Ishulli i orgjive, 1500 fotografi të pahijshme në vendin e dhive të egra

Foto 1 nga 13 Pas Para

Me ujëra të gjelbra smeraldi, qielli blu dhe një peizazh të thyer të zbrazët, Zannone ka gjithçka që do të prisni nga një destinacion gati i shkretë i ishullit italian. Ai gjithashtu ka një reputacion për diçka më të papritur: Orgjitë apo festat e seksit. “Shikoni atë vilë të bardhë koloniale atje lart?” thotë ish-peshkatari Giorgio Aniello, teksa tregon një gisht të ashpër në një vilë shkëmbore me pamje nga deti Tirren. “Është vila ku Marquis Casati Stampa mbajti festa të panumërta seksi.

“Aniello është një vizitor i rregullt në ishullin Zannone, duke marrë turistë në udhëtime me varka në atollin më të egër midis arkipelagut të Pontit, në brigjet perëndimore të Italisë. Tërheqja e madhe, përveç bukurisë natyrore të ishullit, është e kaluara e errët, seksi, ku shumica e historive përqendrohet rreth Stampës dhe gruas së tij, Anna Fallarino, ish-aktore. “Ai ishte një burrë i zgjuar, një soditës që i pëlqente të shikonte dhe fotografonte gruan e tij, duke bërë seks me djem të tjerë të rinj,” shton Aniello, ndërsa lundron në një labirinth shkëmbinjsh pranë bregut të ishullit.

“Më pas, në një akt orgjie, qëlloi të dy dashnorët e gruas dhe vrau veten”.  Gjatë viteve 1960, Zannone, ishte një atraksion sekret pushimesh për çiftin aristokrat elegant, i cili e kishte marrë me qira nga shteti. “Fisniku shkonte për gjueti, ndërsa gruaja e tij e bukur kalonte kohën duke kryer aktivitete të ndryshme,” thotë Aniello. Këto aktivitete përfshinin zhytje në pishinat e lashta romake dhe argëtim në plazhe me burra të tjerë. Izolimi i ishullit e bëri atë një vend të përsosur për të pritur ahengje të maskuara që do të kulmonin në skena të, cilat të kujtojnë skenat e Stanley Kubrick’s në filmin “Eyes Wide Shut”. Dhe vendosja e saj ekzotike përputhej me fotografitë nudo provokuese të Annës të marra nga burri i saj.

Dhjetëra jahte dhe motoçikleta vinin në ishull gjatë fundjavave, ndërsa dukeshin, baronët, konteshat, VIP-at dhe miliarderët. Vizitorët dhe mikpritësit pinin shumë. Gjatë kontrollit të fundit nga firmat e mirëmbajtjes, grumbuj shishesh të thyera dhe copa xhami u gjetën të varrosura në tokë nga autoritetet lokale. Sipas thashethemeve, vila kishte edhe një “dhomë të fshehur pasqyre” për të spiunuar në seanca të rënda seksi. “Vila konsiderohej si një strukturë e nxehtë e shoqërisë,” kujton ish-kujdestari Salvatore Pagano, një detar i vjetër në Zannone. “Ishte çmenduri këtu”. Banorët që jetojnë në ishullin e afërt Ponza, nga ku nisen turnet e udhëhequra sot, ende kujtojnë çiftin skandaloz. Atëherë gjërat dolën jashtë kontrollit. Lojërat erotike përfunduan në gjakderdhje në vitin 1970 kur Anna ra në dashuri me një nga shumë dashnorët e saj të pashëm.

Në kushtet e xhelozisë, burri i saj vrau dashnorin, pastaj qëlloi veten në kokë. Tabloidët italianë nxituan të botojnë pjesë të “ditarit të fshehtë të gjelbër” të markezit, në të cilin ai me sa duket kishte shkruar në detaje për trekëndëshat e dashurisë së gruas së tij. Gjetjet më të nxehta, sidoqoftë, ishin 1500 fotografi të pahijshme të mbyllura në sirtarët e zyrës së tij. Sot nga Zannone nuk ka mbetur asgjë.  Vetëm një far dhe vilë e zbardhur me kolonada dhe një oborr spanjoll me pamje nga deti, tani ka nevojë për rimodelim të gjerë. Vila ishte ndërtuar në vitet 1930 dhe kalohej nga një familje fisnike në një tjetër. Aristokracia italiane e kishte përdorur gjithnjë ishullin si një rezervë private të gjuetisë, duke e populluar atë me qindra dhi të egra. Dhitë, banorët e vetëm modernë të Zannone, tani janë një specie e mbrojtur, në shtëpi në shkëmbinjtë e pjerrët, të errët.

Silvia Marchetti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet