×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Integrimi/ Ndaj Shqipërisë mund të ketë një kaluzolë shtesë

Në Këshillin e Tetorit, Franca, Holanda dhe Danimarka kundërshtuan fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Tiranën dhe Shkupin. Në një intervistë të mëvonshme me Ekonomistin, Presidenti francez Emmanuel Macron e bëri të qartë se BE-ja kishte nevojë të reformojë procedurat e anëtarësimit, të cilat ai tha se “nuk ishin më të përshtatshme për qëllimin”.

“Unë nuk dua ndonjë anëtar të ri të mëtejshëm derisa të reformojmë vetë Bashkimin Evropian”, tha ai në intervistë. “Sipas mendimit tim, ky është një parakusht i sinqertë dhe i domosdoshëm”. Propozimi joformal francez parashikon shtatë pika të konvergjencës graduale – nga sundimi i ligjit deri te arsimi, ekonomia dhe tregu i brendshëm. Opozita kryesore në tetor ishte në thelb kundër Tiranës dhe jo Shkupit. Megjithatë, burime diplomatike i thanë EURACTIV se në takimin e së hënës, Holanda dhe Danimarka morën një hap prapa në kundërshtimet e tyre kundër Shqipërisë. Të njëjtat burime thanë se ka shumë të ngjarë që një klauzolë shtesë për rastin e Shqipërisë të shtohet në mënyrë që të zhbllokojë bisedimet e pranimit në BE.

I pyetur nëse ekziston mundësia që të “dekualifikohen” ato dy vende në mënyrë që të hapen bisedimet e Maqedonisë së Veriut për në BE, ndërsa i drejtohen Shqipërisë në një fazë të mëvonshme, një diplomat tha se kjo mundësi është gjithmonë një mundësi, por nuk do të ishte e dobishme për asnjë vend anëtar të BE-së ose rajoni më i gjerë i Ballkanit. Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian nuk mori pjesë në takim dhe, sipas burimeve, nuk ishte planifikuar të marrë pjesë në këshillin e punëve të jashtme më vonë sot. Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Nikolai Dimitrov tha se vendi i tij nuk do të bjerë në “kurthin e viktimizimit” ose të fajësojë ndokënd.

“Ne do të vazhdojmë të prodhojmë një lajm pozitiv, si në reformat në shtëpi ashtu edhe në marrëdhëniet e mira me të gjithë fqinjët tanë, dhe do t’i bëjmë të pamundur që të gjitha vendet anëtare të mos thonë përsëri në muajt e ardhshëm,” shtoi ai. Duke iu referuar propozimeve franceze për të reformuar procesin e pranimit në BE, ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zakharieva tha se shumica e ministrave nënvizuan se ato ishin propozime të mira, por ekzistojnë edhe disa mosmarrëveshje për të cilat duhen bisedime të mëtejshme. Sidoqoftë, ajo nënvizoi se negociatat e pranimit nuk kanë nevojë të shtyhen pasi BE-ja negocion në kornizën e pranimit.

“Këto procese mund të jenë paralele. Ne nuk kemi pse të presim që debati për kornizën e re të përfundojë”, tha ajo. Presidenca e Kroacisë së BE planifikon një samit të madh BE-Ballkan Perëndimor në Zagreb në maj dhe përkrahësit e zgjerimit besojnë se procesi do të zhbllokohej as atëherë, ose para samitit, ndoshta në një Këshill të BE në mars. Greqia është një nga avokatët kryesorë të zgjerimit të bllokut në Ballkanin Perëndimor. Në vitin 2003, ajo organizoi një samit të Selanikut në të cilin liderët e BE ranë dakord për t’i dhënë rajonit një perspektivë të qartë europiane. Sidoqoftë, që nga ajo kohë, vetëm Kroacia ka arritur të anëtarësohet në BE ndërsa Serbia dhe Mali i Zi kanë filluar bisedimet e pranimit.

