Ish-kryeministri italian paralajmëron: Italia drejt trazirave!

Italia duhet të rihapë shkollat e saj në fillim të muajit maj ose të rrezikojë të shkaktojë protesta masive dhe trazira, ka paralajmëruar ish-kryeministri i vendit.

Matteo Renzi, drejtuesi i partisë Italia Viva që drejtoi vendin nga viti 2014 deri në 2016, bëri thirrje që fabrikat të rihapen pas Pashkëve dhe që miliona fëmijë të kthehen në klasa më 4 maj për të lehtësuar presionin ndaj familjeve të goditura fort dhe ekonomisë.

“Italia nuk mund të shkojë në letargji për një muaj tjetër, sepse kështu ndizet revolta sociale,” tha ai. ‘Ballkonet së shpejti do të shndërrohen në shigjeta; këngët e shpresës, në protesta të dëshpëruara. ‘

Por ekspertët e shëndetit hodhën poshtë deklaratat e tij, duke këmbëngulur se është ende shumë herët të flasim për kufizime relaksuese drakoniane që kanë shkaktuar mbylljen e bizneseve dhe ndalimin e njerëzve për të dalë nga shtëpitë.

Giovanni Rezza, ekspert i sëmundjes infektive që po ndihmon për të udhëhequr reagimin e vendit, tha se numri i të prekurve duhet të bjerë më tej përpara se masat të lehtësohen.

Duke folur gjatë fundjavës, ai tha se pacienti mesatar i prekur nga  koronavirusi po infekton pak më shumë se një person. Kjo është ulur nga 2.5 persona mesatarisht para se të vendosej bllokimi.

Pierluigi Lopalco, ekspert tjetër i sëmundjes, tha: “Të mendosh për rihapjen e shkollave në 4 maj është çmenduri dhe bërja e shpalljeve në këtë kohë është e gabuar,” tha ai.

Renzi bëri komentet e tij në një intervistë për gazetën italiane Avvenire, në të cilën ai insistoi se jeta duhet të lejohet të vazhdojë gjatë pandemisë – megjithëse ndryshe nga zakonisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet