Ish-prokurorja Janeva ofron 3 banesa për të dalë nga burgu

Katica Janeva kërkon të lirohet nga paraburgimi në Shutkë. Ajo garanton se nuk do të arratiset dhe ofron si garanci apartamentet e vajzës dhe të birit dhe një apartament tjetër të një familjari të ngushtë .Ish- prokurorja speciale kërkon një masë më të butë për shkak të përkeqësimit të shëndetit në burgun Shuto Orizar në Shkup. Avokatja e saj Irena Fërçkovska pretendon se Janeva nuk ka pse të jetë në paraburgim.

Katica Janeva është shkarkuar nga posti i Prokurores Publike Speciale, si dhe nga posti prokuror publik në Gjevgjeli. Pra në asnjë mënyrë nuk mund të ndikojë as te dëshmitarët, as në lëndët. Tashmë ekzistojnë kushte ligjore për të mos zbatuar masën më të rreptë të ndalimit, por të përcaktohen masa të tjera të kujdesit. Përveç kësaj, garancia është një lloj sigurie për praninë e saj “-tha Irena Fërçkovska, avokate e Katica Janevës.

Sipas ALSAT, avokatja e ish-prokurores dorëzoi në gjykatë kërkesën për të shfuqizuar paraburgimin e Janevës. Dhe ndërsa mbrojtja sqaron pse Janeva duhet të dalë nga Shutka, Prokuroria e Krimit të Organizuar po analizon nëse ish-shefes së PSP-së do ti zgjatet apo ti zëvendësohet paraburgimi me masë më të butë.

Paraburgimi 30-ditor i Janevës skadon të premten. Ajo, së bashku me Bojan Jovanovskin dhe Zoran Mileski -Kiçeec, janë të dyshuar rastin “Reket”, për marrjen e një milion e gjysmë eurove, për shfuqizimin e paraburgimit të biznesmenit Orce Kamcev, të paditur në rastin “Perandoria”. Përndryshe, sipas listës anketuese, dy fëmijët e Janevës kanë nga një apartament në Shkup, njëri me vlerë 100,000 dhe tjetri 60,000 euro. Janeva posedon një shtëpi prej 370 metrash katrorë në Gjevgjeli e cila, sipas avokatit, është dhënë në hipotekë për kredi. Janeva gjithashtu ka tokë dhe tokë bujqësore në Gjevgjeli, si dhe kursime të parave prej rreth 100,000 eurove.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet