Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Sofokli Dedi Ju falënderoj përzemërsisht për pjesëmarrjen dhe jam i privilegjuar që ndodhe...
Sulejman abazi (Neshaj) Të provokosh në politikë është shumë e rrezikshme, pasi humbja dh...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Në vend të lëngjeve të frutave, më mirë është të konsumoni lëngje perimesh, ka treguar nj...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Shendeti
13.02.2017 12:44
Publikuar nga Jola Alimemaj
Në vend të lëngjeve të frutave, më mirë është të konsumoni lëngje perimesh, ka treguar një studim i ri. Lëngjet e perimeve ndihmojnë në
12.02.2017 12:03
Lëngjet që duhen konsumur dhe bimët mjekësore
Këto suplemente ju ndihmojnë për lirimin nga simptomat e SZI-së. Shtesat probiotike. Probiotikët janë bakterie "miqësore" që ndihmojnë sistemin tuaj tretës të funksionoj...
12.02.2017 11:59
Format e trajtimit për largimin e stresit, ndikimi i fizioterapisë
Homeopatia Disa studime kanë analizuar efektshmërinë e trajtimit homeopatik. Homeopatë profesionist mund të rekomandojnë trajtime për SZI-në bazuar në njohuritë e tyre ...
12.02.2017 11:42
Sëmundjet e kokës, shenjat ku duhet të frikësohemi. Kurat
Nga Brunilda Zllami, neurologe Dhimbja e kokës është një nga diagnozat më të shpeshta neurologjike. Ajo përbën 1-2% të të gjitha vizitave të urgjencës dhe 4 %...
12.02.2017 11:14
Marramendja, trajtimi dhe kurimi pa ilaçe
Nga Petrit Srini, fizioterapist Çdo vit miliona njerëz në botë përballen me vertigon, një ndjesi që ju ose çdo gjë përreth jush është duke u rrotulluar. Kjo n...
08.02.2017 17:15
Si e përballojnë stresin liderët e biznesit
Stresi është një aspekt i pashmangshëm i jetës. Nga vendimet e rëndësishme, deri te më të parëndësishmet, çdo ditë shfaqen gjëra që shkaktojnë sadopak stres. E rën...
08.02.2017 12:42
Ushqimet që largojnë lodhjen
Nganjëherë e tërë dita na shkon me ndjesinë e të qenit i lodhur, gjë e cila na pengon edhe produktivitetin në punë. Por studimet kanë treguar se disa lloje ushqimesh, që ...
07.02.2017 17:52
Sipas studiuesve, depresioni ju ndihmon të përballeni me problemet
Shume prej nesh shpenzojmë goxha kohë dhe para për të arritur qëllimet tona në jetë të cilat mund të jenë nga më të ndryshimet, marrëdhënie e përsosur, një kontratë...
06.02.2017 16:32
Ushqime dhe ilaçe që kundërveprojnë me njëra-tjetrën (FOTO)
Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekte anësore të rrezikshme. Ja cilat janë këto ushqime: Bananet Bananet ...
04.02.2017 12:58
Ja pse gjoksi i vogël është më i mirë se ai i madh
Gjoksi është një prej pjesëve më të bukura të trupit të femrës. Por kur vjen puna te madhësia, shijet janë të ndryshme: disa mendojnë se më i bukur është një gjoks ...
01.02.2017 20:24
Paracetamoli i tepërt dëmton mëlçinë
Një nga medikamentet më të thjeshta që ne marrim kur kemi dhimbje koke është paracetamoli. Por sipas një studimi në Britaninë e Madhe, marrja e një sasie të tepruar t...
01.02.2017 19:40
Cigaret elektronike dëmtojnë zemrën
Sipas një studimi të fundit, cigaret elektronike rrisin ndjeshëm problemet me zemrën. Shkencëtarët kanë zbuluar se një variacion cigaresh elektronike rrisnin ndjeshëm ad...
01.02.2017 17:24
5 ushqimet që duhet të konsumoni për një gjumë të rehatshëm (FOTO)
Një nga sëmundjet e njohura që shkakton pagjumësi është insomnia, e cila ditët e sotme prek një në tre njerëz në mbarë botën. Teksa pjesa më e madhe e të rriturve ...
29.01.2017 20:45
Dushi i shpeshtë, i dëmshëm për trupin e njeriut
Teksa shumë prej nesh e nisin një ditë të re si fillim duke bërë një dush dhe duke u freskuar kështu për një ditë të re, sipas një kërkimi  kjo nuk është aq e mirë...
29.01.2017 16:05
Ja çfarë shkakton marijuana në trurin e njeriut
Pirja e marijuanës është e ligjshme në disa shtete të Amerikës, si dhe në disa vende të tjera të botës, ndërsa në vendet e tjera është ende jo e ligjshme. Por shum...
28.01.2017 20:22
Studiuesit: Pagjumësia sjell probleme serioze për shëndetin
Në botën perëndimore, pagjumësia është pothuajse normale për njerëzit. Por sipas një studimi të fundit, kjo sjell problem serioze për shëndetin. Në SHBA, sipas një ...
16.01.2017 16:43
Këto ushqime mos i përzieni kurrë me ilaçe! (FOTO)
Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekte anësore të rrezikshme. Ja cilat janë këto ushqime: Bananet Bananet duh...
