Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidencia...
Nga Artan Fuga Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e arsimit dhe sportit zonja Li...
Njoftime për punë

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Shkëncëtarët në Lowa State University kanë arritur në përfundimin se një orë vrap të zgja...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:


Rajon
23.04.2017 20:44
Publikuar nga Dionis Xhafa
Presidenti i Republikës Serbe, Milorad Dodik, ka refuzuar të shtrëngonte duart me ambasadoren e SHBA-së në Bosnjë e Hercegovinë, Maureen Cormac
23.04.2017 12:20
Sulmohet me molotov policia në Athinë, ndalohen 2 të rinj, njëri shqiptar
Një sulm me bomba moltov është kryer mëngjesin e sotëm kundër policëve nga një grup të rinjsh anarkist në Greqi. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të sheshit “Omonia”...
22.04.2017 21:03
Kërcënohet me vdekje kreu i Luginës së Preshevës Jonuz Musliu
Kryetari i Luginës së Preshevës Jonuz Musliu, ka deklaruar sërish se është për bashkimin e trojeve shqiptare konform vullnetit të popullit etnik shqiptar të Medvegjës dhe ...
21.04.2017 00:23
Daçiç nuk përmbahet: “Shqipëria e Madhe” po na vjen deri në Nish
Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç thotë se BE-ja, SHBA dhe Britania e Madhe do të jenë përgjegjëset kryesore për pasojat nëse nuk reagojnë ndaj deklaratave të polit...
20.04.2017 13:51
Vuçiç: Shqiptarët të mos flasin për idenë e bashkimit
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u bëri thirrje politikanëve shqiptarë që të mos dalin në publik me deklarata për nevojën e bashkimit të të gjithë shqiptarëv...
19.04.2017 23:44
Turqi, Bordi Zgjedhor refuzon kërkesën për anulimin e referendumit
Trupi Zgjedhor në Turqi ka refuzuar kërkesën e partisë kryesore opozitare, për anulimin e rezultatit të referendumit të 16 prillit, që ia rritë kompetencat presidentit turk...
19.04.2017 23:06
DASH: Të formohet shpejt qeveria e Maqedonisë
Uashingtoni u bëri sot thirrje autoriteteve të Maqedonisë të formojnë pa vonesë qeverinë e re. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se pas ...
19.04.2017 22:45
Tronditet Athina, bomba shpërthen në një bankë
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Athinë rreth orës 22.00. Një bombë ka shpërthyer në një bankë, e cila ndodhej diku mes universitetit të kryeqytetit ...
19.04.2017 22:19
Rama dhe Thaçi deklarohen për bashkim kombëtar, reagon NATO
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka qenë i pari që ka ndezur një debat gjatë këtyre ditëve. Rama ka thënë se Shqipëria dhe Kosova kanë për tu bashkuar, në rast se BE...
19.04.2017 15:23
Politikani serb ashpërson gjuhën: Edi Rama të shpallet “non grata” në Serbi
 Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri një deklaratë disi të bujshme, duke thënë se nëse Bashkimi Europian nuk hap dyert për shtetin shqiptar dhe atë të Kosovës, at...
18.04.2017 22:55
Daçiç: Deklaratat për “Shqipërinë e Madhe” janë të rrezikshme
Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit shqiptar Edi Rama, që tha se Shqipëria dhe Kosova duhet të bashkohen në rast se BE nuk ...
18.04.2017 22:36
Studentët protestojnë kundër zgjedhjes së Vuçiçit për president
Studentët serbë sot kanë rinisur protestat e tyre, për të kundërshtuar zgjedhjen e presidentit të ri, Aleksandar Vuçiç, duke pretenduar se ka pasur parregullsi të mëdha n...
18.04.2017 16:50
Bildt në Shkup: Respektoni Kushtetutën, ju shpie në BE
‘Demokraci. Kushtetutë. Evropë. Respektimi i këtyre tri çështjeve do ta çojnë përpara Maqedoninë'. Kështu ka deklaruar në Shkup’, Carl Bildt, bashkëkryesues i Instit...
18.04.2017 16:39
Kërcënon Vulin: Shqipëria dhe Kosova mund të bashkohen vetëm me luftë
Ministri i Punës dhe i Mirëqenies Sociale të Republikës së Serbisë Aleksandar Vulin ka thënë se Edi Rama me deklaratat e tij është duke shtantazhuar Bashkimin Europian dhe...
16.04.2017 15:14
Drashkoviç: Sa herë që shkoj në Paris, vendos lule tek varri i Esat Pashë Toptanit
 Ish-Ministri i Jashtëm serb, Vuk Drashkoviç, gjatë një interviste për "Deutche Welle", se ka deklaruar se vendi i tij po e paguan shtrenjtë idenë e "Serbisë së madhe", si...
16.04.2017 14:17
Në Maqedoni shfaqen organizata të rrezikshme paraushtarake
Në Maqedoni kanë dalë në skenë disa organizata të cilat kanë shfaqur tendencën për t'u shndërruar në lëvizje nacionaliste paraushtarake, me synimin e shprehur për të m...
14.04.2017 08:37
Kriza në Maqedoni, LSDM: Kemi një plan për zgjidhjen e situatës
Pas tre javë debati intensiv në Kuvend, me qarkullimin e temave të njëjta në foltore, deputetët të enjten e vetëshpallën ditë pushimi. Në prag të festës së Pashkëve, ...
13.04.2017 18:28
Rusia kundër pranimit të Malit të Zi në NATO: Lëvizje thellësisht e gabuar
Ministria e Jashtme e Rusisë ka vlerësuar gjatë ditës së sotme se anëtarësimi i Malit të Zi në NATO do të ishte një “lëvizje thellësisht e gabuar”. Kjo ministri ...
11.04.2017 21:24
Në Maqedoni krijohen struktura paramilitare?
Në Maqedoni krijohet një "bllok patriotik" për mbrojtjen e vendit me të gjitha mjetet. Pas këtij fronti të përbashkët qëndrojnë forcat politike! Përhapja e psikozës s...
10.04.2017 15:58
Koçijançiç për situatën politike në Maqedoni: Të respektohet qeveria e dalë nga vota e popullit
Zëdhënësja e Bashkimit Europian Maja Koçijançiç ka folur për situatën politike në Maqedoni. Koçijançiç është shprehur se duhet që të respektohet qeveria e re në sht...
09.04.2017 22:46
Një tërmet i ri trondit Shkupin
Një termet i ri para pak minutash ka dridhur Shkupin, shkruan “Zhurnal”. Dridhjet nuk kanë qenë shumë të fuqishme por sipas faqes zyrtare që regjistron dridhjet e tokë...
09.04.2017 16:20
Deklarata e fortë e Gruevskit: Një shkëndijë do të ndizte Ballkanin
Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Nikolla Gruevski, në një intervistë për gazetën serbe “Blic” ka folur për krizën politike në Maqedoni, marrëdhëniet me opozitën, partitë s...
Minuta e fundit
Trafik i refugjatëve në brigjet veriore greke afër më Shqipërinë.
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 23:13
Barcelona fiton kundër Real Madrid.
Në “Santigo Barnabeu” janë shënuar plot pesë gola. Real Madrid dhe Barcelona kanë luajtur një ndeshje fantastike. Goli i parë u shënua nga madrilenët. Për Realin shënoi Casemiro. Ndërsa Messi barazoi për Barçën në minutën e 33... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:57
Thirrja e fundit e Bashës për protestën: Dilni, nuk do dëmtoni asnjë lule.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka thënë edhe njëherë nga “Çadra e Lirisë” se protesta e së hënës do të jetë paqësore. Basha, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” ka thënë se vetëm tr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:25
Aksident tragjik në Rrogozhinë, makina përplas për vdekje fëmijën 3 vjeç.
Një aksident tragjik me pasoja fatale ka ndodhur të dielën në mbrëmje në Rrogozhinë. Një makinë ka përplasur për vdekje një fëmijë vetëm 3 vjeç. Ngjarja e rëndë më saktësisht ka ndodhur në aksin rrugor Peqin – Rrogozhinë. S... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:00
Çmenduri golash në Superligë, ja sa fituan Kukësi, Skënderbeu, Partizani.
Ndeshjet e sotme në Superligës Shqiptare kanë dhuruar spektakël të jashtëzakonshëm. Si rrallë ndonjëherë, ekipet kanë shënuar shumë gola. Kukësi ka fituar 4:1 me Tiranën në shtëpi. Skënderbeu fitoi 5:1 në Laç. Ndërsa Partizani gj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:41
Tensionohet situata në Francë, protestuesit përleshen me policinë.
Në Francë kanë dalë projeksionet e para për zgjedhjet presidenciale. Rezulton se kandidati i qendrës së majtë Emanuel Makron dhe kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen kanë shanset e mira për të shkuar në raundin e dytë zgjedh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:25
Zgjedhjet në Francë, ja kandidatët për presidentë që kryesojnë.
Tashmë janë votuar shumë fletë votimi për zgjedhjet presidenciale në Francë. Rezulton se politikani i qendrës së majtë Emanuel Makron kryeson zgjedhjet, pasuar nga ana e Merine Le Pen. Janë pikërisht Makron dhe Le Pen, liderja e së dj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:03
Serbi që drejton Republikën Srpska refuzon t’i japë dorën ambasadores amerikane.
Presidenti i Republikës Serbe, Milorad Dodik, ka refuzuar të shtrëngonte duart me ambasadoren e SHBA-së në Bosnjë e Hercegovinë, Maureen Cormack në Donja Gradinë. Dodik e ka cilësuar më herët ambasadoren Cormack “person të padëshiruar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:44
“Ja pse Mark Frroku nuk e ka kryer vrasjen e Aleksandër Kurtit në Belgjikë”.
Gjykata e Tiranës zbardhi arsyetimin e vendimit të pafajësisë së Kristian Marinajt, i akuzuar si bashkëpunëtor i ish-deputetit Mark Frroku në vrasjen e Aleksandër Kurtit në vitin 1999, në Belgjikë. Në lidhje me këtë vrasje në nj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:31
Shefit të Krimeve në Tiranë i gjenden 66 mijë euro, dyshohet për korrupsion.
Përpara pak ditëve, pas komunikimit të masës së sigurisë arrest shtëpie për ish-shefin e krimeve të komisariatit nr.2, në Tiranë, Dritan Metani, prokuroria dhe Shërbimi i çështjeve të Brendshme dhe Ankesave, kanë zbardhur detaje nga h... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:15
Donald Trump ndjek me interes zgjedhjet në Francë, ja postimi i tij.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump duket se ka një interes shumë të madh për zgjedhjet presidenciale që janë duke u mbajtur në Francë. Së paku kjo gjë lë të kuptohet nga postimi në rrjetin social “Twitter... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:59
Ja çfarë gjërash bëjnë përditë njerëzit e suksesshëm.
Ne gjithmonë i inspirojmë njerëzit me histori të ndryshme të njerëzve të suksesshëm? Por çfarë i dallon në të vërtetë këta njerëz nga pjesa tjetër e njerëzve? Më poshtë e gjeni një listë me truqe dhe këshilla të cilat CEO-t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:42
Basha i përgjigjet Ramës për protestën: Nëse prekni qytetarët do përballeni me ligjin.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha i është përgjigjur sot nga “Çadra e Lirisë” kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit tha se opozita kërkon t’i vërë flakën vendit. “Ju kur ishit në opozitë digjnit go... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:29
Ditë zie kombëtare në Afganistan për ushtarët e vrarë.
Sot në Afganistan po mbahet një ditë zie kombëtare, për të nderuar viktimat e sulmit terrorist të së premtes që la të vrarë 140 ushtarë dhe plagosi mbi 100 të tjerë. Sulmi u realizua nga një grup vetëvrasës që u fut në bazë me aut... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:14
PD i bën thirrje policisë të mos mbrojë interesat e Ramës, ja reagimi i kryeministrit.
Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Policia e Shtetit kanë pasur një “përplasje” gjatë ditës së sotme. Deklaratat e lëshuara prej tyre kanë qenë në kundërshtim me njëra-tjetrën. PD i ka bërë thirrje policisë që të hiqte dor... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:58
Droga e kapur te “Myslim Shyri”, ja kush janë personat e arrestuar.
Grupi i pesë personave, të cilët u arrestuan me bujë tri ditë më parë në zonën e “Myslym Shyrit” në Tiranë, dyshohet se kishin riaktivizuar linjën e trafikut të heroinës nga Turqia. Njëri nga të arrestuarit, shtetasi Nikolin Merko... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:47
Kush do të jetë presidenti i ri?.
Afrim Krasniqi, ISP Zgjedhja e Presidentit të Republikës. Në një shtet serioz është e mbetet procesi më solemn, më institucional dhe më gjithëpërfshirës. Presidenti nuk është thjesht një individ i punësuar me kontratë 5 vjeçare, ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:28
E pabesueshme, në Krujë “shfaqet” Skënderbeu.
Në Krujë, gjatë ditës së djeshme është shfaqur një sozi e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Burri që ngjan me heroin tonë kishte hipur mbi një kalë. Ai ka habitur jo pak kalimtarët, që janë befasuar nga ajo që sh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:04
Fiton apo humbet, Le Pen është makthi i BE-së.
Nga Pieter Cleppe Drejtori i Zyrës së Brukselit të “Open Europe”, “CNN” Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Fushata ka qenë e mbushur me skandale, gafa dhe surpriza.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:31
Paralajmërimi i frikshëm i Koresë Veriore: Sulm bërthamor Australisë nëse ndjek linjën e SHBA-ve.
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Australisë Julie Bishop pati thënë se regjimi në Korenë në Veriut duhet goditur, pasi është diktatorial. Pas kësaj, shteti i Koresë së Veriut ka reaguar, duke thënë se nëse Australia ndjek ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:14
Kronikë
Publikuar më 23.04.2017 23:13 / Dionis Xhafa
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar
Ekonomi
Publikuar më 22.04.2017 10:42 / Xhensila
Nga Neritan Gjergo Antikushtetues e kanë cilësuar ish-ushtarakët vendimin unifikues që Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë ndërmorën pak ditë më parë, ku preken afro 1000 individë. Bëhet fjalë për një vendim, i cili jo
Kulturë
Publikuar më 18.04.2017 14:17 / Eno Shkëmbi
Nga Agim Xhafka Tashmë artistin Avni Delvina e njohin shumë të huaj e shumë shqiptarë. Nga pikturat e tij dhe nga kompozimet e shumta për probleme akute të vendit. Ky pejzazhist i rrallë, që shok ka veten e që nga larg dallohet si gjeni,
Sociale
Publikuar më 21.04.2017 23:50 / Xhensila
Murgeshat e luginës janë pjesë e një misioni me rregullat e veta, që punojnë për të fuqizuar gruan nëpërmjet produkteve të tyre...nga kanabisi. Me qendër në qytetin Merced, në Central Valley, një zonë e Kalifornisë ku prodhohet m
Extra
Publikuar më 23.04.2017 15:00 / Pandeli
Fenomeni që shkakton edhe dritat veriore shumëngjyrëshe mund të sjellë një rrezik të madh për planetin tonë. Observatori për Dinamika Diellore i NASA zbuloi në atmosferën e diellit një vrimë të madhe e cila e ka drejtimin nga Toka d
  • Më 18 prill u shënua dhe 62-vjetori i vdekjes së fizikanit të shquar Albert Ajnshtajn. Por polemikat për të nuk kanë të sosur. Ai ishte një fizikan i njohur botërisht kur FBI filloi të mbante një dosje sekrete për të në vitin 1932.
  • Nëse jeni duke menduar se cila gjuhë është më e folura në botë, anglishtja, frëngjishtja apo ndonjë gjuhë tjetër, e keni gabim. Gjuha më e folur në botë është ajo mes bimëve, pasi edhe ato mund të komunikojnë mes njëra-tjetrës.
  • Për shekuj me radhë, njerëzit kanë besuar se ari është materiali më i shtrenjtë në botë. Por nuk është kështu. Më poshtë do të gjeni të listuar materialet më të shtrenjta në planet. /P.Sh/ 16. Safron — $11 per gram 15. A
KM