×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Integrimi i Shqipërisë/ Zyrtari gjerman flet për sfidat e zgjerimit të BE-së dhe prioritetet

Zgjerimi i BE-së mbetet i lartë në agjendën tonë dhe shpresojmë të bëjmë përparim në procesin e pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, tha ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb në një intervistë për European Western Balkans.

Schieb shtoi se ai është i bindur se negociatat e pranimit me Serbinë gjithashtu do të përparojnë gjatë presidencës gjermane. Kryesia e Këshillit të Bashkimit Europian filloi në 1 korrik, dhe Unioni po përballet me sfida jashtëzakonisht të rëndësishme këto gjashtë muaj, kur është fjala për t’iu përgjigjur krizës shëndetësore dhe ekonomike dhe ruajtjes së unitetit, të cilat janë prioritetet e presidencës gjermane. Schieb theksoi se pandemia e COVID-19 ndryshoi përparësitë e presidencës gjermane.

Siç thotë motoja e Presidencës sonë: “Bëni Europën përsëri të fortë. Së bashku”. Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar në kapërcimin e krizës shëndetësore dhe avokimin për rimëkëmbjen ekonomike të kontinentit tonë. Ne duhet t’i përgjigjemi pasojave ekonomike dhe sociale të pandemisë. Në të njëjtën kohë, ndryshimi i klimës dhe transformimi digjital mbeten tema kryesore për të ardhmen e Europës. Kriza e koronavirusit është gjithashtu një mundësi për të investuar në qëndrueshmëri (“shërim të gjelbër”)”, tha Schieb.

Sipas ambasadorit gjerman në Serbi, zgjerimi i BE-së mbetet në rendin e ditës. Kur bëhet fjalë për Serbinë, ai inkurajoi të gjithë aktorët përkatës në Serbi që të pranojnë me guxim reformat që Serbia i është përkushtuar vetë në negociatat e pranimit, veçanërisht kur bëhet fjalë për sundimin e ligjit. Rrëfimi i promovuar nga disa aktorë në Serbi gjatë pandemisë është se BE po shkon drejt shpërbërjes dhe se ka mungesë solidariteti si brenda vetë Unionit ashtu edhe drejt Ballkanit Perëndimor.

“Ky tregim është thjesht i gabuar. Asnjë rajon në botë nuk ka treguar aq solidaritet sa kemi treguar nga Bashkimi Europian. Ndihma e BE-së për Ballkanin Perëndimor për pasojat e COVID-19 arrin në 3.3 miliardë euro. Sidoqoftë, është e vërtetë që edhe para pandemisë, ne pamë sondazhe të opinionit publik që tregojnë se niveli i Euroscepticizmit në Serbi është më i larti në të gjithë rajonin. Natyrisht, ne duhet të përçojmë më mirë mesazhin në lidhje me përfitimet e anëtarësimit në BE dhe faktin që reformat që çojnë në BE janë para së gjithash të dobishme për vetë Serbinë”, tha Schieb.

I pyetur nëse ka keqkuptime serioze midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë kur bëhet fjalë për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, Shieb theksoi se Brukseli ka një rol kryesor në ndërmjetësimin e dialogut politik.

“Jam i bindur që qeveritë në Prishtinë dhe Beograd do të përdorin vrullin për të filluar zgjidhjen e temave të diskutueshme që janë ende në tryezë së bashku me Përfaqësuesin Special, Miroslav Lajçak – për të mirën e qytetarëve të Serbisë dhe Kosovës. E vlerësoj iniciativën e miqve tanë amerikanë për të bërë përparime në fushën e ekonomisë. Unë gjithashtu vlerësoj të gjitha përpjekjet për të krijuar një atmosferë që do të inkurajojë dialogun për normalizimin në Bruksel”, përfundoi Schieb.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 05.08.2020
15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar...

15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në Kosovë. Sipas institucioneve shëndetësore, IKSHPK-së dhe MSH-së, të mërkurën janë marrë mostrat e 461 persona. Ndërsa 156 persona janë shëruar raportojnë mediat kosovare. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 70 raste, komuna Podujevë 23, komuna Gjilan 16 raste, komuna Ferizaj 15 […]

Lexo më shumë

13 të vdekur dhe 225 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

13 të vdekur dhe 225 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 04.08.2020
Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të martën kanë rezul...

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të martën kanë rezultuar pozitivë 225 persona derisa 13 persona kanë vdekur. 201 persona janë shëruar nga virusi. Tutje IKSHPK-ja njofton se janë marrë mostrat e 477 personave, ku 225 prej tyre rezultuan pozitivë. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 93 raste, komuna Mitrovicë 16 raste, komuna Gjakovë 14 […]

Lexo më shumë

“Merr kot” moti në Itali/ Qytetarët zgjohen me “dimër” në mes të verës, mbi 20 cm borë

“Merr kot” moti në Itali/ Qytetarët zgjohen me “dimër” në mes të verës, mbi 20 cm borë

Publikuar më 04.08.2020
Në veri të Italisë, reshje dëbore me trashësi mbi 20 centime...

Në veri të Italisë, reshje dëbore me trashësi mbi 20 centimetra kanë mbuluar rajonin që ndodhet në kufi me Zvicrën në një lartësi mbidetare 2 mijë e 757 metra. Pra, në Stelvio reshjet e borës ishin të dendura, duke arritur deri në trashësinë mbi 20 centimetra. Mediat e huaja kanë raportuar disa foto ku shihet […]

Lexo më shumë

7 të vdekur dhe 250 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

7 të vdekur dhe 250 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Publikuar më 03.08.2020
7 persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë në 24 orët e fu...

7 persona kanë vdekur nga COVID-19 në Kosovë në 24 orët e fundit, ndërsa janë shënuar edhe 250 raste të reja. IKSHPK-ja ka njoftuar se nga 454 testime të kryera, 250 kanë rezultuar pozitive. Në 24 orët e fundit janë shëruar 126 pacientë. Numri total i rasteve në Kosovë ka arritur në 9 049, ndërsa […]

Lexo më shumë

Greqia inauguron muzeun e parë nënujor (FOTO)

Greqia inauguron muzeun e parë nënujor (FOTO)

Publikuar më 03.08.2020
Greqia ka inauguruar muzeun e parë nënujor me mbetjet e një ...

Greqia ka inauguruar muzeun e parë nënujor me mbetjet e një anije të lashtë që është fundosur në shekullin e V para Krishtit. Anija mbante 3.000-4.000 amfora, objekte që asokohe transportonin verë. Muzeu, që ndodhet afër ishullit të Peristeras do të qëndrojë i hapur për entuziastët e eksplorimit nënujor deri në datë 3 tetor, ndërsa […]

Lexo më shumë

Greqia ndryshon vendim, lejon fluturime me Shqipërinë nga aeroporti i Athinës

Greqia ndryshon vendim, lejon fluturime me Shqipërinë nga aeroporti i Athinës

Publikuar më 02.08.2020
Autoriteti i Aviacionit Civil grek njoftoi zëvendësimin e di...

Autoriteti i Aviacionit Civil grek njoftoi zëvendësimin e direktivës së 1 Gushtit lidhur me fluturimet ajrore drejt dhe nga Shqipëria dhe Maqedonia Veriore. Sipas direktivës së re të gjitha fluturimet midis Greqisë dhe dy vendeve fqinje do të operohen vetëm në Aeroportin “Eleftheros Venizellos” të Athinës duke përjashtuar aeroportet e tjera. Një ditë më parë […]

Lexo më shumë

Pas 2 javësh beteje me koronavirusin, humb jetën në spital gazetari shqiptar

Pas 2 javësh beteje me koronavirusin, humb jetën në spital gazetari shqiptar

Publikuar më 02.08.2020
Pas një beteje dyjavore me COVID-19, sot në Qendrën Klinike ...

Pas një beteje dyjavore me COVID-19, sot në Qendrën Klinike dhe Universitare të Prishtinës ka ndërruar jetë gazetari dhe shkrimtari Musli Berisha. Musli Berisha  e nisi karrierën e tij të gazetarisë në vitin 1984 -1987 në Radio Ferizaj, për ta vazhduar atë menjëherë pas çlirimit të Kosovës sërish në Radio Ferizaj 1999-2001. Berisha për shumë […]

Lexo më shumë

166 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit në shtetin fqinj

166 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit në shtetin fqinj

Publikuar më 02.08.2020
4 persona kanë humbur jetën dhe 166 të tjerë janë infektuar ...

4 persona kanë humbur jetën dhe 166 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Mediat vendase raportojnë se viktimat janë nga mosha 58 deri në 77 vjeç. Përsa i përket rasteve të reja Alsat shkruan se më shumë të infektuar ka në kryeqytet, 41, në Shtip 23, […]

Lexo më shumë