×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Itali/ 692 persona të vdekur nga COVID-19 dhe 34,767 infeksione të reja

Italia regjistroi 34,767 infeksione të reja me koronavirus në 24 orë, tha Ministria e Shëndetësisë të shtunën, pak më poshtë nga 37, 242 një ditë më parë.

Ministria gjithashtu raportoi 692 vdekje të lidhura me COVID-19 pas 699 të premten.

Italia ishte vendi i parë perëndimor që u prek nga virusi dhe ka pësuar 49, 261 vdekje nga COVID-19 që kur shpërthimi i saj u shfaq në shkurt, numri i dytë më i lartë në Evropë pas Britanisë. Gjithashtu ka regjistruar 1.38 milion raste.

Rajoni verior i Lombardisë, me qendër në kryeqytetin financiar të Italisë Milano, mbeti zona më e goditur të shtunën, duke raportuar 8,853 raste të reja, nga 9,221 një ditë më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Biden dhe Merkel do të takohen në Shtëpinë e Bardhë në korrik

Biden dhe Merkel do të takohen në Shtëpinë e Bardhë në korrik

Publikuar më 11.06.2021
Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shtëpinë e ...

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë në muajin korrik. Kështu Merkel bëhet udhëheqësja e tretë e huaj që takon personalisht Presidentin Joe Biden në Uashington që kur ai mori detyrën në fillim të këtij viti. Takimi i nivelit të lartë, i planifikuar për në 15 korrik, “do të afirmojë lidhjet e […]

Lexo më shumë

SOBR, ata thirren për çdo rrezik/ Brenda njësisë super speciale të Rusisë

SOBR, ata thirren për çdo rrezik/ Brenda njësisë super speciale të Rusisë

Publikuar më 11.06.2021
Nëse do të kërkohet të etiketohej një njësi antiterrorizmi n...

Nëse do të kërkohet të etiketohej një njësi antiterrorizmi në Rusi, shumica e njerëzve ndoshta do të mendonin për njësinë elitare të FSB-së “Alpha”. Alpha mori pjesë në krizën kushtetuese të vitit 1993, rrethimin e teatrit Nord-Ost dhe krizën e pengjeve në Beslan dhe thirren në incidentet më të mëdha dhe më të ndjeshme. Sidoqoftë, […]

Lexo më shumë

Qeveria gjermane merr vendimin, hiqen kufizimet e lëvizjes së lirë për 100 vende të botës

Qeveria gjermane merr vendimin, hiqen kufizimet e lëvizjes së lirë për 100 vende të botës

Publikuar më 11.06.2021
Qeveria gjermane ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid,...

Qeveria gjermane ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid, duke hequr kufizimet e lëvizjes së lirë me 100 vende të botës. Vendimi hyn në fuqi duke filluar prej 1 Korrikut, raportojnë mediat huaja. Kështu, vendet që regjistrojnë norma infeksioni prej 50-200 rastesh për 100,000 njerëz në shtatë ditë nuk do të konsiderohen më “zonë rreziku”. “Gjermania […]

Lexo më shumë

Përballja e re/ Parlamenti Europian kërcënon se do të padisë Komisionin Evropian mbi sundimin e ligjit

Përballja e re/ Parlamenti Europian kërcënon se do të padisë Komisionin Evropian mbi sundimin e ligjit

Publikuar më 11.06.2021
Parlamenti Europian kërcënoi të enjten (10 qershor) Komision...

Parlamenti Europian kërcënoi të enjten (10 qershor) Komisionin Evropian me një proces gjyqësor për dështimin në përdorimin e kompetencave të reja të sundimit të ligjit të bllokut për të mbajtur parate e rikuperimit nga Polonia dhe Hungaria. Mekanizmi i shtetit të së drejtës u përfshi me dhimbje në paketën e rimëkëmbjes pandemike prej 750 miliardë […]

Lexo më shumë

BE-ja lehtëson kufizimet për pushimet verore

BE-ja lehtëson kufizimet për pushimet verore

Publikuar më 11.06.2021
Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të l...

Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të lehtësojnë kufizimet për udhëtime gjatë verës, ku do të lejohen turistët e vaksinuar plotësisht që të mos u nënshtrohen testeve për koronavirus apo karantinave në rajonin e BE-së. Ambasadorët nga 27 shtetet anëtare të bllokut evropian kanë miratuar një propozim të modifikuar të Komisionit Evropian, […]

Lexo më shumë

U vaksinua me AstraZeneca në 25 maj, humb jetën 18-vjeçarja

U vaksinua me AstraZeneca në 25 maj, humb jetën 18-vjeçarja

Publikuar më 11.06.2021
Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tro...

Një 18-vjeçare në Itali ka ndërruar jetë si pasojë e një tromboze. Mediat italiane raportojnë se Camilla Canepa iu nënshtrua një operacioni për të hequr trombin dhe për të ulur presionin në tru por nuk mundi të mbijetonte. E reja ishte vaksinuar me AstraZeneca më 25 maj, ditën kur kjo vaksinë nisi t’u behet edhe […]

Lexo më shumë

“Në fillim mendova ti hidhja vezë”/ Prokurorët kërkojnë 18 muaj burg për 28-vjeçarin që goditi Macron

“Në fillim mendova ti hidhja vezë”/ Prokurorët kërkojnë 18 muaj burg për 28-vjeçarin që goditi Macron

Publikuar më 10.06.2021
Prokurorët francezë kërkuan të enjten një dënim me burg prej...

Prokurorët francezë kërkuan të enjten një dënim me burg prej 18 muaj për mësuesin 28 vjeçar të arteve marciale Damien Tarel, i cili goditi Emanuel Macron në publik në fillim të kësaj jave gjatë një fushate. Tarel u paraqit në gjykatën e Valence për të kërkuar falje, i akuzuar për sulmin ndaj një zyrtari publik, […]

Lexo më shumë

Bashkimi Europian nuk e njeh vaksinën kineze “Coronavac”, penalizohen mijëra qytetarë që duan të udhëtojnë

Bashkimi Europian nuk e njeh vaksinën kineze “Coronavac”, penalizohen mijëra qytetarë që duan të udhëtojnë

Publikuar më 10.06.2021
Edhe pse vendi ynë konsiderohet një vend me rrezik të ulët n...

Edhe pse vendi ynë konsiderohet një vend me rrezik të ulët nga pandemia, kufijtë me vendet e BE-së vijojnë të jenë të mbyllur. Por kësaj herë penalizuese nuk është situata pandemike apo shifrat e infeksionit, që prej javësh janë në nivele të ulëta, por vaksina. Bashkimi Europian nuk njeh vaksinën kineze “Coronavac”, duke penalizuar me […]

Lexo më shumë