×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Josip Juratoviç: Rekomandimi për Shqipërinë diskutohet në vjeshtë

Kryetari i Partisë Social Demokrate gjermane, Josip Juratovic, ishte i pranishëm dje në Tiranë. Ai pati një takim me Kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruci. Juratovic u shpreh se, diskutimi për negociatat me Shqipërinë do të diskutohet në Tetor

Erjon Dervishi

Kryetari i Kuvendit,  Gramoz Ruçi, priti dje pasdite delegacionin e Bundestagut gjerman, të kryesuar nga z. Josip Juratovic, Kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Social-Demokrate dhe Kryetar i Grupit Parlamentar për Evropën Juglindore në Bundestag, i cili po zhvillon një vizitë në rajon. Në delegacion bënin pjesë deputetët Renata Alt, zëvendëskryetare e Grupit Parlamentar të FDP dhe Hansjörg Müller, anëtar i Grupit Parlamentar  të AfD. Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, shprehu mirënjohjen për faktin se Komisioni Evropian ka konfirmuar përpjekjet dhe arritjet e Shqipërisë duke rekomanduar hapjen pa kushte të negociatave dhe kërkesën e besimin se Këshilli Evropian do të marrë parasysh rezultatet në përmbushjen e rekomandimeve për pesë prioritetet kyçe dhe thellimin e reformave në të gjitha aspektet.

Ruçi shprehu pritshmërinë për marrjen e mbështetjes së Bundestagut për autorizimin e Qeverisë Gjermane në dhënien e dritës jeshile për çeljen e negociatave me Shqipërinë, bazuar në progresin e reformave të ndërmarra. “Hapja e negociatave do të lehtësonte më tej procesin e reformës në Shqipëri, do të forconte mbështetjen e projektit evropian nga qytetarët tanë dhe do të rriste paqen dhe stabilitetin në rajon. Gjermania si lokomotiva politike dhe ekonomike e Evropës ka luajtur rol të rëndësishëm në përmbushjen e kritereve kyçe lidhur me reformat. Shprehim mirënjohje për ekspertizën që Gjermania ka dhënë në të kaluarën”, vuri në dukje Kryetari i Kuvendit z. Gramoz Ruçi. Z. Josip Juratovic vuri në dukje se “E ardhmja evropiane e Shqipërisë dhe e Ballkanit Perëndimor është një prioritet i vazhdueshëm i Bundestagut. Bundestagu është njohur me vlerësimin e Komisionit Evropian, i cili rekomandon hapjen pa kushte të negociatave.

Por për arsye kohe, do ta shqyrtojmë këtë rekomandim në vjeshtë. Unë kam disa mesazhe për politikanët shqiptarë. Të gjithë ju duhet ta kinit të qartë se bojkotimi i parlamentit është i papranueshëm, për standardet tona demokratike. Është njësoj sikur besimtarët të braktisin kishën e tyre. Ne jemi të gatshëm t’ju ndihmojmë dhe kërkojmë vetëm të na bëni të qartë cilat janë nevojat tuaja prioritare. Parlamentarët duhet të jenë gjithmonë shprehës të interesave të qytetarëve. Ne do t’ju ndihmojmë edhe për përgatitjen për të negociuar, për fuqizimin e parlamentit, demokratizimin e partive politike dhe konsolidimin e shoqërisë civile. Gjatë një ndeshjeje mund të bëhen gabime, por loja nuk ndërpritet dhe ndeshja nuk braktiset.” Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, dhe delegacioni i Bundestagut biseduan edhe për situatën politike në Shqipëri dhe zhvillimet në rajon.

Shqipëria ndan Unionin dhe SPD-në gjermane

Bashkimi Evropian planifikon të hapë negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore. CDU/CSU duan të vonojnë atë – dhe kështu të kundërshtojnë qëndrimin e Unionit Social Demokrat në Gjermani. Bashkimi Evropian dëshiron të shtyjë vendimin kundër marrjes së shpejtë të negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë, citojnë mediat gjermane. “Do të jetë tetori, derisa të arrihet në një vendim”, tha kryetari i Komitetit të Bundestagut të Evropës, Gunther Krichbaum, sipas agjencisë gjermane të shtypit. Me një votë pozitive të 28 shteteve anëtare në mes të qershorit, do të ishte pozitive”. Ministri i Shtetit në Ministrinë e Jashtme, Michael Roth (SPD), nga ana tjetër, kërkon një fillim të shpejtë të bisedimeve të pranimit në Bashkimin Evropian. “Tani është në dorën e BE-së për të ofruar”, shkruan Roth në një postim për “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, para disa ditësh. “Ne qëndrojmë në fjalën e dhënë dhe duhet të mbajmë zotimet tona”. Në Maqedoninë veriore dhe në Shqipëri u bë progres i prekshëm.

Të mërkurën, Komisioni i Bashkimit Evropian synon të rekomandojë hapjen e negociatave të pranimit me të dy vendet e Ballkanit. Komisioneri përgjegjës Johannes Hahn i kishte thënë medias gjermane DPA në prill, se ai priste një vendim pozitiv nga autoritetet e Brukselit pas zgjedhjeve evropiane. Vendimi përfundimtar, megjithatë, qëndron në pozitën e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe mund të rrëzohet më 18 qershor në një takim të ministrave evropianë në Luksemburg. Në Gjermani, megjithatë, Bundestagu duhet të japë dritën jeshile – dhe kjo është e mundur vetëm nëse grupi parlamentar CDU/CSU nuk e pengojnë këtë gjë. Hapja e negociatave për anëtarësim shihet në mënyrë kritike, veçanërisht në Holandë, Danimarkë dhe Francë. Shtetet e BE-së tashmë kishin miratuar në parim hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut qershorin e kaluar. Fillimi i bisedimeve, megjithatë, u bë i varur nga përparimi i mëtejshëm i reformave. Hahn kishte paralajmëruar tashmë që shtyrja dhe mosnjohja e progresit objektiv nga vendet kandidate mund të ketë pasoja dramatike për vendet në fjalë dhe rajonin si tërësi.

Itali

Deputetja italiane Erica Mazzetti nga Forza Italia kërkon nga qeveria e vendit të saj që të reagojë për krizën politike në Shqipëri, që sipas saj, po prekën majat. Në një deklaratë, deputetja thekson se Shqipëria është në mesin e një krize të thellë institucionale teksa kryeministri Edi Rama paralajmëron shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Ajo thotë se është urgjente reagimi i qeverisë italiane, ne mbrojtje të qytetarëve italianë në Shqipëri. Deklarata e plotë e deputetes italiane: Shqipëria është në mes te një krize të thellë institucionale, siç raportohet edhe nga të gjitha mediat. Kryeministri Edi Rama po kërkon te shkarkojë presidentin Meta, menjëherë sapo ky i fundit mori vendimin për të anuluar datën e zgjedhjeve lokale, te cilat ishin në prag. Ai e përkufizoi vendimin e presidentit si një vetëvrasje. Më herët, lideri i opozitës, Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike (anëtare e PPE), hoqi dorë nga mandati i deputetit, së bashku me të gjithë kolegët e partisë së tij, duke theksuar lidhjet e vazhdueshme ndër vite mes Ramës dhe lordëve të drogës, që eksportojnë pandërprerë drogë drejt Italisë. Basha e cilësoi në media kërcënimin e Ramës për shkarkimin e presidentit si një blof. Tensioni në Shqipëri ka prekur majat. Kujtoj se janë të shumtë italianët që kanë kapërcyer Adriatikun dhe kane themeluar atje sipërmarrjet e tyre. Pra, është urgjente reagimi i qeverisë italiane, ne mbrojtje të qytetarëve tanë atje. Lajmet politike që vijnë nga Shqipëria nuk mund të konsiderohen një kronikë e largët për ne. T’i kthejmë shpinën këtij realiteti do te ishte një sinjal i dobësisë së politikës tonë të jashtme. Nga Shqipëria po na vjen një kërkesë e thekshme për ligjshmëri. Italia duhet t’u përgjigjet gjithmonë “këtu” këtyre kërkesave për ndihmë.

13 vende të BE pro zgjerimit me Shqipërinë

Trembëdhjetë vende të BE-së, shumica anëtarë të rinj nga Evropa Qendrore dhe Lindore, si edhe Italia dhe Austria, do t’i drejtohen me kërkesë 28 vendeve të BE-së për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Deklarata e plotë:

Ne, Ministrat e Jashtëm të Republikës Çeke, Republikës së Estonisë, Republikës së Letonisë, Republikës së Lituanisë, Hungarisë, Republikës së Bullgarisë, Republikës së Italisë, Republikës së Maltës, Republikës së Austrisë, Republikës së Kroacisë, Republika e Sllovenisë, Republika e Polonisë dhe Republika Sllovake përsërisim mbështetjen tonë të vazhdueshme për Ballkanin Perëndimor në rrugën e tyre evropiane. Procesi i zgjerimit të BE-së ka një fuqi transformuese pozitive në Ballkanin Perëndimor dhe është një investim për paqen dhe stabilitetin në Evropë. Është thelbësore për të siguruar përparimin e përgjithshëm të rajonit. BE-ja duhet të përmbushë angazhimin e saj të qartë për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor. Nuk ka “plan B”. Përpara Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme këtë qershor, ne apelojmë për të gjithë anëtarët e BE-së që të mbajnë dhe konsolidojnë vrullin pozitiv duke hapur negociatat e pranimit me Republikën e Shqipërisë dhe Republikën e Maqedonisë Veriore. Ne jemi të vendosur të përmbushim përgjegjësitë tona dhe të reagojmë pozitivisht në progresin e bërë nga të dy vendet. Duke rikujtuar konkluzionet e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të qershorit 2018, që përcaktojnë rrugën drejt hapjes së negociatave të pranimit në qershor të vitit 2019, si dhe dokumenteve të mëparshme të përbashkëta, i bëjmë thirrje anëtarëve të Këshillit që: të zbatojë rekomandimet përkatëse të Komisionit Evropian; të përmbushim angazhimet tona dhe të sigurojmë kredibilitetin e politikës së zgjerimit të BE bazuar në kushtëzimin e qartë dhe parimin e meritave; forcimi i besueshmërisë së BE-së në dimensionin ndërkombëtar dhe institucional, si dhe ruajtja e levave të BE-së në rajon; njohin përpjekjet e jashtëzakonshme dhe progresin e bërë nga Republika e Shqipërisë dhe Republika e Maqedonisë Veriore në miratimin dhe zbatimin e reformave të nevojshme dhe në rastin e Republikës së Maqedonisë Veriore gjithashtu pranojnë rëndësinë historike të Marrëveshjeve me Republikën e Greqisë dhe Republikën e Maqedonisë Bullgaria, e cila paraqet një shembull të adresimit të çështjeve të hapura për rajonin dhe më gjerë; njohin politikën e zgjerimit si mjetin më të suksesshëm për të promovuar standardet dhe vlerat e BE-së dhe për të nxitur prosperitetin, demokracinë dhe stabilitetin në rajon; të vazhdojë të mbështesë perspektivën e përcaktuar qartë të anëtarësimit në BE, e cila është forca shtytëse për zbatimin e reformave të vështira dhe zgjidhjen e çështjeve dypalëshe të pazgjidhura në Ballkanin Perëndimor; njohin ndikimin e pazëvendësueshëm të politikës së zgjerimit në procesin e forcimit të Evropës. Kështu mbështesin marrjen e vendimeve për hapjen e negociatave me Republikën e Shqipërisë dhe Republikën e Maqedonisë Veriore në qershor 2019. Fillimi i procesit të negociatave do t’u mundësojë këtyre dy vendeve të përqendrohen më shumë në reformat e nevojshme, ndërsa BE do të sigurojë një mjet të vlefshëm për të shqyrtuar përparimin e tyre individual. Për më tepër, fillimi i bisedimeve të pranimit me Republikën e Shqipërisë dhe Republikën e Maqedonisë Veriore do të shërbejë si një faktor i rëndësishëm motivues për të gjithë rajonin. Siguron një situatë të favorshme. Fillimi i negociatave në qershor 2019 do të kontribuojë në forcimin e qëndrueshmërisë së vendeve ndaj interesave të jashtme dhe të dëmshme të lojtarëve të tjerë dhe për të siguruar që BE të vazhdojë të jetë lojtari kryesor për një transformim pozitiv rajonal”, përfundon deklarata publike e këtyre vendeve.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Publikuar më 05.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se t...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se tragjedia njerëzore në Bejrut, me dhjetëra jetë të humbura, mijëra të plagosur dhe dëme kolosale materiale duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për autoritetet shqiptare. Ai u bëri thirrje autoriteteve që të nisin pa vonesë kontrollin e territorit dhe të sigurojnë jetën dhe pronën e qytetarëve. Reagimi […]