16.01.2017 16:18
Pas tre vitesh, ambalazhet e ushqimeve nuk do t’i hidhni më (VIDEO)
Shumë shpejt, ambalazhet e ushqimeve mund të ndryshojnë tërësisht. Ato do të zëvendësohen nga fletë që ngjajnë si plastike, por që në të vërtetë janë të përbë...
15.01.2017 15:07
Ja çfarë hanë njerëzit e shëndetshëm në mëngjes (FOTO)
Në mënyrë që një njeri të qëndrojë i shëndetshëm, ai duhet të ketë një dietë e cila e ndihmon për të patur një metabolizëm të rregull, dhe pa kile të tepërta. S...
11.01.2017 14:38
Tani shkencëtarët mund të rikrijojnë zemrën që në qelizë
Një skuadër nga “Massachusetts General Hospital” dhe “Harvard Medical School” kanë arritur të rikrijojnë zemrën e njeriut që nga qelizat me të vogla. Studimi, i c...
11.01.2017 11:59
Pajisje e re për transportimin e zemrës për transplantim
Operacionet e transplantimit të zemrës janë përsosur vitet e fundit dhe tashmë ato janë bërë procedura të zakonshme. Por megjithatë numri i donatorëve të këtij orga...
04.01.2017 21:01
Omega-3 zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës
Në një studim të ri të publikuar nga "Reuters" thuhet se acidet yndyrore Omega-3 që gjenden te peshqit mund të zvogëlojnë gjasat e sëmundjeve të zemrës. Omega-3 iu ndi...
Minuta e fundit
Koço Kokëdhima: “Zgjidhja” po ngre struktura në të gjithë Shqipërinë (VIDEO).
Politikani dhe botuesi Koço Kokëdhima ka shkruar në rrjetin e tij social “Facebook” se “Zgjidhja” po ngre struktura në të gjithë Shqipërinë. Kokëdhima ka folur përpara qytetarëve të Elbasanit, për mënyrën sesi do të regjist... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 00:31
Kronikë
Publikuar më 19.02.2017 21:43 / Dionis Xhafa
Një djalë i ri shqiptar Femi Çela është nën akuzë penale në Britaninë e Madhe, pasi dyshohet seriozisht se është autor i vrasjes së një të riu me ngjyrë pak kohë më parë. E dashura e shqiptarit ka thënë në gjykatë se Çela is
  • Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Cërrik-Gostimë, ku një 20-vjeçare ka humbur jetën dhe kanë mbetur të plagosur 4 të tjerë. Policia bën me dije: “Janë përplasur dy mjete, mjeti tip ‘Volkswagen’ me targa AA 015 M
  • Një burrë i moshuar 78 vjeç, dënuar me 19 vite burg për akuzën e vrasjes ka ndërruar jetë gjatë paradites së sotme në ambientet e QSUT. Policia ka informuar se shtetasi që ka ndërruar jetë quhet Nebi Ajazi. Ai ishte me origjinë nga
Ekonomi
Publikuar më 15.02.2017 16:54 / Eno Shkëmbi
Shoqata Shqiptare e Bankave reagoi pas operacionit të suksesshëm për kapjen e hajdutëve të dyshuar të dy grabitjeve të bujshme në kryeqytet. Në deklaratë theksohet se sektori bankar është i shëndetshëm, i sigurt dhe do të vazhdojë
Kulturë
Publikuar më 18.02.2017 22:24 / Dionis Xhafa
Në 9-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, krijuesit shqiptarë nga Austria sollën para lexuesve dy vepra të reja, përcjellë KultPlus. Vepra u prezantuan në Vjenë, në orën letrare që u organizua nga Lidhja e Shkrimtarëve
Sociale
Publikuar më 18.02.2017 11:07 / Elidona Syla
Në orën 12:00 pritet që të fillojë protesta e Partisë Demokratike. Siç shihet nga fotot, Policia e Shtetit e ka “blinduar” kryeqytetin. Forca të shumta të policisë shihen te Kryeministria, te Kryesia e Kuvendit dhe në rrugët e Tiranë
Extra
Publikuar më 19.02.2017 10:44 / Eno Shkëmbi
Nënpresidenti amerikan, Mike Pence iu ka thënë liderëve evropianë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë aleati më i madh. Duke folur sot në Konferencën e Sigurisë në Mynih, Pence ka thënë se “lidhja e qëndrueshme” në me
  • 356 – Perandori Kostandin II mbyll të gjithë tempujt paganë, duke nxjerrë ligje dhe shpallur dekrete për ndalimin dhe dënimin e çdo praktike fetare, përveç asaj të krishtere. Nga vitet 350, ligjet përcaktonin dënimin me vdekje për ata
  • Çdokush që sheh këto imazhe, do të ketë një dëshirë të madhe për të shkuar që t’i vizitojë nga afër. Mos i humbni këto fotografi mahnitëse që zbulojnë bukurin e tokës me të gjithë lavdinë e saj. /J.A/
  • Mrekullitë arkitektonike të Iranit dhe të Kamboxhias. Peizazhet befasues natyror të “çatisë së botës”, Peru dhe të një tokë mitike të pionierëve, si Oregoni. Dhe më pas ëndrra Polineziane, Namibia, që vështrohet nga treni, Rus
KM