×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

I hoqi tubin e oksigjenit/ Raporti: Gjurmët e gishtave “tradhtuan” 60-vjeçarin shqiptar

Një gjurmë gishtash në ventilator që i përkiste 60-vjeçarit shqiptar, zbuloi atë që kishte ndodhur një orë para mesnatës në kabinën 235 të Kryqit të Kuq në Greqi.

Sipas hetimit të oficerëve të Nëndrejtorisë së Sigurisë së Athinës, 60-vjeçari shqiptar, i cili sipas informacioneve të besueshme kishte një histori të çrregullimit bipolar, që u trajtua në të njëjtin repart me 77-vjeçarin e intubuar, ishte ankuar në mënyrë të përsëritur se zhurma e shqetësonte, por ai nuk mund ta kishte imagjinuar të shkonte në pikën ekstreme të heqjes së ventilatorit nga priza, çmontimin e tubit të furnizimit me oksigjen dhe kthimin e ekranit me kokë poshtë.

Protothema.gr zbulon referencën sekrete EL.AS. për historinë e tmerrshme të Kryqit të Kuq në dhomën 235.

“Në orën 23:00 të datës 07/04/21, dhoma 235, spitali patologjik klinik Kryqi i Kuq, ku shtroheshin pacientë me koronavirus: a) SE lindur 1944 i cili ishte i intubuar dhe b) shtetasi shqiptar MS i lindur në vitin 1961 i cili nuk ishte i intubuar. Alarmi i aparatit të frymëmarrjes dukej kur mjekët që vinin zbuluan se ai nuk kishte shenja të rrahjeve të zemrës dhe filluan një proces reanimimi. Ata nuk arritën ta kthejnë atë në jetë dhe në orën 00:12 u konfirmua vdekja e tij. Kur u përpoqën ta kthenin përsëri, ata zbuluan se foleja e ventiluesit kishte dalë, tubi i shfryrjes kishte dalë nga baza e tij dhe ekrani i ventiluesit ishte kthyer.

Sipas mjekëve kurues, vetëm personeli u lejua rreptësisht të hynte në klinikë. I ndjeri, nuk ishte në gjendje ta hiqte pajisjen më vete. Reparti i spitalit u eksplorua nga Laboratorët e Mjekësisë Ligjore dhe u gjet një gjurmë e MS në pajisjen e ventilatorit”. Vihet re se çrregullimi bipolar që ekzistonte në historinë e 60-vjeçarit u konsiderua i lehtë dhe si i tillë u analizua nga mjekët para se 60-vjeçari të pranohej në repart.

Pas gjetjes së frikshme të mjekëve, policia u informua dhe oficerët me përvojë të Nën-Drejtorisë së Sigurisë së Athinës u thirrën në spital dhe studiuan me kujdes të dhënat për të zgjidhur misterin. Sipas informacionit nga protothema.gr, u aktivizua sistemi i alarmit të aparatit të frymëmarrjes, me të cilin u intubua pacienti fatkeq, i cili ndaloi frymën sepse ventiluesi ndaloi punën.

77-vjeçari ishte intubuar në një repart të thjeshtë dhe mjekët thuhet se zbuluan se në orët e fundit gjendja e tij shëndetësore ishte duke u përmirësuar ndjeshëm.

Por papritmas në orët e para të pasdites pacienti ndërroi jetë diçka që i bëri mjekët të shqetësohen dhe të shikojnë pak më tej çështjen. Ata zbuluan, sipas informacionit, se kishte shenja të çuditshme në kabllot që lidhin sistemin e furnizimit me oksigjen dhe policia u informua menjëherë.

Që nga fillimi, pacienti 60-vjeçar që trajtohej në të njëjtin repart me 77-vjeçarin u soll si i dyshuar. Pacienti specifik nuk ishte intubuar por ai ishte ankuar që 77-vjeçari bëri zhurmë dhe donte të lihej vetëm në pavijon.

Autori i krimit po trajtohet nën roje pasi fakti që është i sëmurë me koronavirus, nuk lejon largimin e tij nga spitali ndërsa e kaluara e tij kriminale dhe psikiatrike është vënë nën mikroskop.

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

E trishtë/ Vajza 29-vjeçare u rrëmbye nga një BMW, atë e përdhunuan tre persona, lexoni dëshminë e saj!

E trishtë/ Vajza 29-vjeçare u rrëmbye nga një BMW, atë e përdhunuan tre persona, lexoni dëshminë e saj!

Publikuar më 12.04.2021
Një ngjarje e denjë për filmat ‘Triller’ është zbuluar në Se...

Një ngjarje e denjë për filmat ‘Triller’ është zbuluar në Selanik, ku një studente 29-vjeçare është deklaruar e zhdukur. Vajza e re, siç zbulon protothema.gr, u ankua të dielën pasdite në një stacion policie në Selanik se në orët e para të së shtunës, dy burra dhe dy gra duke hipur në një xhip tip […]

Lexo më shumë

Avionet F-16 grekë dhe turq përfshihen në ‘përleshje’ mbi Detin Egje!

Avionet F-16 grekë dhe turq përfshihen në ‘përleshje’ mbi Detin Egje!

Publikuar më 12.04.2021
Forcat Ajrore Turke kryen një seri provokimesh kundër Greqis...

Forcat Ajrore Turke kryen një seri provokimesh kundër Greqisë, pasi avionët Turq kryen gjithsej 29 shkelje të hapësirës ajrore kombëtare Greke mbi Detin Egje, ndërsa në dy raste Forcat Ajrore Greke u përfshinë në luftime ‘qenësh’ “Dogfight” me avionët pushtues. Katër avionë luftarakë F-16 – dy prej të cilëve ishin të armatosur – dhe katër […]

Lexo më shumë

“Sikur toka u hap dhe gëlltiti këtë vajzë”/ Zhdukja e një 19-vjeçares shqiptare, familja e saj ngre padi për vrasje: Dyshojmë tek të huajt

“Sikur toka u hap dhe gëlltiti këtë vajzë”/ Zhdukja e një 19-vjeçares shqiptare, familja e saj ngre padi për vrasje: Dyshojmë tek të huajt

Publikuar më 12.04.2021
Disa ditë më parë, familja e 19-vjeçares shqiptare, Artemis ...

Disa ditë më parë, familja e 19-vjeçares shqiptare, Artemis Vasili, e cila nuk ka dhënë shenja jete për gjashtë muaj, ngriti një padi për vrasje ndaj të huajve që besojnë se e rrëmbyen atë. Nëna e saj raportohet se po përballet me probleme serioze psikologjike, pasi ajo ishte shumë afër vajzës së saj e cila […]

Lexo më shumë

Kurti paralajmëron rivendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë: E drejtë që buron nga të qenit i pavarur

Kurti paralajmëron rivendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë: E drejtë që buron nga të qenit i pavarur

Publikuar më 12.04.2021
Qeveria Kurti ll paralajmëron se do të vendosë reciprociteti...

Qeveria Kurti ll paralajmëron se do të vendosë reciprocitetin ndaj Serbisë së shpejti. Zëdhënësi i qeverisëm, Përparim Kryeziu për një media ka deklaruar se reciprociteti buron nga e drejta për barazi, sovranitet dhe të qenit i pavarur. Sipas tij, qytetarët e Kosovës kanë të drejtë të mbrohen nga sjellja arbitrare e shteteve të tjera. “Reciprociteti […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në Kosovë: Tetë të vdekur dhe 345 raste të reja

Shifrat e COVID-19 në Kosovë: Tetë të vdekur dhe 345 raste të reja

Publikuar më 12.04.2021
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.208 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 345 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë […]

Lexo më shumë

‘Bum’ infektimesh në Greqi, mbi tre mijë persona me COVID-19 dhe 75 të tjerë konfirmohen të vdekur!

‘Bum’ infektimesh në Greqi, mbi tre mijë persona me COVID-19 dhe 75 të tjerë konfirmohen të vdekur!

Publikuar më 10.04.2021
Raporti epidemiologjik i 24 orëve të fundit më Greqi vë në d...

Raporti epidemiologjik i 24 orëve të fundit më Greqi vë në dukje se infeksionet e reja të konfirmuara, janë rreth 3.000 ndërsa vdekjet janë 75. Pati një rritje margjinale të numrit të intubuarve, pasi dje ishte 780 dhe sot u rrit në 781. Numri i përgjithshëm i testeve të kryera në 24 orët e fundit […]

Lexo më shumë

Kosova regjistron 9 viktima dhe 571 raste me COVID-19

Kosova regjistron 9 viktima dhe 571 raste me COVID-19

Publikuar më 10.04.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën se janë regjistruar edhe nëntë viktima dhe 571 raste të reja me koronavirus. “Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (80, 79, 66 vjeç), Ferizaj 1 rast (80 vjeç), Gjakovë 1 rast (65 vjeç), Lipjan 1 rast (81 vjeç), Rahovec 1 rast (48 vjeç), Shtime […]

Lexo më shumë

Vrasja e gazetarit të kronikës, pas aktit qëndron krimi i organizuar; Reagon policia: Ata bënë një gabim shumë të madh tani ne…

Vrasja e gazetarit të kronikës, pas aktit qëndron krimi i organizuar; Reagon policia: Ata bënë një gabim shumë të madh tani ne…

Publikuar më 10.04.2021
“Pas vrasjes së gazetarit grek të kronikës, George Kar...

“Pas vrasjes së gazetarit grek të kronikës, George Karaivaz, qëndron ajo që ne e quajmë krim i organizuar. Zgjedhja e gazetarit ishte simbolike dhe ishte një mesazh me shumë marrës, madje edhe vetë policia që thotë se ne mund të godasim kur të duam, kë të duam dhe jo dikush mund të na prekë. Arsyeja […]

Lexo më shumë