Ishte nisur drejt Durrësit, policia italiane sekuestron kamionin me mbeturina!

Policia italiane në Bari ka sekuestruar një rimorkio të ngarkuar me mbeturina, të përbëra kryesisht nga pajisje shtëpiake të përdorura, ndërsa raportuan për ndjekje penale edhe një menaxher.

Ditët e fundit, si pjesë e kontrollit të mallrave të eksportit, një ngarkesë e makinave larëse të përdorura dhe furrat që po transportoheshin nga një kamion me targa bullgare, është kontrolluar nga autoritetet doganore në portin e Barit, ndërsa lënda po kalonte tranzit drejt portit të Durrësit në Shqipëri.

Mediat italiane shkruajnë se sasia prej 18 tonësh, ishte e përbërë nga rreth treqind furra dhe makina larëse të përdorura.

Ngarkesa është inspektuar me kujdes, duke vërejtur metodat e transportit të këtyre lloje mallrash dhe mungesën e dokumentacionit të kërkuar që vërteton efikasitetin e tyre, duke rezultuar dërgesë e paligjshme të mbeturinave dhe e dënueshme në legjislacionin për mjedisin.

Aktiviteti i kontrollit çoi në sekuestrimin e mallrave në fjalë dhe rimorkion e përdorur. Autoritetet gjithashtu kanë ngritur ankesë ndaj përfaqësuesit ligjor të kompanisë eksportuese.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet