Na ndiqni

Reklama dhe Njoftime
Opinion
Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidencia...
Nga Artan Fuga Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e arsimit dhe sportit zonja Li...
Njoftime për punë

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Shkëncëtarët në Lowa State University kanë arritur në përfundimin se një orë vrap të zgja...

Kryeredaktor:
BRAHIM SHIMA

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:


Botë
23.04.2017 21:25
Publikuar nga Dionis Xhafa
Në Francë kanë dalë projeksionet e para për zgjedhjet presidenciale. Rezulton se kandidati i qendrës së majtë Emanuel Makron dhe kandidatja e
23.04.2017 21:03
Zgjedhjet në Francë, ja kandidatët për presidentë që kryesojnë
Tashmë janë votuar shumë fletë votimi për zgjedhjet presidenciale në Francë. Rezulton se politikani i qendrës së majtë Emanuel Makron kryeson zgjedhjet, pasuar nga ana e M...
23.04.2017 19:59
Donald Trump ndjek me interes zgjedhjet në Francë, ja postimi i tij
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump duket se ka një interes shumë të madh për zgjedhjet presidenciale që janë duke u mbajtur në Francë. Së pak...
23.04.2017 16:31
Fiton apo humbet, Le Pen është makthi i BE-së
Nga Pieter Cleppe Drejtori i Zyrës së Brukselit të “Open Europe”, “CNN” Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve pres...
23.04.2017 16:14
Paralajmërimi i frikshëm i Koresë Veriore: Sulm bërthamor Australisë nëse ndjek linjën e SHBA-ve
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Australisë Julie Bishop pati thënë se regjimi në Korenë në Veriut duhet goditur, pasi është diktatorial. Pas kësaj, shteti i ...
23.04.2017 15:58
Një anëtar i personelit të OSBE-së është vrarë në Ukrainë
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka njoftuar sot se një anëtar i personelit të saj është vrarë dhe një tjetër është plagosur, pasi makina e misio...
23.04.2017 15:34
Zvicra, me projekt për shitjen e kanabisit në farmaci
Fondi Nacional i Zvicrës ka vendosur të mbështesë me 720 mijë franga projektin hulumtues të qytetit të Bernës për kanabisin. Drejtorja e Bernës për çështje sociale F...
23.04.2017 14:43
Francë, zgjedhje dramatike presidenciale, me masa të shtuara sigurie
Në Francë po mbahen zgjedhjet presidenciale, derisa janë shtuar masat e sigurisë. Votimet e sotme në kuadër të rrethit të parë të zgjedhjeve tejet dramatike, mund të k...
23.04.2017 14:16
Koreja Veriore ka arrestuar një amerikan në aeroport
Koreja Veriore e ka arrestuar një shtetas amerikan në aeroportin e kryeqytetit Phenian, derisa ai ishte duke u larguar nga ky vend, kanë thënë sot zyrtarët. Agjencia ...
23.04.2017 10:03
Franca voton, Europa mban frymën
Populistja e djathtë, Marine Le Pen pritet ta kalojë pa asnjë problem pengesën e parë për në pallatin presidencial në zgjedhjet e 23 prillit në Francë. Ajo mund të blloko...
23.04.2017 00:08
Në Këln të Gjermanisë, përleshje mes protestuesve dhe policisë
Policia e Gjermanisë në Këln është përleshur me demonstruesit afër ndërtesës ku mbahej kongresi i partisë nacionaliste, Alternativa për Gjermani (AfD), me ç’rast janë...
22.04.2017 21:30
El Chapo dhe historia sekrete e krizës së heroinës
Rrëfimi i magjishëm i Don Winslow për kartelin më të madh të drogës, arrestimet, arratisjet, vdekjet yjet e dhe divat e Hollywood: ”El Chapo ka dalë nga dera qendrore. As ...
22.04.2017 21:18
“Koreja e Veriut mund të shkatërrojë botën me vetëm 3 bomba”
Një “ambasador jo zyrtar” i Koresë së Veriut për Perëndimit ka tërhequr vërejtjen se Peniani mund të shkatërrojë gjithë botën me vetëm tre bomba. 43-vjeçari Alejan...
22.04.2017 20:13
Gjithçka duhet të dini për zgjedhjet e të dielës në Francë
Nga Dag Kris, CNN Përse duhet t’ju bëhet vonë? Nëse jeni në BE: BE-ja i ka tashmë “duart e zëna”, pasi po merret me divorcin e saj të afërt nga Britania e Madhe...
22.04.2017 18:55
Francë, policia arreston një person që kishte thikë
Zyrtarët francezë thonë se policia sot e ka arrestuar një person që kërcënohej me thikë, duke shkaktuar panik në një stacion hekurudhor në Paris, një ditë para zgjedhje...
22.04.2017 15:51
OKB: Takimi Trump - Guterres ishte konstruktiv
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, është takuar mbrëmë me presidentin amerikan, Donald Trump, lidhur me planet e Shtëpisë së Bardhë për r...
22.04.2017 12:56
Guximi i kësaj gruaje po bën xhiron e botës (VIDEO)
  Nga përplasjet midis marshuesve dhe ushtrisë, të paktën tre persona mbetën të vdekur, ndërkohë që rrugët u mbushën me gjak. Ishte një ditë e zakonshme protest...
22.04.2017 11:23
2 minuta e 30 sekonda larg katastrofës së botës/ Ja ku ndodhen arsenalet bërthamorë, harta me shtetet
Teksa Koreja e Veriut i afrohet gjithnjë e më shumë momentit të krijimit të një arme bërthamore që mund ë kërcënojë Amerikën, marrëdhëniet mes SHBA-ve dhe Rusisë...
21.04.2017 19:00
Sulmi në Paris, Prokurori: Agjenti u vra me dy të shtëna në kokë
Polici i vrarë të enjten në mbrëmje, në Champs Elysee u godit në kokë nga terroristi me dy plumba që dolën nga një kallashnikov. Kështu deklaroi prokurori publik, Fra...
21.04.2017 18:39
Mesdhe, OKB: 100 emigrantë kanë vdekur, më shumë se 1000 që prej fillimit të vitit
“Disa nga refugjatët që arritën në Vibo Valentia raportuan për rreth 100 njerëz të vdekur gjatë tentativës për të kaluar Mesdheun” disa ditë më parë. Këtë e ...
21.04.2017 18:34
Afrikë e Jugut, autobusi përplaset me kamionin, 20 fëmijë kanë humbur jetën
Të paktën 20 fëmijë vdiqën në një aksident rrugor në afërsi Pretorias, në Afrikën e Jugut. Minibusi ku ata po udhëtonin mori flakë pak pasi u përplas me një kamio...
21.04.2017 18:06
Wikileaks, arrestimi i Assange është një ndër prioritetet e Donald Trump
Arrestimi i themeluesit të “Wikileaks”, Julian Assange, është një nga “prioritetet” e administratës Trump. Kështu ka deklaruar Jeff Sessions, Sekretari i Drejtësi...
Minuta e fundit
Trafik i refugjatëve në brigjet veriore greke afër më Shqipërinë.
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 23:13
Barcelona fiton kundër Real Madrid.
Në “Santigo Barnabeu” janë shënuar plot pesë gola. Real Madrid dhe Barcelona kanë luajtur një ndeshje fantastike. Goli i parë u shënua nga madrilenët. Për Realin shënoi Casemiro. Ndërsa Messi barazoi për Barçën në minutën e 33... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:57
Thirrja e fundit e Bashës për protestën: Dilni, nuk do dëmtoni asnjë lule.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka thënë edhe njëherë nga “Çadra e Lirisë” se protesta e së hënës do të jetë paqësore. Basha, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” ka thënë se vetëm tr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:25
Aksident tragjik në Rrogozhinë, makina përplas për vdekje fëmijën 3 vjeç.
Një aksident tragjik me pasoja fatale ka ndodhur të dielën në mbrëmje në Rrogozhinë. Një makinë ka përplasur për vdekje një fëmijë vetëm 3 vjeç. Ngjarja e rëndë më saktësisht ka ndodhur në aksin rrugor Peqin – Rrogozhinë. S... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:00
Çmenduri golash në Superligë, ja sa fituan Kukësi, Skënderbeu, Partizani.
