Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Sofokli Dedi Ju falënderoj përzemërsisht për pjesëmarrjen dhe jam i privilegjuar që ndodhe...
Sulejman abazi (Neshaj) Të provokosh në politikë është shumë e rrezikshme, pasi humbja dh...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Në vend të lëngjeve të frutave, më mirë është të konsumoni lëngje perimesh, ka treguar nj...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Kulturë
18.02.2017 22:24
Publikuar nga Dionis Xhafa
Në 9-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, krijuesit shqiptarë nga Austria sollën para lexuesve dy vepra të reja, përcjellë Kult
18.02.2017 11:29
"Mbeturinat radioaktive që (ç)bënë një deputet dhe lufta e heroit “të vdekur”"
Nga Valeria Dedaj “Kombi që shkatërron tokën e tij, shkatërron vetveten”, ka thënë Roosvelt. Po shpesh njerëzit e veçanërisht ata që në jetën reale kanë ...
17.02.2017 12:00
Stani: Të hapen dosjet, Dritëroi s'ishte varrmihës i fateve të shokëve
Nga Valeria Dedaj Publicisti dhe shkrimtari Lazër Stani ndalet te krijimtaria letrare e Dritëro Agollit. Ai mendon se krijimtaria e e këtij shkrimtari dhe poeti është e lidh...
16.02.2017 09:43
Intervista/ "Ja si e mbështeti Dritëro Agolli mbesën e Abaz Kupit"
Nga Valeria Dedaj  Asokohe as nuk e kishte ëndërruar se një ditë do të takonte Dritëro Agollin. Atë, që e cilësonte, si poet të madh, të parin e shkrimtarëve në kry...
15.02.2017 23:47
Mediat italiane: Ermal Meta, një imazh i bukur për gjithë shqiptarët
Intervista në “Avvenire” shoqërohet më një foto të madhe të artistit. Tashmë për kantautorin shqiptar Ermal Meta, kanë shkruar mjaft gazeta, ato italiane dhe në Shq...
15.02.2017 22:09
Berlinale përlotet nga drama e sirianëve
Një film që tregon impaktin e luftës civile te një familje siriane përloti audiencën e Festivalit të Filmit në Berlin “Insyriated” është xhiruar kryesisht brenda mu...
15.02.2017 20:31
"Vjedhja e gjumit mbretëror" e Kadaresë përkthehet në Rumani
Libri është botuar në vitin 1995, fillimisht në gjuhën frënge në versionin “Le firman aveugle suivi de La grande muraille et de Le vol du sommeil royal” Shtëpia Botue...
14.02.2017 23:41
Shqipëria promovon arkeologjinë nënujore
Shqipëria po promovon sendet e lashta arkeologjike nënujore në briegjet e saj në jugperëndim të vendit, me qëllim që të rrisë interesin publik dhe për të tërhequr vëme...
14.02.2017 15:59
Loja me vdekjen e një shkrimtari
Agolli arriti atë që shumë rrallë mbërrihet: Që tërësia e tij, njerëzore dhe autoriale, t’i hedhë prapa vetes episodet që do ta mund ta kontestonin atë, si shkrimtar d...
14.02.2017 15:29
Shkarkohet nga puna kompozitori Kujtim Prodani
Vala e shkarkimeve masive në Radio Televizionin Publik Shqiptar ka përfshirë edhe kompozitorin mjaft të njohur Kujtim Prodani. Lajmin për shkarkimin e tij nga detyra e ka dh...
14.02.2017 11:43
Dako: Nëse na kërkojnë që të ndërpresim punimet, jemi të hapur
Nga Valeria Dedaj Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, së bashku me kryetarin e bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako morën pjesë dje në një seancë dëgjimore në komisi...
14.02.2017 10:08
Debati për Dritëroin, ja reagimi i vajzës së tij
Vajza e Dritëro Agollit, Elona, ka zgjedhur të reagojë në një mënyrë të veçantë për debatin publik mbi veprën dhe rolin e shkrimtarit të njohur gjatë viteve të ko...
13.02.2017 23:21
Preç Zogaj: Agolli nuk prodhonte censurë, ka ndihmuar të rinj të arsimuar
Poeti dhe shkrimtari Preç Zogaj, sonte, në studion e emisionit "Opinion" ka deklaruar se produkti letrar në Shqipëri nuk ka qenë i gjithi i metodës së realizmit socialist.  ...
13.02.2017 15:34
Dorian Koçi zgjidhet drejtor i Muzeut Kombëtar
Historiani Dorian Koçi është emëruar drejtori i ri i Muzeut Kombëtar. Koçi më herët ka mbajtur postin e nëndrejtorit të këtij institucioni. Rreth një javë më parë ...
13.02.2017 11:14
Kantautori nga Fieri, që rrëmbeu tre çmime në Sanremo (FOTO)
Nga Valeria Dedaj Ermal Meta, kantautori me origjinë shqiptare, rrëmbeu tri çmime në edicionin e 67-të të Festivalit të Sanremos. Në katër net, ai arriti që të bëjë...
12.02.2017 17:53
Shkrimi prekës i mikut të shkrimtarit të madh: Një javë pa Dritëronë
Sot, Gaqo Veshi nuk ka një fejton apo letër për Bamkë Çomagën, por një përshpirtje për mikun e të veçantë, Dritëro Agolli. Për lexuesit e krijimtarisë satirike ...
12.02.2017 10:12
Kantautori shqiptar i treti në “Sanremo 2017” (FOTO)
Kantautori shqiptar Ermal Meta ishte një ndër finalistët e festivalit italian të “Sanremo 2017”, ku fitoi çmimin e tretë. Në treshen finaliste ishte edhe një ndër zëra...
10.02.2017 11:42
Zbulohet ditari i Musine Kokalarit: Rrëfimi për tradhtinë e të dashurit kur ishte studente (FOTO)
Nga Musine Kokalari ... Ishte në një nga këto ditë që unë takova të ëmën e P.T. Më vështroi me përzemërsi dhe më tha “...çdo gjë e ka bërë im bir pas shpinës...
10.02.2017 10:34
Kantautori shqiptar fiton çmim në “Sanremo 2017”
Kantautori shqiptar, Ermal Meta, fitoi çmimin “Cover 2017” në Festivalin e Muzikës Italiane “Sanremo 2017”. Mbrëmë në natën e retë të këtij Festivali, këngët...
09.02.2017 15:22
Musine Kokalari, disidentja që nuk u dorëzua kurrë
Më 23 janar të vitit 1946, ajo u arrestua për së dyti nga forcat e Mbrojtjes së Popullit. Musine Kokalari lindi në shkurt të vitit 1917, në Adale të Turqisë. Në vitin ...
09.02.2017 13:15
Morali fals dhe shuplaka e Pirandelos, me Ndrenikën, qëllon në shenjë
Nga Valeria Dedaj Jemi në gjimnazin e një province, në korridorin e së cilës i ulur në një karrige të vjetër qëndron portieri i shkollës. Ngjarjet që kanë ndodhur dh...
08.02.2017 16:24
“Fëmijët e diktaturës”, dokumentari vjen së shpejti në “Kinema Sheraton”
Ditën e hënë, më datë 20 shkurt në orën 19.00, te Kinema Sheraton 1 do të transmetohet dokumentari premierë “Fëmijët e diktaturës”. Dokumentari është me titra në ...
Minuta e fundit
Koço Kokëdhima: “Zgjidhja” po ngre struktura në të gjithë Shqipërinë (VIDEO).
Politikani dhe botuesi Koço Kokëdhima ka shkruar në rrjetin e tij social “Facebook” se “Zgjidhja” po ngre struktura në të gjithë Shqipërinë. Kokëdhima ka folur përpara qytetarëve të Elbasanit, për mënyrën sesi do të regjist... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 00:31
Kronikë
Publikuar më 19.02.2017 21:43 / Dionis Xhafa
Një djalë i ri shqiptar Femi Çela është nën akuzë penale në Britaninë e Madhe, pasi dyshohet seriozisht se është autor i vrasjes së një të riu me ngjyrë pak kohë më parë. E dashura e shqiptarit ka thënë në gjykatë se Çela is
  • Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Cërrik-Gostimë, ku një 20-vjeçare ka humbur jetën dhe kanë mbetur të plagosur 4 të tjerë. Policia bën me dije: “Janë përplasur dy mjete, mjeti tip ‘Volkswagen’ me targa AA 015 M
  • Një burrë i moshuar 78 vjeç, dënuar me 19 vite burg për akuzën e vrasjes ka ndërruar jetë gjatë paradites së sotme në ambientet e QSUT. Policia ka informuar se shtetasi që ka ndërruar jetë quhet Nebi Ajazi. Ai ishte me origjinë nga
Ekonomi
Publikuar më 15.02.2017 16:54 / Eno Shkëmbi
Shoqata Shqiptare e Bankave reagoi pas operacionit të suksesshëm për kapjen e hajdutëve të dyshuar të dy grabitjeve të bujshme në kryeqytet. Në deklaratë theksohet se sektori bankar është i shëndetshëm, i sigurt dhe do të vazhdojë
Kulturë
Publikuar më 18.02.2017 22:24 / Dionis Xhafa
Në 9-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, krijuesit shqiptarë nga Austria sollën para lexuesve dy vepra të reja, përcjellë KultPlus. Vepra u prezantuan në Vjenë, në orën letrare që u organizua nga Lidhja e Shkrimtarëve
Sociale
Publikuar më 18.02.2017 11:07 / Elidona Syla
Në orën 12:00 pritet që të fillojë protesta e Partisë Demokratike. Siç shihet nga fotot, Policia e Shtetit e ka “blinduar” kryeqytetin. Forca të shumta të policisë shihen te Kryeministria, te Kryesia e Kuvendit dhe në rrugët e Tiranë
Extra
Publikuar më 19.02.2017 10:44 / Eno Shkëmbi
Nënpresidenti amerikan, Mike Pence iu ka thënë liderëve evropianë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë aleati më i madh. Duke folur sot në Konferencën e Sigurisë në Mynih, Pence ka thënë se “lidhja e qëndrueshme” në me
  • 356 – Perandori Kostandin II mbyll të gjithë tempujt paganë, duke nxjerrë ligje dhe shpallur dekrete për ndalimin dhe dënimin e çdo praktike fetare, përveç asaj të krishtere. Nga vitet 350, ligjet përcaktonin dënimin me vdekje për ata
  • Çdokush që sheh këto imazhe, do të ketë një dëshirë të madhe për të shkuar që t’i vizitojë nga afër. Mos i humbni këto fotografi mahnitëse që zbulojnë bukurin e tokës me të gjithë lavdinë e saj. /J.A/
  • Mrekullitë arkitektonike të Iranit dhe të Kamboxhias. Peizazhet befasues natyror të “çatisë së botës”, Peru dhe të një tokë mitike të pionierëve, si Oregoni. Dhe më pas ëndrra Polineziane, Namibia, që vështrohet nga treni, Rus
KM