Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Sofokli Dedi Ju falënderoj përzemërsisht për pjesëmarrjen dhe jam i privilegjuar që ndodhe...
Sulejman abazi (Neshaj) Të provokosh në politikë është shumë e rrezikshme, pasi humbja dh...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Në vend të lëngjeve të frutave, më mirë është të konsumoni lëngje perimesh, ka treguar nj...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Ekonomi
15.02.2017 16:54
Publikuar nga Eno Shkëmbi
Shoqata Shqiptare e Bankave reagoi pas operacionit të suksesshëm për kapjen e hajdutëve të dyshuar të dy grabitjeve të bujshme në kryeqytet.
15.02.2017 13:42
Euro arrin nivelin më të ulët të vitit në tregun vendas
Monedha e përbashkët ka arritur sot në nivelin më të ulët të këtij viti, duke reflektuar dobësinë e euros në tregjet ndërkombëtare, por dhe ofertën e brendshme të...
13.02.2017 14:18
Shtëpi në Tiranë? Pse kushton më shtrenjtë se në Paris, Milano e Nju-Jork
Një apartament në Tiranë mund të kushtojë mesatarisht 70-100 mijë euro, ndërsa në Milano e Paris edhe 300- 500 mijë euro, por kur vjen puna për të llogaritur aftësinë b...
13.02.2017 12:16
Shefja e FMN-së flet mbi ekonominë amerikane nën administratën e re
Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristinë Lagarde, shprehu optimizëm se planet e presidentit amerikan, Donald Tramp, për shkurtimin e taksave dhe shtimin e shpenzimeve...
10.02.2017 18:07
Sejko takon Tahirin pas grabitjes në Rinas: Sistemi bankar është në gjendje të mirë
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, zhvilloi sot një takim me ministrin e Brendshëm Sajmir Tahiri. Takimi vjen një ditë pas grabitjes së bujshme të një sasie...
10.02.2017 10:20
Inspektorati i Ndërtimit gjobit bashkitë, ja lista
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit bëri të ditur se, përgjatë kontrolleve të ushtruara në bashkitë e vendit, ka konstatuar shkelje nga kryeinspektorët apo...
09.02.2017 11:14
Grevistët e urisë në Zharrëz përzënë deputeten e PS-së (VIDEO)
Grevistët e urisë në Zharrëz, në mënyrë demonstrative, kanë bllokuar gojën me shiritë ngjitës në kohën kur deputetja e Partisë Socialiste, Antoneta Dhima, kryetarj...
07.02.2017 12:36
“Qatar Airways” vendos një rekord për fluturimin më të gjatë
Një “Boeing 777” i nisur nga Doha (Katar) të dielën u ul në Aukland (Zelanda e Re) të hënën, pasi fluturoi për 9,031 milje (14,535 kilometër). Fluturimi i kthimit u...
03.02.2017 13:55
“Nis fushata” me fondet buxhetore, në një ditë tenderohen 8 milionë euro
Në vite të zakonshme në muajin janar shpenzimet buxhetore përqendrohen vetëm në pagesat e emergjencës për spitalet dhe qendrat sociale, rrogat dhe pensionet, teksa fonde...
01.02.2017 23:10
Porositë e Drejtoreshës së BB-së për shqiptarët dhe politikën (VIDEO)
Drejtoresha e Bankës Botërore në Tiranë, Tahseen Sayed ka përfunduar misionin e saj 3-vjeçar në vendin tonë. Pak orë përpara largimit nga Shqipëria, ajo ka dhënë interv...
26.01.2017 10:03
Vjen Tramp, “Dow Jones” thyen rekord, kalon shifrën 20 mijë
Treguesi i bursës së Nju-Jorkut “Dow Jones” kaloi për herë të parë shifrën 20,000 në shkëmbimet e së mërkurës. “Dow Jones” është treguesi më i njohur i...
24.01.2017 18:45
Si të aplikoni për punë në Gjermani, të gjitha dokumentet që iu duhen
Qendra Gjermane e Informacionit për Emigracion ka zhvilluar këtë të martë një takim me studentët e Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër. Përfaqësuesit e q...
24.01.2017 17:54
FMN-Shqipërisë: Vazhdoni reformat për përmirësimin e klimës së biznesit
Fondi Monetar Ndërkombëtar e quajti një rast suksesi mbylljen e marrëveshjes trevjeçare me qeverinë shqiptare, duke përmbushur objektivat e nënshkruara në shkurt të vitit ...
19.01.2017 17:02
Ambasada në Tiranë: Si të përfitoni vizë turistike për në SHBA
Ambasada e SHBA-s në Tiranë njoftoi të gjithë të interesuarit se si mund të përfitojnë në vizitë turistike për në Shtetet e Bashkuara. Në një postim në rrjetin...
18.01.2017 14:18
Sejko: Janë minimizuar rreziqet nga sektori financiar
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, u shpreh se në sektorin financiar janë ndërmarrë reforma të rëndësishme, që synojnë të përmirësojnë qasjen finan...
18.01.2017 12:59
Kompensimi i pronave, ja tarifat që duhet të paguhen
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani dhe ai i Financave, Arben Ahmetaj, kanë firmosur një urdhër të përbashkët lidhur me tarifat financiare që do të paguhen në Agjenci...
18.01.2017 12:07
Doni të dini a jua paguan sigurimet punëdhënësi? E verifikoni online
Nëse keni dyshime që punëdhënësi juaj mund të mos jua paguajë kontributet e sigurimeve ka një zgjidhje të lehtë, pa u detyruar të shkoni tek Instituti i Sigurimeve Sh...
17.01.2017 19:29
Rruga e Kombit, qeveria do t’i paguajë koncesionarit 65 milionë euro
Agjencia e Prokurimit Publik njoftoi se qeveria shqiptare do të subvencionojë me 64.9 milionë euro konsorciumin “Catalyst”, që tashmë është shpallur fitues për të a...
17.01.2017 11:05
FMN, më optimiste për rritjen ekonomike në SHBA
Fondi Monetar Ndërkombëtar e ngriti paksa parashikimin për rritjen ekonomike në Shtetet e Bashkuara për këtë vit dhe për vitin 2018, gjë që pasyron premtimin e adminis...
16.01.2017 13:26
8 njerëz zotërojnë po aq pasuri sa gjysma e varfër e popullsisë së planetit
Vlerësimet e reja të raportit të përpiluar nga Oxfam, të prezantuara në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, tregojnë se vetëm tetë persona zotërojnë pasuri aq sa edhe gj...
14.01.2017 18:30
Leje ndërtimi online, fluks aplikimesh vetëm në 4 muaj
Vetëm në katër muajt e fundit në bashkitë e vendit dhe Këshillin Kombëtar të Territorit (KKT)  janë kryer 809 aplikime online për leje ndërtimi. Në një intervis...
12.01.2017 19:17
INSTAT: PBB u rrit 3 % në tremujorin e tretë të 2016-s
Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) në tremujorin e tretë të vitit 2016 vlerësohet me rritje prej 3,08 %, kundrejt tremujorit të tretë të vitit 2015. Kontributin kryesor n...
Minuta e fundit
Koço Kokëdhima: “Zgjidhja” po ngre struktura në të gjithë Shqipërinë (VIDEO).
Politikani dhe botuesi Koço Kokëdhima ka shkruar në rrjetin e tij social “Facebook” se “Zgjidhja” po ngre struktura në të gjithë Shqipërinë. Kokëdhima ka folur përpara qytetarëve të Elbasanit, për mënyrën sesi do të regjist... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 00:31
Kronikë
Publikuar më 19.02.2017 21:43 / Dionis Xhafa
Një djalë i ri shqiptar Femi Çela është nën akuzë penale në Britaninë e Madhe, pasi dyshohet seriozisht se është autor i vrasjes së një të riu me ngjyrë pak kohë më parë. E dashura e shqiptarit ka thënë në gjykatë se Çela is
  • Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Cërrik-Gostimë, ku një 20-vjeçare ka humbur jetën dhe kanë mbetur të plagosur 4 të tjerë. Policia bën me dije: “Janë përplasur dy mjete, mjeti tip ‘Volkswagen’ me targa AA 015 M
  • Një burrë i moshuar 78 vjeç, dënuar me 19 vite burg për akuzën e vrasjes ka ndërruar jetë gjatë paradites së sotme në ambientet e QSUT. Policia ka informuar se shtetasi që ka ndërruar jetë quhet Nebi Ajazi. Ai ishte me origjinë nga
Ekonomi
Publikuar më 15.02.2017 16:54 / Eno Shkëmbi
Shoqata Shqiptare e Bankave reagoi pas operacionit të suksesshëm për kapjen e hajdutëve të dyshuar të dy grabitjeve të bujshme në kryeqytet. Në deklaratë theksohet se sektori bankar është i shëndetshëm, i sigurt dhe do të vazhdojë
Kulturë
Publikuar më 18.02.2017 22:24 / Dionis Xhafa
Në 9-vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, krijuesit shqiptarë nga Austria sollën para lexuesve dy vepra të reja, përcjellë KultPlus. Vepra u prezantuan në Vjenë, në orën letrare që u organizua nga Lidhja e Shkrimtarëve
Sociale
Publikuar më 18.02.2017 11:07 / Elidona Syla
Në orën 12:00 pritet që të fillojë protesta e Partisë Demokratike. Siç shihet nga fotot, Policia e Shtetit e ka “blinduar” kryeqytetin. Forca të shumta të policisë shihen te Kryeministria, te Kryesia e Kuvendit dhe në rrugët e Tiranë
Extra
Publikuar më 19.02.2017 10:44 / Eno Shkëmbi
Nënpresidenti amerikan, Mike Pence iu ka thënë liderëve evropianë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë aleati më i madh. Duke folur sot në Konferencën e Sigurisë në Mynih, Pence ka thënë se “lidhja e qëndrueshme” në me
  • 356 – Perandori Kostandin II mbyll të gjithë tempujt paganë, duke nxjerrë ligje dhe shpallur dekrete për ndalimin dhe dënimin e çdo praktike fetare, përveç asaj të krishtere. Nga vitet 350, ligjet përcaktonin dënimin me vdekje për ata
  • Çdokush që sheh këto imazhe, do të ketë një dëshirë të madhe për të shkuar që t’i vizitojë nga afër. Mos i humbni këto fotografi mahnitëse që zbulojnë bukurin e tokës me të gjithë lavdinë e saj. /J.A/
  • Mrekullitë arkitektonike të Iranit dhe të Kamboxhias. Peizazhet befasues natyror të “çatisë së botës”, Peru dhe të një tokë mitike të pionierëve, si Oregoni. Dhe më pas ëndrra Polineziane, Namibia, që vështrohet nga treni, Rus
KM