×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Jovana Maroviç: Elita politike në Ballkan janë jo-demokratike

Në një intervistë për gazetën “Shekulli”, Drejtoresha e Think-Tank” ballkanik, “Rrjeti i Politikave të Ballkanit, me qendër në Podgoricë, shprehet dyshuese për integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Korrupsioni, mungesa e qarkullimit të elitave, problemet me sundimin e ligjit dhe klientelizmi, sipas Jovana Maroviç, janë tepër problematike.

Intervista e plotë:

Cilat janë çështjet më problematike, të cilat duhet të përmirësohen më shumë në Ballkanin Perëndimor?

Megjithëse në fazat e ndryshme të procesit të integrimit evropian, vendet e Ballkanit Perëndimor po përballen me sfida të ngjashme, duke përfshirë korrupsionin e përhapur dhe vendosjen e fortë të partisë dhe administratës duke rezultuar në një qeverisje nëpërmjet klientelizmit. Kushtet e dobëta për zgjedhjet, institucionet e politizuara thellë dhe mjedisi i keq për median, po e dëmtojnë sundimin e ligjit. Ndërsa të gjitha vendet po përmirësojnë procedurat dhe institucionet reformuese, nuk ka progres në praktikë, pasi ligjet nuk po zbatohen në mënyrë të qëndrueshme. Në të njëjtën kohë mungon përgjegjësia dhe transparenca është e kufizuar. Masat shpesh janë të shkurtra, pasi ato kanë një hapësirë ​​të kufizuar ndërsa institucionet nuk i zbatojnë ato në mënyrë të paanshme.

Çfarë zgjidhjeje mund të ketë korrupsioni në vendet tona?

Frenimi i korrupsionit është një luftë afatgjatë dhe nuk ka asnjë shërim të vetëm universal për të. Skandalet e korrupsionit ndikojnë në gjendjen e demokracisë dhe në besimin e qytetarëve në institucione, kështu që çdo veprim vendimtar duhet të përfshijë hetimin e shkeljeve flagrante (të dokumentuara) të ligjit. Për më tepër, zbatimi i masave duhet të sigurohet përmes forcimit të mekanizmave të kontrollit dhe bashkëpunimit më të fortë institucional. Forcimi i shoqërisë civile dhe medias është gjithashtu një parakusht. Gjithçka, natyrisht, duhet të ndodhë në atmosferën e një konkurrence të drejtë dhe demokratike politike (zgjedhje). Meqenëse shoqëritë tona nuk kanë një kulturë të zhvilluar politike dhe të kuptuarit se korrupsioni është i dëmshëm, procesi i ngritjes së vetëdijes duhet të mbështetet nga aktivitete të shpeshta në kuadër të arsimit dhe formimit formal dhe jo-formal, për të gjithë punonjësit e administratës publike, por edhe për qytetarët. Një pjesë e rëndësishme e këtij misteri përbëhet nga elita politike (qeverisëse) të cilët, duke shtyrë reformat e dhimbshme dhe të vështira, mbajnë veten në pushtet me mbështetjen e praktikave jo demokratike. Prandaj, “faktori i motivimit” duhet të përfshijë gjithashtu një kombinim të presionit dhe stimujve nga niveli i BE-së.

A besoni se Shqipëria do ta fitoje statusin kandidat vitin që vjen?

Viti i ardhshëm nuk është një vit premtues për vendet e Ballkanit Perëndimor, pasi në Bashkimin Evropian do të kenë vend zgjedhjet dhe ndryshimet në oborrin e vet. Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë qenë në një “distancë të mirë” për shkak të gjendjes së reformave, por edhe për shkak të rezervave të shteteve anëtare individuale drejt zgjerimit. Prandaj, edhe nëse Shqipëria përmbush detyrat e saj për të filluar negociatat, pengimi është i mundur.

Cili është mendimi juaj për vendosjen e tarifës kundër Serbisë dhe Bosnjës?

Këto lëvizje sigurisht nuk janë të mira për bashkëpunimin rajonal apo për dialogun Kosovë-Serbi. Të dy palët në këtë dialog në muajt e fundit kanë insistuar në lëvizje dhe retorikë që çojnë në përshkallëzimin e mosmarrëveshjes sesa në gjetjen e një zgjidhjeje.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Ai është i përfshirë në transaksione të dyshimta në SHBA”/ Eksperti gjerman shtjellon situatën në PD: Basha më ka thënë se nuk i beson askujt

“Ai është i përfshirë në transaksione të dyshimta në SHBA”/ Eksperti gjerman shtjellon situatën në PD: Basha më ka thënë se nuk i beson askujt

Publikuar më 26.11.2021
Afrimi i datës 11 dhjetor, koha në të cilën pritet të mblidh...

