×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Italia në rrezik/ Zjarri i madh shkatërron portin e qytetit të Anconës

Një zjarr me përmasa të mëdha shpërtheu në zonën e portit të Ankonës. Flakët filluan rreth orës 00:35 nga një rritje e mundshme. Disa ekipe të zjarrfikësve nga Ankona, Macerata dhe Pesaro ndërhynë në vend me kamionë tankesh dhe kamionë. U dëgjuan edhe gjëmime. Nuk ka viktima apo të lënduar.

Nga zjarri, i cili u zhvillua në zonën e ish-Tubimar, ku ka aktivitete të ndryshme, një kolonë e dendur tymi u ngrit në ajër. Automjetet e policisë gjithashtu ndërhynë në vend, duke ‘rrethuar’ zonën. Flakët do të kishin shkatërruar disa kamionë dhe prekur strukturat e magazinës, ku mund të gjendeshin tretës, ngjyra dhe materiale të tjera potencialisht toksike.

Në zonë ka një kompani që prodhon azot të lëngshëm, një termocentral, një fabrikë metani. Zjarri ishte i kufizuar, por operacionet e shuarjes janë ende në proces. Në vend kishte edhe automjete nga Mbrojtja Civile e Rajonit Marche dhe Komuna e Ankonës të cilët ftonin qytetarët të mbanin dritaret e tyre të mbyllura si një masë paraprake, në pritje të rezultateve të analizave të Arpam dhe Asur. Qendra e qytetit është akoma e mbushur me tym.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shtetet e Vishegradit kundërshtojnë propozimin e BE mbi migracionin

Shtetet e Vishegradit kundërshtojnë propozimin e BE mbi migracionin

Publikuar më 25.09.2020
Plani për të rregulluar pranimin e refugjatëve dhe migrantëv...

Plani për të rregulluar pranimin e refugjatëve dhe migrantëve përmes një sistemi kuotash të detyrueshme është i papranueshëm, thanë krerët e qeverive të Polonisë dhe të Hungarisë dhe të Republikës Çeke, Mateusz Morawiecki, Viktor Orban dhe Andrej Babis, pas një takimi me Presidenten e Komisionit të BE, Ursula von der Leyen në Bruksel. Edhe Austria […]

Lexo më shumë

BE jep alarmin: Ose merrni masa ndaj virusit ose do mbyllim kufijtë përsëri

BE jep alarmin: Ose merrni masa ndaj virusit ose do mbyllim kufijtë përsëri

Publikuar më 24.09.2020
Komisioni Evropian dëshiron që vendet dhe qytetarët të zgjoh...

Komisioni Evropian dëshiron që vendet dhe qytetarët të zgjohen nga vala e dytë e pandemisë – duke paralajmëruar se përndryshe, BE do të duhet të përdorë përsëri bllokime të rrepta. Rastet e koronavirusit janë në rritje në shumë vende të BE-së, me disa norma infektimesh edhe më të larta se në mars. “Mund të jetë […]

Lexo më shumë

Vendimi i fundit/ Mbyllen restorantet në disa zona pas shtimit të rasteve me COVID-19

Vendimi i fundit/ Mbyllen restorantet në disa zona pas shtimit të rasteve me COVID-19

Publikuar më 24.09.2020
Ministri francez i shëndetësië, Olivier Veran, foli në një k...

Ministri francez i shëndetësië, Olivier Veran, foli në një konferencë për shtyp në Paris, më 23 shtator 2020, për të paraqitur masat e reja kundër përhapjes së COVID-19 teksa virusi po qarkullon tashmë në dy të tretat e vendit. Masat më të ashpra do të jenë vetëm në Marsejë dhe në ishullin e Guadalupes, ku […]

Lexo më shumë

Kujdes! Pesë faktet që duhet të dini për ligjin e ri të emigracionit

Kujdes! Pesë faktet që duhet të dini për ligjin e ri të emigracionit

Publikuar më 24.09.2020
Plani i shumëpritur dhe shumë i Komisionit Evropian për të r...

Plani i shumëpritur dhe shumë i Komisionit Evropian për të rregulluar politikën e migracionit ofron një përzierje të fortësisë dhe kundërshtimeve. Ai propozon masa më të forta për të dërguar në shtëpi njerëzit, kërkesat e azilit të të cilëve janë refuzuar, ndërsa këmbëngul gjithashtu se të gjithë anëtarët e BE duhet të solidarizohen me vendet […]

Lexo më shumë

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

Publikuar më 23.09.2020
Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e...

Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe ishte e hospitalizuar si paciente me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Megjithatë, ai filloi të dyshojë se motra e tij 71-vjeçare kishte vdekur nga […]

Lexo më shumë

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Publikuar më 23.09.2020
Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spita...

Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spitali në Greqi, pasditen e së martës, 22 shtator 2020. Mediat vendase, bëjnë me dije se pacientët janë arratisur nga spitali “Sotiria”. Po ashtu mësohet se të dy këta persona ishin të huaj, një nga Pakistani dhe tjetri nga Bangladeshi, të cilët arritën të largohen nga […]

Lexo më shumë

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

Publikuar më 23.09.2020
Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës...

Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës, kullën Eiffel, ka krijuar një situatë tmerri për turistët që ndodhen në pritje për të vizituar objektin. Policia ka evakuuar të gjithë personat aty pranë. Policia e zonës mori një telefonatë anonime, në të cilën thuhej se një sulm me bombë do të kryhej […]

Lexo më shumë

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Publikuar më 23.09.2020
Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presi...

Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presidentit të Bjellorusisë, në një inaugurim të papritur dhe pa njoftim paraprak, njoftoi agjencia Beta, së cilës i referohet Tanjug. Agjencia Bjelloruse deklaron se disa qindra të ftuar ishin në ceremoninë në Pallatin e Pavarësisë në Minsk. Ceremonia, e cila zakonisht lajmërohet paraprakisht si një […]

Lexo më shumë