×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ju shfaqen shenja në trup pa shkak? Ja sëmundjet që i shkaktojnë

Të nxirat nëpër trup janë familjare për këdo që nga fëmijëria e gjatë gjithë jetës.

Ato shfaqen zakonisht gjatë dëmtimeve të pjesëve të trupit, ku gjaku mpikset dhe ngec shumë afër lëkurës.

Mund të zgjasin për disa ditë ose për disa javë me radhë kur dëmtimi është shumë i madh dhe zakonisht nuk kanë nevojë për ndonjë mjekim të veçantë.

Ekspertët këshillojnë gjithnjë që pas ndonjë presioni dhe force të madhe të ushtruar mbi trup, ta qetësoni atë zonë me pak akull.

Gjithsesi kjo nuk është arsyeja e vetme përse të nxirat mund të shfaqen në trupin e një njeriu.

Ndonjëherë ato shfaqen dhe kur nuk keni përjetuar më parë ndonjë lëndim të jashtëm të trupit.

Në këtë artikull do të lexoni disa shkaqe të fshehura se përse po vuani nga ky problem.

Çfarë i shkakton të nxirat

Megjithëse dëmtimet më të mëdha njeriu i pëson gjatë fëmijërisë për shkak të dinamikës së shpejtë të jetës, të nxirat janë më të shpeshta teksa plaket.

Kjo ndodh sepse me kalimin e viteve venat e gjakut bëhen  më të dobëta dhe lëkura më e hollë.

Një arsye tjetër është edhe gjenetika pasi lëkura e hollë dhe venat e holla të gjakut mund të jenë të trashëguara.

Në rastet kur të nxirat nuk vijnë si pasojë e dëmtimeve shkak mund të jenë disa nga arsyet e listuara si më poshtë.

Ilaçet

Ilaçet e ndryshme të cilat hollojnë gjakun mund të shkaktojnë edhe të nxira nëpër trup.

Disa prej tyre mund të dobësojnë edhe venat e gjakut ndaj inflamacioni dhe të nxirat do të jenë shumë më të shpeshta.

Nëse merrni ilaçe për gjakun dhe keni të nxira të vazhdueshme ato mund të jenë një arsye.

Konsultohuni me një mjek specialit për të marrë këshillat e duhura rreth problemit.

Sëmundjet e mëlçisë

Abuzimi me alkoolin është një faktor që shkakton probleme dhe dëmtime të mëlçisë.

Ndaj nëse e konsumoni në sasi të mëdha dhe shikoni të nxira, shkaku nuk janë dëmtimet apo përplasjet e jashtme.

Një sëmundje e mëlçisë e quajtur ceroza ka filluar të kufizojë dhe shkatërrojë funksionet e saj.

Kur mëlçia dëmtohet ajo ndalon së prodhuari proteinat të ndihmojnë në qarkullimin e mirë të gjakut.

Si rezultat shfaqen të nxirat në trup pasi gjaku ka tendencë të ngecë shumë afër lëkurës.

Mungesa e vitaminave

Mungesa e vitaminave në trup duket si një problem i zakonshëm dhe shumë lehtë i zgjidhshëm, por mund të lërë shenja të bezdisshme pas.

Nëse keni mungesë vitamine C trupi ka tendencë të dëmtohet më shpejt dhe shërohet më ngadalë.

Vitamina K është gjithashtu një faktor që ndihmon në shërimin e shpejtë të hematomave.

Prandaj për çdo person që nuk ka mjaftueshëm vitaminë K në trup të nxirat do të jenë shumë të shpeshta./ AgroWeb.org

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Kam parë luanë dhe majmunë në shtëpi”, zbulohen shenjat e koronavirusit në trurin e njeriut

“Kam parë luanë dhe majmunë në shtëpi”, zbulohen shenjat e koronavirusit në trurin e njeriut

Publikuar më 17.09.2020
Disa persona që infektohen me koronavirus kanë treguar shenj...

Disa persona që infektohen me koronavirus kanë treguar shenjat që shfaq sëmundja tek truri. Shkencëtarët janë të shqetësuar dhe po punojnë për të kuptuar arsyen. Një grua rreth 50 vjeçe betohej se kishte parë luanë dhe majmunë në shtëpinë e saj. Ajo bëhej çdo ditë më e çorientuar dhe agresive ndaj të tjerëve dhe ishte […]

Lexo më shumë

“Jemi ende në fillim të pandemisë”, OBSH reagon për situatën serioze të COVID-19

“Jemi ende në fillim të pandemisë”, OBSH reagon për situatën serioze të COVID-19

Publikuar më 16.09.2020
Deri tani, pandemia e COVID-19 ka marrë të paktën jetën e 93...

