×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Integrimi/ Bodo Weber: Propozimi i ri i KE-së bëhet për të shpëtuar fytyrën e Macron

Propozimi i fundit i Komisionit Europian për të krijuar një metodologji të re për të zgjerimit të Bashkimit Europian, ka për qëllim të shpëtojë fytyrën e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron. Ky është mendimi i ekspertit të integrimit europian në Gjermani, Bodo Weber, nga Këshilli i Politikave Demokratizuese

Erjon Dervishi

Publikimi nga ana e Komisionit Europian, të një metodologjie të re të zgjerimit, ka për qëllim të afrojë më shumë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me Bashkimin Europian. Por për ekspertin gjerman të politikave europiane, Bodo Weber, gjithçka do të varet nga vendimi politik i vendeve të Bashkimit Europian. Në prononcimin e dhënë për gazetën “Shekulli”, Bodo Weber, thekson se Presidenti Emmanuel Macron, do t’a japë vendimin e tij final në samitin e muajit maj në Zagreb.

“Kam opinione shumë të përziera për propozimin e Komisionit Europian, për një reformë të procesit të pranimit, d.m.th. metodologjinë. Po të nisemi nga një fund pozitiv, propozimi duket se plotëson kërkesat e Parisit që i mundësojnë Francës të japë dritën jeshile të hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, këtë pranverë. Megjithëse, ashtu si në tetorin e kaluar, ne do t’a kuptojmë definitivisht, se çfarë do vendos Presidenti Macron kur të kemi samitin vendimtar europian në maj. Për më tepër, propozimi paraqet angazhimin më të fortë politik të BE-së për zgjerimin drejt Ballkani Perëndimor. Ai vë në qendër të vëmendjes zgjerimin e demokracisë dhe forcon kushtëzimin”.

Por ky propozim, sipas Bodo Weber, ka edhe anët e tij negative. Pasi Komisioni Europain e ka marrë këtë iniciativë për të shpëtuar imazhin politik të Presidentit Macron, pasi ky i fundit ishte një nga kundërshtarët kryesor të hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Ndërsa po të nisemi nga një fund negativ, edhe nëse marrim një dritë jeshile franceze këtë pranverë, duhet të kujtojmë se kjo zgjidhje e propozuar është për një problem jo-ekzistent: Parisi ka treguar faktin se politika e zgjerimit të BE-së ka qenë mjaft joefikase për të promovuar demokracinë dhe ekonominë e tregut, si transformimi në Ballkanin Perëndimor, por ajo që Parisi propozoi me vështirësi me dokumentet e tyre të nëntorit është një ndryshim në metodologjinë e pranimit. Por problemi i politikës së zgjerimit të Bashkimit Europian nuk ka qenë te metodologjia ose mjeti, por te mungesa e vullnetit politik, për të përdorur vazhdimisht mjetet ekzistuese dhe për t’a bërë atë në një mënyrë strategjike. Në këtë kuptim, propozimi i Komisionit Europian është para së gjithash një përpjekje për të shpëtuar fytyrën e Macron. Kështu mbetet për t’u parë nëse qasja e re shënon përfundimisht një ndryshim serioz të politikave, ose do të përfundojë si një mundësi e humbur si shumë iniciativa më parë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hajdari: Ka një marrëveshje të fshehtë! Nuk duhet të heshtim, vijoj të jem për lista të hapura 100%

Hajdari: Ka një marrëveshje të fshehtë! Nuk duhet të heshtim, vijoj të jem për lista të hapura 100%

Publikuar më 25.10.2020
Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në...

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në rubrikën “Opinion” në News24 ka folur pas ftesës së saj sot për mbledhje të Këshillit Politik pas dekretit të Metës për kthim në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Hajdari thotë se ka ende kohë për reflektim dhe konsensus pasi siç thotë ajo me këto ndryshime në […]

Lexo më shumë

“Në ndihmë të shëndetësisë dhe shqiptarëve të lënë në mëshirë të fatit”, Basha publikon “4 hapat urgjentë” për situatën

“Në ndihmë të shëndetësisë dhe shqiptarëve të lënë në mëshirë të fatit”, Basha publikon “4 hapat urgjentë” për situatën

Publikuar më 25.10.2020
Kryedemokrati Lulzim Basha ka nxjerrë sot 4 hapat urgjentë q...

Kryedemokrati Lulzim Basha ka nxjerrë sot 4 hapat urgjentë që duhet të ndërmarrë qeveria për t’iu ardhur në ndihmë qytetarëve shqiptarë në situatën e pandemisë së COVID-19. Në fakt bëhet fjalë për një pjesë të planit të PD-së për rimëkëmbjen të deklaruar dhe sugjeruar disa herë nga Basha. “Rritja e numrit të testimeve, rimbursimi i […]

Lexo më shumë

“Yuri Kim të vijë të na shikojë këtu”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 11-të të protestës

“Yuri Kim të vijë të na shikojë këtu”, gratë naftëtare hyjnë në ditën e 11-të të protestës

Publikuar më 25.10.2020
Sa vjen edhe përkeqësohet shëndeti i grave naftëtare, të cil...

Sa vjen edhe përkeqësohet shëndeti i grave naftëtare, të cilat tanimë kanë hyrë në ditën e 11-të të grevës. Ato i kanë drejtuar sot një apel grave politikane dhe ambasadores Yuri Kim që të shohin gjendjen e tyre dhe të solidarizohen me to. Gratë greviste shprehen të vendosura ta vijojnë grevën derisa të marrin pagat […]

Lexo më shumë

“Shfrytëzoi pozicionin shtetëror për të shfryrë inatin kundër meje”, Ndocaj i dërgon mesazh Ramës pas incidentit

“Shfrytëzoi pozicionin shtetëror për të shfryrë inatin kundër meje”, Ndocaj i dërgon mesazh Ramës pas incidentit

Publikuar më 24.10.2020
Ish-deputeti Eduart Ndocaj, i cili ditën e djeshme u shoqëru...

Ish-deputeti Eduart Ndocaj, i cili ditën e djeshme u shoqërua nga Policisë e Lezhës, i ka dërgua mesazh kryeministrit Edi Rama. Ndocaj e ka publikuar në rrjetet sociale, mesazhet me kryeministrin, ku i shpjegon se ai ka pasur një ftesë nga Drejtori i Kulturës në Lezhë Pjeter Zefi, dhe ka qenë Pjerin Ndreu ai që […]

Lexo më shumë

U skualifikua nga gara për deputet, reagon Tritan Shehu: Vendimin e kanë tagër vetëm Basha dhe kryesia e PD

U skualifikua nga gara për deputet, reagon Tritan Shehu: Vendimin e kanë tagër vetëm Basha dhe kryesia e PD

Publikuar më 23.10.2020
Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, reagon pas përjas...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, reagon pas përjashtimit nga Komisioni i Përzgjedhjes së Kandidatëve për deputetë në PD, pasi baza e partisë e konfirmoi. Duke shprehur ironi për komisionin, Shehu thotë se vendimet i marrin organet statutore të partisë që nis me kryetari, Kryesia dhe Këshilli Kombëtar i Partisë. Tritan Shehu kujton se ka qenë […]

Lexo më shumë

Rama, Zaev dhe Vuçiç do takohen më 30 tetor, ftojnë edhe Kosovën në Mini-Shengen

Rama, Zaev dhe Vuçiç do takohen më 30 tetor, ftojnë edhe Kosovën në Mini-Shengen

Publikuar më 23.10.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është mirëpritur sot ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është mirëpritur sot në Shkup nga homologu i tij i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njofton Insajderi. Në një konferencë të përbashkët për media pas takimit të zhvilluar midis tyre, Zaev tha se Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë marrëdhënie të mira fqinjësore që duhet të vazhdojnë në kultivimin edhe […]

Lexo më shumë

Presidenti Meta kthen në Kuvend ndryshimet kushtetuese, ja arsyet

Presidenti Meta kthen në Kuvend ndryshimet kushtetuese, ja arsyet

Publikuar më 23.10.2020
Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ndryshimet kushtetu...

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ndryshimet kushtetuese. Ashtu siç e kishte paralajmëruar, ai ka nënshkruar ditën e djeshme dekretin që kthen në Kuvend rishqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Sipas Metës, Kodin i ri zgjedhor e çon vendi drejt zgjedhjeve ku rregullat e konkurrimit favorizojnë partinë në pushtet. Në arsyetimet e tij, Presidentit […]

Lexo më shumë

“Deti”/ Vjen reagimi i parë i kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis: Kemi rënë dakord të…

“Deti”/ Vjen reagimi i parë i kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis: Kemi rënë dakord të…

Publikuar më 22.10.2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka reaguar për h...

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka reaguar për herë të parë në lidhje me vendimin që palët, Greqia dhe Shqipëria t’i drejtohen Gjykatës së Hagës për çështjen e kufirit detar. Mediat greke shkruajnë sot se komentet i ka bërë pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia. […]

Lexo më shumë