Afrimi i datës 11 dhjetor, koha në të cilën pritet të mblidhet Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike, i thirrur nga Sali Berisha, ka sjellë edhe rritjene vëmendjes nga Brukseli dhe Berlini. Kështu thekson, eksperti gjerman pranë CDU-së, Martin Henze. Në një intervistë për median “Shekulli” online, Henze tregon prapaskentat e sjelljes destruktive dhe patologjike të […]

Lexo më shumë

Ndryshimi i bravës së derës/ Delegatët e PD në Fier: Kjo është hakmarrje e Bashës sepse kemi mbështetur foltoret e Berishës, nuk të bën zyra kryetar

Ndryshimi i bravës së derës/ Delegatët e PD në Fier: Kjo është hakmarrje e Bashës sepse kemi mbështetur foltoret e Berishës, nuk të bën zyra kryetar

Publikuar më 26.11.2021
Disa grupe seksione të degës së PD në Fier janë mbledhur dit...

Disa grupe seksione të degës së PD në Fier janë mbledhur ditën e sotme, para selisë së partisë në këtë qytet pasi ditën e djeshme bënë një denoncim sa i përket ndyshimit të bravës së derës. Anëtarët e grupeve të seksionit kanë deklaruar për Fax News se ky lloj veprimi i ndërmarrë bëhej në formë […]

Lexo më shumë

Berisha për Zërin e Amerikës: Kuvendi ka të drejtë të shkarkojë Bashën

Berisha për Zërin e Amerikës: Kuvendi ka të drejtë të shkarkojë Bashën

Publikuar më 25.11.2021
Në Shqipëri, ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokr...

Në Shqipëri, ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

Lexo më shumë

Bullgaria pro ndarjes së Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut për çështjen e integrimit

Bullgaria pro ndarjes së Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut për çështjen e integrimit

Publikuar më 25.11.2021
Bullgaria ka marrë vendim se nuk do ta heqë veton për anëtar...

Bullgaria ka marrë vendim se nuk do ta heqë veton për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Sipas mediave bullgare, të cilat kanë cituar si burim “Sloboden Pechat”, ambasadori i Bullgarisë në BE, Rumen Alexandrov ka bërë me dije se Maqedonia e Veriut ende nuk i ka përmbushur kriteret për thirrjen […]

Lexo më shumë

Publikohen sondazhet para kuvendit të Partisë Demokratike/ Basha e ka humbur drejtimin e saj

Publikohen sondazhet para kuvendit të Partisë Demokratike/ Basha e ka humbur drejtimin e saj

Publikuar më 24.11.2021
Nuk janë vetëm 4200 firmat e mbledhura të delegatëve që kërk...

Nuk janë vetëm 4200 firmat e mbledhura të delegatëve që kërkojnë një kongres të jashtzakonshëm të PD-së, as dhe entuziazmi që ka ngjallur foltorja tek militantët e kësaj partie, por edhe matjet e opinionit nga institutet e pavarura që tregojnë se Sali Berisha e mund në mënyrë dërrmuese Bashën brenda partisë së tij. Madje po […]

Lexo më shumë

Lufta ndaj krimit e korrupsionit/ Kim: Arrestimi i politikanëve të korruptuar, vetëm fillimi! Soreca: Krimi mjedisor, fitimprurës sa trafiku i drogës

Lufta ndaj krimit e korrupsionit/ Kim: Arrestimi i politikanëve të korruptuar, vetëm fillimi! Soreca: Krimi mjedisor, fitimprurës sa trafiku i drogës

Publikuar më 24.11.2021
Synimi i Reformës në Drejtësi nuk është vetëm pastrim i sist...

Synimi i Reformës në Drejtësi nuk është vetëm pastrim i sistemit të drejtësisë nga prokurorë e gjyqtarët të korruptuar, por edhe arrestimi i politikanëve të korruptuar që për më shumë se 3 dekada kanë bërë me vendin çfarë kanë dashur. Këtë paralajmërim nuk nguroi ta përsëriste serish ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ,e cila tha […]

Lexo më shumë

Agron Shehaj flet pas verifikimit të firmave të delegatëve: Kuvendi 11 dhjetorit është legjitim, jam i detyruar të shkoj

Agron Shehaj flet pas verifikimit të firmave të delegatëve: Kuvendi 11 dhjetorit është legjitim, jam i detyruar të shkoj

Publikuar më 23.11.2021
Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka folur për ga...

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka folur për gazetarët menjëherë pas verifikimit të firmave të delegatëve, duke deklaruar se 98% e firmave u konfirmuan nga bisedat telefonike që pati me ta. Shehaj shkoi ditën e sotme në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar të PD-së, Edi Paloka, për të telefonuar delegatët e degës 5 dhe […]

Lexo më shumë

Berisha nuk lë gjë pa treguar për ish të besuarin e tij: Si më mashtroi për vettingun e gjyqtarëve

Berisha nuk lë gjë pa treguar për ish të besuarin e tij: Si më mashtroi për vettingun e gjyqtarëve

Publikuar më 23.11.2021
Sali Berisha ka zhvilluar Foltoren e Burrelit, ku ka treguar...

Sali Berisha ka zhvilluar Foltoren e Burrelit, ku ka treguar disa episode dhe biseda me Lulzim Bashën, për të treguar se kreu i PD-së është gënjeshtar dhe ka shitur kauzat opozitare. Berisha tha se ka telefonuar Bashën, në mënyrë që PD të denonconte vettingun e tre gjyqtarëve, por Basha pasi ka thënë se do të merret […]

Lexo më shumë