

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Shkëncëtarët në Lowa State University kanë arritur në përfundimin se një orë vrap të zgja...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:


Teknologji
23.04.2017 14:23
Publikuar nga Pandeli
Së fundmi rrjeti më i famshëm social i fotografive, “Instagram”, ka sjellë një veçori që të gjithë e kërkonin. Platforma së fundmi
23.04.2017 10:00
"Windows 10 Cloud" dhe një konkurrent i "Chromebook"
Një dokument i Microsoft i cili konfirmon atë që po spekulohej prej javësh e muajsh tërë ka shuar kureshtjen e shumë analistëve dhe besnikëve të Microsoft. Sistemi operati...
23.04.2017 07:18
Blerësit e një telefoni "Samsung" përfitojnë avantazhe në "Google Play Music"
Samsung gjithnjë është parë me një sy tjetër nga Google duke qenë se është prodhuari më i madh në botë i telefonëve Android. Ditën e Premte këtë na provoi edhe m...
22.04.2017 12:47
Lajmi i shumëpritur, vijnë makinat fluturuese (FOTO)
Një aeroplan radikal, me emetim zero dhe me aftësi për ngritje dhe ulje vertikale, ka kryer me sukses testet e fluturimit. Dyvendëshi Lilium Jet ka kryer një sërë testesh...
21.04.2017 12:29
Apple përdor nxehtësinë e gjeneruar nga qendra e të dhënave për të ngrohur shtëpitë
Apple ka filluar ndërtimin e një qendre të dhënash në Danimark me një ide inovative sesi të sigurojë energji për qendrën përmes energjive të riciklueshme duke e ndarë e...
21.04.2017 09:06
“Microsoft”, dy herë në vit përditësime të rëndësishme në “Windows 10”
Microsoft ofroi detaje të reja për administratorët IT të cilët duan të dinë se çfarë mund të presin nga përditësimet e ardhshme në Windows 10, aplikacionet Office 365 d...
21.04.2017 07:08
“Windows 10 Cloud”, një sfidë për “Microsoft” dhe një makth për “Google”
Çfarë ka rezervuar "Microsoft" për aktivitetin që do të mbajë më 2 maj? Në të tilla aktivitete zakonisht kompania dhe ekzekutivët e saj flasin për strategjinë e tyre por...
20.04.2017 19:20
Shfletuesi “Firefox” përditësohet me versionin e ri, rrit performancën
Versioni më i fundit i shfletuesit Firefox jo vetëm që tregon përparimin e bërë nga Mozilla me mënyrën e re të përpunimit të të dhënave grafike, por i jep fund mbështe...
20.04.2017 18:21
“Google” ndërton bllokues të integruar reklamash në “Chrome”
Raportohet se Google do të integrojë një bllokues reklamash në shfletuesin Chrome i cili do të jetë i aktivizuar automatikisht. Është Wall Street Journal e cila hedh ...
20.04.2017 15:44
HTC prezanton më 16 maj një telefon që ngjeshët (VIDEO)
HTC konfirmoi spekulimet se kompania është pranë prezantimit të një telefoni të ri i cili mund të ngjeshet. Po një telefon i familjes së rangut të lartë U, idenë rret...
20.04.2017 13:34
Ja cilët prodhues kanë telefonat më të përdorur?
Telefonët dhe tabletët e Apple përdoren më shumë sesa pajisjet e çdo prodhuesit tjetër në mbarë botën. Sipas Newzoo, bazuar në 550 milion pajisje të përdorura aktivi...
20.04.2017 12:05
Droni ofron pamje spektakolare nga kampusi i ri i “Apple” (VIDEO)
Punimet e kampusit të ri të “Apple” janë drejt fundit. E dizajnuar nga “Foster + Partners”, kampusi i ri është vendosur në Kaliforni. Kompania gjigande e teknologji...
19.04.2017 19:44
Funksionalitete të "Instagram" mund të përdoren edhe pa një lidhje interneti
80% e përdoruesve 600 milion përdoruesve të "Instagram" jetojnë jashtë Shteteve të Bashkuar andaj ishte e domosdoshme një mënyrë e cila mund t'u ofronte atyre eksperiencë ...
19.04.2017 18:22
Cila do të jetë surpriza e “Facebook” në të ardhmen?
“Facebooku” sot ka prezantuar një platformë të re për zhvilluesit për të krijuar eksperienca të reja me kamerën brena aplikacionit. Duke folur në skenën e konferencës...
19.04.2017 17:58
“Google” krijon aplikacion që ju bën mjeshtër në vizatim (FOTO/VIDEO)
Gjigandët e teknologjisë, “Google”, kanë krijuar një aplikacion i cili i lejon të gjithë përdoruesit të vizatojnë objekte nga më të ndryshmet. E gjitha fillon me n...
19.04.2017 14:21
"Microsoft" ndihmon përdoruesit e laptopëve me një opsion të kursimit të baterisë në "Windows 10"
Microsoft prezantoi një funksionalitet të ri në Windows 10 i dizajnuar për të reduktuar aplikacionet në sfond në mënyrë që të ulet konsumi i baterisë. I quajtur “Po...
19.04.2017 13:23
"Facebook" inspirohet nga realiteti i shtuar, Zuckerberg tregon vizionin e tij
Facebook lançoi platformën e parë të realitetit të shtuar në konferencën vjetore të zhvilluesve F8, duke hapur mundësi pafund në krijimin e përmbajtjeve të reja duke pë...
18.04.2017 19:27
Google integron PayPal në shërbimin e pagesave Android Pay
"Google" lajmëroi ditën e sotme një mënyrë të re pagesash përmes shërbimin "Android Pay". Kompania njoftoi partneritetin e ri me PayPal për blerjet online, në dyqanet e ap...
18.04.2017 12:56
“Facebook” zotëron katër nga pesë aplikacionet më të shkarkuara
“Facebook” është mbreti i aplikacioneve. Kjo pasi katër nga aplikacionet e rrjetit social më popullor, janë në krye të listës së aplikacioneve më të shkarkuara në t...
18.04.2017 11:20
Ndahet nga jeta inovatori që i dha formë internetit që njohim sot
Një prej themeluesve të interneti, Robert Taylor, është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 85 vjeçare. Ndërsa punonte në Pentagon në 1960 ai themeloi Arpanet,...
17.04.2017 19:12
“WhatsApp” sjell veçorinë që të gjithë e kërkonin
Të gjithë ne kemi të paktën ndonjë rast ku kemi dashur të kthejmë mbrapa një mesazh të cilin ia kemi dërguar dikujt në “WhatsApp”. Ndërsa tashmë një prej aplika...
17.04.2017 18:41
“Google”, marrëveshje me autoritetet ruse për “Android”-in
Autoritetet Ruse të Konkurrencës dhe gjigandi i motorit të kërkimit Google nënshkruan një marrëveshje ditën e sotme e cila do ti japë fund debateve të ashpra lidhur me And...
Minuta e fundit
Trafik i refugjatëve në brigjet veriore greke afër më Shqipërinë.
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 23:13
Barcelona fiton kundër Real Madrid.
Në “Santigo Barnabeu” janë shënuar plot pesë gola. Real Madrid dhe Barcelona kanë luajtur një ndeshje fantastike. Goli i parë u shënua nga madrilenët. Për Realin shënoi Casemiro. Ndërsa Messi barazoi për Barçën në minutën e 33... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:57
Thirrja e fundit e Bashës për protestën: Dilni, nuk do dëmtoni asnjë lule.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka thënë edhe njëherë nga “Çadra e Lirisë” se protesta e së hënës do të jetë paqësore. Basha, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” ka thënë se vetëm tr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:25
Aksident tragjik në Rrogozhinë, makina përplas për vdekje fëmijën 3 vjeç.
Një aksident tragjik me pasoja fatale ka ndodhur të dielën në mbrëmje në Rrogozhinë. Një makinë ka përplasur për vdekje një fëmijë vetëm 3 vjeç. Ngjarja e rëndë më saktësisht ka ndodhur në aksin rrugor Peqin – Rrogozhinë. S... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:00
Çmenduri golash në Superligë, ja sa fituan Kukësi, Skënderbeu, Partizani.
