Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidencia...
Nga Artan Fuga Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e arsimit dhe sportit zonja Li...
Njoftime për punë

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Shkëncëtarët në Lowa State University kanë arritur në përfundimin se një orë vrap të zgja...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:


Opinion
23.04.2017 08:37
Publikuar nga Eno Shkëmbi
Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Fushata ka qenë e mbushur me skandale, gafa dh
23.04.2017 08:22
Filloi dhuna elektorale në arsim!
Nga Artan Fuga Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e arsimit dhe sportit zonja Lindita Nikolla, mblodhi mësuesit në pallatin e kongreseve dhe paraqiti sipas saj ...
22.04.2017 10:07
Pse Shqipëria është edhe tani në krizë ?!
Nga Skënder S.KAPITI Shqipëria është në krizë, do të thotë anarki, paqëndrueshmëri, pasiguri, paligjshmëri, rrëmujë apo kaos. Politika në Shqipëri ka prodhuar...
21.04.2017 10:52
Aleatë apo viktima të Unioneve
Nga Azem Parllaku Ne jetojmë në një kohë të mrekullueshme, në të cilën i forti është i dobët për shkak të skrupujve të tij dhe i dobëti forcohet për shkak të gux...
21.04.2017 10:43
Tavani i qelqtë në tregun e punës
Ka qenë viti 1986 ku u përmend për herë të parë termi "Tavani i qelqtë" në gazetën amerikane "Wall Street" për të përshkruar diferencimet që bëheshin në atë kohë kr...
20.04.2017 09:29
Fund i mandatit të Ramës, finalizim i disa aferave të pista
Lavdosh Ferruni Janë kritikuar nga publiku, nga maxhorancat që  kanë ardhur në fuqi, nga mediat, nga analistët aferat me impakte negative në shoqëri e mjedis të miratuar...
20.04.2017 09:26
Basha lider, por opozita ka nevojë për lidership!
Nga Zile Feçi Lideri i opozitës, ndonëse e gëzon mandatin e tij si kryetar i Partisë Demokratike prej tre vitesh, vetëm tani e ka treguar veten realisht si kryetar. Është...
19.04.2017 09:42
Turqia e Erdoganit  dhe Turqia e Ataturkut
Nga Pirro Prifti Referendumi i 16 prillit mbajtur në Tuqinë e sotme të Erdoganit sipas të dhënave paraprake tregon se numri  i votuesve që duan ndryshimet kushtetuese ësh...
18.04.2017 09:53
A e vështirësoi Gabriel, negocimin në Tiranë?
Blendi Fevziu  E ka lënë mënjanë diplomacinë dhe ka folur me tone të ashpra kryediplomati gjerman në Tiranë. Sigmar Gabriel, që mban njëkohësisht postin e zëvendësk...
18.04.2017 09:13
Mbi Shqipërinë të mos dalin partitë
Nga Shpëtim Zinxhiria Fatkeqësisht në sistemin politik vihet re nga të gjithë se janë partitë që dalin mbi Shqipërinë, mbi fatet e kombit dhe atë të popullit, por pye...
17.04.2017 09:41
Ideja e Vuçiçit për ringjalljen e Jugosllavisë së Titos, një po.... e ftohtë për Ballkanin!
Nga Mehdi Hyseni -Serbo-Jugoslavia e Titos është ngordhur përgjithmonë! -Atë e ka vrarë nazifashizmi dhe atavizmi etnocentrist çetniko-radikal i Aleksandar Vuçiqi së bas...
17.04.2017 09:33
Pozita e korruptuar dhe opozita e dobët, fatkeqësi
Nga Faton Mehmeti Opozita është jetike në një shoqeri të evoluar, ndërsa në shoqëritë ende në proces të pjekurisë politike dhe shoqërore roli i opozitës mbetet ende...
16.04.2017 08:53
E drejta e votës së lirë
Behar Gjoka Debati pa debat, në të cilin u bënë javë që noton politika shqiptare, ka sjellë një situatë absurde në jetën politike, ekonomike dhe shoqërore. Mungesa e ...
16.04.2017 08:45
Një shfaqje e frikës dhe e përdhosjes së sistemeve demokratike
Ted Nasto Zbriti gjithë shpura në mbledhjen e Këshillit të Qarkut Vlorë, ku, jashtë rendit të ditës, u kërkua shkarkimi i kryetarit. Nga njëra anë u vendosën këshill...
15.04.2017 10:03
Këmbëngulja e verbër çon në greminë
Paradoksalisht gjendemi në një situatë anormale, krijuar prej anormalitetit dhe papërgjeshmërisë politike. Klima politike është e tensionuar. Reformat e rëndësishme, p...
15.04.2017 09:33
Tokës iu hoq çatia mbrojtëse !
Nga Prof. Dr. Sherif Lushaj Pyjet dhe kullotat kanë rol të rëndësishëm në mbrojtjen e tokës nga degradimi. Intensiteti i degradimit të tokës dhe veçanërisht nga erozio...
14.04.2017 16:02
Luan Rama: Këmbëngulja e verbër çon në greminë
Paradoksalisht gjendemi në një situatë anormale, krijuar prej anormalitetit  dhe papërgjeshmërisë politike. Klima politike është e tensionuar. Reformat e rëndësish...
14.04.2017 09:47
Tango e autokratëve në Ballkan
Nga Azem Parllaku Autokracia si një sistem politik në të cilin një individ i vetëm e ka në dorë pushtetin, e autokratizmi si ideologji sundimi, nuk sjellin vetëm degradi...
14.04.2017 09:09
Bashkimi me “Zgjidhja”, mesazhi se qytetarët nuk do të heshtin
Nga Samidie Brija Jam një vajzë nga Kukësi, por para se gjithash e ndjej veten nënshtetase të një vendi të mrekullueshëm. Po, po, për mua Shqipëria është një vend i ...
13.04.2017 08:27
Në Shqipëri duhet një Lëvizje si ajo e Presidentit Donald Trump
Nga Skënder S.Kapiti Askund tjetër në Europë nuk kemi këtë dështim të plotë pothuajse të të gjithë elitës apo të establishmentit politik si në Shqipëri por ed...
12.04.2017 09:15
Kur Rama ua bën socialistëve më keq se Berisha
Nga Arben Rrozhani Sadrit Danaj, dje pasdite, nuk kishte asnjë keqardhje për shkarkimin nga posti i kryetarit të Këshillit të Qarkut të Vlorës. E priste hakmarrjen, të pa...
12.04.2017 09:02
Mashtrimi i ri
Nga Imer Mushkolaj Përpara se të jep premtime të reja, Kadri Veseli e ka për obligim t’iu tregojë qytetarëve se çfarë ka ndodhur me përmbushjen e zotimeve të vitit 20...
Minuta e fundit
Trafik i refugjatëve në brigjet veriore greke afër më Shqipërinë.
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 23:13
Barcelona fiton kundër Real Madrid.
Në “Santigo Barnabeu” janë shënuar plot pesë gola. Real Madrid dhe Barcelona kanë luajtur një ndeshje fantastike. Goli i parë u shënua nga madrilenët. Për Realin shënoi Casemiro. Ndërsa Messi barazoi për Barçën në minutën e 33... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:57
Thirrja e fundit e Bashës për protestën: Dilni, nuk do dëmtoni asnjë lule.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka thënë edhe njëherë nga “Çadra e Lirisë” se protesta e së hënës do të jetë paqësore. Basha, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” ka thënë se vetëm tr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:25
Aksident tragjik në Rrogozhinë, makina përplas për vdekje fëmijën 3 vjeç.
Një aksident tragjik me pasoja fatale ka ndodhur të dielën në mbrëmje në Rrogozhinë. Një makinë ka përplasur për vdekje një fëmijë vetëm 3 vjeç. Ngjarja e rëndë më saktësisht ka ndodhur në aksin rrugor Peqin – Rrogozhinë. S... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:00
Çmenduri golash në Superligë, ja sa fituan Kukësi, Skënderbeu, Partizani.
Ndeshjet e sotme në Superligës Shqiptare kanë dhuruar spektakël të jashtëzakonshëm. Si rrallë ndonjëherë, ekipet kanë shënuar shumë gola. Kukësi ka fituar 4:1 me Tiranën në shtëpi. Skënderbeu fitoi 5:1 në Laç. Ndërsa Partizani gj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:41
Tensionohet situata në Francë, protestuesit përleshen me policinë.
Në Francë kanë dalë projeksionet e para për zgjedhjet presidenciale. Rezulton se kandidati i qendrës së majtë Emanuel Makron dhe kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen kanë shanset e mira për të shkuar në raundin e dytë zgjedh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:25
Zgjedhjet në Francë, ja kandidatët për presidentë që kryesojnë.
Tashmë janë votuar shumë fletë votimi për zgjedhjet presidenciale në Francë. Rezulton se politikani i qendrës së majtë Emanuel Makron kryeson zgjedhjet, pasuar nga ana e Merine Le Pen. Janë pikërisht Makron dhe Le Pen, liderja e së dj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:03
Serbi që drejton Republikën Srpska refuzon t’i japë dorën ambasadores amerikane.
Presidenti i Republikës Serbe, Milorad Dodik, ka refuzuar të shtrëngonte duart me ambasadoren e SHBA-së në Bosnjë e Hercegovinë, Maureen Cormack në Donja Gradinë. Dodik e ka cilësuar më herët ambasadoren Cormack “person të padëshiruar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:44
“Ja pse Mark Frroku nuk e ka kryer vrasjen e Aleksandër Kurtit në Belgjikë”.
Gjykata e Tiranës zbardhi arsyetimin e vendimit të pafajësisë së Kristian Marinajt, i akuzuar si bashkëpunëtor i ish-deputetit Mark Frroku në vrasjen e Aleksandër Kurtit në vitin 1999, në Belgjikë. Në lidhje me këtë vrasje në nj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:31
Shefit të Krimeve në Tiranë i gjenden 66 mijë euro, dyshohet për korrupsion.
Përpara pak ditëve, pas komunikimit të masës së sigurisë arrest shtëpie për ish-shefin e krimeve të komisariatit nr.2, në Tiranë, Dritan Metani, prokuroria dhe Shërbimi i çështjeve të Brendshme dhe Ankesave, kanë zbardhur detaje nga h... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:15
Donald Trump ndjek me interes zgjedhjet në Francë, ja postimi i tij.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump duket se ka një interes shumë të madh për zgjedhjet presidenciale që janë duke u mbajtur në Francë. Së paku kjo gjë lë të kuptohet nga postimi në rrjetin social “Twitter... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:59
Ja çfarë gjërash bëjnë përditë njerëzit e suksesshëm.
Ne gjithmonë i inspirojmë njerëzit me histori të ndryshme të njerëzve të suksesshëm? Por çfarë i dallon në të vërtetë këta njerëz nga pjesa tjetër e njerëzve? Më poshtë e gjeni një listë me truqe dhe këshilla të cilat CEO-t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:42
Basha i përgjigjet Ramës për protestën: Nëse prekni qytetarët do përballeni me ligjin.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha i është përgjigjur sot nga “Çadra e Lirisë” kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit tha se opozita kërkon t’i vërë flakën vendit. “Ju kur ishit në opozitë digjnit go... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:29
Ditë zie kombëtare në Afganistan për ushtarët e vrarë.
Sot në Afganistan po mbahet një ditë zie kombëtare, për të nderuar viktimat e sulmit terrorist të së premtes që la të vrarë 140 ushtarë dhe plagosi mbi 100 të tjerë. Sulmi u realizua nga një grup vetëvrasës që u fut në bazë me aut... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:14
PD i bën thirrje policisë të mos mbrojë interesat e Ramës, ja reagimi i kryeministrit.
Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Policia e Shtetit kanë pasur një “përplasje” gjatë ditës së sotme. Deklaratat e lëshuara prej tyre kanë qenë në kundërshtim me njëra-tjetrën. PD i ka bërë thirrje policisë që të hiqte dor... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:58
Droga e kapur te “Myslim Shyri”, ja kush janë personat e arrestuar.
Grupi i pesë personave, të cilët u arrestuan me bujë tri ditë më parë në zonën e “Myslym Shyrit” në Tiranë, dyshohet se kishin riaktivizuar linjën e trafikut të heroinës nga Turqia. Njëri nga të arrestuarit, shtetasi Nikolin Merko... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:47
Kush do të jetë presidenti i ri?.
Afrim Krasniqi, ISP Zgjedhja e Presidentit të Republikës. Në një shtet serioz është e mbetet procesi më solemn, më institucional dhe më gjithëpërfshirës. Presidenti nuk është thjesht një individ i punësuar me kontratë 5 vjeçare, ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:28
E pabesueshme, në Krujë “shfaqet” Skënderbeu.
Në Krujë, gjatë ditës së djeshme është shfaqur një sozi e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Burri që ngjan me heroin tonë kishte hipur mbi një kalë. Ai ka habitur jo pak kalimtarët, që janë befasuar nga ajo që sh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:04
Fiton apo humbet, Le Pen është makthi i BE-së.
Nga Pieter Cleppe Drejtori i Zyrës së Brukselit të “Open Europe”, “CNN” Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Fushata ka qenë e mbushur me skandale, gafa dhe surpriza.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:31
Paralajmërimi i frikshëm i Koresë Veriore: Sulm bërthamor Australisë nëse ndjek linjën e SHBA-ve.
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Australisë Julie Bishop pati thënë se regjimi në Korenë në Veriut duhet goditur, pasi është diktatorial. Pas kësaj, shteti i Koresë së Veriut ka reaguar, duke thënë se nëse Australia ndjek ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:14
Kronikë
Publikuar më 23.04.2017 23:13 / Dionis Xhafa
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar
Ekonomi
Publikuar më 22.04.2017 10:42 / Xhensila
Nga Neritan Gjergo Antikushtetues e kanë cilësuar ish-ushtarakët vendimin unifikues që Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë ndërmorën pak ditë më parë, ku preken afro 1000 individë. Bëhet fjalë për një vendim, i cili jo
Kulturë
Publikuar më 18.04.2017 14:17 / Eno Shkëmbi
Nga Agim Xhafka Tashmë artistin Avni Delvina e njohin shumë të huaj e shumë shqiptarë. Nga pikturat e tij dhe nga kompozimet e shumta për probleme akute të vendit. Ky pejzazhist i rrallë, që shok ka veten e që nga larg dallohet si gjeni,
Sociale
Publikuar më 21.04.2017 23:50 / Xhensila
Murgeshat e luginës janë pjesë e një misioni me rregullat e veta, që punojnë për të fuqizuar gruan nëpërmjet produkteve të tyre...nga kanabisi. Me qendër në qytetin Merced, në Central Valley, një zonë e Kalifornisë ku prodhohet m
Extra
Publikuar më 23.04.2017 15:00 / Pandeli
Fenomeni që shkakton edhe dritat veriore shumëngjyrëshe mund të sjellë një rrezik të madh për planetin tonë. Observatori për Dinamika Diellore i NASA zbuloi në atmosferën e diellit një vrimë të madhe e cila e ka drejtimin nga Toka d
  • Më 18 prill u shënua dhe 62-vjetori i vdekjes së fizikanit të shquar Albert Ajnshtajn. Por polemikat për të nuk kanë të sosur. Ai ishte një fizikan i njohur botërisht kur FBI filloi të mbante një dosje sekrete për të në vitin 1932.
  • Nëse jeni duke menduar se cila gjuhë është më e folura në botë, anglishtja, frëngjishtja apo ndonjë gjuhë tjetër, e keni gabim. Gjuha më e folur në botë është ajo mes bimëve, pasi edhe ato mund të komunikojnë mes njëra-tjetrës.
  • Për shekuj me radhë, njerëzit kanë besuar se ari është materiali më i shtrenjtë në botë. Por nuk është kështu. Më poshtë do të gjeni të listuar materialet më të shtrenjta në planet. /P.Sh/ 16. Safron — $11 per gram 15. A
KM