Lexo më shumë

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

Publikuar më 04.08.2020
Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh be...

Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh betejë më Covid-19, ia ka dalë ta mposhtë virusin duke rezultuar tanimë negativ. Toçi e konsideroi betejën me Covid-19 si të vështirë, duke theksuar se nuk ka shpëtuar pa goditje në mushkëri. Mushkëritë sipas tij janë prekur, por për t’i kuruar shprehet ai do të […]

Lexo më shumë

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Publikuar më 03.08.2020
Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Ko...

Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, që është përgjegjës për shqyrtimin e kandidaturave të propozuara nga anëtarët. Sipas vendimit të Kryesisë së PD, anëtarë të kësaj strukture të rëndësishme dhe të re të Partisë Demokratike, do të jenë: Bujar Nishani, Kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, […]

Lexo më shumë

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Publikuar më 03.08.2020
“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pa...

“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pasurinë dhe lëvizjet financiare të ministrave, duke nisur me kreun e qeverisë, Edi Rama. Portali rendit të ardhurat vjetore të vetëdeklaruara në 2019-ën mbi ministrat dhe sa arkëtojnë ata nga burime të tjera përveç pagës si funksionarë të lartë shtetërorë. Ndërkaq në vetëdeklarim janë përfshirë edhe të ardhurat e anëtarëve […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Publikuar më 02.08.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ka qenë vetë kreu i qeverisë që ka njoftuar përmes një njoftimi në “Facebook” se ka rezultuar pozitiv pas testit të bërë. “Sot e kam bërë testin për covid-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Nuk kam shenja, përveç një kollë shumë të lehtë. Nga sonte jam […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Publikuar më 02.08.2020
Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Mu...

Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Murtez Kastrati, ka ardhur edhe reagimi i kreut të partisë ZGJIDHJA, zotit Koço Kokëdhima, i cili e ka cilësuar këtë veprim si një gjest antikombëtar dhe të paligjshëm. Sipas Kokëdhimës, Policia e Shtetit nuk duhet të përsërisë më akte të tilla antikombëtare dhe duhet t’i shpallë […]

Lexo më shumë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

Publikuar më 31.07.2020
Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot vot...

Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot votimin në Kuvend me 106 vota pro të ndryshimeve kushtetuese. VV thekson se deputetët që ngritën kartonin në Kuvend i shtruan Edi Ramës rrugën drejt kapjes së pushtetit, sipas shembujve të Thaçit e Vuçiçit. Në deklaratë thuhet se hapja e listave nuk do t’i demokratizojë subjektet politike, […]

Lexo më shumë

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

Publikuar më 31.07.2020
Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane ...

Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane PPE, Doris Pack, ka reaguar mbi votimin e njëanshëm të ndryshimeve Kushtetuese nga Parlamenti i Shqipërisë, ditën e djeshme. Përmes një deklarate në rrjetet sociale, Pack shprehet se kryeministri Edi Rama po luan një lojë të keqe dhe të rrezikshme për Shqipëri. Ajo deklaron se: “janë […]

Lexo më shumë