Holanda parandalon sulmin terrorist, asgjëson një celulë me 7 vetë

Dhjetëra njerëz do të ishin vrarë në një sulm terrorist të paparë në Holandë nëse një qelizë terroriste prej shtatë vetash nuk do të ishte ndalur me kohë, tha një prokuror holandez publik në një gjykatë të enjten.

Terroristët u kapën në shtator të vitit të kaluar pas muajsh hetimesh. Të shtatë të dyshuarit u arrestuan në qytetet e Arnhemit dhe Weertit. Policia kapi 100 kg tritol, si dhe materiale të tjera bërthamore në shtëpitë e tyre. Këtë javë filluan dëgjimet paraprake për rastin e profilit të lartë. “Të dyshuarit ishin në rrugë dhe ata mund të bënin masakra të vërteta, nëse do të qëndronin të lirë. Rasti është kapur në kohë. Në rast se ata do të vepronin, mund të kishim sot dhjetëra viktima”, kanë sqaruar prokurorët. Kujtojmë se Europa është vënë në alarm prej sulmeve terroriste.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Edhe unë

Koço Kokëdhima Nisma #Edheunë, e frymëzuar nga deklarata e mjeshtrit të mirënjohur Bujar Kapexhiu për të bojkotuar 30 qershorin, prej ditësh…

Abissnet