×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Humbi të atin nga Covit-19 në Indonezi, shqiptarja: Isha e vetmja që e përcolla në banesën e fundit

Isha e vetmja që përcolla në banesën e fundit, trupin e pajetë të babit. Askush tjetër nuk lejohej dhe nuk mund të ishte në funeral. Ai dha frymë më 20 Mars, 12 ditë pasi ishte konfirmuar si i prekur nga koronavirusi. Autoritetet më pyetën nëse doja që ai të prehej në një varrezë, apo të çohej në krematorium, ku mund të merrja hirin e tij. Bashkë me motrat, Ema në Durrës e Alba në Itali, vendosëm ta çonim në varreza, këtu në Indonezi, me shpresën që një ditë të mundem ta kthej në Shqipëri dhe të ketë një funeral ashtu siç ai e meritonte.

Fakti që nuk mund të kishte një përcjellje dinjitoze për babain tim, Ruzhdi Ishmi dikur inxhiner në fabrikën e NISH cigareve Durrës, më rëndon mua dhe motrave, po aq sa dhe humbja e tij.

Flas për të dhe lotët nuk i mbaj dot. Babi ishte mirë, ishte i fuqishëm, pa asnjë sëmundje, nuk tregonte si 85 vjeç.

Ende nuk di se si u infektuan me koronavirus, babai, nëna dhe bashkëshorti. E kam të paqartë se ku mund ta kenë marr virusin.

Prindërit e mi jetonin në Durrës. Pas tërmetit të 26 Nëntorit banesa e tyre u dëmtua. Dolën nga shtëpia sepse nuk ishte e banueshme, kaluan një situatë të vështirë. Në dhjetor vendosa t’i marr këtu. Unë jetoj prej vitesh në Xhakarta, e punësuar në një institucion financiar ndërkombëtar, ashtu sikurse im shoq Martini, zviceran. Të dy punojmë në fushën e zhvillimeve ekonomike prej vitesh. Prindërit kishin ardhur dhe herë të tjera ne Indonezi, Malajzi, Kanada e në Zvicër, kudo ku ne kemi jetuar. Kaluam Vitin e Ri së bashku, shkuam në Bali, e shijuan shumë.

Shkuam vetëm një ditë në Singapor, për çështjen e vizës dhe pastaj koha tjetër në shtëpi. Ndërsa Indonezia nuk kishte konfirmuar ende të prekur nga koronavirus, mamit i filluan disa shqetësime. Pak dhimbje fyti, një kollë. Shkuam tek mjeku dhe mori antibiotik. Kërkuam për testin, por nuk e bënë. Babai dukej më mirë, vetëm se kalonte shumë kohë në gjumë. Kur edhe babait i filloi kolla shkuam tek mjeku dhe insistuam për të bërë testin. Rezultuan të dy pozitivë. Menjëherë më pas bëmë testet unë dhe Martini. Edhe bashkëshorti im, doli gjithashtu pozitiv, por nuk kiste shenja, ndërsa unë nuk isha prekur.

Në fillim dukej më e vështirë gjendja e mamit, por fatmirësisht ajo e mori veten. Edhe Martini qëndroi për 9 dite në izolim, në spital. Ndërsa babi që dukej më mirë, më pas u rëndua, derisa shkoi në intubim me respirator. Nuk e kaloi dot, zemra e tij nuk e përballoi. Dha frymën, sapo mbaroi falja e së premtes. Iku ne qetësi, në paqe dhe shpresoj që është në paqe edhe atje ku shkoi.

Si asnjëherë tjetër, përpara se të sëmurej numëronte ditet e kthimit në Durrës. E kishte marr malli për qytetin ku për herë të parë krijoi semaforin dhe reklamat me ndriçim. Ndaj në Durrës e thërrisnin Guglielmo Marconi ose shpikësi i NISH Cigares.

Do të ngelesh i perjetshëm në zemrat tona babi dhe një ditë të prehesh në Durrësin tënd që aq shumë e kishe në zemër.

Per Opinion.al: Denada Ishmi, Xhakarta 23 Mars 2020

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nuk ndalet solidariteti i shqiptarëve ndaj italianëve, dhurojnë 11 mijë euro për të luftuar Covid-19

Nuk ndalet solidariteti i shqiptarëve ndaj italianëve, dhurojnë 11 mijë euro për të luftuar Covid-19

Publikuar më 01.07.2020
Një grup sipërmarrësish shqiptarë që jetojnë në Conegliano (...

Një grup sipërmarrësish shqiptarë që jetojnë në Conegliano (Treviso), i kanë dhururar rajonit të Venetos në Itali 11 mijë euro në shenjë solidariteti që ky vend po kalon si pasojë e pandemisë së Covid-19. Guvernatori i rajonit të Venetos, Luca Zaia në një postim në rrjete sociale, ka vlerësuar gjestin e tyre duke shkruar “kanë […]

Lexo më shumë

E martuar me një burrë me ngjyrë, rrëfimi i shqiptares: Për prindërit bashkëshorti nuk ekzistonte

E martuar me një burrë me ngjyrë, rrëfimi i shqiptares: Për prindërit bashkëshorti nuk ekzistonte

Publikuar më 22.06.2020
Protestat pas vdekjes së George Floyd në duart e policisë, n...