Ndeshjet e sotme në Superligës Shqiptare kanë dhuruar spektakël të jashtëzakonshëm. Si rrallë ndonjëherë, ekipet kanë shënuar shumë gola. Kukësi ka fituar 4:1 me Tiranën në shtëpi. Skënderbeu fitoi 5:1 në Laç. Ndërsa Partizani gj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:41
Tensionohet situata në Francë, protestuesit përleshen me policinë.
Në Francë kanë dalë projeksionet e para për zgjedhjet presidenciale. Rezulton se kandidati i qendrës së majtë Emanuel Makron dhe kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen kanë shanset e mira për të shkuar në raundin e dytë zgjedh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:25
Zgjedhjet në Francë, ja kandidatët për presidentë që kryesojnë.
Tashmë janë votuar shumë fletë votimi për zgjedhjet presidenciale në Francë. Rezulton se politikani i qendrës së majtë Emanuel Makron kryeson zgjedhjet, pasuar nga ana e Merine Le Pen. Janë pikërisht Makron dhe Le Pen, liderja e së dj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:03
Serbi që drejton Republikën Srpska refuzon t’i japë dorën ambasadores amerikane.
Presidenti i Republikës Serbe, Milorad Dodik, ka refuzuar të shtrëngonte duart me ambasadoren e SHBA-së në Bosnjë e Hercegovinë, Maureen Cormack në Donja Gradinë. Dodik e ka cilësuar më herët ambasadoren Cormack “person të padëshiruar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:44
“Ja pse Mark Frroku nuk e ka kryer vrasjen e Aleksandër Kurtit në Belgjikë”.
Gjykata e Tiranës zbardhi arsyetimin e vendimit të pafajësisë së Kristian Marinajt, i akuzuar si bashkëpunëtor i ish-deputetit Mark Frroku në vrasjen e Aleksandër Kurtit në vitin 1999, në Belgjikë. Në lidhje me këtë vrasje në nj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:31
Shefit të Krimeve në Tiranë i gjenden 66 mijë euro, dyshohet për korrupsion.
Përpara pak ditëve, pas komunikimit të masës së sigurisë arrest shtëpie për ish-shefin e krimeve të komisariatit nr.2, në Tiranë, Dritan Metani, prokuroria dhe Shërbimi i çështjeve të Brendshme dhe Ankesave, kanë zbardhur detaje nga h... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:15
Donald Trump ndjek me interes zgjedhjet në Francë, ja postimi i tij.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump duket se ka një interes shumë të madh për zgjedhjet presidenciale që janë duke u mbajtur në Francë. Së paku kjo gjë lë të kuptohet nga postimi në rrjetin social “Twitter... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:59
Ja çfarë gjërash bëjnë përditë njerëzit e suksesshëm.
Ne gjithmonë i inspirojmë njerëzit me histori të ndryshme të njerëzve të suksesshëm? Por çfarë i dallon në të vërtetë këta njerëz nga pjesa tjetër e njerëzve? Më poshtë e gjeni një listë me truqe dhe këshilla të cilat CEO-t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:42
Basha i përgjigjet Ramës për protestën: Nëse prekni qytetarët do përballeni me ligjin.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha i është përgjigjur sot nga “Çadra e Lirisë” kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit tha se opozita kërkon t’i vërë flakën vendit. “Ju kur ishit në opozitë digjnit go... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:29
Ditë zie kombëtare në Afganistan për ushtarët e vrarë.
Sot në Afganistan po mbahet një ditë zie kombëtare, për të nderuar viktimat e sulmit terrorist të së premtes që la të vrarë 140 ushtarë dhe plagosi mbi 100 të tjerë. Sulmi u realizua nga një grup vetëvrasës që u fut në bazë me aut... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:14
PD i bën thirrje policisë të mos mbrojë interesat e Ramës, ja reagimi i kryeministrit.
Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Policia e Shtetit kanë pasur një “përplasje” gjatë ditës së sotme. Deklaratat e lëshuara prej tyre kanë qenë në kundërshtim me njëra-tjetrën. PD i ka bërë thirrje policisë që të hiqte dor... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:58
Droga e kapur te “Myslim Shyri”, ja kush janë personat e arrestuar.
