×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

INTERVISTA/ Emmanuel Macron prezanton doktrinën franceze: Më shumë sovranitet për Europën, problemet themelore, terrorizmi dhe pandemia

Ndërsa viti 2020 po mbyllet, me kriza që janë grumbulluar në Francë dhe Evropë, Presidenti Francez, në një nga intervistat e tij më të gjata, përshkroi elementet kryesore të doktrinës së tij të re për çështjet ndërkombëtare me Kontinentin e Madh.

Pjesë nga intervista

2020-ta po mbyllet. Midis menaxhimit të menjëhershëm të emergjencave dhe vizionit afatgjatë, cili është drejtimi aktual për ju sot?

Siç e thatë, viti 2020 është shënuar nga kriza. Padyshim, pandemia Covid-19 por edhe terrorizmi, i cili është rikthyer me forcë të madhe muajt e fundit në të gjithë Evropën dhe Afrikën. Unë i referohem në veçanti këtij terrorizmi, të quajtur Islamist, por që është në emër të një ideologjie që shtrembëron një fe.

Këto kriza vijnë përveç të gjitha sfidave që kemi pasur tashmë, dhe të cilat ishin, unë do të thoja, strukturore: ndryshimi i klimës, biodiversiteti, lufta kundër pabarazive – dhe për këtë arsye paqëndrueshmëria e pabarazive midis shoqërive tona dhe brenda shoqërive tona – si dhe transformimi i madh dixhital. Jemi në një kohë në historinë e njerëzimit kur rrallë kemi parë një grumbullim të tillë krizash afatshkurtra, siç është pandemia dhe terrorizmi, dhe tranzicione të thella, transformuese, të cilat po ndryshojnë jetën ndërkombëtare dhe madje kanë ndikime antropologjike: Unë jam duke iu referuar ndryshimit të klimës, si dhe tranzicionit teknologjik që po ndryshon mënyrën e shikimit të botës, siç e kemi parë përsëri kohët e fundit, e cila po lëkund plotësisht marrëdhënien midis brendësisë, së jashtmes dhe përfaqësimeve tona të botës.

Përballë kësaj, dhe ju keni të drejtë të flisni për drejtim, ekziston, besoj, shumë thellë, një fije udhëzuese, e cila është se ne duhet të rikrijojmë format e bashkëpunimit ndërkombëtar. Një nga karakteristikat e të gjitha këtyre krizave është se njerëzimi i përjeton ato ndryshe në varësi të vendndodhjes, por të gjithë ne përballemi me këto tranzicione të mëdha dhe kriza të përhershme në të njëjtën kohë. Në mënyrë që t’i zgjidhim ato në mënyrën më të mirë të mundshme, ne duhet të bashkëpunojmë. Ne nuk do ta mundim pandeminë dhe këtë virus nëse nuk bashkëpunojmë. Edhe nëse disa njerëz zbulojnë një vaksinë, nëse nuk shpërndahet në të gjithë botën, virusi do të kthehet në vende të ndryshme. Për të luftuar terrorizmin, i cili na ka goditur të gjithëve: të mos harrojmë se më shumë se 80% e viktimave të këtij terrorizmi islamik vijnë nga bota muslimane, siç e kemi parë përsëri në Mozambik ditët e fundit. Ne përballemi së bashku me këto kriza. Për mua, objektivi i parë ndërkombëtar është të kërkoj mënyra për të bashkëpunuar në mënyrë të dobishme: puna jonë mbi virusin me mekanizmin Act-A, ajo për të cilën kemi punuar në lidhje me terrorizmin duke ndërtuar koalicione të reja dhe puna jonë e pandërprerë për çështjet kryesore çështje që sapo përmenda.

A mund të ktheheni tek ajo që thatë për Evropën gjeopolitike: cili përkufizim konkret qëndron prapa sovranitetit, autonomisë strategjike, Evropës si fuqi?

Evropa nuk është vetëm një treg. Për dekada, ne kemi vepruar në mënyrë implicite sikur Evropa të ishte një treg i vetëm. Por ne nuk e kemi konceptuar Evropën brenda si një hapësirë ​​të fundme politike. Monedha jonë nuk ka mbaruar. Deri në marrëveshjet e kësaj vere, ne nuk kishim një buxhet real dhe solidaritet real financiar. Ne nuk i kemi menduar plotësisht të gjitha çështjet shoqërore që na bëjnë një hapësirë ​​të bashkuar. Dhe ne nuk kemi menduar sa duhet për atë që na bën një fuqi në koncertin e kombeve: një rajon shumë i integruar me një të dhënë të qartë politike. Evropa duhet të rimendojë veten politikisht dhe të veprojë politikisht për të përcaktuar objektivat e përbashkëta që janë më shumë sesa thjesht delegimi i së ardhmes sonë në treg.

Në terma konkretë, kjo do të thotë se kur bëhet fjalë për teknologjinë, Evropa duhet të ndërtojë zgjidhjet e veta në mënyrë që të mos varet nga teknologjitë amerikane ose kineze. Nëse jemi të varur prej tyre, për shembull në telekomunikacion, nuk mund t’u garantojmë qytetarëve evropianë fshehtësinë e informacionit dhe sigurinë e të dhënave të tyre private, sepse nuk e kemi këtë teknologji. Si një fuqi politike, Evropa duhet të jetë në gjendje të ofrojë zgjidhje në drejtim të teknologjisë cloud, përndryshe të dhënat tuaja ruhen në një hapësirë ​​që nuk hyn nën juridiksionin e saj – e cila është situata aktuale. Pra, kur flasim për çështje të tilla konkrete si kjo, ne në fakt po flasim për politikën dhe të drejtat e qytetarëve. Nëse Evropa është një hapësirë ​​politike, atëherë ne duhet ta ndërtojmë atë në mënyrë që qytetarët tanë të kenë të drejta që ne mund t’i garantojmë politikisht.

Le të jemi të qartë: ne kemi lejuar që të krijohen situata ku nuk ndodh më. Sot, ne jemi në proces të rindërtimit të pavarësisë teknologjike, për shembull në telekomunikacion, por ky nuk është rasti me ruajtjen e të dhënave të bazuara në re. Informacioni ynë është mbi një re që nuk rregullohet nga ligji evropian dhe në rast të një mosmarrëveshje, ne do të varetim nga vullneti i mirë dhe funksionimi i ligjit amerikan. Politikisht, kjo është e paqëndrueshme për udhëheqësit e zgjedhur, sepse do të thotë që ne nuk kemi ndërtuar mjetet për të dhënë përgjigje për diçka që ju, si qytetar, keni të drejtë të kërkoni, siç është mbrojtja e të dhënave tuaja, një garanci ose rregullore për kjo çështje, ose të paktën një debat i informuar dhe transparent midis qytetarëve.

E njëjta gjë vlen edhe për eksterteritorialitetin e dollarit, i cili është një fakt dhe jo i ri. Më pak se dhjetë vjet më parë, disa kompani franceze u penalizuan në masën e miliarda eurove sepse kishin operuar në vendet që ishin të ndaluara sipas ligjit amerikan. Në terma konkretë, kjo do të thotë që kompanitë tona mund të dënohen nga fuqitë e huaja kur operojnë në një vend të tretë: kjo është një heqje e sovranitetit, e mundësisë për të vendosur për veten tonë, ajo dobëson pozicionin tonë jashtëzakonisht shumë.

Fatkeqësisht, ne i kuptuam pasojat e plota të kësaj kur erdhi puna për diskutimin mbi Iranin. Ne evropianët donim të qëndronim brenda kornizës së asaj që ne e quajmë JCPOA. Me tërheqjen e Amerikës, asnjë kompani evropiane nuk ishte në gjendje të vazhdonte të bënte biznes me Iranin nga frika e sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara. Prandaj, kur flas për sovranitetin ose autonominë strategjike, unë po bashkoj të gjitha këto çështje, të cilat në shikim të parë duken shumë të ndryshme.