Protestat pas vdekjes së George Floyd në duart e policisë, nxjorrën përsëri në pah betejën e dhimbshme për barazi racore në Shtetet e Bashkuara. Por, çdo të thotë të ndeshesh me problemet racore në një kontekst më personal – me çfarë vështirësish përballet një çift dy-racor në Amerikë? Jonida Spahija dhe bashkëshorti i saj Nnamdi […]

Lexo më shumë

Presidenti Trump nderon një tjetër shqiptar me medalje ari, i riu ndan emocionet

Presidenti Trump nderon një tjetër shqiptar me medalje ari, i riu ndan emocionet

Publikuar më 20.06.2020
Prej vitesh ndihmon njerëz në mënyrë vullnetare, Trump i jep...

Prej vitesh ndihmon njerëz në mënyrë vullnetare, Trump i jep medalje ari shqiptarit Marko Kepi. 30-vjeçari tregon për “Shekulli”-n emocionet dhe planet për të përfaqësuar shqiptarët në Amerikë Enida Vërça Edhe tre ditë kanë mbetur nga gara për zgjedhjet që do të mbahen në asamblenë e New York-ut, ku pjesë e tyre është edhe shqiptari […]

Lexo më shumë

Emigracioni arrin nivelin më të lartë të dekadës, më shumë ikje sesa kthime në vend

Emigracioni arrin nivelin më të lartë të dekadës, më shumë ikje sesa kthime në vend

Publikuar më 19.06.2020
Sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Statistikave, në v...

Sipas të dhënave zyrtare të Institutit të Statistikave, në vend janë kthyer 20.7 mijë imigrantë, që është niveli më i ulët që nga viti 2010. Sipas kësaj, migracioni është zgjeruar, duke arritur në 2019-n në rreth 23 mijë persona që janë larguar neto nga vendi, niveli më i lartë, të paktën që nga 2011-a. Sipas […]

Lexo më shumë

Shtyhen deri në një datë tjetër aplikimet për pajisjen me leje qëndrimi në Itali

Shtyhen deri në një datë tjetër aplikimet për pajisjen me leje qëndrimi në Itali

Publikuar më 17.06.2020
Shteti italian ka shtyrë afatin kohor të mbylljes së procesi...

Shteti italian ka shtyrë afatin kohor të mbylljes së procesit të pajisjes me leje të rregullt qëndrimi për emigrantët ilegalë në Itali. Qeveria e mori këtë vendim për shtyrjen e afatit kohor të këtij procesi nga data 15 korrik 2020 deri në 15 gusht 2020, në mbledhjen e fundit të bërë nga Këshilli i Ministrave. […]

Lexo më shumë

Vendet me kërkesën më të lartë për punësime në Itali, ndër to dhe Shqipëria

Vendet me kërkesën më të lartë për punësime në Itali, ndër to dhe Shqipëria

Publikuar më 16.06.2020
Në Itali, Ministria e Brendshme ka publikuar të dhënat e par...

Në Itali, Ministria e Brendshme ka publikuar të dhënat e para të procesit që ka nisur më datë 1 qershor 2020 në lidhje me punësimin dhe pajisjen me leje të rregullta qëndrimi për emigrantët ilegalë në shtetin italian. Pas dy javësh që ka nisur ky proces, janë prezantuar rreth 32 mijë kërkesa me një mesatare […]

Lexo më shumë

Përjetësisht të përjashtuar/ Lorik Cana dhe Saimir Pirgu, mes emigrantëve që firmosin peticionin për të votuar

Përjetësisht të përjashtuar/ Lorik Cana dhe Saimir Pirgu, mes emigrantëve që firmosin peticionin për të votuar

Publikuar më 14.06.2020
Nis nënshkrimi i peticionit për të drejtën e votës së emigra...

Nis nënshkrimi i peticionit për të drejtën e votës së emigrantëve. Brikena Muharremi, anëtare e Këshillit Koordinues të Diasporës thotë për “Shekulli”-n se peticioni ka patur mbështetje të jashtëzakonshme, përfshirë edhe personazhe të famshëm. 1.6 milionë shqiptarë vazhdojnë të jenë të përjashtuar ndër vite Enida Vërça Diaspora kërkon sistem proporcional me lista të hapura dhe […]

Lexo më shumë

Tragjike/ 34-vjeçarja shqiptare humbet jetën pas një aksidenti të rëndë në Itali

Tragjike/ 34-vjeçarja shqiptare humbet jetën pas një aksidenti të rëndë në Itali

Publikuar më 13.06.2020
Një aksident tragjik i shënuar në Poggio Rusco, në provincën...

Një aksident tragjik i shënuar në Poggio Rusco, në provincën e Mantovës në Itali, i ka marrë jetën një vajze 34-vjeçare shqiptare. Mediat italiane kanë bërë të ditur se bëhet fjalë për Fatma Coren, e cila fatkeqësisht humbi jetën ditën e enjte pas aksidentit të rëndë. Është mësuar se e reja shqiptare po udhëtonte me […]

Lexo më shumë