×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Historike apo jo? Greqia dhe SHBA japin mesazhe konfuze për të ardhmen e Maqedonisë së Veriut

Një deklaratë e përbashkët e nënshkruar të hënën (28 shtator) midis SHBA dhe Greqisë, gjatë një vizite nga Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo, ka dërguar mesazhe konfuze nëse Uashingtoni dhe Athina e konsiderojnë historike ose jo marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë së Veriut (Marrëveshja e Prespës).

Deklarata fillestare SHBA-Greqi [e paraqitur më poshtë] i referohej një Marrëveshjeje “historike” të Prespës. Versioni në anglisht i deklaratës u botua menjëherë në faqen e Ministrisë Greke të Punëve të Jashtme, por versioni Grek nuk u botua fare.

Sidoqoftë, disa orë më vonë, fjala “historike” u zhduk nga deklarata e përbashkët e postuar në faqen e internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme Greke dhe të ambasadës së SHBA në Athinë. Asnjëra palë deri më tani nuk ka dhënë një shpjegim për këtë ndryshim.

Pompeo po bën një vizitë thelbësore sot në Selanik, në Greqinë veriore dhe Chania në ishullin e Kretës, dy vende të pazgjedhura rastësisht, njoftoi media greke.

Vizita në Selanik konfirmon interesin e Uashingtonit në Greqinë veriore në kontekstin e konkurrencës së saj me Rusinë për epërsinë politike dhe ekonomike në rajonin e Ballkanit.

Oligarkët rusë kanë qenë me ndikim në veriun e Greqisë dhe madje janë përpjekur të bllokojnë marrëveshjen e ndryshimit të emrit me Maqedoninë e Veriut (Marrëveshja e Prespës) disa vjet më parë.

Kur Demokracia e Re, partia konservatore e Kryeministrit Grek Kyriakos Mitsotakis, ishte në opozitë, ajo kundërshtoi me vendosmëri Marrëveshjen e Prespës, e cila u shty përpara nga qeveria e majtë e Alexis Tsipras.

Shumë ligjvënës të Demokracisë së Re madje morën pjesë në të kaluarën në protesta masive kundër marrëveshjes, duke zhgënjyer shumë kolegë të tyre në Bruksel dhe Uashington.

Kur Demokracia e Re mori pushtetin, ajo bëri një ndryshim të shpejtë dhe e mbështeti publikisht marrëveshjen, si dhe rrugën e Maqedonisë së Veriut në BE.

Duke kërkuar një raportues

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev u takua kohët e fundit me homologun e tij grek dhe ra dakord mbi tre memorandume të mirëkuptimit si pjesë e marrëveshjes për ndryshimin e emrit.

Këto memorandume duhet të kalojnë në parlamentin grek dhe Tsipras ka kërkuar një votim me emër, i cili pritet të vendosë një numër politikanësh konservatorë në një pozitë të vështirë.

“Unë pres 158 falje”, u tha Tsipras ligjbërësve të hënën, duke iu referuar kundërshtimit të tyre të mëparshëm ndaj marrëveshjes së ndryshimit të emrit.

Deri më tani, partia në pushtet Demokracia e Re nuk ishte në gjendje të gjente një raportues i cili do të drejtojë tre memorandumet përmes parlamentit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Publikuar më 27.10.2020
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e t...

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me koronavirus. Ministria e Jashtme ruse ka thënë më 27 tetoe se diplomati 70-vjeçar “ndjehet mirë”, mirëpo është vetizoluar si masë parandaluese. “Vizitat dhe takimet e planifikuara më herët janë shtyrë”, ka […]

Lexo më shumë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Publikuar më 27.10.2020
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë ...

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër 29 personave, të cilët dyshohen se kanë kryer veprat penale, “pastrimi i parave”, “organizimi i skemave piramidale, bixhozit të paligjshëm” si dhe “ndihma”. Në njoftimin e Prokurorisë, të pandehurit me inicialet, (S.K. A.D. A.K. Z.Z. B.A. B.B. B.B. F.M. N.P. […]

Lexo më shumë

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Publikuar më 27.10.2020
Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, baba...

Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, babai i së cilës u gjet dje pasdite nga policia e Chania, të mbytur në një valixhe në një shtëpi afër, shumë afër asaj ku u gjet trupi i pajetë i partneres së tij. Vajza e tij, Maria përshkruan për protothema.gr orët e agonisë që jetoi derisa u […]

Lexo më shumë

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Publikuar më 27.10.2020
Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel ...

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë hollësi rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të zhvillohej […]

Lexo më shumë

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Publikuar më 27.10.2020
Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgim...

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin K.Sh, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale, pastrim i parave. K. Sh, i cili është vetëdorëzuar një ditë më parë, besohet se është pronar i kompanisë LDA Group, ku punonjësi i Thesarit të Kosovës, Labinot Gruda, përmes katër transferimeve, […]

Lexo më shumë

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Shifrat e COVID-19 në Kosovë, tre të vdekur dhe 197 persona rezultojnë pozitiv

Publikuar më 27.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 250 nxënës e mësimdhënës

Publikuar më 27.10.2020
Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, ...

Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, kurse mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, ndërkaq i mësimdhënësve 148. […]

Lexo më shumë

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Dy anije përplasen në Egje, njëra prej tyre ndahet në mes (Foto)

Publikuar më 27.10.2020
Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të...

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare të Pireut këtë mëngjes. Nga goditja me anijen tregtare “Maersk Launceston” që mbante flamurin e Portugalisë, anija greke “Kallisto” pësoi dëme të mëdha materiale. Mediat greke shkruajnë se anija ushtarake greke është ndarë në mes dhe një pjesë e saj është e zhytur në […]

Lexo më shumë