×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ishulli i orgjive, 1500 fotografi të pahijshme në vendin e dhive të egra

Me ujëra të gjelbra smeraldi, qielli blu dhe një peizazh të thyer të zbrazët, Zannone ka gjithçka që do të prisni nga një destinacion gati i shkretë i ishullit italian. Ai gjithashtu ka një reputacion për diçka më të papritur: Orgjitë apo festat e seksit. “Shikoni atë vilë të bardhë koloniale atje lart?” thotë ish-peshkatari Giorgio Aniello, teksa tregon një gisht të ashpër në një vilë shkëmbore me pamje nga deti Tirren. “Është vila ku Marquis Casati Stampa mbajti festa të panumërta seksi.

“Aniello është një vizitor i rregullt në ishullin Zannone, duke marrë turistë në udhëtime me varka në atollin më të egër midis arkipelagut të Pontit, në brigjet perëndimore të Italisë. Tërheqja e madhe, përveç bukurisë natyrore të ishullit, është e kaluara e errët, seksi, ku shumica e historive përqendrohet rreth Stampës dhe gruas së tij, Anna Fallarino, ish-aktore. “Ai ishte një burrë i zgjuar, një soditës që i pëlqente të shikonte dhe fotografonte gruan e tij, duke bërë seks me djem të tjerë të rinj,” shton Aniello, ndërsa lundron në një labirinth shkëmbinjsh pranë bregut të ishullit.

“Më pas, në një akt orgjie, qëlloi të dy dashnorët e gruas dhe vrau veten”.  Gjatë viteve 1960, Zannone, ishte një atraksion sekret pushimesh për çiftin aristokrat elegant, i cili e kishte marrë me qira nga shteti. “Fisniku shkonte për gjueti, ndërsa gruaja e tij e bukur kalonte kohën duke kryer aktivitete të ndryshme,” thotë Aniello. Këto aktivitete përfshinin zhytje në pishinat e lashta romake dhe argëtim në plazhe me burra të tjerë. Izolimi i ishullit e bëri atë një vend të përsosur për të pritur ahengje të maskuara që do të kulmonin në skena të, cilat të kujtojnë skenat e Stanley Kubrick’s në filmin “Eyes Wide Shut”. Dhe vendosja e saj ekzotike përputhej me fotografitë nudo provokuese të Annës të marra nga burri i saj.

Dhjetëra jahte dhe motoçikleta vinin në ishull gjatë fundjavave, ndërsa dukeshin, baronët, konteshat, VIP-at dhe miliarderët. Vizitorët dhe mikpritësit pinin shumë. Gjatë kontrollit të fundit nga firmat e mirëmbajtjes, grumbuj shishesh të thyera dhe copa xhami u gjetën të varrosura në tokë nga autoritetet lokale. Sipas thashethemeve, vila kishte edhe një “dhomë të fshehur pasqyre” për të spiunuar në seanca të rënda seksi. “Vila konsiderohej si një strukturë e nxehtë e shoqërisë,” kujton ish-kujdestari Salvatore Pagano, një detar i vjetër në Zannone. “Ishte çmenduri këtu”. Banorët që jetojnë në ishullin e afërt Ponza, nga ku nisen turnet e udhëhequra sot, ende kujtojnë çiftin skandaloz. Atëherë gjërat dolën jashtë kontrollit. Lojërat erotike përfunduan në gjakderdhje në vitin 1970 kur Anna ra në dashuri me një nga shumë dashnorët e saj të pashëm.

Në kushtet e xhelozisë, burri i saj vrau dashnorin, pastaj qëlloi veten në kokë. Tabloidët italianë nxituan të botojnë pjesë të “ditarit të fshehtë të gjelbër” të markezit, në të cilin ai me sa duket kishte shkruar në detaje për trekëndëshat e dashurisë së gruas së tij. Gjetjet më të nxehta, sidoqoftë, ishin 1500 fotografi të pahijshme të mbyllura në sirtarët e zyrës së tij. Sot nga Zannone nuk ka mbetur asgjë.  Vetëm një far dhe vilë e zbardhur me kolonada dhe një oborr spanjoll me pamje nga deti, tani ka nevojë për rimodelim të gjerë. Vila ishte ndërtuar në vitet 1930 dhe kalohej nga një familje fisnike në një tjetër. Aristokracia italiane e kishte përdorur gjithnjë ishullin si një rezervë private të gjuetisë, duke e populluar atë me qindra dhi të egra. Dhitë, banorët e vetëm modernë të Zannone, tani janë një specie e mbrojtur, në shtëpi në shkëmbinjtë e pjerrët, të errët.

Silvia Marchetti

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Martohu me mua!”/ Shqiptari i propozon të dashurës me qirinj ndriçues, por i vë flakën shtëpisë

“Martohu me mua!”/ Shqiptari i propozon të dashurës me qirinj ndriçues, por i vë flakën shtëpisë

Publikuar më 07.08.2020
Historia e një shqiptari është bërë lajm në mediat angleze, ...

Historia e një shqiptari është bërë lajm në mediat angleze, pasi gjatë një propozimi romantik dogji banesën. Albert Ndreu kërkoi ta surprizonte Valerija Madevic-in, me 100 qirinj ndriçues, 60 tullumbace, ndërsa kishte shkruar fjalët: “Martohu me mua!”. Por pasi burri u largua nga shtëpia për të marrë të fejuarën nga puna, në shtëpi nuk gjeti […]

Lexo më shumë

Prekëse/ Momentet kur doktori sheh vëllanë binjak teksa i ndalet zemra (VIDEO)

Prekëse/ Momentet kur doktori sheh vëllanë binjak teksa i ndalet zemra (VIDEO)

Publikuar më 06.08.2020
Doktori televiziv Chris van Tulleken shpërtheu në lot ndërsa...

Doktori televiziv Chris van Tulleken shpërtheu në lot ndërsa pa se si mjekët ndalën zemrën e vëllait të tij binjak  Xand, në një dokumentar emocionues që u transmetua mbrëmë nga BBC. Pas disa momenteve të tensionuara, zemrës iu bë elektroshok dhe ajo nisi të rrahë sërish në ritmin normal. Dy vëllezërit, 41 vjeç, u kthyen […]

Lexo më shumë

“E dashur Konstandina”/ Agron Llakaj i dedikon fjalë zemre bashkëshortes në 36-vjetorin e martesës

“E dashur Konstandina”/ Agron Llakaj i dedikon fjalë zemre bashkëshortes në 36-vjetorin e martesës

Publikuar më 29.07.2020
Në 36-vjetorin e martesës, aktori i njohur i humorit Agron L...

Në 36-vjetorin e martesës, aktori i njohur i humorit Agron Llakaj i ka kushtuar një shkrim bashkëshortes së tij. Ai e shoqëron postimin në “Instagram” me një fotografi familjare së bashku me dy fëmijët e tyre Adea dhe Teo, që i cilëson dashuri mbi dashuritë. “…36 vjet martese…E dashur Kostandina !…edhe pse ne kohe te […]

Lexo më shumë

99-vjeçarja që i shpëtoi vrasjes nga nazistët, kancerit dhe rrëzimit të avionit, mposht edhe Covid-19

99-vjeçarja që i shpëtoi vrasjes nga nazistët, kancerit dhe rrëzimit të avionit, mposht edhe Covid-19

Publikuar më 17.07.2020
Një shprehje thotë se “jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtë...

Një shprehje thotë se “jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtër”, e duket se merr kuptim më së miri në rastin e një 99-vjeçare nga Londra. Gruaja afro 1-shekullore i ka mbijetuar tentativës për vrasje nga nazistët, rrëzimit të avionit, kancerit të gjirit, ndërkohë që tanimë sapo e ka fituar luftën edhe me Covid-19. Mësohet se Joy […]

Lexo më shumë

T’i thuash COVID-it të kam *****, Sazan Guri shan virusin live në studio! (Video)

T’i thuash COVID-it të kam *****, Sazan Guri shan virusin live në studio! (Video)

Publikuar më 08.07.2020
Ambientalisti Sazan Guri, është nga ata persona që nuk e bes...

Ambientalisti Sazan Guri, është nga ata persona që nuk e beson ekzistencën e koronavirusit. Madje ai së bashku me përfaqësues të shoqërisë civile, shpesh ka bërë protesta kundër masave strikte të vendosura para disa muajve, por edhe bërjes së vaksinës me detyrim. Sakaq, ditën e sotme Guri ishte i ftuar në studion e “Ftesë në […]

Lexo më shumë

Ish i dashuri zbulon sekretet e lidhjes së nxehtë me Melania Trump, çfarë nuk pëlqente ajo

Ish i dashuri zbulon sekretet e lidhjes së nxehtë me Melania Trump, çfarë nuk pëlqente ajo

Publikuar më 04.07.2020
Së fundmi kanë dalë në dritë detaje të reja në lidhje me jet...

Së fundmi kanë dalë në dritë detaje të reja në lidhje me jetën e Melania Trump, para se ajo të njihej me presidentin e SHBA-ve. Një gazetar në Slloveni, i cili pretendon se është ish i dashuri i Melanias, ka rrëfyer detaje interesante nga jeta e zonjës së Shtëpisë së Bardhë përpara se ajo të […]

Lexo më shumë

Shpëtoi nga kampi në Siri/ Alvin Berisha vjen në Durrës

Shpëtoi nga kampi në Siri/ Alvin Berisha vjen në Durrës

Publikuar më 30.06.2020
Djali 11-vjeçar Alvin Berisha, i cili u shpëtua nga kampi Al...

Djali 11-vjeçar Alvin Berisha, i cili u shpëtua nga kampi Al Hol në Siri ka mbërritur në Durrës me babain e tij. Afrim Berisha ka postuar në profilin e tij në Instagram disa foto me djalin e tij pranë portit. Djali duket se është në gjendje të mirë shëndetësore. Pas largimit nga kampi Al Hol, […]

Lexo më shumë

Pamje që s’duhen humbur, Rudina Hajdari kërcen vallen e Tropojës në mes të studios televizive (Video)

Pamje që s’duhen humbur, Rudina Hajdari kërcen vallen e Tropojës në mes të studios televizive (Video)

Publikuar më 29.06.2020
Ditën e djeshme, Rudina Hajdari ishte e ftuar në “E Diell”, ...

Ditën e djeshme, Rudina Hajdari ishte e ftuar në “E Diell”, ku ka folur për karrierën e saj në politikën shqiptare por edhe për jetën e saj private dhe për njohjen e saj me bashkëshortin. Hajdari rrëfeu se me bashkëshortin është njohur në moshë shumë të re në Amerikë, vend edhe ku u martua. E […]

Lexo më shumë