Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Nga Azem Parllaku  Kryetari i partisë VMRO DPMNE, Nikolla Gruevski, ka akuzuar Lidhjen Social-...
Nga Artan Fuga Miku im e di ti që Rrobespieri dhe Marati ishin më parë njerëz të Mbretit? E...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Valdete Malaj, gastrohepatologe Shpesh herë diagnostikimi i sëmundjes së kolitit ulceroz shfa...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Extra
27.02.2017 07:33
Publikuar nga Eno Shkëmbi
1563 – William Byrd emërohet organist në katedralen Linkoln, Angli. Byrd (1543 – 1623), kompozitor anglez i Rilindjes, kompozoi shumë forma muz
26.02.2017 23:22
Kur Londra sundonte botën
Që të kuptosh rrënjët e ekonomisë së sotme globale, ia vlen që më parë të gjurmosh nëpër kthesat më të mëdha historike. Pak prej tyre janë më të rëndësishme se s...
26.02.2017 22:44
Ja pseudonimet e spiunëve të disidentes Musine Kokalari
Musine Kokalari u përndoq për gati 4 dekada. Por nga 10 shkurti, dosja e saj u hap me kërkesë të vetë familjes, për të hedhur dritë mbi ata që e survejuan dhe ata që e d...
26.02.2017 14:54
NASA pyet internetin, si t’i quajmë planetët e rinj?
Kjo javë ka qenë shumë e rëndësishme sa i përket zbulimeve nga agjencia hapësinorë amerikane, NASA. Shkencëtarët e kësaj të fundit, kanë arritur të gjejnë shtatë ...
26.02.2017 07:35
Histori, çfarë ka ndodhur më 26 shkurt?
747 pes - Fillon epoka Nabonassar e origjinës. "Nabonassar" - "Mbrojtës", ishte mbreti i Babilonisë 747-732 pes, me të cilin filloi një epokë e re e karakterizuar nga mbajtja ...
25.02.2017 12:13
Pse personazhet e Disney-t veshin doreza të bardha? (FOTO)
Kur vjen fjala për dizajnimin e personazheve të Disney-t asgjë nuk është rastësore. Kureshtja na ka shtyrë të gjejmë arsyen se pse personazhet e Disney-t prej vitesh, veshi...
25.02.2017 12:00
“Interesat e qytetarit në plan të parë”
Presidenti Donald Trump bëri një kthim historik në Konferencën e Konservatorëve për Veprim Politik. “Ju më së fundmi keni një President”, tha përpara mbështetësve re...
25.02.2017 10:37
Modelet më të tmerrshme të flokut që mund t'ju kenë zënë sytë (FOTO)
E keni parasysh atë dëshirën për të qenë ndryshe, të cilën parukjeri nuk e kupton dhe realizon diçka të çmendur dhe totalisht të paimagjinueshme apo edhe qesharake? ...
24.02.2017 15:31
Kujdes! Nëse keni foto me 2 gishta, kjo mund të rezultojë fatale! (FOTO)
Shpesh realizojmë foto me 2 gishta, pra në formë "V"-je. Por s'duhet ta bëni më! Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar se nëse realizoni foto të tilla, në një distancë...
24.02.2017 14:48
Foto mbresëlënëse me ngjyrë nga anija e Titanikut
Ajo është një prej anijeve më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë. Padyshim që është edhe një nga anijet më të njohur anë botë. Bëhet fjalë për Titanikun. Anija...
24.02.2017 12:34
Conway: Trump ka marrë drejtimin e lëvizjes konservatore
Presidenti Donald Trump ka marrë vendosmërisht drejtimin e lëvizjes politike konservatore në Shtetet e Bashkuara dhe po e çon atë përpara, sipas filozofisë së tij. Kështu ...
24.02.2017 11:40
Muri dhe emigrimit, Tillerson dhe Kelly në Meksikë
Dy zyrtarë të lartë amerikanë ndodhen në Meksikë për të diskutuar me presidentin Enrique Pena Nieto politikat e reja kufitare të Uashingtonit. Sekretari i Shtetit, Rex Till...
24.02.2017 11:13
Të ilustrosh jetën reale brenda një guri (FOTO)
Kjo artiste është unike. Ajo sapo gjen një gur fillon "t'i japë jetë" vetëm me anë të pikturës. Ajo përshtat pikturat sipas formës së gurit. Po ju do ta donit një të...
24.02.2017 11:02
Të krijosh art me sapun... Ju sjellim punimet më të mrekullueshme të këtij lloji (FOTO)
Ajo quhet Daniele Barresi dhe deklaron se sapo shikon një sapun pushtohet nga një ndjenjë e magjishme dhe duart e saj nisin të punojnë duke realizuar mrekullira të vërteta. ...
24.02.2017 10:49
Foto historike që do t'ju bëjnë të kuptoni se si teknologjia e ka ndryshuar konceptin e fëmijërisë (FOTO)
Imagjinoni  sa të vështirë mund ta kenë fëmijët e ditëve të sotme ta konceptojnë se më parë fëmijët s'kishin pasur kurrë mundësi të preknin diçka elektronike. E...
24.02.2017 07:33
Çfarë ka ndodhur më 24 shkurt?
19 pes – Në Jeruzalem, mbreti Herod përkushton tempullin e restauruar, por ofendon hebrenjtë duke vendosur një shqiponjë perandorake romake mbi hyrjen kryesore. 1208 – S...
23.02.2017 21:00
Ferri i Luftës së Dytë Botërore (FOTO)
Luftërat e ndryshme të ndodhura kohë më parë janë fokusuar në përjetësi në fotografitë bardhezi. Fotografët e luftës kanë lënë gjurmë nga e shkuara me imazhe të tr...
23.02.2017 16:05
Të ngrirë në kohë/Foto të njerëzve që jetonin në veri të Kanadasë
Fotografja e parë profesioniste femër në Kanada, ka realizuar disa fotografi në veri të vendit në fillim vitet 1900. Geraldine Moodie ishte e martuar me një anëtar të po...
23.02.2017 13:39
Ja arsyeja pse s’mund të qeshni në fotot për pasaportë
Sipas Regjistrit Kombëtar të Identifikimit dhe Gjendjes Civile, (RENIEC) ju duhet të dini se: “Një pasaportë duhet të ketë foto aktuale, madhësi të përcaktuar, sfond ...
23.02.2017 12:12
Emigrantët e paligjshëm, Trump: Urdhri nuk kryen kthime masive
Departamenti amerikan i Sigurisë Kombëtare ka hartuar politika që mund të rezultojnë në dëbimin e miliona emigrantëve pa dokumente. Sekretari i Sigurisë Kombëtare, John Ke...
23.02.2017 09:57
E rrallë! Foto me ngjyra nga Shqipëria e viteve 1914-1918 (FOTO)
Ju sjellim sot një album fotografish të Shqipërisë së viteve 1914-1918 nga fotografi Robert Elsie. Ato janë të rralla edhe për faktin se "vijnë" në versionin me ngjyra....
23.02.2017 09:45
E pabesueshme! Vjen në jetë foshnja me 2 dhëmbë (FOTO)
Nëna 29-vjeçare, Samantha Lines ka sjellë në jetë një foshnjë me 2 dhëmbë. Një rast mjaft i rrallë ky, pasi foshnjat e përjetojnë ndjenjën e dhëmbëve kur janë ve...
Minuta e fundit
Çfarë ka ndodhur më 27 shkurt?.
1563 – William Byrd emërohet organist në katedralen Linkoln, Angli. Byrd (1543 – 1623), kompozitor anglez i Rilindjes, kompozoi shumë forma muzike, përfshi lloje të ndryshme të polifonisë kishtare dhe laike. Kompozimet e tij u përdorën g... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:33
Horoskopi, 27 shkurt 2017.
Dashi 21/3 - 20/4 Marrëdhënia me partnerin tuaj do jetë më e mirë gjatë kësaj dite. Do ndiheni për mrekulli dhe do e shfrytëzoni çdo sekondë. Beqaret do jenë në humorin e duhur dhe do ndihen gati për të filluar një lidhje. Dem... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 07:25
Të rraskapiturit dhe këmbëngulësit: Protestuesit e Zharrëzës (Foto).
Këto janë portretet e kapura nga objektivi i BIRN të protestuesve të Zharrëzës, të cilët kanë kaluar nëpër kalvarin e gjatë të grevës së urisë, marshimit 126-kilometërsh dhe protestës nën qiell të hapur para Ministrisë së Energj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 00:10
Kronikë
Publikuar më 26.02.2017 22:07 / Dionis Xhafa
Një gomone rreth 5 metra e gjatë është bllokuar nga ana e Policisë Kufitare në zonën e Zvërnecit në Vlorë. Gomonia është ndjekur për rreth një orë dhe se në bord ka pasur dy persona. Dy trafikantët janë arratisur, duke përfituar
Ekonomi
Publikuar më 22.02.2017 15:17 / Eno Shkëmbi
Monedha vendase ka zbritur sot nën 135 lekë, për herë të parë gjatë këtij viti, ndërsa dollari ka kërcyer në mbi 128 lekë. Sipas kursit zyrtar të bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 134.99 lekë, 0.14 lekë më pak se
Kulturë
Publikuar më 26.02.2017 15:00 / Dionis Xhafa
Ndërkohë, gazetari anglez artikulon pyetjen e radhës e cila do të ishte edhe pyetja e tij e fundit, pasi përgjigja që ai merr, shoqëruar me shikimin kërcënues të Fishtës, e detyron të tërhiqet. Gjatë një interviste për gazetat brit
  • Nëna më tha: “Nëse je një ushtar, do të bëhesh gjeneral. Nëse je një murg, do të bëhesh Papë”. Në vend të kësaj, unë isha piktor, dhe u bëra Pikaso. (Pablo Pikaso) Në mesin e vështirësisë qëndron mundësia. (Albert Ajnshta
Sociale
Publikuar më 26.02.2017 20:18 / Dionis Xhafa
Një nga portalet më të rëndësishme afrikane, që raporton për probleme të ndryshme në atë kontinent “HowAfrica.com” ka shkruar një artikull sa interesant, po kaq dramatik për realitetin në disa shtete të Europës, kryesisht në Ballk
Extra
Publikuar më 27.02.2017 07:33 / Eno Shkëmbi
1563 – William Byrd emërohet organist në katedralen Linkoln, Angli. Byrd (1543 – 1623), kompozitor anglez i Rilindjes, kompozoi shumë forma muzike, përfshi lloje të ndryshme të polifonisë kishtare dhe laike. Kompozimet e tij u përdorën g
  • Që të kuptosh rrënjët e ekonomisë së sotme globale, ia vlen që më parë të gjurmosh nëpër kthesat më të mëdha historike. Pak prej tyre janë më të rëndësishme se sa transformimi i sistemit evropian të shteteve, në një sistem glob
  • Musine Kokalari u përndoq për gati 4 dekada. Por nga 10 shkurti, dosja e saj u hap me kërkesë të vetë familjes, për të hedhur dritë mbi ata që e survejuan dhe ata që e dënuan gjatë regjimit komunist. “Top Channel” hap për herë të
  • Kjo javë ka qenë shumë e rëndësishme sa i përket zbulimeve nga agjencia hapësinorë amerikane, NASA. Shkencëtarët e kësaj të fundit, kanë arritur të gjejnë shtatë planetë të rinj të cilët kanë shumë ngjashmëri me Tokën. Ato
KM