Grupi i pesë personave, të cilët u arrestuan me bujë tri ditë më parë në zonën e “Myslym Shyrit” në Tiranë, dyshohet se kishin riaktivizuar linjën e trafikut të heroinës nga Turqia. Njëri nga të arrestuarit, shtetasi Nikolin Merko... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:47
Kush do të jetë presidenti i ri?.
Afrim Krasniqi, ISP Zgjedhja e Presidentit të Republikës. Në një shtet serioz është e mbetet procesi më solemn, më institucional dhe më gjithëpërfshirës. Presidenti nuk është thjesht një individ i punësuar me kontratë 5 vjeçare, ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:28
E pabesueshme, në Krujë “shfaqet” Skënderbeu.
Në Krujë, gjatë ditës së djeshme është shfaqur një sozi e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Burri që ngjan me heroin tonë kishte hipur mbi një kalë. Ai ka habitur jo pak kalimtarët, që janë befasuar nga ajo që sh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:04
Fiton apo humbet, Le Pen është makthi i BE-së.
Nga Pieter Cleppe Drejtori i Zyrës së Brukselit të “Open Europe”, “CNN” Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Fushata ka qenë e mbushur me skandale, gafa dhe surpriza.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:31
Paralajmërimi i frikshëm i Koresë Veriore: Sulm bërthamor Australisë nëse ndjek linjën e SHBA-ve.
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Australisë Julie Bishop pati thënë se regjimi në Korenë në Veriut duhet goditur, pasi është diktatorial. Pas kësaj, shteti i Koresë së Veriut ka reaguar, duke thënë se nëse Australia ndjek ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:14
Kronikë
Publikuar më 23.04.2017 23:13 / Dionis Xhafa
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar
Ekonomi
Publikuar më 22.04.2017 10:42 / Xhensila
Nga Neritan Gjergo Antikushtetues e kanë cilësuar ish-ushtarakët vendimin unifikues që Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë ndërmorën pak ditë më parë, ku preken afro 1000 individë. Bëhet fjalë për një vendim, i cili jo
Kulturë
Publikuar më 18.04.2017 14:17 / Eno Shkëmbi
Nga Agim Xhafka Tashmë artistin Avni Delvina e njohin shumë të huaj e shumë shqiptarë. Nga pikturat e tij dhe nga kompozimet e shumta për probleme akute të vendit. Ky pejzazhist i rrallë, që shok ka veten e që nga larg dallohet si gjeni,
Sociale
Publikuar më 21.04.2017 23:50 / Xhensila
Murgeshat e luginës janë pjesë e një misioni me rregullat e veta, që punojnë për të fuqizuar gruan nëpërmjet produkteve të tyre...nga kanabisi. Me qendër në qytetin Merced, në Central Valley, një zonë e Kalifornisë ku prodhohet m
Extra
Publikuar më 23.04.2017 15:00 / Pandeli
Fenomeni që shkakton edhe dritat veriore shumëngjyrëshe mund të sjellë një rrezik të madh për planetin tonë. Observatori për Dinamika Diellore i NASA zbuloi në atmosferën e diellit një vrimë të madhe e cila e ka drejtimin nga Toka d
  • Më 18 prill u shënua dhe 62-vjetori i vdekjes së fizikanit të shquar Albert Ajnshtajn. Por polemikat për të nuk kanë të sosur. Ai ishte një fizikan i njohur botërisht kur FBI filloi të mbante një dosje sekrete për të në vitin 1932.
  • Nëse jeni duke menduar se cila gjuhë është më e folura në botë, anglishtja, frëngjishtja apo ndonjë gjuhë tjetër, e keni gabim. Gjuha më e folur në botë është ajo mes bimëve, pasi edhe ato mund të komunikojnë mes njëra-tjetrës.
  • Për shekuj me radhë, njerëzit kanë besuar se ari është materiali më i shtrenjtë në botë. Por nuk është kështu. Më poshtë do të gjeni të listuar materialet më të shtrenjta në planet. /P.Sh/ 16. Safron — $11 per gram 15. A
KM