×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ja sa shpesh duhet të hani që të humbisni në peshë

Studimet kanë treguar se ndarja e ushqyerjes në tre vakte nuk është një term shumë i vjetëruar nëse misioni juaj është që të humbisni në peshë.

Sipas tyre, pretendimet se riorganizimi i vakteve nga 3 në 6 më të vogla gjatë ditës shkakton obezitet, ndonëse ndarja e vakteve është e gjitha në varësi të organizmit të individit.

Plani I Ushqyerjes Për Rënien Nga Pesha Duhet Të Jetë Realist

Rënia nga pesha është e arritshme kur njeriu bën një plan ushqimor që është realist dhe që realizohet në bazë të stilit të jetesës dhe nevojave të trupit.

Nëse ju punoni 12 orë në ditë, ngrënia çdo dy orë nuk është aspak realiste.

Rënia nga pesha është në varësi të shpenzimit ditor të energjive.

Nëse ju merrni më pak kalori, trupi do të përdorë depozitat dhjamore dhe rrjedhimisht ju do të humbisni në peshë.

Planifikimi i vakteve ushqimore me synim rënien nga pesha duhet bërë duke u bazuar në sasinë e saktë të djegies ditore të kalorive.

Zbulimi i Arsyeve Përse Keni Shtuar Në Peshë Është i Rëndësishëm

Përpara ndërmarrjes së çdo iniciative për rënien nga pesha, ekspertët nënvizojnë analizimin e faktorëve që nxitën mbipeshën në trupin tuaj.

Stresi, stili i jetesës, mungesa e aktivitetit fizik janë disa syresh.

Për fat të keq, shumë prej njerëzve që duan të humbasin kilogramët e tepërt, fokusohen tek ajo që duhet të hanë dhe jo tek mënyra sesi ushqehen.

Këtu përfshihet edhe ushqyerja e pavëmendshme me telefon në dorë ose me sytë tek televizori.

Kjo mënyrë nxit shëndoshjen dhe duhet mbajtur nën kontroll.

Dallimi Mes Etjes Dhe Urisë

Një nga aspektet e shtimit në peshë është fakti se njerëzit ngatërrojnë etjen me urinë, sidomos në ditët e nxehta të verës.

Një ngatërresë e tillë çon në shëndoshjen e njeriut por edhe në dehidratim të rrezikshëm.

Ekspertët thonë se pirja e një gote me ujë në fillim të çdo vakti ndihmon në ushqyerjen e vëmendshme dhe në rënien nga pesha./AgroWeb.org

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Në orët e fundit kishte kërkuar të fliste me familjen”/ Shqiptari i jep fund jetës në burgun e Italisë!

“Në orët e fundit kishte kërkuar të fliste me familjen”/ Shqiptari i jep fund jetës në burgun e Italisë!

Publikuar më 29.09.2020
Të dielën një i burgosur 40-vjeçar shqiptar i dha fund jetës...

Të dielën një i burgosur 40-vjeçar shqiptar i dha fund jetës së tij në burgun Rocco D’Amato, në Itali. Ai kishte qenë në paraburgim për disa muaj, në pritje të gjyqit për vjedhje dhe rezistencë ndaj një zyrtari publik. Shoku që ndante një dhomë burgu me të nuk kishte vërejtur asgjë. Në orët e fundit […]

Lexo më shumë

“Kullën e Sahatit të Tiranës do ta spostojnë”, aktivisti nxjerr foton shokuese të 25-katëshit që firmosi Rama

“Kullën e Sahatit të Tiranës do ta spostojnë”, aktivisti nxjerr foton shokuese të 25-katëshit që firmosi Rama

Publikuar më 28.09.2020
Pedagogu dhe aktivisti i shoqërisë civile Ervin Goci, që luf...

Pedagogu dhe aktivisti i shoqërisë civile Ervin Goci, që luftoi deri në fund kundër shembjes së ndërtesës së Teatrit Kombëtar, postoi sot një foto tjetër nga lart të kullës që po ngrihet pas ndërtesës së bashkisë së Tiranës dhe puthitur me Kullën e Sahatit të Tiranës. ‘Do ta përsëris çdo ditë që Sahatin e Tiranës […]

Lexo më shumë

Njihuni me parashikimin e yjeve për sot, 26 shtator 2020

Njihuni me parashikimin e yjeve për sot, 26 shtator 2020

Publikuar më 26.09.2020
Dashi Nesër nuk do ta keni të lehtë për të ngritur nga shtra...

Dashi Nesër nuk do ta keni të lehtë për të ngritur nga shtrati, për shkak të dëshirës që keni që bota të bëjë pa ndihmën tuaj për pak kohë. Të gjithëve na duhet kohë herë pas here për të rikuperuar energjitë, ndaj nëse e shihni të nevojshme kthehuni në anën tjetër dhe merreni ditën me […]

Lexo më shumë

Abuzim seksual me të mitur, dhunë ndaj vajzave apo bashkëshortes, 8 të arrestuar në Tiranë në 24 orët e fundit

Abuzim seksual me të mitur, dhunë ndaj vajzave apo bashkëshortes, 8 të arrestuar në Tiranë në 24 orët e fundit

Publikuar më 24.09.2020
8 persona kanë rënë në prangat e policisë pasi akuzohen për ...

8 persona kanë rënë në prangat e policisë pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. S., 24 vjeç, pasi në rrugën “Fran Bardhi”, gjatë kontrollit fizik iu gjet e iu sekuestrua në cilësinë e provës materiale një sasi lënde narkotike e […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Zhbërja e Shqipërisë, projekti më kriminal i qeverive të tranzicionit

Kokëdhima: Zhbërja e Shqipërisë, projekti më kriminal i qeverive të tranzicionit

Publikuar më 23.09.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, duke iu refer...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, duke iu referuar të dhënave të EUROSTAT se nga janari i vitit 2019 deri në gusht të 2020-s kanë aplikuar për azil në një nga shtetet e Bashkimit Europian rreth 30 e 500 shqiptarë, pjesa më e madhe të rinj, u shpreh se zhbërja e Shqipërisë, zbrazja e saj […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Referendum për parlamentin me 100 deputetë

Kokëdhima: Referendum për parlamentin me 100 deputetë

Publikuar më 21.09.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, mori si shemb...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, mori si shembull referendumin në Itali për reduktimin e numrit të deputetëve nga 945 në 600 për të thënë se kjo duhet bërë edhe në Shqipëri. Ai kujtoi propozimin e bërë prej tij në prill 2019 me ‘Paktin Kombëtar’ për një parlament me 100 deputetë, por së pari tha […]

Lexo më shumë

Agron Alibali: Problemet kardinale që duhet të zgjidhë Athina përpara se të kërkojë ndarjen e detit

Agron Alibali: Problemet kardinale që duhet të zgjidhë Athina përpara se të kërkojë ndarjen e detit

Publikuar më 21.09.2020
Studiuesi dhe juristi i njohur flet nga SHBA për gazetën ...

Studiuesi dhe juristi i njohur flet nga SHBA për gazetën ‘Shekulli’. Cilën rrugë duhet të zgjedhë Shqipëria për marrëveshjen e ndarjes së detit Jon me Greqinë, përse nxiton Athina, çfarë ndikimi ka marrëveshja Greqi-Itali dhe veprimet që duhet të bëjnë Dendias dhe Micotaqis, përpara se të vizitojnë Tiranën   Z. Alibali! Rama deklaroi në Athinë […]

Lexo më shumë

“Noti është ëndrra-pasioni-puna ime”, intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj

“Noti është ëndrra-pasioni-puna ime”, intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj

Publikuar më 20.09.2020
Vilma Zonja është një 15 vjeçare e talentuar dhe e apasionua...

Vilma Zonja është një 15 vjeçare e talentuar dhe e apasionuar pas notit. Si shumë nga bashkëmoshatarët e saj edhe ajo ka modelet që e frymëzojnë dhe e nxisin për të ecur përpara. Një ndër to është notarja olimpiste shqiptare Nikol Merizaj. Vilma mori guximin dhe i drejtoi sportistes së njohur disa pyetje duke zhvilluar […]

Lexo më shumë