Greqia do të marrë drejtimin e integrimit të Ballkanit Perëndimor

Qeveria Greke është e vendosur që të ndërmarrë të gjitha nismat e nevojshme për të siguruar që ambicia e rajonit të Ballkanit Perëndimor do të bëhet realitet së shpejti, tha Ministri Grek i Punëve të Jashtme Nikos Dendias. Dendias organizoi një takim në Bruksel të Hënën (9 Dhjetor), në të cilin morën pjesë më shumë se njëzet homologë të BE, por edhe Gent Cakaj i Shqipërisë dhe Nikolla Dimitrov i Maqedonisë së Veriut. “Kjo ishte një mundësi e parë e dobishme për hapat e ardhshëm pas mbledhjes së Këshillit Europian të Tetorit,” tha Dendias, duke iu referuar samitit të BE i cili dështoi t’i jepte dritën jeshile Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore për të filluar bisedimet e pranimit në BE. Por ai theksoi se ka nevojë për të mbajtur perspektivën evropiane të dy vendeve në krye të agjendës. “Greqia është vendi më i vjetër i BE në rajon. Është një faktor kryesor në stabilitetin dhe promovimin e bashkëpunimit dhe do të vazhdojë të ndërmarrë nisma konkrete në këtë drejtim”, shtoi Dendias, duke theksuar se objektivi është një rezultat pozitiv “ndoshta Marsin e ardhshëm”. /E.D/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mbyllet procesi i votimit të kandidatëve në PD e Shkodrës, ja 23 të përzgjedhurit

Mbyllet procesi i votimit të kandidatëve në PD e Shkodrës, ja 23 të përzgjedhurit

Publikuar më 30.09.2020
Procesi i votimit të kandidatëve në degën e Shkodrës ka përf...

Procesi i votimit të kandidatëve në degën e Shkodrës ka përfunduar. Dega e PD Shkodër bën të ditur se në procesin e votimit kanë marrë pjesë 2178 anëtarë ose 70 %, nga 3100 anëtarë. Si rezultat janë zgjedhur 23 kanidatë për të kaluar në fazën tjetër. “Demokratët e Shkodrës janë bashkë dhe në aleancë edhe […]

Lexo më shumë

KQZ e re/ Batuta në mbledhje Rusmaili: Kam marrë distancë nga dashuritë e vjetra! Gjiknuri: Ç’ne prap në KQZ? Zguri: I shërbej vendit

KQZ e re/ Batuta në mbledhje Rusmaili: Kam marrë distancë nga dashuritë e vjetra! Gjiknuri: Ç’ne prap në KQZ? Zguri: I shërbej vendit

Publikuar më 30.09.2020
Komisioni i Posaçëm për përzgjedhjen e kandidatëve të KQZ-së...

Komisioni i Posaçëm për përzgjedhjen e kandidatëve të KQZ-së re zhvilloi këtë të mërkurë seancën e dytë dëgjimore me kandidatët të cilën kanë aplikuar për pozicionet e Kryekomisionerit, Nënkomisionerit dhe për të qenë anëtarë të Komisionit të Rregullatorit dhe Sanksioneve e Ankesave. Mes kandidatë që raportuan ishte dhe Ilir Rusmaili, ish-zëvëndës ministër në kohën e […]

Lexo më shumë

“Herën e parë nuk e dija se ku do shkoja dhe ca do bëja”, Kume tregon pse po kandidon për KQZ-në

“Herën e parë nuk e dija se ku do shkoja dhe ca do bëja”, Kume tregon pse po kandidon për KQZ-në

Publikuar më 30.09.2020
Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume, në garë për rregullator të ...

Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume, në garë për rregullator të  KQZ-së së re, në përballjen e sotme me komision, në seancën dëgjimore,  e ka justifikuar dëshirën për rikthim, me kontributin që do të japë për atë institicion të rëndësishëm. “Herën e parë nuk e dija se ku do shkoja dhe ca do bëja, por tani […]

Lexo më shumë

Zbulohet italiani që do të zëvendësojë Brend Borchardt në krye të OSBE në Tiranë

Zbulohet italiani që do të zëvendësojë Brend Borchardt në krye të OSBE në Tiranë

Publikuar më 30.09.2020
Një italian do të zërë vendin e Bernd Borchardt. Pas largimi...

Një italian do të zërë vendin e Bernd Borchardt. Pas largimit të ambasadorit Bernd Borchardt, vendin e tij në krye të prezencës në Shqipëri do ta zerë Vicenzo Del Monaco. “Një urim për shumë fat për ambasadorin Vincenzo Del Monaco. Italia ju uron sukses në detyrën e re, në përfitim të axhendës reformuese të qeverisë […]

Lexo më shumë

Debat në Komisionin e Ligjeve, Manja i mbyll mikrofonin Hajdarit, opozita e re bojkoton mbledhjen

Debat në Komisionin e Ligjeve, Manja i mbyll mikrofonin Hajdarit, opozita e re bojkoton mbledhjen

Publikuar më 30.09.2020
Ashtu edhe siç e paralajmëroi deputetja Rudina Hajdari, opoz...

Ashtu edhe siç e paralajmëroi deputetja Rudina Hajdari, opozita e re në parlament ka bojkotuar punimet e Komisionit të Ligjeve me arsyetimin se nuk bëhen pjesë e kësaj loje. Sipas opozitës së re, nuk shikohet asnjë vullnet nga ana e mazhorancës dhe se nuk do që të hapen listat. Në mbledhjen e sotme të Komisionit […]

Lexo më shumë

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ VOA: Mazhoranca bëri një hap pas, duket se është ndikuar nga presioni

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ VOA: Mazhoranca bëri një hap pas, duket se është ndikuar nga presioni

Publikuar më 29.09.2020
Në Shqipëri, shumica socialiste shtyu për javën e ardhshme m...

Në Shqipëri, shumica socialiste shtyu për javën e ardhshme miratimin e ndërhyrjeve në Kodin Zgjedhor, ndërsa deklaroi sot se është e gatshme të bëjë një tjetër përpjekje për të gjetur një kompromis me opozitën jashtëparlamentare për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Këtë e bëri të ditur, në një shpjegim të gjatë, dërguar anëtarëve të Këshillit Politik, […]

Lexo më shumë

PD jep alarmin, Rama ka nisur manipulimin e zgjedhjeve

PD jep alarmin, Rama ka nisur manipulimin e zgjedhjeve

Publikuar më 29.09.2020
Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi, ka reaguar ...

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi, ka reaguar pasi shumë qytetarëve u është ndryshuar vendbanimi, pa i pyetur fare. Sipas Bardhit, kjo është një përpjekje e dëshpëruar e qeverisë në largim. Ai thotë se PD po bën gati kallzim penal ndaj Lleshajt dhe kreut të Gjendjes Civile. “Ligji e thotë qartë se me ndryshimin […]

Lexo më shumë

“Po e votojmë me qejf”/ Batutat në Komisionin e Zgjedhjeve për ish-ministren e PD-së

“Po e votojmë me qejf”/ Batutat në Komisionin e Zgjedhjeve për ish-ministren e PD-së

Publikuar më 29.09.2020
Hegla Vukaj është një ndër kandidatet për përzgjedhjen në or...

Hegla Vukaj është një ndër kandidatet për përzgjedhjen në organet drejtuese të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Vukaj ka kandiduar për Komisioner, nënkomisioner, rregullator dhe KAS. Në seancën dëgjimore të kandidatëve, Vukaj ka treguar ekperiencën e saj disa vjeçare në administratë shtetërore dhe publike. “Kam një eksperiencë 20 vjeçare. Jam formuar si juriste në vitin 2000 […]

Lexo më shumë