Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidencia...
Nga Artan Fuga Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e arsimit dhe sportit zonja Li...
Njoftime për punë

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Shkëncëtarët në Lowa State University kanë arritur në përfundimin se një orë vrap të zgja...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:


Sociale
21.04.2017 23:50
Publikuar nga Xhensila
Murgeshat e luginës janë pjesë e një misioni me rregullat e veta, që punojnë për të fuqizuar gruan nëpërmjet produkteve të tyre...nga k
21.04.2017 17:28
Shqiptarët, të dytët ndër të huajt që kanë marrë një pasaportë të BE-së
Në krye të listës për vitin 2015 janë shtetasit e Marokut (86100 veta) dhe menjëherë në vendin e dytë vijnë shqiptarët, gjegjësisht 48.400 prej tyre që janë bërë sht...
20.04.2017 21:40
Dhjetëra fëmijë shqiptarë rrugëve të Italisë, Fatos Lubonja: Ç’na tregoi djali i braktisur
Dhjetëra fëmijë shqiptarë ndodhen në situatë rruge. Ajo çka e bën më tragjikë këtë gjë, është se këta fëmijë ndodhen jashtë vendit, ku prindërit apo të afërmit...
20.04.2017 10:16
“Çmendet” moti në Korçë dhe Dibër, borë në pranverë
Ulja e pazakontë e temperaturave ka sjellë reshje bore në disa zona të vendit. Mësohet se reshjet e borës kanë përfshirë zonën e Voskopojës dhe Dardhës në Korçë, ku b...
19.04.2017 12:39
Shqiptarët “braktisin” anglishten dhe italishten, ja çfarë gjuhe po mësojnë
Gjermania duket se është shndërruar në ‘tokën e premtuar’ për shqiptarët. Gjithnjë e më shumë të rinj po zgjedhin që të mësojnë gjermanishten, duke lënë kështu...
18.04.2017 16:09
"Çmendet" moti, reshje bore në Librazhd
Pas ditëve me kthjellime, që prej fillimit të muajit prill moti ka qenë i paqëndrueshëm. Rikthimi i vranësirave ka bërë që edhe temperaturat të luhaten. Këto ndryshi...
17.04.2017 10:00
Bletën e zë hashashi, shkatërrohen 40% e koshereve. 60 mln euro humbje
Viti 2016 ka qenë një vit dramatik për bletërritësit. Sipas të dhënave në shkallë kombëtare, këtë vit janë shuar 40 për qind e koshereve. Shoqata e Bletërritësve të...
16.04.2017 20:03
Gjetje origjinale në Elbasan. Mesha e Pashkëve zhvillohet në kishën e Onufrit
Gjetje origjinale për festën në Elbasan. Mesha për Pashkët zhvillohet në kishën e gjeniut të ikonografisë shqiptare, Onufrit të madh. Qindra besimtarë nga zona e Shpatit ...
16.04.2017 19:51
Këshilli Bashkiak Përrenjas miraton 1 000 000 lekë ndihmë për nxënësen e sëmurë Xhoana Belba
Këshilli Bashkiak Përrenjas ka miratuar 1.000.000 ndihmë për nxënësen e sëmurë Xhoana Belba. Xhoana Belba është 18 vjeçe, maturante në shkollën e Mesme “Dilaver Ne...
16.04.2017 07:54
Besimtarët katolikë dhe ortodoksë festojnë Pashkët
Besimtarët katolikë dhe ortodoksë festojnë sot Pashkët, festën e ringjalljes së Krishtit. Mijëra besimtarë u mblodhën mbrëmë në katedralen ortodokse “Ngjallja e Krish...
15.04.2017 13:23
Festat e Pashkëve, bllokohen 17 dyqane për mishin, gjobë 241 të tjerëve
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka kryer kontrolle në dyqanet e mishit dhe në subjektet e tjera që tregtojnë produkte ushqimore. Ky aksion kishte në fokus kontrollin e subj...
14.04.2017 22:25
“Hodha grepin në Lanë dhe…” Ja se si Sigurimi i Shtetit “zbërthente” anekdotat kundër regjimit (FOTO)
Disa dokumente të sigurimit që tregojnë zbërthimin e disa anekdotave që qarkullonin në vitet 70-të kundër regjimit janë postuar nga ish-drejtori i Arkivës në Ministrinë ...
13.04.2017 15:37
RAI pritet të flasë shqip, ja kërkesa e parlamentit italian
Italia është kthyer në atdheun e dytë për emigrantët shqiptarë. Duke marrë parasysh se përtej Adriatikut jetojnë zyrtarisht 467 mijë e 687 shqiptarë, parlamenti itali...
12.04.2017 11:59
Puka shpall qytetar nderi profesor Harillaq Kekezi
Profesor Harillaq Kekezi, është shpallur qytetar nderi i qytetit të Pukës. Historiani Idajet Beqiri e ka bërë publike ceremoninë në “Facebook-un” e tij duke u shpreh...
12.04.2017 09:10
Letra e Ismail Kadaresë: Lubonja bëri denoncim të mirëfillt politik ndaj meje në gjyqin e të atit
Thirrjes së bërë nga Henri Çili për rihapjen e dosjes së tij gjatë periudhës së regjimit komunist, shkrimtari Ismail Kadare ka vendosur t’i kthejë përgjigje, nga Pa...
11.04.2017 18:22
Kalimi i autobusit në Lungomaren e Vlorës, një mision i vështirë (VIDEO)
Kalimi i automjeteve në Lungomaren e Vlorës duket një mision i vështirë. Në këtë video të publikuar në “Facebook” nga faqja “Qytetarët për Parkun” shfaqet nj...
11.04.2017 16:30
Çmimi i benzinës, Shqipëria ndër vendet më të shtrenjta të Evropës
Shqiptarët për 50 litra benzinë duhet të paguajnë afërsisht 8,500 lekë, apo 62 euro, duke konkurruar me vendet e Europës Perëndimore. Në Gjermani, ekonominë më të zh...
11.04.2017 09:20
Këto zona të Tiranës do të kenë sot kufizim të energjisë elektrike
Si pasojë e disa punimeve, OSHEE ka njoftuar dje se disa zona të kryeqytetit do të kufizohen nga energjia elektrike. Punimet do të fillojnë prej orës 11:00 dhe deri në or...
10.04.2017 21:28
Shqiptar Oseku, kosovari që tregoi guxim qytetar pas sulmit në Stokholm
Ai mori vendim, që së bashku me disa persona të tjerë të krijojnë një barrierë me trupat e tyre – për të parandaluar që njerëzit të vraponin për në zonat e rrezikut...
09.04.2017 23:06
Doni të punoni në Suedi? Ja si mund të aplikoni nga Shqipëria
Në muajt e parë të 2017­s, Bordi Suedez i Migracionit në Suedi ka marrë rreth 8200 vendime për azilkërkuesit, 49% e të cilave janë pranuar. Azilkërkuesit më të mëdhenj...
09.04.2017 21:10
Drama e 21-vjeçares/ “Si na torturonte babi në fëmijëri, lashë shkollën për të punuar në fabrikë” (Foto)
 Xhuliana, një 21-vjeçare nga një fshat i Librazhdit ka rrëfyer sot në “Ka një mesazh për ty” historinë e trishtë të jetës së saj, mamasë dhe dy motrave. Ajo thot...
08.04.2017 11:01
Çili letër Karadesë: Hap dosjet, nise nga gjyqi i familjes Lubonja
I dashur Kadare! Është koha të bësh zyrtarisht hapjen e dosjes së ndjekjes tënde nga Sigurimi i Shtetit dhe dosjen e proceseve politikë ku është dëshmuar për ty, d...
Minuta e fundit
Trafik i refugjatëve në brigjet veriore greke afër më Shqipërinë.
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 23:13
Barcelona fiton kundër Real Madrid.
Në “Santigo Barnabeu” janë shënuar plot pesë gola. Real Madrid dhe Barcelona kanë luajtur një ndeshje fantastike. Goli i parë u shënua nga madrilenët. Për Realin shënoi Casemiro. Ndërsa Messi barazoi për Barçën në minutën e 33... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:57
Thirrja e fundit e Bashës për protestën: Dilni, nuk do dëmtoni asnjë lule.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka thënë edhe njëherë nga “Çadra e Lirisë” se protesta e së hënës do të jetë paqësore. Basha, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” ka thënë se vetëm tr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:25
Aksident tragjik në Rrogozhinë, makina përplas për vdekje fëmijën 3 vjeç.