Si vendosim vetë? Kjo është pikërisht ajo që është autonomia: ideja që ne zgjedhim rregullat tona për veten tonë. Kjo do të thotë rishikim i politikave që jemi mësuar, politika teknologjike, financiare dhe monetare, politika me të cilat ne, në Evropë, po ndërtojmë zgjidhje për veten, për kompanitë tona, për bashkëqytetarët tanë, të cilat na mundësojnë të bashkëpunojmë me të tjerët, me ata që ne zgjedhim, por jo të varet nga të tjerët, gjë që është ende shumë shpesh sot. Ne kemi bërë shumë progres në vitet e fundit, por nuk e kemi zgjidhur këtë problem.

A ka ndonjë perspektivë të mirë për këtë vizion?

Nuk jam aq i sigurt. Kur e prezantova idenë time në një fjalim në Universitetin e Sorbonës, shumë njerëz thanë:Nuk do të ndodhë, është një tekë e francezëve. Por 3 vjet më vonë, në mbrojtjen evropiane, ne kemi një Fond Evropian të Mbrojtjes, një bashkëpunim të strukturuar, dhe një nismë ndërhyrje me gati 10 vende pjesëmarrëse.

Në teknologji, gjërat kanë evoluar që kur kemi prezantuar idenë e një 5G evropiane, dhe Gjermania po na bashkohet në këtë nismë. Pra, në realitet ne po e ri-mendojmë sovranitetin tonë në fushën e teknologjisë. Edhe kriza shëndetësore, na ka bërë që të ri-mendojmë sovranitetin tonë në fushën e kujdesit shëndetësor dhe industrisë shëndetësore.

Kur e gjithë Evropa ka nevojë urgjente për doreza dhe maska, që të gjithë e kuptojmë se ato duhet t’i prodhojmë sërish në Evropë. Në lidhje me çështjet financiare, na u desh pak kohë, por në qershor 2018 ne nënshkruam Marrëveshjen Meseberg me Gjermaninë për një kapacitet të përbashkët buxhetor, për t’u marrë me çështjet e pavarësisë ekonomike dhe financiare të Evropës.

Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë në lidhje me zgjedhjet gjeopolitike – ju e shihni që ne kemi dallime në raport me Rusinë dhe Turqinë – apo në lidhje me forcën e këtyre përgjigjeve. Por unë besoj se gjërat kanë filluar të përmirësohen.

Përshtatur me shkurtime

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Kurz: Austria përfundoi negociatat për vaksinën ruse të Sputnik V

Kurz: Austria përfundoi negociatat për vaksinën ruse të Sputnik V

Publikuar më 10.04.2021
Austria ka përfunduar negociatat për të marrë vaksinën kundë...

Austria ka përfunduar negociatat për të marrë vaksinën kundër koronavirusit të Sputnik V, tha të shtunën kancelari Sebastian Kurz. Në një konferencë për mediat lokale, Kurz tha se bisedimet “de facto kishin marrë fund” duke bërë të mundur që Austria të blinte një milion doza dhe të siguronte një “numër shtesë” për përhapjen e vaksinimeve […]

Lexo më shumë

Super arma ruse ‘Poseidon’ mund të shkaktojë ‘tsunami radioaktiv’ (Foto)

Super arma ruse ‘Poseidon’ mund të shkaktojë ‘tsunami radioaktiv’ (Foto)

Publikuar më 09.04.2021
Rusia po konsolidon kontrollin e saj në Arktik duke ndërtuar...

Rusia po konsolidon kontrollin e saj në Arktik duke ndërtuar një bazë të re ushtarake, siç tregojnë imazhet satelitore, ndërsa Vladimir Putin po teston një super-silur të ri të aftë të shkaktojë “tsunami radioaktiv”. Mes tensioneve në rritje dhe në një epoke të dytë të Luftës së Ftohtë midis Perëndimit dhe Rusisë, analistët ushtarakë janë […]

Lexo më shumë

Rusia: Nuk ka patur asnjë vdekje prej vaksinave tona

Rusia: Nuk ka patur asnjë vdekje prej vaksinave tona

Publikuar më 09.04.2021
Autoritet shëndetësor rus (Roszdravnadzor) njoftoi sot se nu...

Autoritet shëndetësor rus (Roszdravnadzor) njoftoi sot se nuk është raportuar asnjë vdekje pas vaksinimit me vaksina ruse dhe ato nuk japin më shumë se 0.1% efekte anësore. “Ne jemi duke monitoruar vazhdimisht sigurinë e vaksinave Covid-19. Që nga fillimi, nuk kemi regjistruar një rast të vetëm të vdekjes që rezulton nga përdorimi i vaksinave ruse […]

Lexo më shumë

Erdogan injoroi shefen e KE-së duke e ulur në divan, flet zyrtari i lartë i BE-së: “E pranoj gabimin, por nuk kisha çfarë të bëja, pendohem shumë për këtë situatë

Erdogan injoroi shefen e KE-së duke e ulur në divan, flet zyrtari i lartë i BE-së: “E pranoj gabimin, por nuk kisha çfarë të bëja, pendohem shumë për këtë situatë

Publikuar më 09.04.2021
Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel pranoi se ai...

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel pranoi se ai mund të ketë bërë një gabim gjatë asaj që është quajtur ‘Sofagate’, por tha se kishte frikë se do të kishte shkaktuar një incident diplomatik. Në një intervistë televizive me transmetuesin belg LN24 të enjten në mbrëmje, Michel dha pikëpamjen e tij për këtë çështje, në […]

Lexo më shumë

“Shtëpia e Kurz”/ Kancelari austriak nga politikani rinor në një imazh mashtrues

“Shtëpia e Kurz”/ Kancelari austriak nga politikani rinor në një imazh mashtrues

Publikuar më 08.04.2021
Sebastian Kurz, një politikan i cili u bë udhëheqësi i Austr...

Sebastian Kurz, një politikan i cili u bë udhëheqësi i Austrisë kur ishte vetëm 31 vjeç, u ngrit në pushtet duke kultivuar një imazh rinor, më të mirin që e donte atë për të rinjtë dhe të moshuarit. Dhe pastaj ai u bë mashtrues Një memorie e mesazheve private me tekst midis kancelarit të qendrës […]

Lexo më shumë

Gjermania fillon bisedimet për të blerë vaksinën Sputnik V të Rusisë

Gjermania fillon bisedimet për të blerë vaksinën Sputnik V të Rusisë

Publikuar më 08.04.2021
Jens Spahn i Gjermanisë u tha kolegëve të tij të shëndetit t...

Jens Spahn i Gjermanisë u tha kolegëve të tij të shëndetit të mërkurën se Berlini po fillon negociatat për të blerë vaksinën ruse të koronavirusit Sputnik V, sipas tre diplomatëve të BE-së, citon Politico.eu. Duke konfirmuar një raport të botuar së pari nga Reuters, diplomatët thanë se Spahn e bëri njoftimin në një videokonferencë të […]

Lexo më shumë

Rekord vdekjesh në Itali, 627 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19!

Rekord vdekjesh në Itali, 627 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 07.04.2021
Italia raportoi 627 vdekje për shkak të Covid-19 të mërkurën...

Italia raportoi 627 vdekje për shkak të Covid-19 të mërkurën kundër 421 rasteve të një ditë më parë, ndërsa numri ditor i infeksioneve të reja, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, u rrit në 13.708 nga 7.767 të martën. Numri i përgjithshëm zyrtar i të vdekurve në Itali që nga fillimi i pandemisë është […]

Lexo më shumë

Gjermani: Merkel i thotë “po” një bllokimi të shkurtër, uniform dhe të përgjithshëm

Gjermani: Merkel i thotë “po” një bllokimi të shkurtër, uniform dhe të përgjithshëm

Publikuar më 07.04.2021
Kancelarja gjermane Angela Merkel është ‘pro’ një bllokimi t...

Kancelarja gjermane Angela Merkel është ‘pro’ një bllokimi të menjëhershëm, të shkurtër dhe uniform për të gjithë Gjermaninë dhe po pret miratimin e qeverive të landeve për këtë vendim. “Çdo kërkesë për një bllokim të shkurtër të njëtrajtshëm është e përshtatshme”, tha Zëdhënësja e Qeverisë Ulrike Demer, së cilës iu kërkua të komentonte mbi propozimin […]

Lexo më shumë