×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Humbisni kilogramët e tepërt me një zakon fare të lehtë

Për problemet me peshën dhe mbi peshën kemi folur shumë, por sigurisht jo pa arsye.

Ndër shqetësimet më të mëdha të shoqërive moderne sot janë edhe kilogramët e tepërt.

Për shkak të vështirësive dhe problemeve që shkaktojnë në jetën e përditshme.

Nuk ka shumë rëndësi nëse jeni në prag të periudhës së plazhit ose jo, një trup i hollë është gjithnjë i shëndetshëm e në modë.

Me disa këshilla të lehta do të arrini jo vetëm të nxirrni toksinat nga trupi, por edhe të humbisni peshë.

Më poshtë ju zbuloni një nga proceset që do t’ju zgjidhë një nga shqetësimet më të zakonshme të shëndetit dhe dukjes bukur.

Çfarë të konsumoni

Më shumë ujë, më pak peshë do të ishte përgjigjja e saktë e kësaj pyetje.

Një studim nga Frontiers in Nutrition shpjegon se sasitë e mëdha të ujit mund të ulin peshën trupore.

Kjo pasi konsumimi i ujit në mënyrë periodike dhe sidomos para konsumimit të vakteve rrit ndjesinë e ngopjes.

Në të njëjtën kohë ky proçes do të stimulojë konsumimin e kalorive të duhura për prodhimin e energjisë trupore.

Ekspertët e lidhin mungesën e ujit në trup me shtimin e shpejtë në peshë ndaj nëse doni të hiqni kilet e tepërta kujtohuni të pini shumë ujë.

Si e ndihmon uji organizmin

Konkretisht ekspertët flasin për proçesin e termogjenezës që është proçesi i djegies së kalorive nga organet.

Ky proces përshpejtohet kur në trup futen edhe substanca të tjera të cilat ndihmojë metabolizmin.

Uji duket se është një ndër substancat që funksionon më shpejt dhe më mirë në djegien e këtyre kalorive.

Nga të dhënat e ekspertëve rreth 2 gota ujë, përafërsisht 500 ml në temperaturë ambienti rrit djegien e kalorive në trup me 30%.

Këto të dhëna vijnë të njëjta si për burrat ashtu edhe gratë duke i ndihmuar të djegin dhjamin dhe karbohidratet.

E rëndësishme është që uji të jetë në temperaturë ambienti rreth 22 gradë celcius në mënyrë që ky proces të kryhet në maksimum.

Vlerat që i dhuron një gotë me ujë organizmit janë të shumta, por më e rëndësishmja është nxjerrja jashtë e toksinave të dëmshme.

Ky proces është i vështirë për t’u arritur ndaj disa gota ujë në ditë janë miqtë tuaj më të mirë.

Sa herë duhet të pini ujë

Nuk ka rëndësi nëse jeni në dietë strikte ose jo gjithnjë konsumoni shumë ujë.

Sipas dietologëve uji ka aftësinë të frenojë ndjenjën e urisë dhe t’ju lërë të ngopur më shpejt.

Një zakon i mirë i të qëndruarit në formë është të mos pini uji vetëm kur ju merr etja.

Bëjeni këtë vazhdimisht gjatë gjithë ditës.

Përgjithësisht rekomandohen 8 gota ujë në ditë për të pastruar totalisht organizmin tuaj.

Bëni gjithnjë kujdes me ndjesinë e urisë dhe të etjes pasi të dyja janë ngushtë të lidhura me njëra tjetrën.

Ndonjëherë në vend të urisë ajo që realisht po përjetoni është nevoja për një gotë ujë pasi trupi ndihet i dehidratuar.

Uji para vakteve

Për të humbur deri në dy kilogramë në një kohë të shkurtër pini ujë para konsumimit të vakteve tuaja.

Një stadium i vitit 2010 i publikuar në revistën Obesity të cilit i referohet AgroWeb.org e vërteton edhe një herë këtë.

Sipas ekspertëve personat që konsumojnë ujë para se të hanë ushqim kanë tendencën të humbasin deri në 2 kilogramë.

Ky proces ndodh më shpejt se personat që nuk e konsumojnë ujin apo e konsumojnë pak.

Gjithsesi krahas konsumimit të ujit e rëndësishme është të keni një regjim ushqimor të pasur me fibra./AgroWeb.org

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Stili i Spiropalit s’më pëlqen”, Erla Mëhilli flet pa doreza: Ja cilat janë gratë e PD dhe PS që vlerësoj

“Stili i Spiropalit s’më pëlqen”, Erla Mëhilli flet pa doreza: Ja cilat janë gratë e PD dhe PS që vlerësoj

Publikuar më 08.08.2020
Ka kaluar një dekadë që nga koha kur, Erla Mëhilli ka hyr në...

Ka kaluar një dekadë që nga koha kur, Erla Mëhilli ka hyr në politikë dhe mbahet mend ende si një nga zëdhënëset më simpatike të Selisë Blu. Së fundmi Erla ishte e ftuar në “Pushime on Top”, ku ka folur për marrëdhënien që ka me ish-kryeministrin Berisha por edhe për raportin me gratë e tjera […]

Lexo më shumë

Me forma të kolme dhe joshëse, modelja poston foto lakuriq nga shtrati

Me forma të kolme dhe joshëse, modelja poston foto lakuriq nga shtrati

Publikuar më 06.08.2020
Ajo është një nga modelet që nuk e ka aspak problem që me fa...

Ajo është një nga modelet që nuk e ka aspak problem që me fansat të ndajë imazhe nga më të ndryshmet dhe është gjithmonë e drejtpërdrejtë me ta. Edhe pse një grua me një karrierë të suksesshme, Ashley Graham, ka vendosur që pas lindjes së djalit, kohën t’ia dedikojë atij dhe familjes. Në profilin e […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë në muajin e tetë të shtatzënisë ylli i rrjeteve sociale

Ndërron jetë në muajin e tetë të shtatzënisë ylli i rrjeteve sociale

Publikuar më 14.07.2020
Ka ndërruar jetë një ndër emrat e njohur të rrjeteve sociale...

Ka ndërruar jetë një ndër emrat e njohur të rrjeteve sociale. Nicole Thea, e cila konsiderohej si ylli i rrjeteve sociale, ka ndërruar jetë në muajin e 8-të të shtatzënisë së bashku me djalin, shkruajnë mediat e huaja. Kjo u bë e ditur nga faqja e saj në Instagram. Një deklaratë nga nëna e saj […]

Lexo më shumë

Mediat britanike shkruan për shqiptaren më të njohur në Londër, mijëra euro për një çantë (Foto)

Mediat britanike shkruan për shqiptaren më të njohur në Londër, mijëra euro për një çantë (Foto)

Publikuar më 13.07.2020
Media britanike i ka kushtuar një artikull të veçantë konsul...

Media britanike i ka kushtuar një artikull të veçantë konsulenteve të markave të luksit, shqiptares Elona Varfi, e cila është bërë mjaft e njohur në Britaninë e Madhe. Bëhet fjala për “Daily Mail”, e cila i ka kushtuar një artikull shqiptares, ku tregon më shumë për suksesin, punën dhe jetën e saj në Londër. “Unë […]

Lexo më shumë

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

Publikuar më 01.07.2020
Shqipëria është zgjedhur për rolin e zv/Presidentit për Sesi...

Shqipëria është zgjedhur për rolin e zv/Presidentit për Sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB). Këtë pozicion e merr ambasadorja e Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare, e cila është vajza e shkrimtarit Ismail Kadare. Lajmin e ka dhënë vetë ambasadorja Kadare përmes një postimi në rrjetet sociale. “Jam krenare […]

Lexo më shumë

Historia e vrasëses që arriti orgazmën teksa godiste viktimat me kazmë (Foto)

Historia e vrasëses që arriti orgazmën teksa godiste viktimat me kazmë (Foto)

Publikuar më 30.06.2020
Karla Faye Tucker raportohej se buzëqeshte teksa u lidh në k...

Karla Faye Tucker raportohej se buzëqeshte teksa u lidh në krevatin e vdekjes për t’u injektuar me përzierjen fatale të ekzekutimit, në burgun e Texas. 38-vjeçarja ishte e dënuar me vdekje prej 14 vitesh, pas vrasjes brutale të dy fqinjëve të saj me një kazmë, teksa ishte e intoksikuar me droga dhe alkool. Vrasjet morën […]

Lexo më shumë

Harroni dekoltenë, këtë verë do të ekspozoni shpinën

Harroni dekoltenë, këtë verë do të ekspozoni shpinën

Publikuar më 29.06.2020
Bluzat apo fustanet e hapura nga mbrapajanë rikthyer në modë...

Bluzat apo fustanet e hapura nga mbrapajanë rikthyer në modë dhe këtë verë. Mund t’i gjeni në versione të mrekullueshme, elegante bazuar në kontrastin, dmth  e mbyllur plotësisht në pjesën e përparme dhe me një hapje të madhe në pjesën e pasme. Në të tjera, kurrizi zbukurohet me lidhëse, harqe, shirita të hollë dhe detaje […]

Lexo më shumë

“Nga torturat humba fëmijën”, gruaja rrëfen dhunën e burrit polic: Më vuri pistoletën në kokë, e gjeta me dike tjetër

“Nga torturat humba fëmijën”, gruaja rrëfen dhunën e burrit polic: Më vuri pistoletën në kokë, e gjeta me dike tjetër

Publikuar më 24.06.2020
Në studion e emisionit me “Zemër të Hapur” në “News24&...

Në studion e emisionit me “Zemër të Hapur” në “News24” është trajtuar sot historia dramatike e një familje nga Lushnja. Një 46-vjeçare nga fshati Manasufaj, ka zgjedhur të rrëfejë sot dhimbjen e madhe, e cila i ka shkatërruar familjen. Nëna e një vajze që sot është 18 vjeçe tregoi përmes lidhjes skype se si e […]

Lexo më shumë