Deri tani, pandemia e COVID-19 ka marrë të paktën jetën e 933,280 njerëzve në të gjithë botën dhe që nga fundi i dhjetorit dhe pothuajse janë diagnostikuar 29.5 milionë raste të infeksioneve. Shtetet e Bashkuara janë vendet që kanë pësuar më së shumti dëme nga koronavirusi, me 195,765 vdekje dhe që nga Brazili përsa i […]

Lexo më shumë

Prek fëmijët që kalojën koronavirusin, kjo sëmundje misterioze është më e rrezikshme nga se mendonim

Prek fëmijët që kalojën koronavirusin, kjo sëmundje misterioze është më e rrezikshme nga se mendonim

Publikuar më 14.09.2020
Pas infektimit me koronavirus dhe fitimit të betejës me viru...

Pas infektimit me koronavirus dhe fitimit të betejës me virusin, trupit i duhet kohë për të pushuar, për të rifituar forcën dhe shëndetin e tij. Fatkeqësisht, për disa fëmijë, kjo nuk ndodh. Qindra fëmijë në planet janë diagnostikuar me një sëmundje misterioze, të re të quajtur sindroma inflamatore multi-sistem te fëmijët (MIS-C ose, siç e […]

Lexo më shumë

COVID-19 në botë/ OBSH raporton rekord infeksonesh, në 24 orët e fundit

COVID-19 në botë/ OBSH raporton rekord infeksonesh, në 24 orët e fundit

Publikuar më 14.09.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar një...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar një rritje rekord një-ditore të numrit të infeksioneve të reja me koronavirus. OBSH ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë botë janë regjistruar 307.930 të infektuar. Po ashtu OBSH ka bërë të ditur se së fundmi në rang global janë regjistruar më […]

Lexo më shumë

Rusia: Mbi 1 miliard njerëz do të marrin vaksinën anti-COVID!

Rusia: Mbi 1 miliard njerëz do të marrin vaksinën anti-COVID!

Publikuar më 12.09.2020
Më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën do të vaks...

Më shumë se një miliard njerëz në të gjithë botën do të vaksinohen kundër koronavirusit me vaksinën ruse “Sputnik V” në periudhën 2020-21, sipas Fondit Rus për Investime Direkte. RDIF vëren gjithashtu interes për vaksinën ruse në më shumë se 30 vende, ku jeton më shumë se gjysma e popullsisë së botës, raporton Tass. Midis […]

Lexo më shumë

Zbulimi/ Brenda trupit të njeriut, gjejnë molekulën që bllokon COVID-19

Zbulimi/ Brenda trupit të njeriut, gjejnë molekulën që bllokon COVID-19

Publikuar më 12.09.2020
Bota, duke qenë në pritje të një vaksine për të parandaluar ...

Bota, duke qenë në pritje të një vaksine për të parandaluar COVID-19, është e angazhuar në kërkimin e metodave më të shpejta diagnostike dhe ilaçeve të mundshme që mund të kurojnë sëmundjen vdekjeprurëse që po kërcënon botën. Sakaq, edhe Italia është një nga vendet që po kontribon që të gjejë një zgjidhje për të luftuar COVID-19. […]

Lexo më shumë

“Tamponi është plot me baktere”, mjeku italian bën deklarata e fortë: Krijon infeksion, mos e bëni!

“Tamponi është plot me baktere”, mjeku italian bën deklarata e fortë: Krijon infeksion, mos e bëni!

Publikuar më 10.09.2020
Mjeku italian, Roberto Petrella, ka bërë një deklaratë të fo...

Mjeku italian, Roberto Petrella, ka bërë një deklaratë të fortë në lidhje me tamponin, mjet të cilin mjekët përdorin për të kuptuar në qoftë se jeni infektuar apo nga koronavirusi. I ftuar në “Shqipëria Live”, ai ka dalë kundër bërjes së tamponit. Sipas tij, tamponi përmban baktere dhe krijon infeksione. Gjithashtu mjeku italian është edhe […]

Lexo më shumë

Studimi/ Ja nga çfarë vuajnë të shëruarit nga COVID-19 pas rikuperimit

Studimi/ Ja nga çfarë vuajnë të shëruarit nga COVID-19 pas rikuperimit

Publikuar më 07.09.2020
Një studim i fundit ka zbuluar se pacientët e infektuar me k...

Një studim i fundit ka zbuluar se pacientët e infektuar me koronavirus kanë shenja të dëmtimit të mushkërive edhe tre muaj pas daljes nga spitali. Gjendja shëndetësore e shumicës së personave të infektuar përmirësohet brenda gjashtë javëve, por hulumtuesit zbuluan se disa persona kanë pasur vështirësi në frymëmarrje dhe kollë për një kohë shumë më […]

Lexo më shumë