Një aksident tragjik me pasoja fatale ka ndodhur të dielën në mbrëmje në Rrogozhinë. Një makinë ka përplasur për vdekje një fëmijë vetëm 3 vjeç. Ngjarja e rëndë më saktësisht ka ndodhur në aksin rrugor Peqin – Rrogozhinë. S... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:00
Çmenduri golash në Superligë, ja sa fituan Kukësi, Skënderbeu, Partizani.
Ndeshjet e sotme në Superligës Shqiptare kanë dhuruar spektakël të jashtëzakonshëm. Si rrallë ndonjëherë, ekipet kanë shënuar shumë gola. Kukësi ka fituar 4:1 me Tiranën në shtëpi. Skënderbeu fitoi 5:1 në Laç. Ndërsa Partizani gj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:41
Tensionohet situata në Francë, protestuesit përleshen me policinë.
Në Francë kanë dalë projeksionet e para për zgjedhjet presidenciale. Rezulton se kandidati i qendrës së majtë Emanuel Makron dhe kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen kanë shanset e mira për të shkuar në raundin e dytë zgjedh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:25
Zgjedhjet në Francë, ja kandidatët për presidentë që kryesojnë.
Tashmë janë votuar shumë fletë votimi për zgjedhjet presidenciale në Francë. Rezulton se politikani i qendrës së majtë Emanuel Makron kryeson zgjedhjet, pasuar nga ana e Merine Le Pen. Janë pikërisht Makron dhe Le Pen, liderja e së dj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:03
Serbi që drejton Republikën Srpska refuzon t’i japë dorën ambasadores amerikane.
Presidenti i Republikës Serbe, Milorad Dodik, ka refuzuar të shtrëngonte duart me ambasadoren e SHBA-së në Bosnjë e Hercegovinë, Maureen Cormack në Donja Gradinë. Dodik e ka cilësuar më herët ambasadoren Cormack “person të padëshiruar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:44
“Ja pse Mark Frroku nuk e ka kryer vrasjen e Aleksandër Kurtit në Belgjikë”.
Gjykata e Tiranës zbardhi arsyetimin e vendimit të pafajësisë së Kristian Marinajt, i akuzuar si bashkëpunëtor i ish-deputetit Mark Frroku në vrasjen e Aleksandër Kurtit në vitin 1999, në Belgjikë. Në lidhje me këtë vrasje në nj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:31
Shefit të Krimeve në Tiranë i gjenden 66 mijë euro, dyshohet për korrupsion.
Përpara pak ditëve, pas komunikimit të masës së sigurisë arrest shtëpie për ish-shefin e krimeve të komisariatit nr.2, në Tiranë, Dritan Metani, prokuroria dhe Shërbimi i çështjeve të Brendshme dhe Ankesave, kanë zbardhur detaje nga h... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:15
Donald Trump ndjek me interes zgjedhjet në Francë, ja postimi i tij.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump duket se ka një interes shumë të madh për zgjedhjet presidenciale që janë duke u mbajtur në Francë. Së paku kjo gjë lë të kuptohet nga postimi në rrjetin social “Twitter... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:59
Ja çfarë gjërash bëjnë përditë njerëzit e suksesshëm.
Ne gjithmonë i inspirojmë njerëzit me histori të ndryshme të njerëzve të suksesshëm? Por çfarë i dallon në të vërtetë këta njerëz nga pjesa tjetër e njerëzve? Më poshtë e gjeni një listë me truqe dhe këshilla të cilat CEO-t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:42
Basha i përgjigjet Ramës për protestën: Nëse prekni qytetarët do përballeni me ligjin.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha i është përgjigjur sot nga “Çadra e Lirisë” kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit tha se opozita kërkon t’i vërë flakën vendit. “Ju kur ishit në opozitë digjnit go... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:29
Ditë zie kombëtare në Afganistan për ushtarët e vrarë.
Sot në Afganistan po mbahet një ditë zie kombëtare, për të nderuar viktimat e sulmit terrorist të së premtes që la të vrarë 140 ushtarë dhe plagosi mbi 100 të tjerë. Sulmi u realizua nga një grup vetëvrasës që u fut në bazë me aut... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:14
PD i bën thirrje policisë të mos mbrojë interesat e Ramës, ja reagimi i kryeministrit.
Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Policia e Shtetit kanë pasur një “përplasje” gjatë ditës së sotme. Deklaratat e lëshuara prej tyre kanë qenë në kundërshtim me njëra-tjetrën. PD i ka bërë thirrje policisë që të hiqte dor... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:58
Droga e kapur te “Myslim Shyri”, ja kush janë personat e arrestuar.
Grupi i pesë personave, të cilët u arrestuan me bujë tri ditë më parë në zonën e “Myslym Shyrit” në Tiranë, dyshohet se kishin riaktivizuar linjën e trafikut të heroinës nga Turqia. Njëri nga të arrestuarit, shtetasi Nikolin Merko... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:47
Kush do të jetë presidenti i ri?.
Afrim Krasniqi, ISP Zgjedhja e Presidentit të Republikës. Në një shtet serioz është e mbetet procesi më solemn, më institucional dhe më gjithëpërfshirës. Presidenti nuk është thjesht një individ i punësuar me kontratë 5 vjeçare, ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:28
E pabesueshme, në Krujë “shfaqet” Skënderbeu.
Në Krujë, gjatë ditës së djeshme është shfaqur një sozi e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Burri që ngjan me heroin tonë kishte hipur mbi një kalë. Ai ka habitur jo pak kalimtarët, që janë befasuar nga ajo që sh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:04
Fiton apo humbet, Le Pen është makthi i BE-së.
Nga Pieter Cleppe Drejtori i Zyrës së Brukselit të “Open Europe”, “CNN” Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Fushata ka qenë e mbushur me skandale, gafa dhe surpriza.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:31
Paralajmërimi i frikshëm i Koresë Veriore: Sulm bërthamor Australisë nëse ndjek linjën e SHBA-ve.
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Australisë Julie Bishop pati thënë se regjimi në Korenë në Veriut duhet goditur, pasi është diktatorial. Pas kësaj, shteti i Koresë së Veriut ka reaguar, duke thënë se nëse Australia ndjek ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:14
Kronikë
Publikuar më 23.04.2017 23:13 / Dionis Xhafa
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar
Ekonomi
Publikuar më 22.04.2017 10:42 / Xhensila
Nga Neritan Gjergo Antikushtetues e kanë cilësuar ish-ushtarakët vendimin unifikues që Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë ndërmorën pak ditë më parë, ku preken afro 1000 individë. Bëhet fjalë për një vendim, i cili jo
Kulturë
Publikuar më 18.04.2017 14:17 / Eno Shkëmbi
Nga Agim Xhafka Tashmë artistin Avni Delvina e njohin shumë të huaj e shumë shqiptarë. Nga pikturat e tij dhe nga kompozimet e shumta për probleme akute të vendit. Ky pejzazhist i rrallë, që shok ka veten e që nga larg dallohet si gjeni,
Sociale
Publikuar më 21.04.2017 23:50 / Xhensila
Murgeshat e luginës janë pjesë e një misioni me rregullat e veta, që punojnë për të fuqizuar gruan nëpërmjet produkteve të tyre...nga kanabisi. Me qendër në qytetin Merced, në Central Valley, një zonë e Kalifornisë ku prodhohet m
Extra
Publikuar më 23.04.2017 15:00 / Pandeli
Fenomeni që shkakton edhe dritat veriore shumëngjyrëshe mund të sjellë një rrezik të madh për planetin tonë. Observatori për Dinamika Diellore i NASA zbuloi në atmosferën e diellit një vrimë të madhe e cila e ka drejtimin nga Toka d
  • Më 18 prill u shënua dhe 62-vjetori i vdekjes së fizikanit të shquar Albert Ajnshtajn. Por polemikat për të nuk kanë të sosur. Ai ishte një fizikan i njohur botërisht kur FBI filloi të mbante një dosje sekrete për të në vitin 1932.
  • Nëse jeni duke menduar se cila gjuhë është më e folura në botë, anglishtja, frëngjishtja apo ndonjë gjuhë tjetër, e keni gabim. Gjuha më e folur në botë është ajo mes bimëve, pasi edhe ato mund të komunikojnë mes njëra-tjetrës.
  • Për shekuj me radhë, njerëzit kanë besuar se ari është materiali më i shtrenjtë në botë. Por nuk është kështu. Më poshtë do të gjeni të listuar materialet më të shtrenjta në planet. /P.Sh/ 16. Safron — $11 per gram 15. A
KM