×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Nga rënia e flokëve te humbja e dëgjimit dhe skuqjet në lëkurë, çfarë nuk dihet mbi Covid-19

Rënia e flokëve, humbja e dëgjimit dhe skuqjet e lëkurës raportohen të jenë simptomat e reja të koronavirusit, një nga pandemitë për të cilën nuk dimë ende sa duhet.

Disa pacientë me Covid-19 kanë raportuar humbje të flokëve, por mbeten ende raportime sporadike dhe jo studimore.

“Kemi hasur disa njerëz që i raportojnë, por nuk e dimë nëse është domethënëse”, tha Tim Spector, profesor i epidemiologjisë gjenetike në King’s College London.

Rënia e flokëve

Ndërsa virusi mund të jetë fajtor, ekspertët thonë se ka edhe shpjegime të tjera. “Një formë e humbjes së flokëve të quajtur effluvium telogjen mund të rezultojë në humbje të përkohshme të flokëve, si rezultat i një numri shkaktarësh, duke përfshirë ethet, të cilat mund të shpjegojnë disa raste të humbjes së flokëve të raportuara me infeksion Covid-19“, ka thënë Dr Tanya Bleiker, Nënkryetari rajonal i Shoqatës Britanike të Dermatologëve.

Skuqjet

Shumë infeksione virale mund të ndikojnë në lëkurë, ku studiuesit raportojnë për tri lloje skuqjesh të lidhura me Covid-19. Skuqje që shoqërohet me kruajtje, skuqje që shoqërohet me pllaka puçrrash, dhe puçrra të vogla të kuqe. 1 në 12 persona që janë marrë në studim kanë shfaqur simptoma të tilla me puçrra.

 Humbje dëgjimi

Një përmbledhje sistematike e provave zbuloi disa raporte të humbjes së dëgjimit te njerëzit që kanë pasur Covid-19, por cilësia e studimeve ishte e ulët.

Sidoqoftë, në punën e mëvonshme nga i njëjti ekip u zbulua se 16 nga 121 pacientë me Covid-19 në spital thanë se dëgjimi i tyre kishte pësuar ndryshime tetë javë më vonë.

Ndikimi i gjatësisë

 Sipas studimit njerëzit më të gjatë kanë një rrezik më të madh të infektimit me Covid-19, çka sipas ekipit studimor mund të lidhen me faktin që sëmundja përhapet përmes aerosolëve në ajër. Por ekspertë të tjerë kanë vënë në dyshim mënyrën e kryerjes së studimit.

Të qenit tullac

Një numër studimesh të vogla e lidhin të qenit tullac me rrezikun e shtuar për t’u infektuar me Covid-19. Sipas studiuesve kjo mund të lidhet me hormonet mashkullore (androgjenë), që luajnë një rol në depërtimin e virusit në qelizat njerëzore.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Plas sherri mes grave të fshatit në Fier, 46-vjeçarja bën për spital bashkëfshataren dhe arrestohet

Plas sherri mes grave të fshatit në Fier, 46-vjeçarja bën për spital bashkëfshataren dhe arrestohet

Publikuar më 13.08.2020
Një 46-vjeçare është arrestuar nga policia pasi ka goditur m...

Një 46-vjeçare është arrestuar nga policia pasi ka goditur me sende të forta në kokë një bashkëfshatare. Sipas uniformave blu, ka rënë në pranga shtetasja F. N., 46 vjeçe, banuese në Hasturkas, Fier, pasi në fshatin Hasturkas, për motive të dobëta, ka goditur në kokë me sende të forta (gurë), shtetasen D. K., 56 vjeçe. […]

Lexo më shumë

Aksidentoi për vdekje 58-vjeçaren, arrestohet i riu në Durrës

Aksidentoi për vdekje 58-vjeçaren, arrestohet i riu në Durrës

Publikuar më 13.08.2020
Një 23-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi një ditë m...

Një 23-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi një ditë më parë ka aksidentuar për vdekje një grua. Paraprakisht bëhet me dije se me 12.08.2020, ora 20:45, në Manzë, duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka aksidentuar një këmbësore, shtetasen H. K., 58 vjeçe, e cila për pasojë ka ndërruar jetë. Në pranga ka rënë […]

Lexo më shumë

Prej ditësh në Infektiv, ndërron jetë nga Covidi mësuesi nga Mirëdita

Prej ditësh në Infektiv, ndërron jetë nga Covidi mësuesi nga Mirëdita

Publikuar më 13.08.2020
Një mësues nga Mirëdita ka ndërruar jetë në spitalin Infekti...

Një mësues nga Mirëdita ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv. Mësohet se ai ishte shtruar prej ditësh në spital, ku dhe nuk arriti t’i mbijetojë Covid-19. Kujtojmë që në përditësimin e shifrave nga Ministria e Shëndetësisë ditën e djeshme, 12 gusht, u raportuan 3 viktima dhe 141 raste të reja.  

Lexo më shumë

Greqia mbyll gjatë natës kufirin më Shqipërinë, ja cilat pika mbeten të hapura

Greqia mbyll gjatë natës kufirin më Shqipërinë, ja cilat pika mbeten të hapura

Publikuar më 13.08.2020
Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se hyrjet ...

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se hyrjet në shtetin grek nëpërmjet pikave të kalimit në kufirin Kakavijë dhe në kufirin Kapshticë do të jenë të mbyllura nga pala greke për udhëtarët dhe automjetet si në hyrje edhe në dalje të Greqisë gjatë fashës së orarit 22:00-06:00, deri në një njoftim të dytë. […]

Lexo më shumë

Po kthehej nga Brukseli, arrestohet në kufi shqiptari me dy emra që kërkohet në Itali (Emrat)

Po kthehej nga Brukseli, arrestohet në kufi shqiptari me dy emra që kërkohet në Itali (Emrat)

Publikuar më 13.08.2020
Policia Kufitare kap dhe vë në pranga një të kërkuar për llo...

Policia Kufitare kap dhe vë në pranga një të kërkuar për llogari të drejtësisë italiane. Nga shkëmbimi i informacionit mes Policisë Kufitare, Interpol Tiranës dhe DVP Shkodër u vu në pranga 44-vjeçari i dënuar me 11 vite burg për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Shërbimet e Policisë Kufitare të PKK Muriqan, si rezultat i […]

Lexo më shumë

Digjet fabrika e paleteve në Fushë-Krujë, dyshimet e para

Digjet fabrika e paleteve në Fushë-Krujë, dyshimet e para

Publikuar më 13.08.2020
Mëngjesin e sotëm, rreth orës 4:00, është përfshirë në flakë...

Mëngjesin e sotëm, rreth orës 4:00, është përfshirë në flakë një fabrikë e prodhimit të paletave. Ngjarja ka ndodhur pranë urës së Gjolës, në Fushë-Krujë. Mësohet se në fabrikën që ishte në pronësi të Afrim Çelës, janë djegur dhjetra m3 lëndë drusore. Ndërsa dyshohet se zjarri është venë qëllimisht, por motivet nuk dihen ende. Policia […]

Lexo më shumë

Shifrat/ Shqiptarët nuk po preferojnë të lindin, 3,2% më pak bebe në 6 mujor

Shifrat/ Shqiptarët nuk po preferojnë të lindin, 3,2% më pak bebe në 6 mujor

Publikuar më 13.08.2020
Qeveria dy vitet e fundit po aplikon stimuj në vlera monetar...

Qeveria dy vitet e fundit po aplikon stimuj në vlera monetare për nxitjen e lindjeve duke dhënë subvencioneve direkte për çdo fëmijë të lindur, por kjo politikë nuk e ka përmirësuar situatën edhe pse shumë fëmijë të lindur jashtë vendit janë regjistruar në Shqipëri për të përfituar nga bonusi. Sipas INSTAT, në të gjithë vendin […]

Lexo më shumë

A do të rinis normalisht viti i ri shkollar në shtator? Profesorë dhe arsimtarë: Të hapen shkollat pavarësisht situatës

A do të rinis normalisht viti i ri shkollar në shtator? Profesorë dhe arsimtarë: Të hapen shkollat pavarësisht situatës

Publikuar më 12.08.2020
Gati një muaj para nisjes së vitit të ri akademik, mësuesit ...

Gati një muaj para nisjes së vitit të ri akademik, mësuesit dhe nxënësit në Shqipëri janë ende të paqartë nëse mësimi do të zhvillohet nëpër klasa apo në platformat online, si rrjedhojë e shifrave të larta të infektimeve me COVID-19 në Shqipëri. Përveç datës së nisjes më 14 shtator, edhe Ministria e Arsimit, Sportit dhe […]

Lexo më shumë