Ndeshjet e sotme në Superligës Shqiptare kanë dhuruar spektakël të jashtëzakonshëm. Si rrallë ndonjëherë, ekipet kanë shënuar shumë gola. Kukësi ka fituar 4:1 me Tiranën në shtëpi. Skënderbeu fitoi 5:1 në Laç. Ndërsa Partizani gj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:41
Tensionohet situata në Francë, protestuesit përleshen me policinë.
Në Francë kanë dalë projeksionet e para për zgjedhjet presidenciale. Rezulton se kandidati i qendrës së majtë Emanuel Makron dhe kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen kanë shanset e mira për të shkuar në raundin e dytë zgjedh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:25
Zgjedhjet në Francë, ja kandidatët për presidentë që kryesojnë.
Tashmë janë votuar shumë fletë votimi për zgjedhjet presidenciale në Francë. Rezulton se politikani i qendrës së majtë Emanuel Makron kryeson zgjedhjet, pasuar nga ana e Merine Le Pen. Janë pikërisht Makron dhe Le Pen, liderja e së dj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:03
Serbi që drejton Republikën Srpska refuzon t’i japë dorën ambasadores amerikane.
Presidenti i Republikës Serbe, Milorad Dodik, ka refuzuar të shtrëngonte duart me ambasadoren e SHBA-së në Bosnjë e Hercegovinë, Maureen Cormack në Donja Gradinë. Dodik e ka cilësuar më herët ambasadoren Cormack “person të padëshiruar... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:44
“Ja pse Mark Frroku nuk e ka kryer vrasjen e Aleksandër Kurtit në Belgjikë”.
Gjykata e Tiranës zbardhi arsyetimin e vendimit të pafajësisë së Kristian Marinajt, i akuzuar si bashkëpunëtor i ish-deputetit Mark Frroku në vrasjen e Aleksandër Kurtit në vitin 1999, në Belgjikë. Në lidhje me këtë vrasje në nj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:31
Shefit të Krimeve në Tiranë i gjenden 66 mijë euro, dyshohet për korrupsion.
Përpara pak ditëve, pas komunikimit të masës së sigurisë arrest shtëpie për ish-shefin e krimeve të komisariatit nr.2, në Tiranë, Dritan Metani, prokuroria dhe Shërbimi i çështjeve të Brendshme dhe Ankesave, kanë zbardhur detaje nga h... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:15
Donald Trump ndjek me interes zgjedhjet në Francë, ja postimi i tij.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump duket se ka një interes shumë të madh për zgjedhjet presidenciale që janë duke u mbajtur në Francë. Së paku kjo gjë lë të kuptohet nga postimi në rrjetin social “Twitter... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:59
Ja çfarë gjërash bëjnë përditë njerëzit e suksesshëm.
Ne gjithmonë i inspirojmë njerëzit me histori të ndryshme të njerëzve të suksesshëm? Por çfarë i dallon në të vërtetë këta njerëz nga pjesa tjetër e njerëzve? Më poshtë e gjeni një listë me truqe dhe këshilla të cilat CEO-t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:42
Basha i përgjigjet Ramës për protestën: Nëse prekni qytetarët do përballeni me ligjin.
Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha i është përgjigjur sot nga “Çadra e Lirisë” kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit tha se opozita kërkon t’i vërë flakën vendit. “Ju kur ishit në opozitë digjnit go... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:29
Ditë zie kombëtare në Afganistan për ushtarët e vrarë.
Sot në Afganistan po mbahet një ditë zie kombëtare, për të nderuar viktimat e sulmit terrorist të së premtes që la të vrarë 140 ushtarë dhe plagosi mbi 100 të tjerë. Sulmi u realizua nga një grup vetëvrasës që u fut në bazë me aut... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:14
PD i bën thirrje policisë të mos mbrojë interesat e Ramës, ja reagimi i kryeministrit.
Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Policia e Shtetit kanë pasur një “përplasje” gjatë ditës së sotme. Deklaratat e lëshuara prej tyre kanë qenë në kundërshtim me njëra-tjetrën. PD i ka bërë thirrje policisë që të hiqte dor... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:58
Droga e kapur te “Myslim Shyri”, ja kush janë personat e arrestuar.
Grupi i pesë personave, të cilët u arrestuan me bujë tri ditë më parë në zonën e “Myslym Shyrit” në Tiranë, dyshohet se kishin riaktivizuar linjën e trafikut të heroinës nga Turqia. Njëri nga të arrestuarit, shtetasi Nikolin Merko... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:47
Kush do të jetë presidenti i ri?.
Afrim Krasniqi, ISP Zgjedhja e Presidentit të Republikës. Në një shtet serioz është e mbetet procesi më solemn, më institucional dhe më gjithëpërfshirës. Presidenti nuk është thjesht një individ i punësuar me kontratë 5 vjeçare, ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:28
E pabesueshme, në Krujë “shfaqet” Skënderbeu.
Në Krujë, gjatë ditës së djeshme është shfaqur një sozi e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Burri që ngjan me heroin tonë kishte hipur mbi një kalë. Ai ka habitur jo pak kalimtarët, që janë befasuar nga ajo që sh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:04
Fiton apo humbet, Le Pen është makthi i BE-së.
Nga Pieter Cleppe Drejtori i Zyrës së Brukselit të “Open Europe”, “CNN” Franca shkon në votime të dielën, për të votuar në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Fushata ka qenë e mbushur me skandale, gafa dhe surpriza.... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:31
Paralajmërimi i frikshëm i Koresë Veriore: Sulm bërthamor Australisë nëse ndjek linjën e SHBA-ve.
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Australisë Julie Bishop pati thënë se regjimi në Korenë në Veriut duhet goditur, pasi është diktatorial. Pas kësaj, shteti i Koresë së Veriut ka reaguar, duke thënë se nëse Australia ndjek ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 16:14
Kronikë
Publikuar më 23.04.2017 23:13 / Dionis Xhafa
Policia greke tha se bllokoi të dielën në mëngjes, në një anije me vela, në zonën e detit në brigjet e Pargas, afër kufirit me Shqipërinë, 93 refugjatë, mes të cilëve 30 fëmijë. Sipas burimeve policore greke mes refugjatëve janë ar
Ekonomi
Publikuar më 22.04.2017 10:42 / Xhensila
Nga Neritan Gjergo Antikushtetues e kanë cilësuar ish-ushtarakët vendimin unifikues që Kolegjet e Bashkuara të Gjykatës së Lartë ndërmorën pak ditë më parë, ku preken afro 1000 individë. Bëhet fjalë për një vendim, i cili jo
Kulturë
Publikuar më 18.04.2017 14:17 / Eno Shkëmbi
Nga Agim Xhafka Tashmë artistin Avni Delvina e njohin shumë të huaj e shumë shqiptarë. Nga pikturat e tij dhe nga kompozimet e shumta për probleme akute të vendit. Ky pejzazhist i rrallë, që shok ka veten e që nga larg dallohet si gjeni,
Sociale
Publikuar më 21.04.2017 23:50 / Xhensila
Murgeshat e luginës janë pjesë e një misioni me rregullat e veta, që punojnë për të fuqizuar gruan nëpërmjet produkteve të tyre...nga kanabisi. Me qendër në qytetin Merced, në Central Valley, një zonë e Kalifornisë ku prodhohet m
Extra
Publikuar më 23.04.2017 15:00 / Pandeli
Fenomeni që shkakton edhe dritat veriore shumëngjyrëshe mund të sjellë një rrezik të madh për planetin tonë. Observatori për Dinamika Diellore i NASA zbuloi në atmosferën e diellit një vrimë të madhe e cila e ka drejtimin nga Toka d
  • Më 18 prill u shënua dhe 62-vjetori i vdekjes së fizikanit të shquar Albert Ajnshtajn. Por polemikat për të nuk kanë të sosur. Ai ishte një fizikan i njohur botërisht kur FBI filloi të mbante një dosje sekrete për të në vitin 1932.
  • Nëse jeni duke menduar se cila gjuhë është më e folura në botë, anglishtja, frëngjishtja apo ndonjë gjuhë tjetër, e keni gabim. Gjuha më e folur në botë është ajo mes bimëve, pasi edhe ato mund të komunikojnë mes njëra-tjetrës.
  • Për shekuj me radhë, njerëzit kanë besuar se ari është materiali më i shtrenjtë në botë. Por nuk është kështu. Më poshtë do të gjeni të listuar materialet më të shtrenjta në planet. /P.Sh/ 16. Safron — $11 per gram 15. A
KM